Pedal Adaptörü Ve Daisy Chain

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda fuzzyhendrix tarafından 21 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba arkadaşlar.
  Şu anda kullanmakta olduğum 3 pedal var. İlerde almayı düşündüklerimle beraber bu sayı 5'i geçmeyecek büyük ihtimalle. Şu anda kullanmakta olduğum çok uçlu bir adaptör var ama tam güvenemiyorum buna. Bildiğim kadarıyla kısa devre korumasız. (Not: Kısa devre koruması tam olarak nedir bilmiyorum, ancak olmasının daha iyi olduğunu kavrayabiliyorum.)
  http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=4423&gid=2699
  Aklımda bu pedal var. Teklisini almayı ve daisy chain ile 3 pedala dağıtmayı düşünüyorum. Fakat bir kaç sorum var.
  1) Çoğu zaman 3 pedalı aynı anda kullanmıyorum. Hatta genelde sadece birini kullanıyorum. Linkteki adaptör 1000mA'lik. 1000mA'lik adaptörü sadece tek bir pedalda kullanmanın pedala zararı olur mu?
  2) Bildiğim kadarıyla 1000mA'lik bir adaptör kullanılırsa, pedalların toplam mA değeri 850mA'ya yakın bir değeri çok geçmemeli. Kullanma klavuzlarına baktım ama pedalların tam mA değerlerini bulamadım ya da anlayamadım. 1000mA genel olarak yeterli midir 5 pedal için? 2 tube screamer, 1 fuzz ve 1 wah, 1 phaser diyelim şimdilik.
   
 2. 1) hiçbir zararı olmaz
  2) gayet yeterli..
   
  fuzzyhendrix bunu beğendi.
 3. Kullanma klavuzlarına baktığımda örneğin Fuzz için;
  Current draw: 3.4 mA diyor. Bu değer çok ufak göründüğünden emin olamadım. Kutusunda da 9V'luk en az 20mA current draw'a sahip adaptör kullanın diyor.
  Boss Ge-7 de ise;
  Current draw: 10 mA. Bu değerlerin hangileri toplanıp da adaptörün değerini aşmamalı?

  Bir de şu an kullandığım adaptörün uçları bazı pedallara tam oturmuyor. Yani tam olarak sonuna kadar giriyor ama şu + polariteye sahip, dış metal kısmın birazı dışarda kalıyor. Buna dikkat etmek gerekir mi adaptör alırken? Yani tabi çok gevşek duruyor, emaneten duruyorsa tabi sorun da bu dediğim tam tersi onun.
   
  Son düzenleme: 22 Kasım 2013
 4. Pedalların toplam mA değerleri adaptörün mA değerlerini geçmemeli. Bütün cihazlarda adaptörün içi + dışı - iken dediğiniz gibi pedal adaptörlerinde iç - dış +'dır. Neden böyle bilmiyorum. Dışta kalan + kısıma olur da bir kablo düşer ve değer, o kablonun da diğer ucu da başka bir pedalın metal kasasına temas ederse hoş kısa devre olabilir. Aklıma gelen en kötü durum bu.
   
  fuzzyhendrix bunu beğendi.
 5. Açıkta kalan uçları bantla izole etmem söylenmişti zaten bu sebeple. Mydukkan'daki pedal kısa devre korumalı diyor. Bunun etkisi nedir acaba bu konuya?
  Bir de bahsettiğim konu pedala takılmamış açıkta kalan uçların dışında, halihazırda pedala takılmış ama mesela çok ufak bir metal kısmı pedalın dışında kalmış uçlar.
  Belki çok ilkel sorular soruyor olabilirim veya çok basit şeyler filan. Ama elektrik işlerinden gerçekten anlamıyorum ve şu an gerçekten değer verdiğim bir pedal seti oluşturmuş durumdayım. Yanlış bir şey yapmayı istemiyorum.
   
 6. Kısa devre korumalı adaptör, bir kısa devre halinde kendini kapatır. Çünkü uzun süreli kısa devre durumlarında adaptör bozulur, eriyebilir, alev alabilir. Adaptörü pedala taktığında ucun bir kısmı dışarıda kalabilir ve + uç metal cisim veya kablo temaslarına açık hale gelebilir tabi, ama zor bir ihtimal. Öyle kalmasında ben sakınca görmem, ama istersen bir elektrik bantını 2-3 mm incelterek dışarıda kalan kısmı izole et. (ama uca doğru fazla sararsan pedala akımın ulaşmasını da engelleyebilirsin)
   
  fuzzyhendrix bunu beğendi.
 7. Hocam bende bu kısa devre oldu. Uç metale dokununca bütün elektrikler gidiyordu pedalların. :D Ve birçok kez oldu.
  Kısa devrede yanması gerekmez mi ne bileyim?
   
 8. Temas uzunca bir süre devam ederse yanması gerek, ne bileyim? Öyle temas eder etmez yanmaz her halde.
   
 9. Adaptor yakmis bir gencim. Siz siz olun yakmayin :DBende su aralar pedal setupuna girdigim icin bu konulara yogunlastim. Isime yarar bu konu :D
   
 10. Bir sorum olacaktı. Benim 535q wahım ve metal muff ım var. İkisi için roland adaptör aldım. İkiside 9v ve 250mA. Metal muff 220mA wahım değerlerini bilmiyorum. Ancak pedal ın mA değeri adaptörün değerlerinden küçük olunca sorum çıkmıyor değil mi.
   
 11. Evet çıkmıyor ama aralarında biraz daha geniş bi fark olsa iyi olur, hocam daha iyi açıklar. 230/250 çok mesela en fazla 200 olsun. Dip gürültün az olur.
   
 12. Dip gürültüden çok yanmaması ön planda :DDip gürültü yapmıyo. Bide yanmazsa harika :D
   
 13. Kisa devre korumali guc kaynaklari, kisa devre aninda devreyi acarak guc kaynaginin zarar gormesini engeller. Yani sorun yok sen rahat rahat kullan, dert etme bunlari.
   
 14. Selamlar, boss bcb 60 kulllanan arkadaşlar boarddaki adaptörün modelini yazabilrmisiniz, bir alışverişte Psc-230 model adaptör geçti elime bu pedalboardda kullanıldığına dair yazı okudum ama emin olamadım. Ek olarak bu adaptöre daisy chain ekleyip kullanabilirmiyim?

  http://muzyczny.pl/28985_zdjecie_BOSS-PSC230-zasilacz-do-BCB60.html
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş