Schecter Guitars

Başlangıçta yalnızca 2014 modelleri için açmıştım başlığı. Fakat firmaya ait sabit bir başlık olmadığını fark ettim ve bu başlığı tekrar düzenledim. Yaklaşık 10 yıldır 7 telli serilerinden Hellariser C-7, Blackjack ATX C-7 ve bir adet de KM-7 MK I olmak üzere üç farklı modelini kullanıyorum. Son yıllarda üretim bandında bir takım kalite kontrol sorunları yaşanmaya başlandığını düşünüyorum. Öte yandan fiyat/performans döngüsü başta olmak üzere tasarım ve malzeme kalitesi bakımından halen stabil ve başarılı bir çizgide gittiklerini de inkar etmemek gerekir. Umarım ki bu pusula hiç şaşmasın. Burada markayı tercih eden diğer “baltadaş” arkadaşlarımızın da düşüncesi deneyimi önemli tabii ki. Sizlerin serüveni nedir nasıldır kendileriyle?

Son düzenleme:
tumblr_m4h5vmi5WT1qky7vf.jpg

Gerçekten bu 2014 serisi fiyat konusunda aynı kalırsa, hem görsellik hem performans hem fiyat açısından diğer markaları baya gölgede bırakacak gibi. O paylaşılan resimleri gördükçe, böyle kalbime sancılar falan giriyor, daha ne yapabilirler acaba diye düşünüyorum :D Hatta yarın sırf bunlar için do-re müziğe gidip bu 2013 modelleri hakkında bir kaç bilgiye ulaşmaya çalışıcam

Gerçekten köprü alışagelmiş bir köprü değil ben de ilk defa görüyorum. Sanırım standart tremolo yuvasına yerleşecek boyutta. Çok merak ettim.

9 telli gitar da çıkarmışlar. Bunlar iyice azıtmış anacım:
http://www.schecterguitars.com/guitars/hellraiser-c-9-708-714-detail

Bence çok fazla! Siz ne düşünüyorsunuz?

Bir de şunu merak ediyorum: Kayıtlarda veya konserlerde bas gitar akorduyla elektrogitar akordu aynı tutulur ya hani? Mesela 7 telli gitarın yanında düşük akortlu 4 telli veya normal 5 telli bas oluyor. 8 telli gitarın yanında da 6 telli bas kullanılabiliyor (Örn. Meshuggah). 9 tellinin yanında nasıl bir bas gitar olur acaba? C# akorduna kaçlık tel takacaksın? 0.200 filan mı?

9 telli gitar da çıkarmışlar. Bunlar iyice azıtmış anacım:
http://www.schecterguitars.com/guitars/hellraiser-c-9-708-714-detail

Bence çok fazla! Siz ne düşünüyorsunuz?

Bir de şunu merak ediyorum: Kayıtlarda veya konserlerde bas gitar akorduyla elektrogitar akordu aynı tutulur ya hani? Mesela 7 telli gitarın yanında düşük akortlu 4 telli veya normal 5 telli bas oluyor. 8 telli gitarın yanında da 6 telli bas kullanılabiliyor (Örn. Meshuggah). 9 tellinin yanında nasıl bir bas gitar olur acaba? C# akorduna kaçlık tel takacaksın? 0.200 filan mı?

Conklin vb. firmaların 7 telli bas gitarları var, B telinin üzerine bir de F ya da F# teli daha oluyor.

(Bence gereksiz ama millet alıp çalıyor yani.)

Örnek:

Conklin Groove Tools GTBD-7 Bill Dickens Sayniçır

DV016_Jpg_Large_512706.025_wnrd.jpg

9 telli gitarı gördüm, açık açık yazacağım moderasyon beni affetsin, işin bokunu çıkartmışlar. Bence 8 tel elektrik gitar bile çoğu müzik için gereksiz, 9 teli n'abıcan be abi? Ha şöyle olabilir Türk sanat musikisine çok meraklısındır alır perdesiz tuşe yaptırırsın bütün makam-düzen-vesaireyi eksiksiz çalarsın.

(Erkan Oğur'un zamanında 8 telli bir perdesiz elektro gitarı vardır, onun gibi olabilir.)

Sevgiler...

Olay bir noktadan sonra dünyanın en uzun pidesi muhabbetine dönmeyeydi iyiydi. Tabi beklemiyordum böyle olmasını diyen de yoktur bence. Yada olmamalı. Bu kadar düşük akort manyaklığından sonra bence normal bir sonuç bu. Lakin, bu tarz deneysel fiyaskolar enstrüman tarihinde ilk değil, son da olmayacaktır. Abuk subuk kesimli gitarlar, saçma sapan dizaynlar, fantasatik malzemeler.. Tarihe gömülür gider. Kim hangi elle parmakla çalacak, ne çalacak, hadi bir şeyler yarattı başardı ve olaya bak ki birileri kavradı anladı hissetti (dev ölçekli FALAN diyorum) daha kaçı aynı dirayetle bu aletlere yönelecek? Başta bir ticari şansı yok, müzikal olarak ne derece etkindir değildir'i geçtim. Olaya daha bilimsel açıklamalar getirilebilirse de, aletin tipine bakıp gerek duyulmayabilir. :)

@bastardbullet Bence olay artık bir şov niteliği kazanmış durumda, yani tabii ki kimin niye 9 telli bir elektro ihtiyacı olur bilemeyiz ama Shecter firmasının demek istediği "bakın ben 9 telli elektro gitar yapabiliyorum, en azından bunu becerebiliyorum hadi siz de yapın da görelim" gibi bir şey.

@bastardbullet Bence olay artık bir şov niteliği kazanmış durumda, yani tabii ki kimin niye 9 telli bir elektro ihtiyacı olur bilemeyiz ama Shecter firmasının demek istediği "bakın ben 9 telli elektro gitar yapabiliyorum, en azından bunu becerebiliyorum hadi siz de yapın da görelim" gibi bir şey.

Schecter zaten şovunu estetik ve fiyat/performans alanında haddinden fazla yapıyor. Hatta Blackjack ATX, Blackjack SLS ve Hellraiser serilerinde tavan yapmıştır bence. Ayrıca çok geniş bir ürün yelpazesi var. Ibanez veya ESP modeli bulamayan benim gibi solaklar bile Schecter'a yöneliyor. Dolayısıyla sanmıyorum Schecter'ın öyle bir kafada olduğunu. Çünkü "Yav hee hee" derler adama :)

Adamlar facebook sayfasında bunu ilk kez yayınladıklarında, 100 yorumun en az 80 i "Ya ne gerek vardı birader? Sapık mısınız siz? Dokuzuncu tel ney lan?" şeklindeydi :D Kaldı ki öyle ahım şahım tonu da yok zaten. EMG var nihayetinde.

Fiyatlar uzun yıllar boyunca böylesine gider mi bilinmez, ne de olsa git gide popülerleşmeye başladı marka. Geleceğinin gibson yada fender gibi olmasını istemem. Sonuçta her ne kadar kalite de olsa saydığım markalarda isme para veriyorsunuz. Schecter fiyatları artmadan bir tane edinmeli.
Fiyat olarak baktığımızda gitarlar kendi segmentlerinde baya bir gösteriyor kendini. Schecterın fiyatlarında başka bir marka gitar baktığınızda kesinlikle kaliteden ödün veriliyor. Gerek kullandığı ağaçlar, gerek manyetik kombinasyonları olarak. Hele ki 2014 serisinde Schecter yepyeni bir manyetik kombinasyonu ile geliyor; sd sentient ve sd nazgul. Bu bile benim ilgimi çekmeye yetti ki flametopları , yeni lp kasası vs demiyorum bile dış görünüşe önem veren biri olarak.
Ayrıca belki bir çoğunuz bunun değiştiği kanısındasınızdır bilemem ama yaklaşık 2000 tl ve civarı bir gitar alacaksam bunun Çin yapımı olması yerine Kore olmasını tercih ederim, en azından uçuk bir kalite farkı olmasa da Çin yapımlarına göre işçilik bir yada bir kaç tık daha iyi. Bu yüzden bile çekiciliği var.

Edit: Schecter alasım var Yamaha Pac 611 hfm'mi satıp o yüzden kendimi manyetik,ağaç,üretim yeri gibi konularda tatmin ediyorum , pardon :jimlad::D

Geri