Fotoğrafcılık

DoDo demiş ki:
Bencede makinanın pek bir etkisi olmamalı zaten sanat birebir kişiyle bağlantılı değil mi dir?

Saçma şimdi aynı kareyi bir cep telefonunun kamerasıyla çektiğini düşün bir de profesyonel makine ile bakalım o zaman insan faktörü kalıyo mu ortada. Veyahut bir bilgisaya mikrofonu ile yaptığın kayıt mı daha iyi olur, yoksa babalar gibi bir shure sm 57 ile yaptığın kayıt mı? Bilgisayar mikrofonu sanat mana dinlemez alim allah. :D

WS demiş ki:
DoDo demiş ki:
Bencede makinanın pek bir etkisi olmamalı zaten sanat birebir kişiyle bağlantılı değil mi dir?

Saçma şimdi aynı kareyi bir cep telefonunun kamerasıyla çektiğini düşün bir de profesyonel makine ile bakalım o zaman insan faktörü kalıyo mu ortada. Veyahut bir bilgisaya mikrofonu ile yaptığın kayıt mı daha iyi olur, yoksa babalar gibi bir shure sm 57 ile yaptığın kayıt mı? Bilgisayar mikrofonu sanat mana dinlemez alim allah. :D

o zaman bir de şöyle bakalım olaya ressam bir resimi yaparken kaç tane ayrı fırça ayrı karışım ve renkler kullanır yani çok kaliteli bir malzeme veya kalitesiz bir malzeme fark etmez iş ressamın becerisine hayal gücüne kalmış yine aynı şekil normal fotoğraf makinesi veya cep fotoğraf makinesi fark etmez (Yağlı boya sulu boya gibi...) fotoğrafı, anı, ışığı yakalamasını bilene sadece görüntü kalitesindeki farklılık tartışılır.

Kardeş ressam yaptığı resme istediği gibi yön verebilir ama senin burada yapman gereken o anı yakalayıp sadece bir tuşa basmaktır. Bence işte o yakalanan anın iyi bir makine ile çekilmesi de önemlidir. Bazı baktığımız fotoğraflar olduğundan daha güzel görünüyor bunun sebebi ne acaba??? Veyahut bir cep telefonu kamerasıyla yakaladığın fotoğrafın sana anlatabileceği ne vardır ki. Oysa ki aynı karenin daha net olanının anlatacağı çok şey vardır çünkü ayrıntı fazladır.

WS demiş ki:
Kardeş ressam yaptığı resme istediği gibi yön verebilir ama senin burada yapman gereken o anı yakalayıp sadece bir tuşa basmaktır. Bence işte o yakalanan anın iyi bir makine ile çekilmesi de önemlidir. Bazı baktığımız fotoğraflar olduğundan daha güzel görünüyor bunun sebebi ne acaba??? Veyahut bir cep telefonu kamerasıyla yakaladığın fotoğrafın sana anlatabileceği ne vardır ki. Oysa ki aynı karenin daha net olanının anlatacağı çok şey vardır çünkü ayrıntı fazladır.

o anı yakalamak iştir zaten o anın değerini fark etmek bi anlam çıkarmak üstte gönderdiğim linke tıklayıp bişeyler anlarsın belki!.. ve şöyle bir örnek vereyim o zaman vesikalık çektirirken fotoğrafçıya gitmeyelim o kadar basit bişeyse bu

cep telefonu veya kaliteli bir fotoğraf makinesi konusunda tabiki kaliteli bir fotoğraf makinesi ama işi bilenle bilmeyen arasındaki fark makinenin kalitesinden anlaşılmaz ben bunu demek istiyorum

ya tabi kalite malzemeler her zaman işe yarar ama insan faktörü, doğallık önemlidir bence onu anlatmak istemiştim.

Teknoloji düşmanı değilim ama insan faktörünün azaldığı yerde sanatın değeri düşer bence her zaman el emeği daha değerlidir çünkü eşi benzeri yoktur.

Ya makine iyi olunca insan faktörü ortadan kalmıyo ki. Ayrıca resimde de farkeder zaten boyanın fırçanın kalitesi. Hemde çok farkeder. Siz digitale, üzerinde oynamaya karşısınız galiba. O ayrı bu ayrı. Bi cep telefonuyla profesyonel makina arasında aynı kişi aynı kareyi çeksinde bakalım oluyo mu? İnsan da iş yoksa tabii ki iyi makineylede çekemez zaten. bi de şöyle düşünün, iyi fotoğrafçı gören fotoğrafçıdır di mi sonuçta. HErkes görse herkes çeker. Ama bi cep telefonu fotoğrafçının gördüğü çekmez. Dümdüz çeker işte.

Ville2.jpg

Eğer sadece olanı çekiyorsanız (ve görüntü sıradan sa) sattan uzaklaşmış, sadece anı yakalamaya dönmüş olabilir. Ama o an gördüğünüz şey sizi şaşırttıysa ve başkalarının da ilgisini çekeceğini düşünüyorsanız veya... şimdi nasıl anlatılır ki bu? Yani eğer siz o fotoğrafı çekerken olanı başka, yani sizin(çeken kişi) görmek istediğiniz gibi çekebiliyorsanız o zaman o sanattır... Anlatamadım sanırım ama .. :)

işte sonunda fotoğraf makinemi buldum Panasonic Lumix DMC-FZ20

panasonic_lumixdmcfz20_4.jpg

panasonic_lumixdmcfz20_5.jpg

panasonic_lumixdmcfz20_2.jpg

panasonic_lumixdmcfz20_2_2.jpg

panasonic_lumixdmcfz20_2_3.jpg

panasonic_lumixdmcfz20_2_4.jpg

panasonic_lumixdmcfz20_2_5.jpg

panasonic_lumixdmcfz20_3_3.jpg

panasonic_lumixdmcfz20_4_2.jpg

Ürün Bilgisi

Leica DC Vario Elmarit mercek
5 Mega Pixel
12X optik / 4X dijital zoom
Mega OIS (Optik görüntü sabitleyici)
Venus Engine II LSI
Manuel ayarlar
Quick Time Motion JPEG, 320 x 240 pixel, 30 fps
2" geniş LCD monitör
SD bellek kartı, Multimedia kart
Siyah ve gümüş renk
Teknik Veriler
Objektif
Leica DC Vario Elmarit, (13 eleman / 8 grup)
Işık Şiddeti
F2.8 (W-T)
Resim Stabilizatörü
OIS: Optik resim stabilizatörü (2 modlu)
Zoom (Optik/Dijital)
12x optik / 4x dijital zoom
Odak Mesafesi
f = 6,0-72,0 mm (KB 35 mm: 36-432 mm)
Odaklama
Otomatik / Makro / Manuel odaklama halkası
Otomatik Odaklama - Çok Alanlı Ölçüm:
1-/3-/9-Alan; Spot
Odak Aralığı
30 cm - ~, Makro /A/ S / M: 5 cm - ~
Işık Hassasiyeti
Otomatik / 80 /100 / 200 / 400 (ISO)
CCD-Sensörü
1/2,5 inç, 5,36 milyon pixel, primer renk filtresi
Efektif Pixel
5,0 Megapixel
Diyafram
F2.8 - F8
Işıklandırma Süresi
8-1/2000 (sn)
Işıklandırma Ölçümü
Değişken çok alanlı / Orta tonlamalı / Spot ölçümü
Pozlama Programları (AE)
Program AE; P / A / S / M; 9 motit programı
Beyaz Ayarı
Otomatik / Gün ışığı / Bulut / Halojen / Şimşek / Manuel
Otomatik Deklanşör
10 sn/ 2 sn
Resim Formatı
JPEG, DPOF uyumlu
Çözünürlük
Max 2560 x 1920, 6 kademeli (Pixel)
HDTV Çözünürlük (16:9)
1920 x 1080 (Pixel)
Sıkıştırma
TIFF/ Fine /Standart
Film Fonksiyonu
QuickTime Motion JPEG, 320 x 240 Pixel, 30fps
Renk Efektleri
Soğuk, sıcak, S&W, sepia
Seri Resim
3 resim/sn, max 7 resim (Standart)
Entegre Flaş
Otomatik flaş, çok yönlü ayarlamalar
Harici Flaş Bağlantısı
Aktif flaş yuvası
LCD Monitör (Boyut/Pixel)
2,0 TFT/114Tpixel / Resim alanı yaklaşık %100
Vizör
0,33-inç elektr. renkli vizör [114 T Pixel]
OSD Dilleri
7 dil
Entegre Hoparlör
Evet
Hafıza Ortamı
SD bellek kartı, MultiMedia kart
Akım Beslemesi
Li-ion pil (7,2 V.680 mAh), AC adaptör (110-240 VAC) (Teslimat kapsamında)
Pil Tipi
Renk
Siyah
Boyutlar (E X Y X D cm)
13,5x8,7x10,6
Ağırlık
Yaklaşık 520 g(SD bellek kartı / Pil ile birlikte 556 g)
--------------------------------------------------------------
Piyasa fiyatı ortalama 1100 YTL civarı doğubank civarında baya bi soruşturmak gerek uygun fiyata bulabilmek için

ben de fotoğrafçılığa merak saldım ama bir kursa yazılma şansım yok.hani şu fotoğrafçılığa başlarken gibi kitaplar yararlı olur mu yoksa kursa yazılmak şart mı?profesyonel arkadaşlardan cevap bekliorum..

bende yaklaşık 5 sene amatör fotoğrafçılık yaptım. karanlık oda da çalıştım. dijital fotoğrafçılık artık gerçektende hayatı kolaylaştırdı eskiden bir vesikaliık için bazen saatlerce uğraştığımız olurdu. manzara fotoğrfaı ile pek uğraşmadım doğrusu ama istanbul'da inanılmaz bir fotoğraf potansiyeli olduğu bariz.

Amatörce uğraşmak niyetindeysen kursa falan hiç gerek yok.. TEmel teknik kitapları oldukça açıklayıcı.. ZAten kurslarda da sanırım temel bilgileri veriyorlar...

Geri