Neden Kimse Videolu Kanal Kayıt Yapmıyor?

Dostlar youtube o kadar çok bu tarz şeylerle dolu ki. Hep hayal ediyorum bir adam da çıksın şöyle bir türkü çalsın. Bir adam da çıksın şöyle türkçe bir şarkı kaydetsin. Birşeyler üretsin birileri birşeyler yapsın. Niye bizden çıkmıyor acapellalar? Ekranı bölüp her birşeyi kendi çalanlar? Yapabilecek çok sayıda eleman da var biliyorum. Uğraşmak istemiyorlar sanırım.

Ben yazın bir yapayım dedim. Hatta bir türkü seçtim bunun için. Vokalimi başarısız bulduğum için Youtube dışında biryerde de paylaşmadım. Bu tarz çalışmalar yapalım diyorum. Kayıt konusunda deneyimli arkadaşlarla bu tarz kayıtlar yapabilirsem çok mutlu olurum aslında. Var mıdır böyle bir çalışmada bulunan fikirlerinizi merak ediyorum??

Türkülerle büyümüş biri olarak bağlama çalımınızı çok beğendim gerçekten :) Kayıt da çok başarılı. İşyerindeki bir arkadaş da bağlamayı kendi sesine uydurmak için "kelepçe ile düzgün sonuç alınmaz" deyip sapı kesmişti, bu videoyu izleteyim de sapı kestiğine bir kez daha pişman olsun :)

Asıl konuya geleyim: Metal tarzında YT'de "one man band" adı altında birçok kullanıcı ve video var. Adamlar davulu da, gitarı da, bass gitarı da, vokali de kendi yapıyor. Türklerden hiç bulamadım ya da denk gelmedim. Siz denk geldiğim ilk oldunuz :) Devamının gelmesi dileğiyle...

Çok güzel bir çalışma olmuş, elinize sesinize sağlık. Vokalinizi de gayet hoş buldum ben.

Önceden bir başlık açılmıştı benzer fikirle yola çıkarak. Videolu değil de, beraber bir şeyler yapalım, beste olsun, jam olsun v.s. diye. Bi iki saat sonra olay "istanbulda olanlar gelsin benim eve beraber tıngırdatalım arada" ile "bana kayıt yapmayı anlatır mısınız" tarzı bir muhabbete döndü, yok oldu. Olsaydı güzel olurdu. :) Kayıt ekipmanına-tecrübesine sahip olunmaması en büyük sıkıntı sanırım, zira herkes çalıyor bir şeyler gibi görünüyor.

Onur, zevkle dinledim gerçekten. Harika olmuş.

Bu tarz çalışmalar malesef ki güzel ekipman gerektirmesinin yanında, epey de zaman istiyor. Çok kanallı kayıt yapmayı deneme sonucumda bile epey zamanım gitmişti. Ekipman zaten yok, bilgisayar mikrofonu ile... :)
(Video demiyorum bile)

@fenderli , paylaşmış olduğun çalışmayı dinlediğimde hem hüzünlendim hemde çok beğendim, gayet başarılı. Bu parçayı , güzel sanatlar müzik bölümüne giriş sınavında şan parçam olarak okumuştum.

aslında benım aklımda da böyle bir proje var ancak kullandığım video programını tam çözemediğimden ve cubaseden aldığım sesi ayarlayamamam (anlamadığım bir sebepten dolayı gitar gaini mixdown esnasında düştüğünden kayıt iğrenç oluyor) nedeni ile cep telefonu kaydı yapıyorum maalesef. ha bir arkadaş hayrına ne yapmam gerektiğini söyler hatta beraber bir iş yapma teklifinde bulunur hay hay. eric johson manhattan şarkısını kasıyorum bu aralar. üzerine davul bas vs çalmak isteyen olursa seve seve veya başka bir şarkı olur herkes kendi enstrümanını kaydeder videoda birleştirilir ona da eyvallah derim tabi.

Arkadaşlar bu işlemin yapılışı çok zor değil, EDIUS 6 isimli program ile aynı cubase'de kanal kayıt üzerinde çalışır gibi videolar üzerinde çalışabilirsiniz. Bu arada konuyu açan arkadaşıma da takdir ve saygılarımı gönderiyorum, kültürün mirasını yürütmek ve aktarmak çok önemli, gençliği dejenere olmuş toplumlar ayakta kalamaz...

Arkadaşlar bu işlemin yapılışı çok zor değil, EDIUS 6 isimli program ile aynı cubase'de kanal kayıt üzerinde çalışır gibi videolar üzerinde çalışabilirsiniz. Bu arada konuyu açan arkadaşıma da takdir ve saygılarımı gönderiyorum, kültürün mirasını yürütmek ve aktarmak çok önemli, gençliği dejenere olmuş toplumlar ayakta kalamaz...
Nedir mesela dejenerasyon belirtilleri?

Nedir mesela dejenerasyon belirtilleri?
Polemik yaratmaya gerek yok, kısaca açıklarsak dejenere; değerlerin yozlaşması anlamına gelir, müzik-sanat açısından bakılırsa tarih boyunca gelen kültürel birikimin artık rağbet görmemesi, yaşatmaya çalışanların da dışlanması küçük görülmesidir. Bu bakış açısı elbette evrensel sanatın takip edilmemesi, kendi müziklerinizde de bazı esintilerin harmanlanmasına karşı çıkma olarak algılanmasın. Ben modernliğin takip edilmesine karşı değilim. Örneğin adamlar bass gitar icat etmişse bunu yakışacak şekilde türkülerin kayıtlarında kullanmak gerekir, ancak türkü icra eden birisi küçük görülür ve horlanırsa burada dejenere olmaktan bahsedilir. Geçenlerde bu konuda arkadaşlarla sohbet ederken şöyle bir geyik döndü; Justin Bieber'ın konserini izlemeye gelen çoğunluğunu ergenlerimizin oluşturduğu kitleyi bir an hayal edin. Justin bir an karar değiştiriyor ve konseri iptal ediyor, organizatör firma da onun yerine bir türkü icracısını sahneye çıkarıyor, misal Erdal Erzincan ya da Erkan Oğur, sizce tepki ne olur... Başta komik gelebilir ama muhtemelen herkes oflaya puflaya dağılır, bu gibi üstadların adını-değerini çok az kişi biliyorsa dejenere olmaya başlamışız demektir...

Aslında benimde var böyle bi fikrim :) fakat ses ve video birleştirme olayını bir türlü oturtamadım. Benimde Youtube da takip ettiğim bi kaç kişi var bunlardan biri Alex Goot. Siz de bi dinleyin hoşunuza gidebilir. Ayrıca şu ses ve video birleştirme de ayrıntılı bi açıklama olsa ne iyi olurdu :D

Aslında benimde var böyle bi fikrim :) fakat ses ve video birleştirme olayını bir türlü oturtamadım. Benimde Youtube da takip ettiğim bi kaç kişi var bunlardan biri Alex Goot. Siz de bi dinleyin hoşunuza gidebilir. Ayrıca şu ses ve video birleştirme de ayrıntılı bi açıklama olsa ne iyi olurdu :D
EDIUS 6 programını incelemenizi tavsiye ederim cubase'in video ile çalışan versiyonu gibi düşünün mantık aynı :) Youtube'da eğitim videoları da var.

Teşekkür ederim cevabın için Uğur. Vegasta denedim ama senkron problemi oluyor vs. Çözemedim bir türlü. EDIUS 6 yı da deneyeceğim. ;)
EDIUS çok pratik hocam eğer imkanın varsa çift monitörle çalışmanı öneririm hem ses kayıt hem de video işlerinde çok iyi bir sistem bu, mesela EDIUS'ta aranje sayfasını bir tarafta akan görüntüyü bir tarafta büyük boyutta görünce senkronize olayı daha kolay oluyor, hata oranın azalıyor.

Geri