Musicman Axis Ss

'Müzik - Genel' forumunda WalCom tarafından 11 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

 1. merhaba ;

  yakın zamanda musicman axis ss alıcam kullanan varmı nasıl bir gitardır.
  genellikle trash metal çalıyorum klavyesi rahatmıdır. üzerinde mm90 manyetikleri mevcut bu manyetikler metal tonları verirmi ?

  [​IMG]
   
 2. Grundar

  Grundar Forum Yöneticisi

  Sevgili dostum,

  Soapbar ile trash pek güzel olmaz...

  Sevgiler ve saygılar...
   
 3. soapbar nedir öğrenebilirmiyim?
   
 4. Grundar

  Grundar Forum Yöneticisi

 5. anladım çok tşkler bilgi için.
  peki manyetik modifiyesiyle istediğim tonları yakalayabilirmiyim piezolu bir gitar ağaç özellikleriyle alakalı değişir mi tonları.?
   
 6. Grundar

  Grundar Forum Yöneticisi

  Aslında hep genelleyerek konuşuyoruz, ancak arzu ettiğiniz müzik türü için genelde aktif manyetikler tercih edilmektedir...Pasif manyetiklere sahip bir gitara, aktif manyetikler eklenebilir ancak buna değer mi, onu tartmak gerekiyor...

  Ton dediğiniz konunun bir çok bileşeni bulunmakta, istediğiniz tona göre farklı önerilerde bulunulabilir, konu başlığını "Trash Metal'e uygun tona nasıl ulaşabilirim" vb. değiştirebilirseniz, bu müzik türü ile ilgilenen arkadaşlar yardımcı olacaklardır...

  Sevgiler ve saygılar...
   
 7. Çok genel konuşmak gerekirse, bu gitar trash metal için iyi bir seçim değil derim. Olmaz değil, olur, ama modifiye gerekir ve gitarın bu iş için tasarlanmadığı belli, Grundar'a katılıyorum. Trash metal bir kenara, bu gitar genel anlamda "metal" değil, en fazla "rock" gitarı bence.
  Ancak, diğer sorunuza yanıt vermek gerekirse: Evet, klavyesi rahattır. Musicman gitarlarının gerçekten çok rahat çalımı var. Fakat elbette kişisel olarak da deneyip görmeniz lazım.
  Bu oldukça üst düzey bir gitar bu arada, eğer Axis alacak bütçeniz varsa ama trash metal en çok çaldığınız şey ise bence de tercihlerinizi iyice gözden geçirmelisiniz. Bunun için de Grundar'ın bahsettiği tarzda bir başlık daha yerinde olabilir.
   
  WalCom ve Grundar bunu beğendi.
 8. anladım çok teşekkürler.
  Peki manyetik modifiyesi ile istediğim tonları alamazmıyım yani gövdenin sese metal tonlarda çok fazla etki etmeyeceğini düşünüyorum.
  hatta aynı gitarın orjinal dimarzio custom çıkışlı olanlarıda mevcut bu manyetiklerle biraz daha sert tonlar yakalayabiliyorlar.
   
 9. Grundar

  Grundar Forum Yöneticisi

  Sevgili Barrios, cok daha güzel açıklamış ve düşüncelerime tercüman olmuş.
   
 10. Manyetik değişimiyle güzel tonlar ulaşırsın ama böyle üst kalitede bir gitar alıp p90ları değiştirmek caiz değildir, valla lanetlenirsin. Bu kadar bütçen varsa en baştan uygun bir gitar almanızı tavsiye ederim. Bu arada belirteyim p90 tipi gitar manyetiklerinin routingleri de farklıdır, yani ona humbucker takamayabilirsin, uymayabilir.

  Bu arada ekleyeyim, p90 teknik açıdan single-coildir. Yani hi-gain ile çalamazsın, deli gibi gürütlü yapar ve hi-gain bir ton vermez, daha cırtlak ve ferah, kompresyonsuz bir ton verecektir.
   
  Son düzenleme: 11 Aralık 2013
 11. @Grundar Thrash için aktif manyetik şart değil. Yani eski thrash gruplarının elemanları bugün daha çok aktif manyetik kullanıyor, doğru. Ama thrash'in esas zamanları 80'ler ve 90 başlarında bu kadar yaygın değildi aktif olayı. Marty Friedman'ı aktif manyetikle düşünemiyorum. : )

  @WalCom Neden musicman axis ss? Bu gitarla ilgili ne biliyorsunuz?
   
 12. Grundar

  Grundar Forum Yöneticisi

  Aynen katılıyorum, benim söylemeye çalıştığım, genelde trash metal için aktif manyetik kullanıldığı, elbette farklı yaklaşımlar olacaktır.
   
 13. özel bir gitar olduğunu biliyorum ve takas yoluyla alıcam o yüzden
   
 14. Dediğim gibi routingleri problem çıkartabilir haberin olsun, yani öylece humbucker takamayabilirsin o gitara. Gibson Sglerde de aynı problem var, o sebeple modifiye yapılıyor. Zaten farkettiysen P90ların vida yerleri bile farklı.
   
 15. Yani, özel bir gitar falan çok genel bir tabir. Belli ki pek birşey bilmiyorsunuz alet hakkında. İlk başta nakit alacağınızı düşünmüştüm ama takas durumu farklı tabi. @CoolDoG 'un dediği gibi manyetik modifiye işi sıkıntı biraz p90'lı gitarlarda. Ha imkansız mı, değil. Gitara müdahale edilmesi gerekecek, belki bu pahadaki bir gitara yapılması tercih edilmeyecek şeyler yapmak gerekecek, gövdeye ekstra delikler açmak gerekecek falan vs. Bir luthier ile görüşmekte fayda var. P90 to Humbucker ring vs. bulunabilir. Veya daha masrafsız bir şekilde EMG'nin p90 size manyetikleri tercih edilebilir: http://www.emgpickups.com/guitar/p-90.html Başka markaların da daha sert tonları olan p90 size manyetikleri olabilir, bilemiyorum.
   
  WalCom bunu beğendi.
 16. peki analog pedallarla falan mm90dan drive ton alamazmıyız yani ben bi şekilde bu gitardan metal tonu almam gerekiyor :)
   
 17. P90 manyetiklerinin yuvasına bakarsan hiçbir humbucker manyetiğin girmediğini anlayabilirsin. Yani anyetik modifiyesi yapman için gövdeyi oydurman şart. Bu da dünyanın en saçma şeylerinden biri olur. Gitarını değiştirmelisin öncelikle. Manyetik taviyesi istersen de Seymour Duncan Invader çok övülmekte.
   
  Babbazulla bunu beğendi.
 18. Üstte anlatamadım galiba, çift sarım olmayan bir manyetikten kompresyonlu metal tipi ton alamazsınız. Pmler vasat sonuç verir, 5li akorlar cırtlak, tiz tepeleri fazla olan tonlar verir. Oysaki size sıkışık midler ve bas hacmi gerekiyor. Single coiller tam tersi geniş bir spektrumda tınlar.

  Hard-rock yapılır, sololarda da güzel olur, cayır cayır tonlar verir ama gidip thrash-metal çalacam dedin mi o olmaz. Ayrıca p90 gürültü yapar, o gitara gain verdin mi gürültüden çalamazsın.

  P90 daha çok açık hatta bare akorlarda overdrive'da çok şahane sonuç verecek, ortalama bir gainde iyi tınlayacak bir manyetiktir.
   
 19. Sorular özelden giderek genelleşmeye başladı. Birazdan yine metalikatonunanasilulasirim.com 'a gidecekmişiz gibi duruyor. :)

  Bence şöyle yapın. Gidin bir müzik dükkanına. Rastgele P90'lı bir gitar deneyin. Sonra da birkaç drive pedalı koyun önüne, dinleyin tonlarını, yani olmayacak ama siz sevdikten sonra önünüzde kimse duramaz.
   
 20. DiMarzio'nun P90 ebatında Super Distortion ve Tone Zone'u var. Gerekirse gömersiniz. Geri kalanı amfiye bakıyor. Rammstein'dan Paul Landers bile yıllarca sahnede kullandı Axis'leri, VH'ları.

  Ha, bence yapmayın ama. O gitar P90'lı haliyle çok güzel bir enstrüman. Trash dediğini 1000 liraya bulabileceğin sapı elektroniği düzgün bir gitarla da yapabilirsin. (Tabi birilerinin tonunu birebir kopyalama derdiniz yoksa) Ama bu Axis'in yaptığı iş her gitarla yapılmaz.
   

Bu Sayfayı Paylaş