Bu Switchi Nasıl Kullanacağım?

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda sacthres tarafından 28 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

 1. Mydukkandan Ibanez gitarıma takmak için, 5 yollu switch aldım. Ama bu siwtchin bacakları, yıllardır Ibanezlerde gördüğüm, kullandığım switchlerden değişik. Fotoğrafta göreceğiniz gibi orta bacaklar birbirine bağlı. Elektronikten çok anlamam, bu switchi nasıl kullanabilirim? Orta bacaklardaki bağlantıyı koparırsam, normal Ibanez siwthlerdeki gibi bağlantı yapabilir miyim? Veya ne yapmalıyım? Yardımcı olan olursa çok sevinirim.

  switch.jpg
   
  Son düzenleme: 28 Kasım 2013
 2. board u üzerinde rakam vb yazıyor mu? 13500135 gibi bir şeyler? mantık olarak bakınca aynı yolu gösterecekleri için bir fark olmaması lazım. 5 yol switch li çok nadir gitarım oldu onlarda da çok dikkat etmedim böyle şeylere ama şimdi merak ettim, öğrenelim aklımızda olsun.
   
  sacthres bunu beğendi.
 3. Öncelikle cevap için teşekkürler. Diğer tarafından fotoğrafını çektim. Görüldüğü üzere 1-2-3..-8 şeklinde. Ama sanırım 4 ve 5 nolu ayaklar 0-0 a denk geliyor ve bunlar birleştirilmiş.

  5way.jpg
   
 4. 13500135, aynı nolar bağlantılı olduğunu gösterir. İlk 135lere manyetiklerin sıcak kutubu bağlanır, sonraki 135 ton kontrolüne gönderilir, ortadaki 0lar ise volume'a yollanır.
  şöyle yapacaksın:
  1: köprü
  3: orta
  5: sap
  manyetiğinin sıcak kutubunu bağlayacaksınız. 0 ile 0'ı bağlayıp, bunu volume pot'a göndereceksin(Buradaki ilk 0, ilk 135den akım geçmesini, ikinci 0 sonraki 135'den akım geçmesine sebep olur, yani devreyi tamamlatır). Bu, tüm manyetiklerin volume kontrolünü sağlayacak. Sendeki zaten kendiliğinden bağlı, bu sebeple birşey yapmana gerek yok, herhangi birinden kabloyla volume'a gönderebilirsin. Koparırsan farklı olsalıklar ortaya çıkar, split etme gibi ama o çok daha ayrıntı gerektiriyor.

  Sondaki(2.) 1-3-5'de kendi nosuyla ilgili olan ton kontrolü için kullanabilirsin. örneğin 3. no, orta manyetiğin ton kontrolü olacak. İstersen hepsini birbirine lehimleyip aynı ton kontrolüne, istersen ayrı ayrı ton kontrollerine gönderebilirsin.
   
  Manweed, sacthres ve eDDz bunu beğendi.
 5. Detaylı cevaplar için teşekkürler, tahminlerim doğru çıkmış ama artık detaylı bilgim de var.
   
 6. Birşey değil arkadaşlar, bu da artık ileri de arama yapan arkadaşların işine yarar.
   
 7. Çok teşekkür ederim, detaylı açıklamalarınızla, nihayet şimdi tam olarak anladım. Yardımlarınız için tekrar teşekkürler. (y)
   
 8. Birşey değil, işinize yaradığına sevindim. :)
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş