Sert Vokallik

'Müzik - Genel' forumunda emrekskn95 tarafından 7 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar

  Murat Özel.. Bu adamın sesinin sertliği doğal mı yoksa çalışarak oluşabilecek bir şey mi?
  Şarkıyı dinlerseniz anlayacaksınız ne demek istediğimi
   
 2. Çalışarak "oluşabilecek" değil, yapılabilecek bir şey. Bu etkinin İngilizce teknik terimleri "grit" ve "rasp".
  Ama genel olarak vokal tekniği çalışmadan yapmaya kalıkılırsa kişinin ses tellerine zarar verme riski var. Gırtlağa hiç yük binmemesi, bütün etkinin ağız tavanından (yumuşak damak civarından) oluşması lazım. Vokal temeli olmayan biri muhtemelen bunu yapamaz, gırtlağına yük bindirir. O nedenle dikkatli olmak gerekir.
  Bu arada, adamın sesinin sertliğine takılmışsınız, ama asıl dikkat etmeniz gereken adamın ne kadar iyi bir vokalist olduğu. Tertemiz vokal de yapabiliyor isterse ve çok rahat çıkışları var. Dikkat etmeniz gereken esas bunlar. O kirli etkiyi yemeğin sosu gibi düşünün. Temiz sesi kirletebilirsiniz, ama tersi ne yazık ki geçerli değildir.
  "Grit" ve "vocal instruction" gibi sözcüklerle youtube üzerinden arama yapabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki linke bakın. Jamie Vendera dünyanın en tanınmış rock vokal koçlarından biri. O da öncelikle temel vokal tekniklerinin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. Aşağıdaki linkten sample dinlyebilirsiniz:
  http://www.screaminglessons.com/
   
  emrekskn95 ve delmonaco bunu beğendi.
 3. Adamın sesinin sertliğine takılmam normal değil mi hem ses rengi çok iyi hemde bahsettiğiniz ''grit'' vs ''rasp'' tekniğini çok iyi yapması.. Murat Özel'i canlı dinleme şansımda olmuştu gerçekten hayran kaldım. Bu arada teşekkür ederim beni bu konuda aydınlattığınız için :)
   
 4. "Sertliğine takılmak" derken, bunun nihayetinde diğer becerilerinin bir sonucu olduğunu, bunu görmezden gelmemek gerektiğini söylemek istedim. Yani sadece o tınıyı üretmek için uğraşmak doğru olmaz, genel olarak vokali çalışmak gerekir. Bu adam da öyle yapmış bence.
  Ben de teşekkür ederim, Murat Özel'i ilk defa sayenize dinledim. Hiç duymamıştım. Türkçe rock konusunda önyargılıyım biraz ne yazık ki. Aslında tarz olarak buradaki müzik bana hitap etmiyor zaten. Ama adam kesinlikle iyi müzisyen. Zatne gitar ve davul da çaluyormuş.
   
  emrekskn95 bunu beğendi.
 5. Ben teşekkür ederim.. İyi geceler bol şanslar dilerim
   
  edipjohn bunu beğendi.
 6. Güreşmeye başlayacaksınız sandım. :p
   
  emrekskn95 bunu beğendi.
 7. Yok artık ahahah :LOL:
   
Benzer Konular
 1. serthareket
  Yanıt:
  35
  Gösterim:
  2,997
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş