Elektro gitarda sap atmasının belirtileri nelerdir?

Arkadaşlar yeni aldığım elektromda 1. perdeden ses alamıyorum bızt bızt falan diye ilginç ve namelodik sesler çıkarıyor...Sapı mı attı bunun niye böyle oldu lütfen yardımcı olun...

Teşekkürler

Arkadaşımız bu başlıkta güzelce nasıl sap ayarı yapılacağını vermiş bildirmek istedim...

http://www.turkrock.com/ftopic28563.html

Re: Lütfen yardım elektrodan anlayanlar(Mod arkadaşlara özür

turkegilmez demiş ki:
ARkadaşlar yeni aldığım elektromda 1. perdeden ses alamıyorum bızt bızt falan diye ilginç ve namelodik sesler çıkarıyor...Sapı mı attı bunun niye böyle oldu lütfen yardımcı olun...

Mod arkadaşlardan da özür dilerim fakat hemen cevap almam lazım

Teşekkürler

Dostum benim eski gitarda aynı sorun olmuştu.Sapı attığı için olmuştur muhtemelen seninkide.Gitarı yeni almış olman bi şeyi değiştirmez.Sap ayarı yapılırsa düzelir merak etme.Ama sap atmasıdır yaa..

Lütfen yardım elektrodan anlayanlar(Mod arkadaşlara özür)

Merhaba, umarım sorunu en kısa zamanda çözersin...

Yalnız bu tarz başlıklar yerine sorunu açık ve net olarak tanımlayan cümleler, aynı sorunu yaşayanlar için gelecekte kaynak teşkil etmesi açısından daha iyi olacaktır, bu nedenle başlığı bir süre sonra değiştireceğim...

Kolay gelsin :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
KorayE sen bir başlık bulana kadar şimdilik düzelttim cidden kötü olmuş:)

Ya arkadaşlar birde dandik bir kılıfı var acaba o yüzden mi oldu bu sap atması, çünkü uzun süredir elektro çalan bir arkadaşın tavsiyesi üzerine gitarımı duvara bile dayamıyorum hep yatık tutuyorum, niye böyle oldu ki?

Yani nedenini bilirsem daha dikkatli olurum

Hepimize bi gitar standı lazım ya, ben de mecburen gitarı duvara dayıyorum, henüz bi problem çıkarmadı. Aslında hemen hemen dik konumda dayadığım için fazla yük binmiyor sapa diye tahmin ediyorum. Böyle acayip şeyler çıkarıp beni huylandırmayın kardeşim, alla alla :)

turkegilmez demiş ki:
Arkadaşlar yeni aldığım elektromda 1. perdeden ses alamıyorum bızt bızt falan diye ilginç ve namelodik sesler çıkarıyor...Sapı mı attı bunun niye böyle oldu lütfen yardımcı olun...

Teşekkürler
Gitarın yeni olması kullanıma hazır olduğu anlamına gelmiyor. Umarım üretim hatası yoktur,basit bir sap ayarıyla düzelir. Kalitesiz bir gitarsa yada kalite kontrolde gözden kaçmış bir durum varsa, perde demirleri farklı yüksekliklerde olabilir, bu biraz daha zahmetli ve tuzlu olabilir. Ama en büyük ihtimal sap ayarının olmamasıdır.
Gitarı yatık koymak sapa yük bindirmemek olmayabilir. Headstock uzun ve Fender'ler gibi sapa paralel değilse sap gitarı taşıyabilir. Gitarı sert bir yüzeye (mesela yere) koyduğunda headstockun yere değmemesi lazım. Buna dikkat et, gitarı yatık koyuyorum, gitarım güvende demek doğru değil... En basit çözüm 10YTL'lik sehpa, stand (adı her neyse) kullanmak...

Elektro gitarda sap atmasının belirtileri tellerin çalınamayacak derece saptan yüksekte olması ya da ses çıkmayacak şekilde sapa yapışmasıdır. İyi bir sap ayarıyla bu sorun halledilebilir. Panik yapıp gitarı satmaya kalkılacak bir durum değildir. :D

Saygılar...

İyice acemi ettiniz beni de yahu:) Tabi ki de yeni diye sapı atmayacak diye bir şey yok, ve sehpasıydı kılıfıydı pedalıydı derken canıma ot tıkandı vallaha!!! Akustiğim benim bir gün ortada bırakmadı beni aslan be:)

Gitarı köprü kısmından sap kısmına doğru bakacak şekilde tüfek gibi tutup gez göz arpacık yaparsan...perdeler düz değil ise bazılarında gölgeler varsa ya da içe/dışa doğru kavis almışsa kayık gibi, sap ayarın gitmiştir.

selam arkadaşlar! ben de kısa bir zaman önce ibanez s470 almıştım ve şimdi de tellerini değiştirmek istiyorum;ama okuduğum kadarıyla tel kalınlıkları gitarda ayar bozuluğu yaratıyormuş.nerdene bileceğim gitarın üstündeki telin kaç numara olduğuunu:(

kurtis arkadaşım ben sana mm cinsinden daddario XL ,009 telin kalınlıklarını yazim =)
E= 0,23
B=0,28
G=0,41
D=0,61
A=0,81
E=1,07

kumpas tarzı bi ölçü aletiyle bakarsın en kötü ihtimal.farklı uzunluklar tel üretici sitelerinde vardır.
kolay gelsin

Arkadaşlar çok teşekkürler sap atmasıymış fakat vatandaş ters dönmüş bu oynanmış falan dedi... Yani imkansızı başarmışım dediğine göre şimdi sesi düzeldi... Bir şey daha sormak istiyorum bu sorunu kendimiz nasıl giderebiliriz? Açıkçası yaan çocuk benden 4-5 yaş büyüktür yediremedim kendime:)

O kadar kisi bilgi yazmis bir kiside cikip sap atmasiyla sap ayarinin bozulmasinin ayri seyler oldugunu belirtmemis.

Sap atma olayi cok farklidir, sapi atan gitara istedigin kadar ayar cek duzeltemezsin cunku thruss rod artik nanayi yemistir. Yukaridaki durum ayar bozulmasi sadece.

Reeve demiş ki:
O kadar kisi bilgi yazmis bir kiside cikip sap atmasiyla sap ayarinin bozulmasinin ayri seyler oldugunu belirtmemis.

Sap atma olayi cok farklidir, sapi atan gitara istedigin kadar ayar cek duzeltemezsin cunku thruss rod artik nanayi yemistir. Yukaridaki durum ayar bozulmasi sadece.

gogostar demiş ki:
turkegilmez demiş ki:
Arkadaşlar yeni aldığım elektromda 1. perdeden ses alamıyorum bızt bızt falan diye ilginç ve namelodik sesler çıkarıyor... Sapı mı attı bunun niye böyle oldu lütfen yardımcı olun...

Teşekkürler
Gitarın yeni olması kullanıma hazır olduğu anlamına gelmiyor. Umarım üretim hatası yoktur,basit bir sap ayarıyla düzelir. Kalitesiz bir gitarsa yada kalite kontrolde gözden kaçmış bir durum varsa, perde demirleri farklı yüksekliklerde olabilir, bu biraz daha zahmetli ve tuzlu olabilir. Ama en büyük ihtimal sap ayarının olmamasıdır.
Gitarı yatık koymak sapa yük bindirmemek olmayabilir. Headstock uzun ve Fender'ler gibi sapa paralel değilse sap gitarı taşıyabilir. Gitarı sert bir yüzeye (mesela yere) koyduğunda headstockun yere değmemesi lazım. Buna dikkat et, gitarı yatık koyuyorum, gitarım güvende demek doğru değil... En basit çözüm 10YTL'lik sehpa, stand (adı her neyse) kullanmak...
Bak, sap atması mı diye sormuş, sap ayarı yok diye cevap vermişim... ;)
Çok alışılmış bir şey bu "sap atması". Mağazalar falan da böyle kullanıyor çoğu zaman. Herkes birbirinden duyup aynı şeyi söylüyor. Hatta gitar çalmayı bilmeyenler bile "sap atması" diye birşeyin olduğunu biliyor... Ama doğrusu Reeve'in de dediği gibi sap ayarının bozulmasıdır.

Geri