Schecter Guitars

*Hort* Schecter Sls C1 Elite, Schecter Hellraiser C1, Hellraiser Hybrid C1 ve Yeni Blackjack ATX (inlaysiz olan) arasında en doğru seçenek sizce hangisidir? Sls c1 elite harika ötesi bir gitar aslında fakat görüntüsü beni kendine çekmiyor maalesef. Yoksa gözüm kapalı alırdım. Bir sorum daha var, bu gitarlarda ya fr1000 ya da fr1500 var, sabit köprü mü almalıyım bu modelleri mi? Fr1000ve 1500 sıkıntılı bir köprü mü?

2020 kreasyonu. Podyuma çıkan bir afet. Bayıldım.

Hayatımın bir döneminde Schecter in ağzımın sularını akıtabileceğini düşünmezdim. Dünya geneli $1000, ülkemizde $1200 civarında. Ha kırmızısından bir tane almışsın ha spor araba almışsın gibi.

@bastardbullet senin yorumlarının bir kere daha nokta atışı olduğunu anlamış oldum.

2020 kreasyonu. Podyuma çıkan bir afet. Bayıldım.

Hayatımın bir döneminde Schecter in ağzımın sularını akıtabileceğini düşünmezdim. Dünya geneli $1000, ülkemizde $1200 civarında. Ha kırmızısından bir tane almışsın ha spor araba almışsın gibi.

@bastardbullet senin yorumlarının bir kere daha nokta atışı olduğunu anlamış oldum.

Rica ederim, şurada bir işe yaradıysam ne mutlu bana.

Schecter üretim yerini Kore'den Endonezya'ya kaydırmış, bu beni üzdü.
Tüm modelleri kaydırmadı. Belli başlı çoğu model hala Kore'de üretiliyor. Daha dün çıktı diyebileceğimiz yeni Tempest Custom ve yeni Blackjack serisi Kore üretim. Bir tık önce çıkan Silver Mountain ve Banshee Mach de öyle. Eskilerden Schecter'ı Schecter yapan Hellraiser serisi de hala Kore. Liste uzar gider ama bir iki yeni seriyi Endonezya'da üretiyor, o kadar kadı kızında da olur. :) Umarım kapitalizme boyun eğip diğer çoğu firma gibi Asya'nın derinliklerine dalmaz.

Dalar. Bu kapitalizm değil, basit maliyet hesabı. Kore de ilk bu işlere başladığında herkes yaa Japon varken Kore alınır mı dedi... neyse ki Kore bu işi iyi kıvırdı. Şu anda Çin ve Endonezya, Kore’nin 20 yıl önce durduğu noktadalar ama sıkıntı şu ki Kore gibi olma ümidi vermiyorlar pek.

Şahsen üst model Kore gitarları alt model japon veya en en alt model usa (gibson Studio gibi) gitarlara tercih ederim. Tecrübe ile sabittir, her türlü daha giderli gitarlar. Ancak hiç öyle bir Endonezya üretimi ya da Çin üretimi gitara denk gelmedim. Yeni nesil ibanezleri öven de çok var ama onları da denemek nasip olmadı yine de güven vermiyor.

Şahsen üst model Kore gitarları alt model japon veya en en alt model usa (gibson Studio gibi) gitarlara tercih ederim. Tecrübe ile sabittir, her türlü daha giderli gitarlar. Ancak hiç öyle bir Endonezya üretimi ya da Çin üretimi gitara denk gelmedim. Yeni nesil ibanezleri öven de çok var ama onları da denemek nasip olmadı yine de güven vermiyor.
Buna katılıyorum ama istisnalar var. Eastman mesela.

Endonezya üretimi gitarlara bakış açım elimdeki ibanez axion label serisi modellerle olumlu yönde epey değişti. Fakat arattığımda hala daha bu serilerde de sıkıntı yaşayanların olduğunu görüyorum. Demek ki daha yolu var Endonezya’nın diyorum şimdi. Öte yazdan, 2014 civarlarından itibaren schecter’ın kore çıkışlı üst segment modellerinde de hiç hafife alınamayacak bir dolu hatalı üretim ile karşılaştım. 2-3 modelini denedikten sonra almaktan vaz geçtim ve soğumaya başladım.

Belki hatırlayan çıkar; WMI çalışanları geçtiğimiz yıllarda bu hatalı üretimlerin arttığı dönemlerde içinde schecter’ın da olduğu birçok markayı haksız ücretlendirme politikaları ve işten çıkarma baskıları sebebiyle protesto ediyordu. Greve gidenlere akıl dışı yaptırımlar uygulanıyordu, işte Endonezya bu süreçte ucuz ve nispeten sorgusuz işliği ile daha çok parladı.

Amiral gemisi serilerini ileride WMI’dan çekip tümden Endonezya’ya kaydırır mı, Kore’nin bir dönem kaliteli işçiliğiyle sükse yaptığı gibi Endnezya da şahlanır mı bilemiyorum. Benim son 4-5 yılda görebildiğim kadarıyla schecter vaktinin jackson kafasını yaşıyor. Üretim kalitesi giderek düşüyor, tasarım anlamında kullanıcıların beklentilerini umursamıyor ve bildiğini okuyor, eski serileri revize ediyorum ayağına abuk subuk ucube işi modeller çıkarıyor. En tehlikelisi de üretim bandını kontrolsüz bir şekilde çok geniş tutuyor.

Umarım sonu iyi olur diyeyim. Ben davaya ibanez ile ihanet ettim, pişman değilim.

yamaha revstar serisi endonezya yapımı. özellikle rs620 - rs720 - rs820 çok karekterli gitarlar.

Geri