Telecaster Için Akort Burgusu Önerisi

'Elektro Gitarlar' forumunda burakoli tarafından 27 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

1. Ne için alıyoruz burguyu? Ben sperzel taktım kilitli anca beni tel değiştirirken sarma derdinden kurtardı. Başka da numarası yok!

2. sarma muhabbetinden kurtulmak ve akort kaçırmaması adına.

3. Akort kaçırmama olayında tek kriter burgu değil bizzat kendim tecrübe ettim. Tel gerilimi stabilizasyonu, köprüyü bağlayan yayların performansı vb. gibi etmenler de önemli. Burguyu taktım ooohhh çaaak bakalım bi diveebombeer dedin mi olmaz. :)

4. akort burgusu ne için alınır hocam? tabi ki bir sürü değişken var ama kilitli bir sistemle kilitsiz sistem arasında elbette fark olmalıdır. akort burgusunu değiştirmek tek çözüm değil ve sorunun tek kaynağı da değil ama diğer aksamlarında sorun gözükmeyen bir gitarda değiştirilmesi mantıklı olan bir parça.

5. Akort burgusunu değiştirmeden de stabilizasyonu sağlayanlar var. Demek istediğim burgunda problem yoksa değiştirmek bir işe yaramaz.

6. hocam ben hayvan gibi bend yapıyorum.normal şartlarda 3 hafta bozulmuyor durduğu yerde veya dümdüz çalarken.

edipjohn bunu beğendi.
  7. Her teleye gitmez bunlar. Teleler genelde strate göre daha hafif oluyor. Bu kulakçıklar biraz daha ağırca ve gitarın dengesini bozabilirler.

İlla alacağım diyorsanız da benden alın . :)

8. ağır olması iyi bir şey değil mi?öyle okumuştum sanırsam Fatih Yılmaz ın yazısında.tabi fazla ağır olması değil.

9. Esas sorun ağırlık değil, ağırlık merkezinin yeri veya dengesizlik diyelim. Ayakta veya gitar bacak üstündeyken sapın ağırlığını elle kolla dengelemek zorunda kalmamak lazım. Telecaster'daki ağır potans başları ve metal control plate bile muhtemelen gitarın ağırlığını biraz da olsa dengelemek amaçlı. (araştırmadım, varsayımdır) Stratlerde köprü ve tremolo bloğu biraz daha dengeleyici oluyordur tabii.

Bunlardan alıp, gayet hafif bir G&L ash asat'a taktım. Ve dengesizlik sebebiyle memnun kalamadım.

10. sizden almamı istediğiniz burgular neler ? bir de sizin önerileriniz neler?

edit:sanırım aynı burguları siz de satıyorsunuz

Son düzenleme: 27 Kasım 2013
  11. Aynı burgulardan size satabilirim, ama tele için tavsiye etmiyorum. Bunları çıkartıp yerine standart Fender kulakçıkları taktım.

Bu Sayfayı Paylaş