Başlangıç Için Elektro Gitar Amfi Ve Kulaklık Öneresine Ihtiyacım Var.

K

kopikasyon

Herkese iyi forumlar.

Çok uzun süredir elektro gitar hayranıyım fakat ne yazık ki eski işim ve yaşantım çok yorduğu için gitar'a enerjim kalmıyordu. Yepyeni bir yaşantıyla birlikte gitar dünyasına adım atmak istiyorum. Bu konularda malesef ileri düzeyde bilgisizim. :(
İlk gitar deneyimim olucak. Çok ağır death metal tarzı şeyler kısa sürede sıkıyor onun dışında klasik rock - Blues - Rock N' Roll tarzlarını dinlemekten keyif alırım . Duman grubunun parçaları olsun severim ( kim sevmez ki ? :) )
Arada bir klasik , akustik tadına yakın bir tad almak isterim. Öncelikle marka olarak Ibanez istiyorum. Max. 1000TL ( Sadece gitar için )

Çoğunlukla geceleri uyanık olduğum için kesinlikle güzel ve kaliteli bir kulaklık istiyorum amfi' den daha fazla kullanıcam. Max. 250TL
Amfi içinde max. 500TL diyorum ve değerli bilgilerinizi ve önerilerinizi benimle paylaşmanız için sabırsızlıkla bekliyorum. Şimdiden herkese teşekkürler.

Sevgili @kopikasyon kardesim, oncelikle bulundugun sehri, ekipmanlari sifir alip almak istemedigini, seyahat durumunu ve aklindaki gitarin seklini (nasil bir kasa, sabit kopru, sekli vs) istedigini yazarsan daha rahat yardimci oluruz.

izmirde yaşıyorum Özelikle gitarı hiç bir bilgim olmadığı için sıfır almak istiyorum.Diğer ekipmanlar farketmez 2. el'de olur fiyat çokta uçuk olmadıktan sonra sıfır tercihimdir. ''Floyd Rose'' türü iki yöne hareketli istiyorum tabi bu konuda yorumlarınızı bekliyorum kötümüdür iyimidir bilmiyorum sadece dinlediğimde hoşuma giden bu
Kasada tercihim içi dolu olması ve görsellik olarakda bu güzel tabikide sadece görsel olarak beğeniyorum bilgim yok iyi ve kötü yanlarını yorumlarsanız sevinirim.
http://www.mydukkan.com/media/Jackson.JacksonSL1USASoloist.BLKSiyah16354.jpg

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
Klasik rock için Ibanezler uygun kaçmayabilir. Modern müzikler için tamamdır. Ama klasik rock, Duman deyince bana Strat (Squier, Cort, SX vs.) tarzı bir gitar hem daha tatminkar hem de daha ekonomik olur gibi geliyor.

250 liralık bir amfi ile de klasik rock çalmanız çok zor açıkçası. Ama, gitardan kar etmişken ikinci elde 250 civarına alacağınız bir Line6 POD V2 size bluesdan thrashe pek çok tarzın kapısını açar. Üstelik normal fiyatlı bir kulaklıkla da amfiye bağlamaksızın gece çalabilirsiniz.

Yeteri kadar para artırırsanız, 500 lira civarına lambalı bir Blackstar HT1 kombo amfi alarak evde lambalı amfi keyfini de sürebilirsiniz. En azından POD almasanız da klasik rock çizgisine daha fazla yaklaşma şansınız olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Anlıyorum ama ben yinede Ibanez'de ısrarlıyım. Bilmiyorum hiçte bilgim yok fakat mağazada gördüğümde onlara çeken birşey vardı beni :)
amfi'de fiyatı 500Lira'ya çekebilirim maksat hevesim tadım kaçmasın henüz başlangıçta kalite önemli tabikide.
Birde ben ihtiyacım olan gereçler tam olarak nedir bilmiyorum. Pod , pedal vb. ne gibi ürünler olmazsa tadım kaçar. Yoksa bunlara hiç gerek yok başlangıç olarak Gitar + kulaklık şeklinde başlıyabilirmiyim ?

Anlıyorum ama ben yinede Ibanez'de ısrarlıyım. Bilmiyorum hiçte bilgim yok fakat mağazada gördüğümde onlara çeken birşey vardı beni :)
Birde ben ihtiyacım olan gereçler tam olarak nedir bilmiyorum. Pod , pedal vb. ne gibi ürünler olmazsa tadım kaçar. Yoksa bunlara hiç gerek yok başlangıç olarak Gitar + kulaklık şeklinde başlıyabilirmiyim ?

Gitar + kulaklık ile elinize bir şey geçmez. En azından gitar amfi ikilisi elinizde olmalı.

POD dediğim şey bir modelleyici prosesör. Çeşitli amfilerin clean ve drive tonlarını taklit eder. İçinde otuz küsur amfinin simülasyonu ve reverb, delay, chorus gibi efektleri barındırır.

Strat dememin sebebi klasik rock çizgisini belirtmeniz sebebi ile idi. Ibanezler genelde humbucker barındırır ve drive tonları klasik rockın biraz üstündedir. Stratlarda single manyetik olduğu için rock olayına daha yatkındırlar. Aslında fiyat açısından da bakıldığında, saydığım ekonomik modelleri düşünmeseniz de, single manyetikli yada köprü pozisyonunda humbucker barındıran bir Meksika Fender işinizi daha çok görür gibi geliyor bana.

Hatta biraz bütçeyi zorlarsanız alternatif olarak Meksika Fender veya Ibanez gitar, Blackstar HT1 veya HT1r (reverblü modeli) kombo amfi ve bir kulaklık işinizi ziyadesi ile görür. Blackstarlar'da kulaklık çıkışı da mevcut.

Yine de, Yukarıda Ibanez'i listeye almış olsam bile, bu seçiminin hatalı olabileceği konusunda da hala ısrarlıyım. Ibanez dememin tek sebebi, bu konuda saplantılı gibi görünmen. Onayladığımdan değil hani.

Son düzenleme:
Amfi olarak ikinci el roland cube 15-20 xl serisinden falan alabilirsin, çünkü ben de öyle yapmıştım. kulaklığa gelirsek elimde shure srh440 var, öyle fena bir kulaklık olmamasına rağmen amfinin kulaklık çıkışına bağladım ne yaptıysam kulağı tırmalayan bir ton alıyorum.. ben de pek anlamıyorum ki ses kartı falan mı almamız lazım, çünkü speakerdan çıkan tonla alakası yok :D yani hayal kırıklığına uğrayabilirsin, benim amacım kulaklıkla gitar çalmak değildi, o yüzden sorunum yok.

1000 liranın altında dikkatimi çeken jacksonın yeni zebra manyetikli js serisi var

http://www.pennamuzik.com/jackson-js32t-kelly-elektro-gitar-urun9769.html
http://www.pennamuzik.com/jackson-js32t-king-v-elektro-gitar-urun9771.html
http://www.pennamuzik.com/jackson-js32t-rhoads-elektro-gitar-urun9772.html

yeni başlayan biri için düz köprü bir gitar ideal, ibanezler genelde tremololu

Amfi olarak ikinci el roland cube 15-20 xl serisinden falan alabilirsin, çünkü ben de öyle yapmıştım. kulaklığa gelirsek elimde shure srh440 var, öyle fena bir kulaklık olmamasına rağmen amfinin kulaklık çıkışına bağladım ne yaptıysam kulağı tırmalayan bir ton alıyorum.. ben de pek anlamıyorum ki ses kartı falan mı almamız lazım, çünkü speakerdan çıkan tonla alakası yok :D yani hayal kırıklığına uğrayabilirsin, benim amacım kulaklıkla gitar çalmak değildi, o yüzden sorunum yok.

1000 liranın altında dikkatimi çeken jacksonın yeni zebra manyetikli js serisi var

http://www.pennamuzik.com/jackson-js32t-kelly-elektro-gitar-urun9769.html
http://www.pennamuzik.com/jackson-js32t-king-v-elektro-gitar-urun9771.html
http://www.pennamuzik.com/jackson-js32t-rhoads-elektro-gitar-urun9772.html

yeni başlayan biri için düz köprü bir gitar ideal, ibanezler genelde tremololu

Adam "klasik rock" diyor. Ben daha "Bak, Ibanez bu yollara gelmeyebilir" olayını anlatmaya çalışırken siz Jackson öneriyor dahası satmaya çalışıyorsunuz. Durun da bir meram anlatalım, olay yerine otursun en azından sonra ne tavsiye edecekseniz, ne satacaksanız satın.

Ben anlamıyorum şimdi... arkadaşla birkaç tecrübemi paylaştım ve 1000 lira altında ilgimi çeken bir seri gösterdim. Niye satıcı oldum ki ben şimdi?
öyle pek gitar ve ekipman tecrübem de yok ama süper ekipmanlar alamayacaksın, ben olsam humbuckerlı bir gitar alırdım. Les paul veya sg gibi gitarlara da bakabilirsin. Ibanez de işini çok ciddi yapan bir firma, o gitarlara da güvenebilirsin. klasik, akustik gitar tonlarını da artık klasik veya akustik gitarla alırsın :)

Ben anlamıyorum şimdi... arkadaşla birkaç tecrübemi paylaştım ve 1000 lira altında ilgimi çeken bir seri gösterdim. Niye satıcı oldum ki ben şimdi?
öyle pek gitar ve ekipman tecrübem de yok ama süper ekipmanlar alamayacaksın, ben olsam humbuckerlı bir gitar alırdım. Les paul veya sg gibi gitarlara da bakabilirsin. Ibanez de işini çok ciddi yapan bir firma, o gitarlara da güvenebilirsin. klasik, akustik gitar tonlarını da artık klasik veya akustik gitarla alırsın :)

Oooy oy! Bir okuyun tüm mesajları ve ona göre düzgün yorumlayın bir zahmet. Zorla meal yaptırmayın insana:

Adam "klasik rock" diyor. Ben daha "Bak, Ibanez bu yollara gelmeyebilir" olayını anlatmaya çalışırken siz Jackson öneriyor dahası satmaya çalışıyorsunuz. Durun da bir meram anlatalım, olay yerine otursun en azından sonra ne tavsiye edecekseniz, ne satacaksanız satın.

Bu konuyu açanın aklının bulunsun diye bu mesajı attım. Belki fikrini değiştirir de benim gitarı alır. Hem size ne ?

Bu konuyu açanın aklının bulunsun diye bu mesajı attım. Belki fikrini değiştirir de benim gitarı alır. Hem size ne ?

Offf! Gene mi meal yapmak gerekecek yahu?!

Bana nesi şu arkadaşım. Burada işi bilmediğini bilen birisi, bilgi bağlamında yardım istiyor ve ben ona bu bağlamda karşılık beklemeden elimden geldiğince yardım etmeye çalışırken, sen yardımcı olmak bazında bir kuru bilgiyi dahi ortaya koymayıp esirgemekle beraber, anlamadığını söyleyen bir insana malını satmaya çalışarak etiğe aykırı davranıyorsun. Ben de vicdan sahibi olduğum için müdahil oluyorum.

Gelecek sefere bu meal işlerini @izzzyy ye mi devretsem acaba?

Offf! Gene mi meal yapmak gerekecek yahu?!

Bana nesi şu arkadaşım. Burada işi bilmediğini bilen birisi, bilgi bağlamında yardım istiyor ve ben ona bu bağlamda karşılık beklemeden elimden geldiğince yardım etmeye çalışırken, sen yardımcı olmak bazında bir kuru bilgiyi dahi ortaya koymayıp esirgemekle beraber, anlamadığını söyleyen bir insana malını satmaya çalışarak etiğe aykırı davranıyorsun. Ben de vicdan sahibi olduğum için müdahil oluyorum.

Gelecek sefere bu meal işlerini @izzzyy ye mi devretsem acaba?

Tamam sen hep yardım et.

okudum ben, bana da laf çakılmış. metal lobisi çöküyor nolur jacqson al qardaş :D neyse ya hiç sevmem böyle tartışmaları. öpüşelim barışalım :D ustası değilim zaten bu işlerin

Barış kelimesine ve kavramına dayanamam bak, kabuldür :D Ama "klasik rock", "Duman" istemine de hemen bin lira altı Jackson ile cevap vermeyelim yahu. Biraz alternatifleri zorlayalım hani işin ucunda beddua yemek te var :)

Metal çökmez hem, eski göz ağrımız ne de olsa. Beraber tutarız iki ucundan yine de yedirmeyiz icabında :)

Yalnız klasik akustik tadını ne edeceğiz? Benim aklıma "clean ton ile idare et" demekten başka bir şey gelmiyor. Bütçeye bir de Akustik simülatörü ekletmek te ayıp olabilir :D

Ya ben Ibanez disisleri bakani ve AB temsilcisi olarak burada Hakan bey'e hak vermek zorundayim; ancak telecaster falan alirsa mutlu olacagi asikar adama RG gitar onermek veya muadili Jackson, Schecter, Ltd. vs ihanet olur yahu. Benim de satmayi dusundugum bir Ibanez gitarim var lakin kan uyusmazligini bile bile satmaya kalksam biliyorum ki o paradan da hayir gelmez. Bu arkadasa duman calmasi icin C8 gitar onermekten cok farki yok RG teklif etmenin. Sevgili kardesim gel beni dinle 1000 lira az para degil bahtini baska yerde ara, mesela meksika Fender'lerde falan.

Geri