Ebay Floyd Rose Alımı - Gümrük Sorunu...

Merhabalar arkadaşlar.

İbanez jem555 marka gitarıma floyd-rose almak için ufaktan bir araştırma yaptım. Gönlümde hep schaller floydrose sistemi vardı. Bende e-baydan fiyatlarını gayet makul buldum.

http://www.ebay.com/itm/NEW-Schaller-Floyd-Rose-Locking-Tremolo-BLACK-/390461843986#shpCntId

Şöyle bir sorunum var. Bazı sitelerde 100 dolar ve üzeri gümrük alınacağından bahsediyor. Gümrük yememek için ne gibi birşey yapabilirim ? 2. cisi özel günlerin 1 ay öncesi ve sonrası kota artışı oluyormuş böyle birşey var mı ?

Şimdiden teşekkürler

Bu konu forumda çokça konuşuldu. Gümrük mevzuatı diye arat. Max 30$ gümrük ödersin. Ödemeyebilirsin de. Gümrük memurunun o andaki durumuna bağlı.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Peki gümrüğe takılacağı yer genelde sınır illeri midir ? Yani ben Konya'da oturuyorum ve alacağım ürün gümrüğe takılırsa (Örn: İstanbul'da takıldı) oraya kadar gitmem mi gerek yani ?

tamamen gümrüğün keyfine kalmış.isterse baban yollasın hediye diye olmaz gümrükçü kabul etmezse.

tek önerim en ucuz,en dandik kargoyla gelsin.fedex vs affetmez gümrüğe takar 150tl +gümrük vergisi başlayan masraflar ödersin.50-60 la kurtaramazsın.

Bilgi olsun diye söyleyeyim, gümrük sınırı 75 euro ama benim 130 dolarlık alışverişimde direkt evime gelmişti.. Her şeyimi gümrüğe takılacak diye yaptım ama sürpriz işte :) yolladığın linkteki kargo yönteminin aynısıydı ve 1 hafta - 10 gün içinde elimdeydi :)

USPS ile göndermelerini talep et. En ucuz kargo ile göndersinler. Yeni mevzuata göre gümrük muafiyeti 150 Euro oldu. Ama gümrük memuru 75 Euro derse, yeni mevzuatı adama gösterirsin. Muhtemelen takılmaz, eğer takılırsa bulunduğun ilin gümrüğüne PTT'ye gidersin. Paket üstünde hediye yazması önemli değil, hediye yazsa da gümrüğe girebilir. Aldığın ürün 111 Euro'ya tekabül ediyor. 75 Euro derlerse 36 Euro'nun %20'sini gümrük vergisi + 3.60TL de ardiye parası verirsin. Gümrüğe takılması durumunda ödemen gereken yaklaşık 25 TL olur.

USPS ile göndermelerini talep et. En ucuz kargo ile göndersinler. Yeni mevzuata göre gümrük muafiyeti 150 Euro oldu. Ama gümrük memuru 75 Euro derse, yeni mevzuatı adama gösterirsin. Muhtemelen takılmaz, eğer takılırsa bulunduğun ilin gümrüğüne PTT'ye gidersin. Paket üstünde hediye yazması önemli değil, hediye yazsa da gümrüğe girebilir. Aldığın ürün 111 Euro'ya tekabül ediyor. 75 Euro derlerse 36 Euro'nun %20'sini gümrük vergisi + 3.60TL de ardiye parası verirsin. Gümrüğe takılması durumunda ödemen gereken yaklaşık 25 TL olur.
75 e düşen muafiyet tekrar 150 mi oldu?

Valla her turlu gumrugu goze aldim ama bu konu hakkinda cok fazla bilgi kirliligi mevcut. Zira o anki gorevlinin keyfinden tut, yapilan bir suru mevzuat degisikleri gina getirdi beni.
Kargo USPS olarak gozukuyor. Benim derdim aldigim urunun maximum ne kadar gumruk yiyebilecegini ogrenmek hepsi bu :)

gümrüğe takıldığında şöyle bir şey var keyfi ücret+%20 gümrük vergisi.

eğer gelen kargo özel kargolarsa o zaman ardiye ücreti ayağına 150tl fix+ambarda kaldığı gün başına da 20tl + %20 gümrük vergisi diye mevzuatı var fedexin 1 ay önce yaşadım ordan biliyorum.100 dolarlık ürüne 200tl para talep ettiler.

o yüzden usps ile gelmesini tercih et.

Eyvallah hocam cevaplarınız için. Siparişi bugün itibariyle verdim USPS ile. Her ne kadar 300 lira olsa da ben yine de 500 lirayı tutuyorum ne olur ne olmaz diye :D

Normal şartlar altında AB'den gelen ürünlerde vergi ödemememiz lazım. Üyelik vs vs ama bize çifte standart var. Birisi de çıkıp bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demiyor.

USPS (United Stated Postal Service) ürünler ABD den geliyor.Avrupadan değil.tabi yine de haklısınız fakat ithalat politikasıdır,dışa bağımlılığı azaltmak adına yapılıyor(!).Ha dersen ki alternatifi varda ben mi almadım ? o konuda haklıyız.Yerli sanayi yok,hemde ithalatı engellemeye çalışıyor ayağına vergi topluyorsun diyebiliriz.

Ülkemizde kaliteli pedal üreten üreticiler var ve kesinlikleri onları tercih ediyorum. Aynı şekilde Gitar, Amfi vb. ekipmanları uygun fiyatlara hakkıyla yapan birisi olsun yine ondan alayım, ama ne yapan var ne satan...

Dostum, ben de gözü kararttım haftasonu aşağı linkteki orginal floyd rose'un siparişini verdim USPS ile umarım gümrüğe falan takılmaz, bir de gümrüğe takılırsa ben Antalya'da yaşıyorum umarım İstanbul'a gel al falan demezler. Bir de ürün gümrüğe takıldığından haberimiz oluyor mu ya da nasıl öğrenebiliriz geçti mi kaldı mı diye?
http://www.ebay.com/itm/141135987774?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Dostum, ben de gözü kararttım haftasonu aşağı linkteki orginal floyd rose'un siparişini verdim USPS ile umarım gümrüğe falan takılmaz, bir de gümrüğe takılırsa ben Antalya'da yaşıyorum umarım İstanbul'a gel al falan demezler. Bir de ürün gümrüğe takıldığından haberimiz oluyor mu ya da nasıl öğrenebiliriz geçti mi kaldı mı diye?
http://www.ebay.com/itm/141135987774?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649
Güle güle kullan, yok istanbula değil bulunduğun yere geliyor onda sorun yok. Valla bende hiç takılmadığı için uyarı falan gelmedi ama gelebilir tabi.. O kargo yönteminin de tam takibi yok onunla da göremezsin

Arkadaşlar benzer şekilde Seymour Duncan manyetik almak istediğimde ne yapmalıyım? Örneğin TB-4 Amazonda 72 küsür dolar ve Free shipping diyor. Manyetik seti de 128 küsür dolar. Bu şekilde satın alanlar var mıdır aramızda, önerebileceğiniz site var mı Free Shipping yapabilecek?

Arkadaşlar benzer şekilde Seymour Duncan manyetik almak istediğimde ne yapmalıyım? Örneğin TB-4 Amazonda 72 küsür dolar ve Free shipping diyor. Manyetik seti de 128 küsür dolar. Bu şekilde satın alanlar var mıdır aramızda, önerebileceğiniz site var mı Free Shipping yapabilecek?
Free shipping yapacak bir site olacağını sanmam, ebayde bir iki satıcı bazen yapıyor onu. Ben distortion mayhem set almıştım, kargo için de 7 dolar ödedim, 10 günde gümrüğe takılmadan evime gelmişti. first class mail kaç günde gelir bilmem ama priority mail flat rate envelope böyle gelmişti

Geri