Jason Becker'ın Carvinleri

'Müzik - Genel' forumunda flyravenfly tarafından 28 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

 1. huhah geçen izledim ha bunu gienc
   
 2. Yaşayan bir efsanenin bu durumda olması beni kahrediyor :(
   
  atlantigue2a ve antbalci bunu beğendi.
 3. Başarısı ve azmi beni büyülüyor :(
   
 4. Sağlığı yerinde olsaydı yine kıymeti bilinmezdi,şuanki durumu ise canlı olarak mezarda olması.Sağlıklı olsaydı da izleme fırsatımız olsaydı keşke...:(
   
 5. Bence bilinirdi yahu belki en aci olani da bu; seyirciye soylenecek tonla sey var kabul ama gitaristlerin uzun sureli tutunmalarinda en onemli etkenlerden biri de beste yetenekleri mutlaka bir asamada suruden ayrilanlar bu kaygan zemine tutunmayi beceriyor. Becker iyi bir icraci olmanin yani sira son derece yetenekli bir besteci. Bicak gibi keskin pena teknigi olan ne delikanli sirf yeni birsey uretemediklerinden kaybolup gidiyor, belki dogrusu da bu.
   
  BLACKHELL bunu beğendi.
 6. Sanırım doğru olan bu.Ya eskiden saklıkentte vs konserler olurdu onlar falan geldi belki de gözümün önüne.Çok çok bilindik gruplar haricinde içerisi dolu olmazdı,sadece bura için değil dediklerim.Ben bu adama saygı duyuyorum, keşke bu müziği dinlediğini söyleyen herkes buna saygı duysa ve bu adamı dinlese.Bu videoda adamın gözündeki ışıltıyı görebiliyorsun, sağlıklı olsa yaptıkları yapacaklarının yanında bir hiç gibi kalırdı belki de.
   
 7. Hayat, Becker en azından üretmeye devam ediyor. Chris Oliva gibi aramızda olmayanlar da var.
   
 8. gerçekten saygıyı hak eden müzisyenlerin başında geliyor. Umarım hayatından müzik eksik olmaz.
   
 9. İnsan çok bencil, empatiden uzak aslında. "Kişi kendinden bilir işi.". Birisi, ben daha dokunamazken benim en sevdiğim gitarı çalacak yanımda, ben de espri yapacağım. Kurban kesip adak adayasım geliyor halime. Bir yandan da, adam hastalık filan demeden beste yapıyor, albüm çıkarıyor, hakikaten sağlam psikoloji lazım. Ben daha tembellikten kıçımı sandalyeden kaldıramıyorum. Müzik yapacak var mı benimle? (Şahsi çıkara bağlarım yine) :cigar:
   
  omerfarukince bunu beğendi.
 10. durun yahu jason becker not dead yet :)
   
 11. ALS nadir görülen bi kas hastalığı.Kas distrofisi denir bunlara.Bayaa bi nadirdirler.Kasları yıkarlar.Hem sinir hücreleri (nöronlar) hem kasları tutan bir hastalık bu.Kötü olan 2 tarafı var.
  1.si ilerleyicidir..Yani siz yaşlandıkça daha da kötüleşir hastalık.Ki jason becker sammy hagar'la çalarken bu hastalığı farketti.İlk ellerinde ve ayaklarında başlamış.Ki bu süreçte(sammy hagar'la takıldığı 89 yılı) zamanla ayakta çalamadığı söylenir.Zamanla hastalık ilerlemiş ve günümüzde jason becker sadece göz kaslarını oynatabilmekte.Hastalığın tutmadığı tek çizgili kas grubu bu.Düz kasları tutmuyor.Yani organ kaslarını tutmuyor.Yani mesane kontrolü barsak kontrolü belki de onun için en önemli olan zihin kontrolü mevcut.Düşünebiliyor,duyabiliyor,görebiliyor ama konuşamıyor haraket edemiyor.
  2.si de tedavileri yoktur bunların.Duschenne muskuler distrofi denen benzer hastalık als'ye göre daha sık görülür.Onun da tedavisi yoktur.Niye yoktur ? Çünkü bunlar viral ya da bakteriyel kaynaklı hastalıklar değildir.Neden kimisinde gen defektidir.Kimisinde de neden dahi bilinmemektedir.Yani müdahale edebileceğini bi hastalık nedeni yok ortada.Sadece hastanın daha rahat yaşamasınız ya da daha konforlu ölmesini sağlayabilirsiniz
  Bu hastalar genelde genç yaşlarda ölürler.Tanı aldıktan sonraki 3-5 yıllık süreçte % 90'ı hayatını yitirir.En son solunum kasları tutulduğu için ölüm solunum yetmezliğinden ya da gelişen solunum sistemi hastalıklardan (ki çoğunlukla zatüre olur bu) olur.
  Jason Becker milyonda 1'lik dilimde aslında şuan.(hastalığın görülme sıklığı 1/100.000 ve tanı aldıktan sonra > 5 yıllık hayatta kalım 1/10).Yani beklenen süreyi çoktan aşmış durumda.20-25 yıldır bu hastalıkla yaşıyor.Bu şekilde diğer bir örnek de Stephan Hawking.Şuan 70 yaşında.3 çocuğu var.O da als hastasıdır.Ama ondaki tutulum jason becker'e göre daha azdır.Hatta onda bir miktar parmak kontrolü var sanırım.

  Bu arada hayatta başınıza gelmesini isticeğiniz en son hastalık bu muskuler distrofi denen kas hastalık grubu olsun.Kanser aids falan hikaye.Bu hastalıkta ya genç yaşta ölürsünüz ya da ölmez bu halde kalırsınız en iyi durumda.Aşırı korkulan aids'te virüsle temastan sonra ortalama yaşam süresi 10-15 yıl kadardır.
   
 12. Hastalığın bakımı çok maliyetli ve Amerika'da bu hastalığın bakım maliyetlerini devletin sağlık sistemi karşılamıyor ileri evre ALS hastalarının yıllık bakım ücreti 60-70$ doları buluyor Jason Becker'in ailesi bildiğim kadarıyla zengin sınıfından olmayan bir aile. Bu maliyetler gerçekten bir ailenin belini bükecek cinsten.. O yüzden elinizden geldiği kadarıyla 1-2-5-10-20 dolar neyse artık bağış yapmanızı ya da dvd,film vs gibi şeyleri alarak destek vermenizi tavsiye ederim. Bunları "acımak vah tuh yapmak" için yazmadım sadece durum ciddeyitini biraz olsun hatırlatmak için yazdım. Vücudundan çıkan ve giren borular çok da anlatmaya gerek duyurmuyor insanı. Şu an göz kasları ile hala beste yapar konumda diye biliyorum. Özel yazılımlar var göz küresinin hareketlerini yazıya döken, bu yöntemlerle iletişimi devam ediyor. Hastalığın belki de en ironik kısmı ise sadece hareket sinirlerini tutması. Yani eline sıcak su dökülse kazara bunu hissediyor canı yanıyor ama elini çekemiyor, tepki veremiyor. Hayatın adil olmadığını ama herkesin de eşit olmayacağını gösteriyor Jason Becker'in şu anki durumu en azından ben buna inanıyorum.

  Mesajımı özet geçmek istersem:

  http://jasonbeckerguitar.com/donation_information.html
   
 13. Derler ya fatih su yaşta istanbul u fethetti. Adam 19 yaşında perbetural burnu çıkardı be. Bu nedir ya ? 18 yasinda adamin çıkardığı albüm speed metal symphony. 17 yaşında black starı dalga geçerek çalıyor. Bu yaşlarda bach paganini mozart bethoven i yalayip yutmus. Ben 18 yaşındayım bana deseler ki gitarina artık dokunamazsın , öldürün derim. Bu kader mi şimdi ? Uzun zamandir hep düşündüğüm konuydu hazir açılmışkeniyi oldu. . Benim için dünyanın en iyisi..
   
Benzer Konular
 1. Guitarcraft
  Yanıt:
  14
  Gösterim:
  1,682
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş