Çalınmalara karşı eserlerinizi notaya aldırın

G

gocmen

çalınmalara karşı eserlerinizi notaya aldırın ve notere onaylatın.
notaya aldırmak icin mesaj atınız...

Notaya Almak!

kayıt başka şey, nota yazımı başka. neden kayıt yaptırman gerekir desin ki? öyle olsa "çalınmalara karşı eserlerinizi kayıt yaptırın" derdi !
Ayrıca bunun adı "edisyon"dur. (hani şu gavurcadaki "publishing")

Kayıt mevzuları...

Evet kayıt mevzuuna gelince;

1- Kayıtlar iki türlü yapılıyor malumunuz : hücum ve kanal kayıt.

2- Hücum kayıt için yeni başladıgımız bir tanıtım promosyonu var :
15,00 YTL. (Hafta içi, saat 10-16 arası). Bu fiyata genel olarak yapılacak bir mix, efekt ve denge dahil.

3-Ancak takdir edersiniz ki, daha kaliteli bir kaydın yapılabilmesi için daha ince bir çalışma gerekir. Bu da daha fazla saat çalışma demektir. Yoksa kullanılan alet edevat aynıdır. Profesyonel bir studyoda maliyetleri etkileyen de budur zaten. Bu türlü kayıtta mix ayrıca parça başına ücretlendirilir. Mix için nasıl bir çaılşma gerektiğini de stüdyoya gelen arkadaşlarıma detaylarıyla anlatabilirim.

4-Bir de, kaydın hangi amaçla yapıldıgı onemli bir konu : eger sadece basit bir demo çalışması, arkadaşlar arası dinleme vs. için ise çok para harcamaya elbette değmez.(Paranız çok ise ona bir şey diyemem).

5-Kanal kayda gelince; eger kanal kayıt yapılacak ise tavsiyem demo kalitesinde degil, master kalitede bir is yapılmasıdır. Yani 5 tane ıvır zıvır kayıt yerine, 2 tane adam gibi kayıt daha dogrudur.

6-Zaten bu kayıtlar bir yapımcı firmaya gonderilecekse, çok kayıt gondermenizi de tavsiye etmiyorum. Hiç kimse oturup baştan sona 10 şarkıyı dinlemez!

7-Kaydın amacı besteleri ortaya çıkarmak ve bunları bir yerlere gondermek için ise, konu edisyondur ve bu ayrı bir iştir.

8-Siz siz olun 15-20 liranıza kıyın ve iyi oldugunu dusundugunuz bestelerinizin, sozlerinizin mutlaka noter kayıtlarını alın. Bunu için yapılacak işlem çok basittir: söz, nota ve bir çıktı ile bir notere gitmek!

9-Bir de mastering var. mixten sonra yapılan son çalışmayı ifade eder. doğru bir masteringin özel mastering stüdyosunda yapılması gerekir ki her stüdyo ya da her tonmaister yapamaz. çünkü mastering sadece kişi ya da beyin işi değil, hardware, cihaz ve daha teknik yazılım işidir.

gorusmek uzere...

Re: Kayıt mevzuları...

NBStudio demiş ki:
8-Siz siz olun 15-20 liranıza kıyın ve iyi oldugunu dusundugunuz bestelerinizin, sozlerinizin mutlaka noter kayıtlarını alın. Bunu için yapılacak işlem çok basittir: söz, nota ve bir çıktı ile bir notere gitmek!

abi şimdi ben parçayı yaptım ama tab halinde var ve ölçülü yazma yeteneğim yok itiraf etmeliyim.. :oops: ne yapabilirim? tabları götürsem bişi olur mu?
bi de çıktı dediğin nedir?

Tab mı nota mı?

çıktı dediğimiz bildiğin bilgisayar çıktısı, yani bir a4 kağıt...
nota olması her zaman tercih edilir. bence nota bilen bir arkadaşın (varsa elbette) yardımcı olabilir. çonkü eğer sözler de varsa mutlaka notanın altına yazılmalıdır. aynen ilkokulda müzik dersinde gördüğün şerkılar gibi...

başarılar...

Tansiyon-DavuL demiş ki:
Abi bu basitte simdi bin bir türlü işlemden gecmek adammı biraz sıkar zaten kayıt yaparken yeterince sıkıntı basiyor adamı..
Arkadaslar bi uyarı yazdım baya etkili olmus...Eseriniz bir baskası tarafından kullanıldıgında mahkemede gecerli sayılan teksey eserin kagit ustunde noter tarafından onayı. Kimin onay tarihi onceyse eser onundur . Bu kadar basit :))

Ayrıca eserlerinizin demosu yada kaydı varsa bu kayıt ustunden notaya alınabilir sizin extra birsey yapmanıza gerek yok.

Merhaba.
Mesam üyesiyim.
Yıllık 30 YTL aidat ödüyorum.

Adamlar Internet üzerinde harika bir uygulama yapmışlar.

Excel formatında çalışan formları indiriyorsunuz.
Formda, kendinizle ilgili bilgileri yazıyorsunuz.
Bestenizin midisinden aldığınız melodi çıktısının üzerine sözlerini yazıyorsunuz. Bunu da forma ekliyorsunuz.
Hepsi bu kadar. Mesama ister postayla gönderin, ister bizzat elden verin. Varsa, eğer isterseniz bir de demoyu ekleyebilirsiniz.
Özetle, Mesam harika bir iş yapmış.

Notere böyle bir form olmadan giderseniz, adamlar beste işinden anlamadıkları ve ellerinde şablon form olmadığı için, işlem bir kaç saat sürüyor.

Ama, Noterin Mesam'ın formunu onaylaması sadece 5 dakika sürüyor.

Re: Kayıt mevzuları...

NBStudio demiş ki:
Evet kayıt mevzuuna gelince;

1- Kayıtlar iki türlü yapılıyor malumunuz : hücum ve kanal kayıt.

2- Hücum kayıt için yeni başladıgımız bir tanıtım promosyonu var :
15,00 YTL. (Hafta içi, saat 10-16 arası). Bu fiyata genel olarak yapılacak bir mix, efekt ve denge dahil.

3-Ancak takdir edersiniz ki, daha kaliteli bir kaydın yapılabilmesi için daha ince bir çalışma gerekir. Bu da daha fazla saat çalışma demektir. Yoksa kullanılan alet edevat aynıdır. Profesyonel bir studyoda maliyetleri etkileyen de budur zaten. Bu türlü kayıtta mix ayrıca parça başına ücretlendirilir. Mix için nasıl bir çaılşma gerektiğini de stüdyoya gelen arkadaşlarıma detaylarıyla anlatabilirim.

4-Bir de, kaydın hangi amaçla yapıldıgı onemli bir konu : eger sadece basit bir demo çalışması, arkadaşlar arası dinleme vs. için ise çok para harcamaya elbette değmez.(Paranız çok ise ona bir şey diyemem).

5-Kanal kayda gelince; eger kanal kayıt yapılacak ise tavsiyem demo kalitesinde degil, master kalitede bir is yapılmasıdır. Yani 5 tane ıvır zıvır kayıt yerine, 2 tane adam gibi kayıt daha dogrudur.

6-Zaten bu kayıtlar bir yapımcı firmaya gonderilecekse, çok kayıt gondermenizi de tavsiye etmiyorum. Hiç kimse oturup baştan sona 10 şarkıyı dinlemez!

7-Kaydın amacı besteleri ortaya çıkarmak ve bunları bir yerlere gondermek için ise, konu edisyondur ve bu ayrı bir iştir.

9-Bir de mastering var. mixten sonra yapılan son çalışmayı ifade eder. doğru bir masteringin özel mastering stüdyosunda yapılması gerekir ki her stüdyo ya da her tonmaister yapamaz. çünkü mastering sadece kişi ya da beyin işi değil, hardware, cihaz ve daha teknik yazılım işidir.

gorusmek uzere...
Bahsi geçen "eserleri notaya aldırma" işleminin bahsettiğiniz kayıt ile hiçbir ilgisi yoktur. Sizin yapacağınız hücum ya da kanal kayıt, mix, mastering gibi şeyler müzik işinin sadece görünen ve bilinen tarafıdır. Bunun dışında bu işin bir de hukuki yönü vardır ki, bu iş bayborra arkadaşımızın anlattığı gibi Mesam aracılığıyla ya da direkt noterde yaptırabilirsiniz. Yaptığınız besteyi notaya döküp ve varsa sözleri altına yazıp (Hani hatırlarsınız, lise müzik derslerindeki gibi...) notere onaylatırsınız ve artık o parça size aittir. Kimse siz izin vermediğiniz sürece alamaz, çalamaz, çaldıramaz.

keshMEkesh demiş ki:
zahmetli olmasına katılıyorum ama şarkının tamamını notaya nasıl dökcez? 5liler var,solosu var şusu var busu var...
Şarkınızın ne kadar karmaşık olduğu, ne kadar solo barındırdığı çok mühim değil. Atıyorum arpej üzerine kurulu bir parça yaptıysanız, parçanın girişini, gövdesini ve çıkışını notaya döküyor, sözlerini altına ekliyorsunuz. Tabii değişgenleri de yazmayı unutmayın, bunlar parçanın gidişatından farklı olan rifflerdir.

Notaya dökme işi zorunuza geliyorsa, bunu sizin için yapan müzisyenler var. "Onun için de para veremeyiz." diyorsanız, parçanızın sözlerle beraber onaylanacak olan ve az önce bahsettiğim gövdesini, yazdığınız zaman nota olarak da çıkaran bir program kullanarak nota halinde görebilirsiniz. Bu programların çoğunda çıktı almak için seçenekler vardır. Sadece notalar kalacak şekilde tabları kapayın ve çıktısını alın! İster tekrar kendi yazınızla kağıda dökün, ister sadece altına sözleri yazın ve ardından onaylatın! ;)

Saygılar...

Geri