Syhnthesizer Öğrenimi Hakkında

'Elektro Gitarlar' forumunda alsyd1995 tarafından 23 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

1. Arkadaşlar gecen haftasonu kendime Novation Mninova bir syhnt aldım sesleri çözdüm fakat çalamıyorum bu klavyeyi öğrenmem için ne yapmam lazım akor basmak gereklimi veya öğrenmek için bi kitap cd video felan varmı bildiğiniz yardımcı olursanız sevinirim

2. bende de ultranova var. klavye çalmayı o aletle öğrenmen zor olabilir zira tuşları bayağı küçük. zaten analog modelleme synth almışsın, bilmiyorum ne düşünerek aldın ama bu aletle çalacağın şeyler seni ses açısından da tatmin etmeyebilir. enstrüman sesleri alamayacaksın, çok ustaysan sadece yaklaşabilirsin :D klavye öğrenmek için en mantıklısı herhalde (5 oktav) 61 tuşlu bir casio veya yamaha org almak. içinde şarkı bankası da var.. tuşlar berbat ama... yavaş yavaş klavyeye alıştıktan sonra müzik teorisi olaylarına falan girersin :D

ikinci bir alternatif de 5 oktav bir midi klavye almak, tabi onda da sesleri bilgisayarından software ile alacaksın. onda hiç ses yoktur. müzik nota bilgin falan iyiyse internette istediğin parçaları aratıp "sheet music" bulursun.

klavye çalmayı öğrenmenin başka bir yolu var mıdır bilmiyorum. elbette oturma biçimi, elin alacağı pozisyon gibi ufak noktalar var, ama gitara kıyasla direkt olaya girmek çok daha kolay. İlk olarak notaların yerlerini öğren, sonra parmak alıştırma yap, sonra ingilzicen de iyiyse internette tonlarca şarkı dersleri var, nota nota gösteriyor.

burda esas noktamız elinde öğrenmeye yarayacak klavye var mı, mininovanın tuşları hem yetersiz hem de küçük. umarım anlatabilmişimdir. herhangi bir eğitim cd'si kullanmadığım için yardımcı olamayacağım o konuda da. fakat yine de buyrun başlangıç olarak faydalı olacaktır. hem de türkçe :

3. benim anladığım şey "klavyeyi çalamıyorum" şeklinde, ama konu başlığı farklı bir şey söylüyor. "synth" olayını da anlamadım diyorsan bayağı popüler bir kitap var. "Synthesizer Teknolojileri ve Programlama" kitabı geniş ölçüde merakını giderecektir.

4. arkadaşlar benim klavyeden kastım syhnt zaten :D normal klavyeden bahsetmiyorum soruyu yanlış aktardım kusura bakmayın :) demek istedfiğim syhnt calmayı nasıl öğrenicem ama yavaş yavaş çözüyorum ayrıca benim parmaklar hızlıdır gitardan dolayı elim yatkın yani baya bide Novation mininovayı pc baglıyorum hoparlörden ses vermiyor hoparlör direk syhnta baglıyınca veriyor onu nasıl halledicem bide nasıl kayıt alıcam ?? ve analog modelleme syhnt derken kötümü yani ?

5. Bilgisayar hoparlörü falan kötü olur bence, iyi bir kulaklık veya referans monitörü al özellikle kayıt falan alacaksan. Synth olayını burdan anlat anlat bitmez. Ben de bir süredir kurcalıyorum, temel şeyleri biliyorum ama şu sıralar modulationa odaklandım, çünkü iş orda farklılaşmaya başlıyor.

Pc'ye bağlıyorsun ama senin hoparlörün pc'den yapılacak bir şeyi sana verir. Bilgisayarın, o aletten girdiğin bir şeyi anlamıyorsa sesi vermez. Bir programa önce kayıt alıp dinleyebilirsin sanırım, aksi halde bir mantığı yok, direkt alete bağla hoparlörü. Analog modelleme kötü demek değil, daha avantajlı bile hatta. Kayıt olayına ben hiç girmedim daha. Adobe audition gibi bir programla olabilir belki? Yalnız synth dalgalarını bilgisayar nasıl algılıyor hiçbir fikrim yok. Daha önce denemedim. Genelde Logic programını çok duydum. Ona da bak

Dediğim kitabı al, aynı yazarın bu kayıt olayıyla ilgili başka bir kitabı daha var. Ben de kısa zamanda alacağım ikisini

Bu Sayfayı Paylaş