İngiltere Premier Ligi

'Forum Meydanı' forumunda josephking tarafından 1 Nisan 2006 tarihinde açılan konu

1. Demin biten iğrenç,rezalet Chealse-Birmingham maçı hakkında 2-3 laf edecektim,baktım ingiltere liginin topic i yokmuş.Şampiyonluğu garantilemiş kaç milyon dolar para eden ama hiç bi halt yiyemeyen chealse ile düşmemeye oynayan birmingham ın maçı gerçekten hayatımda izlediğim en berbat,en zevksiz,bana göre açıktan açığa karşılıklı şike kokan bir maçtı.Bırakın şutu doğru düzgün atağı olamayan,orta saha çizgisini geçtikten sonra ne yapacağını bilemeyen birmingham takımına o şanlı,yerlere göklere sığdırılamayan chealse takımı bir gol bile atamadı,yazıklar olsunn(biz de denyo gibi gittik chealse ye iddaa oynadık,sinirden duvarlara çıkıyodum :evil: )Her iki takım da sanki topları bile bile avuta atma yarışına girdiler,ama nasıl atma şut çekip avuta gitse bişey demicem,adamlar orta yapıyo top avuta gidiyor.
    Chealse nin arkasında onları kovalayan doğru düzgün bi takım olsa,dicem inşallah chealse şampiyon olamaz diye ama ne yazıkki böle bir takım yok.
    Bu mudur şimdi profesyonellik,bu mudur dünyanın en büyük takımı olma??
    Crespo ve Drogba denilen 2 tane futbol denyosu bu takımdan olabildiğince çabuk hareketle uzaklaştırılması gerekir benim kanaatime göre.Adamlar hayatlarından bezmiş gibi gözüküyolar top oynarken(pardon yanlış söyledim top oynayamıyorken)Geçen günler gazetede okuduğum bir habere göre Milan Chealse arasında şevşenko-crespo takası gerçekleşcekmiş gelecek yıl.Aman milan sakın öyle bişi yapmasın,dünyanın en büyük hatasını yapmış olurlar.(milan ı avrupa da severim)
    Bir de şunu da belirtmeden geçemicem birmingham tarihindeki en beleş puanı aldı herhalde bugünkü maçla,gerçekten rezalet bi takım,inşallah düşerler çünkü bu ligi haketmiyolar.Hani diyolar ya "Türkiye ligi beş para etmez,avrupa maçlarını izliyoruz bizim oynadığımız top mu "diyolar ya şunu da söyliym birmingham bizim ligde olsa düşecek 3 takımdan biri kesin olurdu bence.
    Yukarıda söylediğim gibi sırf bu olayı belirtmek için burayı açtım ama madem açıldı bundan sonra premiere lig hakkında da düşüncelerimizi paylaşırız..Kolay gelsinn....

2. Avrupa'da başarılı olmuş ingiliz takımlarını kendi liginde izleyince aslında hiç te abartılacak bir futbol oynamadığını görüyoruz.
    Samsunspor - Rize erteleme maçının özetini seyredeniniz oldu mu?
    Özet dediysem bakmayın siz ; maçın tamamı kıran kırana geçtiği için baya uzun bir özet oldu.
    İddiam şu ki ; ligin kaderinin belirlendiği haftalardaki futbol sezon boyunca oynansa inanın bana bu lig avrupa liglerinde ilk 3'e girer.
    Tamam futbolda yıldızlar önemlidir ama futbol denilen şey o yıldızların download edip seyrettiğimiz estetik hareketlerden ibaret değil.
    Lütfen kendi liginize karşı biraz objektif olun. :twisted:

3. Birmingham ın bizim ligden düşme olayını abartamadan söylüyorum.Tamam bütün maçlarını bire bir takip etmiyoruz ama bugün oynadığı futbolla bizim ligden rahat rahat düşer.Hatta size göre biraz daha abartayım.Birmingham bugünkü futboluyla bi diyarbakıra,bi samsuna rahat rahat yenilir,iddaa ediyorum.

4. İşte bu konu süper olmuş. Kaç zamandır açmak istiyordum...
    İngiltere Premier Ligi bence en kaliteli futbolun oynandığı ve izlerken bana en fazla hazzı veren lig. Teknik, hız, taktik... Hepsi mükemmel uygulanıyor. Sertliğin ayarı öyle bir tutturuluyor ki maçın heyecanı da düşmüyor, sinirler de gerilmiyor. Bunun avantajı da tabi Avrupa Kupaları'nda işi bilen futbolculara yansıyor.

Dünkü Birmingham-Chelsea karşılaşması ise istisnai maçlardan bir tanesiydi. Chelsea'nin performansı şikeden kaynaklı mı yoksa Chelsea'nin tur atmasını sağlayacak maçlardaki beceriksizliğinden kaynaklı mı bilemeyeceğim. Ama ilk yarısını izlerken sıkıntıdan uyuyacaktım. Nitekim devre arasında Galatasaray-Efes Pilsen maçını açtım; daha zevkliydi. Her iki takım da bitse de gitsek havasındaydı.

Bugünkü West Ham-Charlton ve yarınki Blackburn-Wigan karşılaşmaları ise çok heyecanlı geçeceğe benziyor. Şampiyonlar Ligi'ne gitme yarışında Tottenham dün ağır darbe aldı. Arsenal bunu değerlendirip galip gelince puan farkı ikiye indi. Yarışa devam edebilmek için Blackburn'un mutlaka kazanması lazım. Orta sıralardaki Charlton, West Ham ve Wigan UEFA Kupası için müthiş bir mücadele veriyor. TV8 o anlamda çok harika maçları seçmiş bugün ve yarın için. Kaçmaz...

5. Chelsea macini izleyenlerden biri de benim. Chelsea ikinci yarinin son 10 dakikasinda ataklara cok guzel baslayip kale önunde disari atmayi ya da kalecinin önunde o kadar acik bir pozisyonda kalecinin ustune atmayi basardigini görunce böyle bir takim yerine Arsenal ve Liverpool gibi takimlarin kazanmasini daha fazla isterim. Liverpool`u tabi ki gönul ister ama son 3-4 haftadir Arsenal`in oynadigi ve Henry`nin oynadigi futbol mukemmele yakin.

Chelsea ile United arasindaki fark 7`ye indi ama 6 mac kaldi ve Chelsea`nin birakcagini pek sanmiyorum.

Wigan sezona super basladi ama yavasladi sonra. Tabi lige yeni olmanin verdigi seyler ve bunun sonunda en azindan bir UEFA kupasina kalmalari guzel olur.

Bu arada Reading`de gelecek yil icin hazir premiere lige ve bu yil sadece 2 mac kaybettiler. Bakalim en yuksek ligde neler yapabilecekler...

6. Kesinlikle... Reading bu sezon dehşet gidiyor. Bir sezonda zaten 46 maç yapıyorlar ki sonlara yaklaşılıyor, sadece iki yenilgi çok iyi. En son 13-15 puan fark olmuştu. Gelecek sezon kadrosunu koruyabilirse üst sıralardaki mücadeleye katılacağından şüphem yok.

7. Dün chealse maçından sonra bir şok daha yaşayarak uzun bir süre iddaa oynamamaya karar verdim :) çünkü çok formda olan totenham new castle a yenildi,garanti diyebileceğim bir maçtı gerçekten şoke oldum ama dün üstümde bi hayırsızlık varmış yaw,insan bu kadar ters gitmez ki.
    Arkadaşlar madem böyle bir topic açıldı,maçlardan önce tahminlerde bulunsak fena olmaz mı?Aslında iddaa topic i açılsa da hiç fena olmaz tabii bu ne kadar spor bölümünde doğru olur ama orası da tartışılır.Bir mahsuru yoksa açılabilir aslında böyle bir topic,maksat tahmin alışverişi olsun...

8. İddaa ile ilgim yok benim ama o tarz tahmin, öneri içerikli mesajlar başka bir konu başlığı altında olsun. Bu konuda sadece English Premier League konuşulmasından yanayım ben.

Çok istememe karşın bugün West Ham-Charlton karşılaşmasını izleyemedim. 0-0 bitmiş ama çok güzel mücadele olduğundan şüphem yok. Orta sıralar iyice karıştı şimdi. Lig 7.si ve 14.sü arasında 8 puan fark var sadece ve bu takımlar UEFA için çok güzel bir mücadele sergileyecek. Tottenham-Arsenal-Blackburn üçlüsü diğerlerinden biraz koptu ama yine de önümüzdeki haftaların ne getireceği hiç belli olmaz.

Ben yarınki Blackburn Rovers-Wigan Athletic maçında kesinlikle Blackburn diyorum. Tottenham puan kaybetmişken yarışta geriye düşemezler. Ne yapıp edip kazanmaları lazım ama Wigan'ı da küçümsememek gerek. Deplasmanda kendi sahalarında olduklarından daha başarılılar.

9. Yarın kaçta o maç yahu? Wigan'ı ligin ilk yarısında kendi sahasında Chelsea'ye son dakika golü ile yenildikleri maçta izlemiş ve hayran olmuştum; o günden beri tekrar izlemek istiyorum ama denk gelmedi bir türlü. Hakikaten çok iyi oynuyorlar ve ilk 5'in içinde yer almaları da bunun göstergesi. İleri uçlarında oynayan siyahi bir futbolcu vardı, sanırım en tanınmış isimleri o ama aklıma gelmiyor.

O maç çok acayipti.. Tüm maç boyunca mükemmel oynadılar ama Crespo uzatma dakikalarında öyle bir gol attı ki; golün mükemmelliğine mi baksam yoksa geldiği zamanın dramatikliğine mi yansam kestirememiştim. Bu arada Tottenham'ın Newcastle'a kaybedeceğini de 40 yıl düşünsem aklıma gelmezdi.. Yine de David Ginola'lı yıllarına geri dönüş sinyalleri içindeler; Londra takımları içinde tek sevdiğimdir zaten Tottenham.

Haaa; bir de benim tutkum var tabii, Everton.. Yahu bu kadar mı tutarsız olur bir takımın performansı.. Old Trafford'da United'a kafa tutup 1 puanı kurtardıklarına şükrettirirsin, sonra gelirsin Goodison Park'ta City'den 3 tane yersin.. Bu ve benzerleri.. Geçen sene çok iyi gidiyorduk ama bu sene bir düşüş var.. Arteta ve McFadden etrafında kaliteli bir kadro oluştu ama maalesef bu seneyi es geçmek zorundayız.

10. Deerrudolf Charlton maci pek guzel gecmedi :) Yani sadece ortasahada gecen maclari seviyorsan sevebilirsin ama dogru duzgun atagi yoktu iki takimin.

Manchester`i amerikan bir adam satin almisti 2005`in sonunda ama transfer döneminde bir sey olmadi. Belki yil sonu onlarda sok transferler yapabilirler. Bakalim artik nasil olacak...

11. O adam zaten pekte büyük bir transfer bütçesi vaadiyle gelmemişti, öyle hatırlıyorum. Rakam gelmiyor aklıma ama "Bilmem nereli iş adamı, bilmem kimi satın alıyor.." denildiğinde dudakların uçuklamasına vesile olan vaadler yoktu ortada. Gerçi bu durumdan United taraftarı da çok şikayetçiydi; 15 seneye yakındır kombinesi ile maçlara giden ve bir taraftar derneğinin yönetiminde olan bir kişi "Eğer bu adam United'ı satın alırsa, kombinemi yeniletmeyeceğim.." demişti.

City taraftarı iyi dalga geçmişti ama o süreçte.. :D United logosunun ortasına dolar işareti koyup "For Sale.." yazısı iliştirmişlerdi ki, çok gülmüştüm.. :D

12. Yenmesine kesin gözüyle baktığım Blackburn maçı 85'te kurtarmış. :)

13. Bugün middlesbrough un önemli bir uefa mücadelesi var basel ile.İlk maç isviçre de 2-0 basel in üstünlüğüyle tamamlanmıştı.basel büyük derecede şanslı durumda şu anda.Ama bugün maç ingiltere de,hiç belli olmaz diyorum,middles ın galip geleceğinden eminim de turu geçebilir mi orası tartışılır işte.Ayrıca basel turu geçerse Türkiye gelecek sene isviçre nin ülke puanı yükseldiği için şampiyonlar ligine tek takımla katılacak.(Adamlar her yerde önümüzü kesiyolar yaw)

14. hadi hayırlısı middles turu geçti rahatladık diyebiliriiz

15. boro'Ya helal olsun :)

16. Oh oh ne iyi oldu yahu.. :D Aksi takdirde korkunç günler bekliyordu Türk Futbolu'nu.. Gerçi bu gidişle yine aynı günler bekliyor olacak ama biraz daha uzamış oldu işte..

17. kendi kendimizi yakıyoruz milletin eline bakıyoruz adam gibi oynasak kimseye muhtaç olmadan ne güzel

18. Bu haftasonu yine değişik maçlar var premiere ligde
    Maçları ve yaklaşık tahminleri söylüyorum:
    Wigan 43% 33% 24% Birmingham
    Charlton 34% 37% 29% Everton
    Chelsea 42% 34% 24% West Ham
    Liverpool 38% 36% 26% Bolton
    Man Utd 37% 36% 27% Arsenal
    Middlesbroug 34% 37% 29% Newcastle
    Portsmouth 32% 31% 37% Blackburn
    Sunderland 33% 35% 31% Fulham
    Aston Villa 36% 37% 27% West Bromwich
    Tottenham 43% 33% 24% Man City

Bu hafta birmingham bide wigan ı yeniyomuş,hakkatten kafayı yerim.Middlesboro-new castle maçı tam beraberlik maçı gibi duruyo ama middle alırsa hiç şaşırmam.totenham ,man city i ezeer diyorum.charlton-everton maçı tam bi 0&2 lik bi maç.Bu hafta chealse nin yenilmesi dileğiyle.. kolay gele

19. Bu hafta fazla rağbet yok he bu foruma,olsun ben yine dün ve bugün oynanan maçların sonuçlarını veriym:
    Dünkü maçlar:
    Tottenham H. 2 - 1 Manchester C.
    Charlton Athletic 0 - 0 Everton
    Portsmouth 2 - 2 Blackburn R.
    Sunderland 0 - 1 Fulham
    Wigan Athletic 1 - 1 Birmingham C.

Bugün biten maçlar:
    Aston Villa 0 - 0 West Bromwich A.
    Chelsea 4 - 1 West Ham U.

Liverpool 1 - 0 Bolton W. (şu anda hala oynanıyor,ilk yarısı bitmiş durumda)

Akşam 18.00 de manchester uni-arsenal maçı var,ilgilenenlere duyurulur.

20. Yapma yauu, o maç kaçmaz. Saolasın haber verdiğin için... Umarım Arsenal alır bu arada. :)

Bu Sayfayı Paylaş