Izmir Trigon Müzik Tecrübelerim Aman Uzak Durun

P

prot

Selam, İzmir Çankaya'daki Trigon isimli müzik markette yaşadığım olayı anlatmak istiyorum. Amacım karalamak değildir zaten o kadar kötü bir imajları var ki bunu yapmaya gerek yok. Şu olayla da gördüm ki hala aynı kafadalar. Bunları yazıyorum ki başkaları da aynı şeyleri yaşamasın.

Buradan gitar kablosu almak gibi bir hata yaptım. Jaklardan biri temassızlık ve patlama yapıyordu. Bozuktu yani. Kullanıcı hatası sonucunda bozulsaydı jakı söküp kendim tamir edebilirdim. Ben bozmadığım için her insanın yapacağı şeyi yaptım ve iade etmek için tekrar oraya gittim. Peki aldılar mı? Hayır.

Orada çalışan uzun saçlı eleman: "Biz bunu servise vericez onlar tamir edip verecekler sana.",
Ben: "İyi de aldığımda kablo bozuktu. Yenisiyle değiştirmeniz gerekmiyor mu?" dedim,
eleman: "hayır bu şekilde alamayız kağıdını yırtmışsın ben bunu nasıl satarım böyle." dedi.

Bu kadar mantıksız ve tutarsız (kağıdı yırtmasaydım bozuk kabloyu başkasına mı satacaktın yani?) konuşmasına rağmen epey laf anlatmaya çalıştım ama hiçbir şekilde uzlaşamadık. Doğal olarak sinirlendim ve sesimi biraz yükseltmiş olabilirim. Sonra bana "sesini yükseltme, el kol hareketi yapma" demeye yapmaya başladı. Bırak müşteri ilgisini, nezaketini ben orada hakkımı arıyorum adam bana dayılanmaya başladı.

Bir ürün satılmadan önce bozuksa/kusurluysa bu satıcıyla üretici firmanın arasındadır. Müşteriye yenisini verir, bozuk ürünü de üretici firmaya gönderir ya da aralarında ne oluyosa olur. Benim bildiğim olay budur. Kağıdı yırtmışım diye alamazmış. "Kağıdı yırtmadan nasıl öğrenebilirdim bozuk olup olmadığını" dediğimde de; "yırtmadan da bakabilirdin" diyor. Gel de cinnet geçirme.

Bir de 14 liralık kablo bu. Adamlar nelerin hesabında düşünün. Ben onlara bunu anlatmaya çalıştıkça dilimde tüy bitti ama anlamıyor daha doğrusu anlamamazlıktan geliyorlar. Baktım içinden çıkılacak gibi değil. Artık oradan çıkıp karakola gidicem ciddi ciddi. Evet 14 lira için polise gidicem. Ama mesele para değil yapılan "....." söylenecek çok kelime var.

Neyse tam oradan çıkıp gidecekken başka bir eleman geldi "durum nedir?" dedi, anlattım. "Tamam bakalım. kullanıcı hatası varsa sorun sizdendir yoksa bizdendir." dedi. İki jakı da açtı herhangi bir müdehale izi göremedi, hemen gitti yeni bir kablo getirip verdi bana. Dükkana girdiğim anda yapılması gereken şey, bunlar yaşandıktan sonra oldu. O "almıyorum kabloyu git istediğin yerde ara hakkını" diyen uzun saçlı eleman da sesini kesmek zorunda kaldı.

Son olarak şunu ekleyeyim bu olayın aynısı okuldaki hocamın başına geliyor. Aynı eleman, aynı ürün. 40 yaşın üzerinde bir adama bile aynı üslup ve tavırla davranıyor. Hoca da benim gibi sinirini bozmamak için uzatmayıp bozuk kabloyla dükkandan çıkıyor. Ben ona bu olayı anlatırken o da bana bunu anlattı. Ben de şimdi herkese anlatıyorum ki herkes bilsin buranın ne illet bir yer olduğunu. Burası ne bir müzik market, ne bir ticarethane iki işten de o kadar uzaklar.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
Direkt tüketici haklarına başvuru yapıcaksınız, bizim insanımız pek bilmiyor böyle şeyleri, uğraşmıyor. Bırak ürünün bozuk çıkmasını sen bu ürünü alıp 30 gün içinde kardeşim beğenmedim ben bunu istediğim gibi değil diyerek bile iade edebilirsin.
El kol yapma filan o muhabbetlere hiç girmiyorum bile, neyseki siz benim gibi agresif biri değilmişsiniz bana böyle bişey söylense orda ciddi olay çıkar, size yapılan gerçekten ayıpmış.

Mantık gayet basit 14 lira uğruna bu mağaza ileride bu arkadaşımızın yapacağı daha yüksek meblağlı gelirden olmuş oldu. ayrıca kötü tecrübesini paylaştığı arkadaşlarının ya da duyanların da alışveriş yapmamasına neden olacak. bence bu tavırlarını sürdürsünler onların esnaflık anlayışını sonuna kadar destekliyorum.

İkinci el gitarımı internet üzerinde burdan almıştım, gitardan emg manyetiği çıkarıp stok pasif manyetikleri geri takmışlar ama potansları falan hiç ellememişler. ben de pek anlamıyordum, arkadaşlar gitar çok boğuk falan diyorlardı. anladık ki 500k olması gereken potanslar 25k emg potansıymış

İkinci el gitarımı internet üzerinde burdan almıştım, gitardan emg manyetiği çıkarıp stok pasif manyetikleri geri takmışlar ama potansları falan hiç ellememişler. ben de pek anlamıyordum, arkadaşlar gitar çok boğuk falan diyorlardı. anladık ki 500k olması gereken potanslar 25k emg potansıymış
internetten yapılan alışverişlerde sorgusuz sualsiz iade hakkı vardır yanılmıyorsam 14 gündü. ancak size belli ki ayıplı bir ürün satılmış. bu durumda 2 yıl içinde kullansanız bile iade edebilirsiniz.

Geçmiş olsun.Orada Murat hala işletmede bulunuyorsa uzun saçlı eleman gider kısa saçlı eleman gelir durum yine aynı kalır.Bundan 10 yıl önce aynıydı hala aynı.Bırakın işletmecilik yapmayı sokakta su satamayacak tipler.Aklınızda bulunsun İzmir de olanlar mümkün mertebe uzak dursun.

internetten yapılan alışverişlerde sorgusuz sualsiz iade hakkı vardır yanılmıyorsam 14 gündü. ancak size belli ki ayıplı bir ürün satılmış. bu durumda 2 yıl içinde kullansanız bile iade edebilirsiniz.
Arkadaşlar alıp stüdyoda denemese ben anlamayacaktım bile sonuçta ilk gitarım. önce manyetik kötü sandılar, ben de gidip manyetik seti aldım, sonra baktık potans da lazım :) o zaman anlaşıldı neden boğuk olduğu. pişman değilim yaptığım manyetik masrafına, zaten hevesliydim. Gitarı bana bir kişi satmıştı ama üzerindeki irsaliyede trigon müzik yazıyordu. Kılıf falan hediye et dedik, arkadaşımın gitarı falan diyordu yalan attığı belliydi de, neyseki kılıf da koymuş, kargoyla da anlaşması varmış.. En azından kılıf koyması bile iyiydi :D

Tüketicilerimizin bir kısmı bilinçsiz olabilir. Hukuk dilini dört yüz yıl önceki halkın anlamadığı bir dile göre ayarlayan, insanları yasaları öğrenmekten uzak tutan böyle bir memlekette normal diyelim. Ama o kadar da değil. Devir internet devri yahu! Her tüketiciyi de hakkını aramaktan aciz zanneden böyle esnaf artıkları ve artistleri de harbiden bir temiz dövmek gerek!

Trigon yıllardır gidip alışveriş yaptığım İzmir'in güzel müzik marketlerinden biri.Mutlaka beni üzen durumlarda oldu yıllar içinde fakat genel olarak sağladığı imkanlardan dolayı gayet memnunum.Açıkçası Trigon biraz müzisyene çalışıyor gibi bir durum var.Ben ne dialog konusunda ne de fiyatlar konusunda bi sıkıntı yaşamadım.Bir processor alıpta kredi kartsız sadece güvene dayalı olarak bol taksitli ödemeler yaptığımı biliyorum.Sanırım adamına göre muamele var biraz.Sonuçta biraz şöyle düşünmek lazım; ordaki adamlar günde 1000 tane insanla uğraşıyorlar ve belkide hergün yüzlerce kez alacağı ürünün tam olarak ne işe yaradığını bilmeyen insanlara laf anlatmakla yürek tüketiyolar.O yüzden bu kadar çok vurmamak lazım bir işletmeye.Kimse silah zoruyla bu dükkandan birşeyler alın demiyor .Aklınız var kullanın hangi dükkan işinize geliyosa oradan alın.Açıkçası ben DO-RE,ZUHAL gibi yerlerde rahat edemiyorum.İçeri girdiğiniz anda bakışlar başlıyor.Bi gitara yönelseniz hemen yanınızda bir satış elemanı.İnsanı rahat bırakmıyorlar bir türlü.Neyse herşey göreceli bu dünyada o yüzden çok kötü yorumların cirit attığı bir sitede iyi bir yorumda olsun.

Sonuçta biraz şöyle düşünmek lazım; ordaki adamlar günde 1000 tane insanla uğraşıyorlar ve belkide hergün yüzlerce kez alacağı ürünün tam olarak ne işe yaradığını bilmeyen insanlara laf anlatmakla yürek tüketiyolar.O yüzden bu kadar çok vurmamak lazım bir işletmeye.

Bu adamlar bahsettiğiniz 1000 tane adama, ürünlerin ne işe yaradığını anlatmaları karşılığında para alıyorlar.

Trigon yıllardır gidip alışveriş yaptığım İzmir'in güzel müzik marketlerinden biri.Mutlaka beni üzen durumlarda oldu yıllar içinde fakat genel olarak sağladığı imkanlardan dolayı gayet memnunum.Açıkçası Trigon biraz müzisyene çalışıyor gibi bir durum var.Ben ne dialog konusunda ne de fiyatlar konusunda bi sıkıntı yaşamadım.Bir processor alıpta kredi kartsız sadece güvene dayalı olarak bol taksitli ödemeler yaptığımı biliyorum.Sanırım adamına göre muamele var biraz.Sonuçta biraz şöyle düşünmek lazım; ordaki adamlar günde 1000 tane insanla uğraşıyorlar ve belkide hergün yüzlerce kez alacağı ürünün tam olarak ne işe yaradığını bilmeyen insanlara laf anlatmakla yürek tüketiyolar.O yüzden bu kadar çok vurmamak lazım bir işletmeye.Kimse silah zoruyla bu dükkandan birşeyler alın demiyor .Aklınız var kullanın hangi dükkan işinize geliyosa oradan alın.Açıkçası ben DO-RE,ZUHAL gibi yerlerde rahat edemiyorum.İçeri girdiğiniz anda bakışlar başlıyor.Bi gitara yönelseniz hemen yanınızda bir satış elemanı.İnsanı rahat bırakmıyorlar bir türlü.Neyse herşey göreceli bu dünyada o yüzden çok kötü yorumların cirit attığı bir sitede iyi bir yorumda olsun.
çalışanların, ürünleri deneyen insanların başında olmaları gayet normal, fakat bozuk ürün satmaları veya bunu kabul etmemeleri ne olursa olsun yanlıştır.önyargılı olmayı sevmem ama sizin buraya olumsuz puan vermemek için "özel bir neden"iniz varmış gibi görünüyor.

ordaki adamlar günde 1000 tane insanla uğraşıyorlar ve belkide hergün yüzlerce kez alacağı ürünün tam olarak ne işe yaradığını bilmeyen insanlara laf anlatmakla yürek tüketiyolar.

İyi de adamların "işi" bu değil mi? Bu bir mazeret olmamalı. Sırf müşteriye olan yaklaşım yüzünden girdiğim mağazalardan alışveriş yapmadan çıktığım olmuştur.
Neyin ne olduğunu bilen adam ya internetten alır, ya da dükkana girdi mi sana ihtiyacı yoktur zaten, dükkana girmeden önce kafasında marka model seçimini büyük oranda bitirmiştir, sadece denemeye gelir, böyle adamlar da genelde mağazadakilerin çok fazla vaktini almaz.

Trigon ile birkaç alışverişim oldu, problem yaşamadım onu da belirteyim. Ama bu yukarıdaki durumu değiştirmez.

çalışanların, ürünleri deneyen insanların başında olmaları gayet normal, fakat bozuk ürün satmaları veya bunu kabul etmemeleri ne olursa olsun yanlıştır.önyargılı olmayı sevmem ama sizin buraya olumsuz puan vermemek için "özel bir neden"iniz varmış gibi görünüyor.

Sizin yorumunuz ne kadar art niyetli böyle:) hemen bi yaftalama hemen bi kesin başka işleri var bu dükkanla muhabbeti.Ne kadar ayıp.Diğer arkadaşların dediğine gelecek olursak Buried ve Sekoser; haklı olabilirsiniz fakat yukarıda belirttiğim konu tamamen şunu anlatmak içindi;Bir kaç sayfa daha var trigon ile ilgili birisi tek cümlelik bişey yazmış rezalet diye,diğeri yazmış üçkağıtçılar anlamına gelen bir cümle.Bu tarz kötü yorumların yüzde yüz gerçeği yansıttığını düşünmüyorum.Eğer yorumları okursanız topluca bi kötüleme durumu mevcut.Şimdi birşey söliycem herkes daha da vurucak bana biliyorum ama yinede söyliym.Bu hangi işletmeye giderseniz gidin geçerli olan bir mevzu.Satıcılar 3000 tl lik mal alan adamla 30 TL lik mal alan müşteriye aynı muameleyi ilgiyi alakayı göstermez.Herkes işinin ekmeğinin peşinde.Benim burda karşı olduğum tek şey sanki her konuda herkes hakkını süper savunuyomuş gibi çıkıpta isim hiç önemli değil bir müzik mağazasından alacağı 30-40-500-2000 tl lik malzeme yüzünden kendine lord gibi davranılmasını istemesi.Neyse çok uzatmaya gerek yok.
Ben borsada trigon hisselerime bakayım bugün nekadar kazanmışım acaba:))tey allahım:)

Sizin yorumunuz ne kadar art niyetli böyle:) hemen bi yaftalama hemen bi kesin başka işleri var bu dükkanla muhabbeti.Ne kadar ayıp.Diğer arkadaşların dediğine gelecek olursak Buried ve Sekoser; haklı olabilirsiniz fakat yukarıda belirttiğim konu tamamen şunu anlatmak içindi;Bir kaç sayfa daha var trigon ile ilgili birisi tek cümlelik bişey yazmış rezalet diye,diğeri yazmış üçkağıtçılar anlamına gelen bir cümle.Bu tarz kötü yorumların yüzde yüz gerçeği yansıttığını düşünmüyorum.Eğer yorumları okursanız topluca bi kötüleme durumu mevcut.Şimdi birşey söliycem herkes daha da vurucak bana biliyorum ama yinede söyliym.Bu hangi işletmeye giderseniz gidin geçerli olan bir mevzu.Satıcılar 3000 tl lik mal alan adamla 30 TL lik mal alan müşteriye aynı muameleyi ilgiyi alakayı göstermez.Herkes işinin ekmeğinin peşinde.Benim burda karşı olduğum tek şey sanki her konuda herkes hakkını süper savunuyomuş gibi çıkıpta isim hiç önemli değil bir müzik mağazasından alacağı 30-40-500-2000 tl lik malzeme yüzünden kendine lord gibi davranılmasını istemesi.Neyse çok uzatmaya gerek yok.
Ben borsada trigon hisselerime bakayım bugün nekadar kazanmışım acaba:))tey allahım:)
Vallahi ben art niyetliysem siz de fazla iyi niyetli oluyorsunuz bu durumda.ben bana ve baskalarina yapilan her haksizlikta sesimi cikarmaktan mutluluk duyuyorum ne kadar art niyetli olsam da.gecen gün oturduğum semtte bir müzik dukkanina gittim prova yapmak için stüdyo ariyorduk.yakinda olsun bi de ucuz ve guzelse taksim e değil buraya gideriz dedik.neyse gittik fly müzik diye biyere.adam bize stüdyoyu gösterdi. 1 tane bugera amfi bir tane dandik davul ve 1 tane de oyuncagimsi piyano vardi.20 metre kareye sigdirmis bunları bi de 40 TL dedi saatine.pahali dedik.o da buraya kimler geliyor biliyor musunuz dedi.içimden aha basladik gene dedim.marsis gelmiş albüm kaydetmiş.bi De bi müzik toplulugu falan gelmiş her yoldan geçeni almiyorlarmis ve bizi begenirlerse izin vereceklermis calmamiza stüdyoda.parayla değil yani.ve en son da "iddia ediyorum Türkiye deki en iyi 5 stüdyodan birisi burasi diyince koşarak uzaklastim.bugera için Marshall on özel serisi dedi bi de(bunda yanlis olmali çünkü bugera dünyanın en dandik amfi ureticisi benim için) isin özeti, bunlar gibiler oldukça fazla, sen sesini cikarmazsin mutlusundur ama benim vicdanim el vermiyor.art niyetimdendir belki.fly müzik diye aratinca da çok iyi yorumlar cikiyor bi de isin ilginci..

şeytanın oğlu, cehennemden bildirdi.

Ben zaten Trigon ile bi' problemim olmadığını yazdım.
Dükkana girdiğimde bana lord gibi davranılsın da istemiyorum zaten, ama çöp gibi de davranılmasın.
Bir ürün sorduğumda imalı şekilde "o pahalı bir ürün zaten" diye cevap vermesin mesela... Cebimdeki parayı nereden biliyorsun. Ukalalık yapmasan nakit alacağım belki de... Veya ürün denemek istediğimde direk "alacak mıydınız ki" demesin, "kusura bakmayın denetemiyoruz" bile dese daha az irite edici olur...
Ya da ben fazla hassasım galiba, o da olabilir :rolleyes:

Bu hangi işletmeye giderseniz gidin geçerli olan bir mevzu.Satıcılar 3000 tl lik mal alan adamla 30 TL lik mal alan müşteriye aynı muameleyi ilgiyi alakayı göstermez.

13-14 yaşında da Beyoğlu'nda Zuhal, Lay Lay Lom vs dükkanlara giderdim, neredeyse 30 sene olmuş hala giderim.. genelde benzer durumlar her dükkanda yaşanır, ya da en kötü birileri hasetinden pislik atar, özellikle Beyoğlu'nda firmalar birbirini karalardı 90'larda...
Çalışan elemanların bir çoğunun bizim gibi müziğe hevesli, bu yolda ilerlemek isteyen ve kuvvetle muhtemel bu tarz dükkanların daha önce müşterisi olmuş insanlar olduğunu dolayısıyla kendisi müşteri iken aklından geçenlerin farkında, genel müşteri profili belli zaten, gelen müşteriyle daha kapıdan girerken ne diyaloglara gireceğini 99/100 tahmin edebileceğini gözardı etmemek "te" gerekir.. Tabi Trigon'da olan tamamen personel angutluğu, personelin karakteri gevşekse hangi işi yaparsa yapsın zaten batırır ki bu tabi müşterinin değil işverenin sorunu ve sorumluluğu..

Ben 16-17 yaşlarındayken (hatta bu 20'li yaşlarımın ortalarına kadar sürdü) oyalanmak için müşteri gibi girip gitarlar denediğim, uyduruk şeyler sorduğum zamanlar olmuştur.. Bu bizim nesilde fakültede vs her Taksim'e çıktığımızda Tünel'den eğlenceye başlama rutinimiz olmuştu, yani çok insan tanırım bunu yapan.. acelemiz yoksa biraz pedal vs bakalım deneyelim.. Lakin oradakiler de insan, cebinde metelik olmayanı, makaraya geleni kestiriyorlar, en azından 3-5 kereden sonra tanıyorlar (iyi tanınırım hala ama tabi parayı kazandıkça çok alışverişim oldu o yüzden), hikayeden gelip bizim gibi oyalayan bizim yaştaki insanlar gün gelip cebine parayı koyduğunda çıkarıp parayı göstermeden gerekli ilgiyi göstermiyorlar.. Yani bakkalda en ucuz şey sakız, ekmek ve her soran en az bir ekmek alır.. Müzik mağazalarında ise pena, tel'dir bakkaldaki ekmeğin muadili, lakin soran 15-20 kişiden 1'i ya alır ya almaz.. Dolayısıyla adam elbette 15 tl lik telle 3000 dolarlık gitarı alana da sorana da aynı muameleyi istese de yapamaz, insanın doğasına aykırı :)

Bu hangi işletmeye giderseniz gidin geçerli olan bir mevzu.Satıcılar 3000 tl lik mal alan adamla 30 TL lik mal alan müşteriye aynı muameleyi ilgiyi alakayı göstermez.Herkes işinin ekmeğinin peşinde.Benim burda karşı olduğum tek şey sanki her konuda herkes hakkını süper savunuyomuş gibi çıkıpta isim hiç önemli değil bir müzik mağazasından alacağı 30-40-500-2000 tl lik malzeme yüzünden kendine lord gibi davranılmasını istemesi.

Ticaret ahlakı denen birşey vardır. bu da her müşteriye aynı şekilde davranmaktır. Elbette bu yazılı bir kural değildir elbet ancak aklı başında bir satıcı bir müzisyenin ihtiyacının hiç bitmeyeceğini bilir ve buna göre davranır.

Bugün 5 tl ye pena sattığı müşteri gördüğü ilgi nedeniyle 3.000 TL lik gitar ya da başka bir ihtiyacı olduğunda o mağazayı tercih etmezmi? ya da tam tersini düşünelim gördüğü kötü ilgi nedeniyle bir daha orayı tercih etmemesi durumunda kimin kaybedeceği?
Birde bir kişi günde 1.0000 kşi ile uğraşıyor demişsiniz. buna çok güldüm bırakın türkiye yi dünyada böyle bir yer yoktur.

Geri