Temiz Akustik Gitar Tonu (ritm) Yardım Lütfen

'Müzik Teknolojileri & Kayıt Forumu' forumunda aloneman02 tarafından 2 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

1. Merhabalar,
    Derdimi mümkün olduğunca ayrıntılı bir şekilde açıklamaya çalışacağım. Ben akustik - alternatif müzik kayıtları yapıyorum, kendi demo parçalarımı kaydediyorum. Yaptığım kayıtlarda arkaplanı doldurmak için parçanın karakterini bozmayacak temiz bir akustik gitar tonuna ihtiyacım var (Ritm). Akustik gitar tonundan kastım yumuşak bir ton yani elektro gitar clean tonlarıyla da alınabilecek bir ton da olabilir. (Soyut bir kavramı anlatmak zor oluyor gerçekten. =) ) İstediğim bu tonu birçok parçada duyuyurum. Sağa sola panlanmış, geri planda kalmış yumuşacık bir şey işte =)
    Elimde ekipman olarak fender mex. strat, stagg sw206 akustik gitar, boss gt-8 ve SE X1 condenser mikrofon var. Yazılım olarak Cubase 5 kullanıyorum. Denenebilecek her türlü kombinasyonu denedim fakat sonuç sıfır. Özellikle akustik gitardan çok kuru bi ses aldım (Gitarım kalitesiz, onu biliyorum). Belki iş iyi bir akustik gitar alınarak çözülebilir fakat birkaç aydır maddiyat açısından çok sıkıntı çekiyorum. Elimdeki ekipmanı kullanarak veya enstruman almaktan daha az masraflı bir yolla (simulasyon pedalı, manyetik modifiyesi vs.) bu iş çözülebilir mi sizce? Hatta kayıt alırken nasıl bir teknik kullanmalıyım, mix aşamasında neler yapmalıyım o konuda bile bilgiye ihtiyacım var aslında.
    Bir de elimde bi tane akustik gitar preampı var. Bi ara elime geçmişti lazım olur belki diye koydum bi köşeye ama pek anlamıyorum bu aletlerden. Bu akustik gitardaki preamp:
    IMG_20131202_124248.jpg

Bu da elimdeki preamp:
    IMG_20131202_123948.jpg
    Biraz eski bir şeye benziyor ama Ibanez'in sevdiğim bir kaç akustik gitarında kullanılmış. Belki çözüme kavuşma konusunda bir alternatif olabilir diye bunu da paylaşmak istedim. Fikir sahibi arkadaşların şiddetle yardımına ihtiyacım var. Sıcak sıcak besteler var elimde kaydedilmeyi bekleyen =). Sizce ne yapmalıyım?

Bu Sayfayı Paylaş