ses oktavını yükseltme teknikleri..

'Müzik Endüstrisi' forumunda MagiC_Of_HazeL tarafından 9 Nisan 2006 tarihinde açılan konu

1. arkdaşlar bilen birileri varsa bana yardımcı olsun şimdi kendi sesimden bashsedeceğim sizlere benim sesim tok ve 2.0 oktav sigarada kullanıyorum yani oda var ve yaklaşık 1 aydır şarkı söylüyorum tamda nasıl söylüceiğimi biliyor yada şan dersi almış değilim.ben ses oktavımı nasıl yükseltebilirim şan dersi illa olmasımı gerekli yada çokmu şarkı söylemeliyim? yada sigarayımı bırakmalıyım ama günde bir paket deviren 4 oktav sesi olan adamlarda var sigranın bi faktör olduuna okdaarda inanmıyorum. ama benim boğazım hep gıcık tutuyor bunu nasıl engelleyebilirm yani 2.5 oktava çıkamıyorum şarkılarda detone oluyorum haliyel lütfen şu ses geliştirme teknikleriyle ilgili birileri ban yardımcı olsun henüz yolun başındayım kaça kadar çıkarabilirim bu oktavı ben :?:

2. ses oktavı dogustan gelen birsey,yani biyolojik temellere dayanıyor...
    son sınırını kesfedememis olabilirsin ama atiyorum sınırın 2,5 oktavsa ustune cıkamazsın asla.
    bı arada oyle 4 oktava filan ozenme,4 oktavlık ses cok nadir olur.

yani 2,5 oktav bircok sarkıyı soylemen icin fazla bile..
    yani soyle diyim 1,5 oktavla sarkı soylersin,2 oktav ortalama sestir,2,5 oktav iyi bir sestir,3 ve ustuyle operayla ilgilenebilirsin.4 cok ozel bulunması zor bir ses.hem vokalde isim yapmak oktavla degil,sesini kullanmanla ilgili :wink:

ses tının bile oturmamıs olabilir,oktavdan once sesini oturtmalısın.hangi tonda soyleyecegini belirlemelisin.

ayrıca burda sorulcak bir soru degil,en dogrusu iyi bir şan hocasından egitim alman,onunla konusman.

ayrıca sigara,akol,asırı kafein tuketimi ses tellini en iyi ihtimalde performanslı kullanmanı onler,yok ben 2 oktavda takılırım,temiz ses onemli degil.sesim daha yorgun olsun,zaten parlak ve kesin tonlar istemiyorum dersen sigara kullan,ama gelecekte performansı cok duşer sesinin.vasat bir vokal olup cıkarsın.

ciddi ses teknikleri,geniş ses kullanacam diyorsan,birak sigarayı uyumanı,beslenmeni bile duzeltmen gerekli.

3. aynı başlıktan 1000 tane oldu, bir sürü cevap verildi, senin başlıkların dışında bir sürü cevap, bilgi var bu konu hakkında, bi zahmet edip araştırsan cevap bulursun soruna.

4. Merhaba arkadaşlar bide benim bu konunun üzerine bir sorum olacaktı. Şimdi ben bildiğimiz lise heycanı içinde kurulmuş bir müzik grubunun solistiyim :D Ama gürültü yapmadığımızı belirtmek isterim gerçekten tonlar ve ritm oturuyor. Ben for whom the bell tolls söylemeye çalışıyorum bir haftadır. İşte gitarda sürekli ses alıştırması yapıyorum evde (ince mi sonra üçüncü perde sonra si'nin 3 perdesi gibi çalaraka aynı tonda söylemeye çalışıyorum). Ama bazen tam oturuyor ton bazen oturmuyor. Yani mesela stüdyoda şarkıyı 3 kez tekrarlardıktan sonra 4.sü gerçekten kolaylıkla söylüyorum. Sorum tam olarak şu; benim sesimin oktavı yetmediği içinmi böyle oluyor yoksa ergenlik çağı dolayısıylamı yoksa sesimi yeterince açmadığım içinmi.

5. Sesinizin oktavını, çeşitli şan teknikleri kullanarak 1 ya da yarım oktav olsa bile yükseltebilirsiniz. 4 oktav çok da zor bir ses aralığı değildir bu yüzden. Sigara kullanmanızı kesinlikle önermem hemen bırakın.

Ve stüdyoda sesi sonradan açılan arkadaşımız için önerebileceğim şeyde şu olur, evet ergenlik çağı bir miktar etkiler nitekim adam gibi bir ses eğitimi de 18 yaş sınırı aşıldıktan sonra verilir. ama 2-3 provadan sonra daha rahat söylemen tamamiylen sesinin açılmış olmasıyla alakalıdır. bu yüzden provalara başlamadan önce sesini açmanı öneririm. çeşitli nefes egzersizleri yap (diyafram nefesi). boyun hareketleri yap. çeşitli nota gamlarında pesten tize kadar git gel. çok işine yarayacaktır.

6. Bana kalırsa ses oktavınızı forumlarda soru cevap şeklinde yükseltmeye çalışmaktansa daha çok daha zorlu şarkılar söylemeyi deneyin. Oktav yükseltmektense iyi şarkı söylemeye çalışın. Kafa sesini kullanmayı öğrenirseniz iyi kafa sesi kullanarak oktavınızın çok üstünde şarkılar söylersiniz. Eğer oktav konusunda takıntılıysanız ders alın çünkü ses eğitimi riskli ve uzun zamanda doğru teknikle olacak iştir. Benim tavsiyem iyi şarkı söylemeyi öğrenin.

7. Dersler 35 TL. Bu çok uygun ücretle sahne performansınızda büyük artış yakalayın. Unutmayın! Bugünün en büyük vokalistlerinin çoğu şan dersi almıştır ve hala almaya devam edenleri vardır.

Konservatuvara hazırlık şan derslerimiz de 35 TL!!!

İletişim:

www.gozdealtan.com

8. bursada yokmu şan dersi alabileceğim biyer sesimi değerlendirmek istiyorum. her zaman iyi söyleyemiyorum. arada vahiy gelir gibi oluyo. sanırım şan dersi alsam teknik bildikten sonra bişeyler yapabilirim.

Bu Sayfayı Paylaş