Favori Gitar Tonunuz

'Müzik - Genel' forumunda müzik mağduru tarafından 17 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

 1. Başlıktan da anlaşılacağı gibi, dinlemekten ve çalmaktan en çok zevk aldığınız olmazsa olmazınız olan ton nedir ?

  *Mesela benimki sonuna kadar açılmış hayvani bir distortion, düşük midler, orta halli bir bass ve yüksek tizlerdir.
   
  Buckethead1907 bunu beğendi.
 2. Olmazsa olmazim Dokken Under Lock and Key, butun album benim kutsal kupam, haceru'l esved tasimdir, ne eksigi ne fazlasi, ton budur.
   
  Kutay_ ve forbidden_city bunu beğendi.
 3. Sen bilirsin, 5150 nin tonu o kadar güzel geliyor ki bana, imitasyonuna bile hastayım. :D Az kaldı yapıyorum, yetişecek ikinci döneme. :D

  Bkz:  Müzik içinden ise Soilwork (yani yine 5150 :) Engl P.ball da kullanıyorlar sanırım.)
  Steve Morse (5150 varmış yine ekipiman içinde :) )
  In Flames(5150 :))

  Kısaca 5150 kullanmayana kız vermiyorum. :D

  Bu bir yana, Dimitar Nalbantov'un tuşesine de, tonuna da, gitarına da, müziğine de hayranımdır.

   
  Son düzenleme: 17 Aralık 2013
 4. 1. sıra: Whitesnake-1987
  2. sıra: Skid Row-Slave to the Grind
  istisnasız.
  2si de gitar tonu olarak gözümde efsanedir, cayır cayır, bol midli, heryerinden ben 80lerim diyen tonlar.
   
  Oguz92 ve tugberkozdemir bunu beğendi.
 5. evh 5150 hi gain bir ton.tonlamayı anlatamam(anlatılmaz yaşanır:)) ancak setupı(EQ vsvs) vereyim. "gain:5,bass:8 mid:6 treb:6 pres:7 res:7(ayrıca ben şahsen yanında bir booster tercih ederim maxon od808.Çünkü booster olmadan aşırı kuru geliyor ton bana.)"
   
 6. Gary Moore parmakları + gibson LP köprü manyetiği.
   
  ufukozkan bunu beğendi.
 7. Winger - IV ve Karma albümleri,
  Pete Thorn - Guitar Nerd
  Blues Saraceno - Never Look Back, Plaid
  Mark Knopfler - Shangri-La
  Lukather - her türlüsü :)
  Dokken - Back For The Attack, Long Way Home

  Dönem dönem değişiyor tabi...
   
 8. Meto'ya n'oldu hayırdır? Duymasın bak, gücenir sana :D

  Her türlü Iommi tonuna hastayım. Gilmour bir yerine single manyetik takıp Hiwatt amfisinden yellense dinlerim. Laney amfilerinin hastasıyım. Laney-Gibson (veya Laney-LP Laney-SG ikilisi de diyebiliriz) gözümde ayrı bir kategoride. Exodus'un ilk zamanlar Fenderler ile aldığı o thrash soundu ruhumu kemirir hala.
   
  Sarı Kurdele, Tutatsuta ve edipjohn bunu beğendi.
 9. whitesnake-1987 albümü
  Blue Murder- Save my love şarkısındaki o solo tonu... (Sonuçta bu da John Sykes ama o giriş beni öyle etkiler ki ayrıca belirtme ihtiyacı duydum:p.)
  Blues Saraceno'nun ilk albümündeki tonlar.
  Mother Love Bone'nun ilk ve tek,
  Pearl Jam'in ise ilk albümündeki gitar tonları farklı farklı kategorilerde ton denilince aklıma gelen ilk örnekler.

  Tabi bir de bonus olarak herkesin bildiği Eric Johnson tonunu ekleyeyim:)
   


 10. Ne olduğunu tam olarak bilmiyorum sen bilirsin Retro'nun B stüdyosunda bir engl var her provada onunla çalıyorum onun tonu da çok güzel :D
   
 11. Fanboy da değiliz yani hocam (y) Meto'nun sahne şovunun, Eclipse gitarının, bendlerinin, yapay harmonik lerinin kılıyım ama onda taviz yoh :ROFLMAO: Ama ton dedik mi Gary Abi. Rahmetli 90 da bir still got Thé blues çalmış o son solo da boyundan köprüye geçiyor ya oradaki ton beni nirvanaya götürüyor :love:
   
 12. jın jın jın jın jın jın jın :) demir demire sürtecek arkadaş
   
 13. Bu başlığın da olması lazımdı, artık uçup gidenler o kadar fazla ki hesabını tutamaz hale geldik, karıştırıyoruz.

  Dinlediğimde beni en çok şaşırtan gitar tonu kesinlikle XYZ'nin Hungry albümü. Hele o Face Down in the Gutter yok mu, şarkı başladığında beynimde şimşekler çakmıştı. Lead tonları da çok temizdir o albümün.

  Aslında tonlar alemi çok kendine has sesleri kendi içinde barındıran bir alem. Bu konuda en nev-i şahsına münhasır gruplardan biri bence Laaz Rockit. Annihilation Principle ve Know Your Enemy tonları gerçekten çok değişik ve başarılı.

  Venom - Prime Evil albümünün tonu da bence bu kategoride. Hem derinden hem de sert, değişik bir şey. Davulları da enteresandır bu albümün. Ha davullar demişken Overkill - Horrorscope ve Demolition Hammer - Epidemic of Violence'a da birer selam göndermezsek ayıp olur diye düşünüyorum. Her modun albümleri değil gerçi bunlar; canın zıp zıp bir şeyler çekince, mesela spor salonunda çok iyi gidecek albümler.

  King Diamond - The Graveyard, Prime Evil'ın tersine derinden değil çok temiz ve ön planda olan güzel bir başka ton.

  Jilet kıvamda ve aynı zamanda da enerjik ton olsun diye bakarsak, Annihilator - Never Neverland ve Kreator - Coma of Souls ön planda iki albümdür benim için.

  Yerlilere bakarsak, her enstürmanının tonları gözümde efsane olan bir albüm var: Radical Noise - Make a Wish. Üzerine laf yapmaya gerek bile yok, her dinlediğimde ilk anki duyguları tattırıyor bana.

  Aslında düşününce çok var, insanın tüm senelerin birikmişliği ile yazdıkça yazası geliyor. Mesela olay Death Metal ise, Benediction (Grind Bastard sırf tamamiyle old school değil diye göz ardı ediliyor ama müthiş bir albüm, dinlemeyen dinlesin bunu) ve Kataklysm'in kullandığı tonlar bence çok iyi, keza Obituary'ninkiler de.

  Saxon ve Priest'in bazı albümlerindeki tonlar insanın neden HM sevdiğinin birer kanıtı gibi.

  Iced Earth bazen (ekseriyetle son zamanlarda) baya sıçıyor ama Alive in Athens bir konser için harika bir tona sahip bence. Keza Horror Show tonları da hiç fena değil. Neyse daha fazla uzatmayacağım, son olarak Agent Steel - Omega Conspiracy (çok temiz, kendinden çok emin) ve Unstoppable Force (puslu puslu, derinden) sayayım. Şarap tarif edermiş gibi oldu ama idare edin.

  Ama benim için Metal'in karşılığı, tanımı, tarifi artık adına her ne derseniz deyin bunları %100 hissettiren Running Wild tonlarıdır. Neredeyse her albümü öyle (son albümünkiler kötü), vurdu mu kulağı doluyor insanın. Şu alemde Lonewolf'un girişiyle kapışacak tek ton Accept - Losers and Winners'dır. : )
   
 14. Ratt - Invasion of Your Privacy
  Dokken - Under Lock and Key (fotoğraftan anlaşılacağı üzre yalnızca ton değil en sevdiğim albümlerde en üst sıralara koyarım)
  Badlands - Voodoo Highway
  Loudness - Thunder in the East (oy oy oy)
  George Lynch - Sacred Groove (özellikle Love Power from the Mama Head'daki lead'ler)
  Europe - Out of this World, Prisoners in Paradise (Kee Marcello'nun hastasıyız)

  ilk aklıma gelenler bunlar sanırım, biraz daha sertleşeceksek;

  Judas Priest - Angel of Retrubition
  Testament - First Strike is Deadly (tabi buradaki mix&mastering genel manada çok başarılı onun da etkisi olabilir, davul olsun, bas olsun)

  Bunlar dışında genel olarak bakınca;
  Doug Aldrich'in bol kompres'li ritm tonu gibi tonlar ile çalmayı tercih ediyorum. Marshall'ın JCM, JVM serilerindeki tonlar, kısacası İngiliz karakterli sound'lar.
   
 15. J-P

  J-P

  Dream Theater - Train of Thought geldi aklıma ilk olarak
   
 16. +1
  Bunun dışında Tom Morello' nun dengeli aykırılığını hep sevmişimdir. Hi-gain lerde hughes & kettner ya da 5150 gibi aletlerle çıkan sinek sesi bile başka geliyor.
  Türk gitaristlerde ise Metin Türkcan, Ali Güçlü Şimşek (genel kanının aksine son 2-3 Çilekeş albümündeki tonları da çok severim) ama ilk albümdeki doluluk evet bir başka. Çok yazasım var da vakit yok, sonra gene uğrarım başlığa.
   
  J-P bunu beğendi.
 17. Michael Romeo ve Jan Cyrka :headphone:
   
 18. Öncelikle Tony Iommy, Angus Young ve Brian May'in bu konuda allahsal adamlar olduğunu düşünüyorum. Sonra öyle uzun uzadıya albüm albüm yazanlara çok özendiğimi belirteyim. Nitekim böyle güzel başlıklara hep yanlış zaman ve yanlış yerde rastlıyorum. Enstruman ve nota bilgisi olup burda teknik taktik döktürenleri de keyifle okuyorum.

  Gene de birkaç birşey karalayacak olursak Metal Church-The Dark albümü diyebilirim. Böyle her enstrumanı ayrı ayrı duyabildiğin berraklık kayıtları seviyorum. Bir Onslaught-In Search Of Sanity için de söyleyebiliriz mesela aynı şeyi.

  Oldschool Savatage albümlerinden Power Of The Night ve Criss Oliva'nın o Van Halen etkileşimli tonlarını çok severim.

  Skid Row'un Slave To The Grind albümü defalarca yazılmıştır, ben de yazayım. Metal gibi metal o Monkey Business girişindeki kopuştur.

  Daha yeni nesil gruplardan Legion Of The Damned'in tonları hoşuma gidiyor. Birkaç solo yazıp müziklerine biraz çeşitlilik katabilseler kanatlanacaklar haberleri yok.

  Çok daldan dala oldu ama Rotting Christ-A Dead Poem albümü o dolu dolu tonlarıyla iyidir güzeldir bence.

  Daha eskilerden Warlord, Medieval Steel, Heavy Load gibi epik metal gruplarının dönemin ruhuna uygun çiğ gitar tonlarını seviyorum.


  Böyle bir başlık altında toplanmışken o "muhteşem" gitar tonlarından bizi mahrum etmediği için Axel Rudi Pell'e ve St. Anger albümü için Metallica'ya teşekkür ederek sözlerimi noktalayayım.
   
 19. Michael Wagener'in elinin degdigi her albumun gitar tonlari benim icin sahanedir, on numaradir.
  http://www.michaelwagener.com/html/discography.html
  White Lion - Pride (Vito Bratta tabii, o EMG'li headless Steinberger gitarindan cikan etli tonun ve tusesinin hastasiyiz)
  Warlock - True As Steel (Peter Szigetti ve Niko Arvanitis'in ritm ve sololari, tipik M. Wagener alameti farika gitar tonu)
  Accept - Russian Roulette (Wolf Hoffmann baba ve tadindan yenmez Gibson Flying V tonu)
  Great White - Out Of The Night (Mark Kendall bu albumde dokturur, gitar tonu da canavardir)
  Stryper - Soldiers Under Command (Sanilanin aksine solist Michael Sweet ayni zamanda maharetli bir solo gitarist ve bestecidir, gitar tonu ve sololar enfestir bu lp'de.)
  Megadeth - So far, So good, So what (Mustaine'in bu albumdeki M. Wagener destekli gitar tonu enfestir)
  Skid Row - Skid Row (Ozellikle "I Remember You" parcasindaki nefis solo ve insanin icine isleyen o dolgun high gainli gitar tonu)
  Bonfire - Point Blank (Gerhardt 'Angel' Schleifer'in super sololari ve gitar tonu)
  Extreme - Pornografitti (Nuno'yu Nuno yapan o ton, muhtesem ritmler ve sololar)
  Impelliterri - Screaming Symphony
   
  Gaga bunu beğendi.
 20. Begendigim gitar tonlarinin oldugu diger LP'ler
  ---------------------------------------------------------------
  Frank Marino & Mahogany Rush - live 1978
  King's X - Gretchen Goes To Nebraska
  Van Halen - 5150
  Pat Travers - Heat In The Street
  Gary Moore - Run For Cover
  Blackfoot - Marauder
  Molly Hatchet - Lightning Strikes Twice
  Wishbone Ash - Argus
  MSG - Save Yourself
  Vinnie Moore - Minds Eye
  Howe II - High Gear
  Macalpine - Eyes Of The World
  Michael Lee Firkins - Michael Lee Firkins
  Dokken - Back For The Attack
  Allan Holdsworth - Wardenclyffe Tower
  Shawn Lane - Powers Of Ten
  Ratt - Reach For The Sky
  Def Leppard - Pyromania, Hysteria
  XYZ - XYZ
  Coroner - No More Colors
  King Diamond - Abigail, Them
  Toxik - Think This
  Cacophony - Speed Metal Symphony
  TNT - Intuition
  ve daha niceleri...
   
  Son düzenleme: 18 Aralık 2013
  akustiksamuray bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş