Referans Monitor'lerin Konumlandırılması Ve Diğer Teknik Incelikler

Hazır böyle bir konu varken birkaç sorumu iletmek istiyorum; zira etrafta zilyon tane bir birinden farklı konuşan adam var ve eve profesyonel ekip çağırıp düzenleme yaptıracak halim de yok :) Şu konuda verdiğim resimde görülen düzenek üzerinden konuşacağım. İlgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler:

- Şimdi monitörlerle benim aramda yaklaşık bir eşkenar üçgen oluşturdum. Fakat bilgisayar masası da evladiyelik olduğu için hop diye elden çıkaramam. Bu şekilde nispeten yüksek bir masa olması dert çıkarır mı (Montirölerin arasına denk gelmiyor) ?
- Bu konunun ilk mesajında gösterilen krokilerdeki gibi bomboş bir odam yok. Odamın boyutları yaklaşık 4.2m x 3.3m (Yüksekliği bilmiyorum; fakat 2.5-3m civarında olduğunu tahmin ediyorum). Odanın düzeniyle ilgili ilişikteki resme bakarsanız eğer, monitörlerin arkasına akustik panel koyulacağı aşikâr; fakat başka nerelere koymam gerek? Nerelere yumurta/piramit sünger, nerelere cam yünlü/çerçeveli paneller konur? Zira odanın duvarları dımdızlak.
- Dinlemenin odanın enine/boyuna olması bir şey değiştirir mi? Mesela dikdörtgen odada monitörlerin yerleşimi için, kısa kenar boyunca yerleştirmek ile uzun kenar boyunca yerleştirmek arasında bir fark söz konusu mu?
- Yeni aklıma geldi: Akustik panelleri çiviyle asarım da, süngerler duvara nasıl tutturuluyor? Çift taraflı bant mı? Yapıştırıcı mı? Evde kiracıyım, yarın öbür gün çıkarsam bu yapıştırıcıları sökmek sorun olacak mı? Temizlemek mi gerekecek?

Dosyalar

• oda.JPG
    oda.JPG
    70.7 KB · Gösterim: 346
Son düzenleme:
Genel eğilim odayı uzunlamasına kullanmak yönündedir. Yani yüzünüz dar olan duvara bakacak, şuan portatif dolap dediğiniz yere measayı koyabilirsiniz... Bunu yaptığınızda solunuzda pencere kalacak, mutlaka kalın kadifeye benzer perde kullanın ki camdan gelecek doğrudan yansımaları kesebilesiniz. Bu stereo imajı etkileyecek bir durum.
Hoparlörlerin arkasında kalan duvara BASS TRAP yapıp koyun. Solunuzu kalın perdeyle öldüreceğinizi düşünerek sağ tarafa da akustik sünger yerleştirin ki sağ ve sol tarafınızdaki sönümleme oranı birbirine yakın olsun. En azından biri duvar biri perde kalmış olmasın. Bütçe varsa tüm köşelere eyerden tavana kadar BASS TRAP iyi olacaktır...
Akustik sünger yapıştırma konusu gıcık bir konu, çok kaliteli ve kalın yüzeyli çift taraflı bulmak gerekiyor, uyduruklara verdiğiniz para zaten boşa gidecek...
Branşım akustik mühendisliği değil, genel geçer bilgilerden bu söylediklerim, istisnai durumlar için branşı bu iş olan biri de umarım fikirlerini paylaşır. Sevgiler...

Referans monitörlerin birbirine uzaklığı ve sizin herbirine uzaklığınız dengeli ise ikinci ölçüt yerden yüksekliğidir, yani tweeter ve midwoofer konisinin tam ortası sizin kulak hizanıza gelecek. Bu şartlarda iyi bir duyum elde edebilirsiniz. Akustik düzenleme olarak da özellikle arka tarafta bass portları varsa buralara flexi panel atmanızı tavsiye ederim, yoksa duvardan dönüp uğultu yapıyor, köşelere de bass trap atarsanız çok tatlı olur, yukarıdaki mesajda arkadaşımız belirtmiş en de mas ile gradrop yer değişikliğine katılıyorum :)

yumurta kutusu şehir efsanesi hocam önemli olan kullandığınız süngerlerini yoğunluğudur, yani ses dalgalarını emici özellik göstermeli ki kırılma yumuşama yaşansın :) Sanalpazar'da birinden almıştım hem çok uygun fiyatlı hem de kaliteli, bir görüşün fiyat alın hem bass trap hem de flexi paneller için; http://www.sanalpazar.com/Akustik-Bass-trap-12-Adet__isp15834466 yalnız kargolamayı PTT ile yaptırın ben 60 lira ödedim 12 tane bass trap için.

Rica etsem bu konuyu daha detaylı bir şekilde, biraz açar mısınız ?
Hocam takıldığınız noktayı net olarak sorarsanız daha kolay cevap verebilirim. Bass portları arka tarafta olan hoparlörlerden yayılan ses dalgaları arka tarafta sert bir duvar, cam gibi düz ve pürüzsüz yüzeylere çarparak size döndüğünde uğultulara ve aşırı bass duyumuna neden olabilir. Bu alanları flexi panel dediğimiz akustik süngerle biraz pürüzlü hale getirerek bass dalgalarının emilimini amaçlıyoruz. Köşelere bass trap koyulmasının sebebi de; müzik dinlerken odanın içinde gezinirseniz duvar köşelerine gittikçe bass seslerin arttığını farkedersiniz, bu sebeble köşelerde bass yığılmasını dengelemek amacıyla bass trap dediğimiz dağıtıcı süngerlerden kullanılır. Sorunuzu anladığım kadarıyla açıklamaya çalıştım.

Hocam takıldığınız noktayı net olarak sorarsanız daha kolay cevap verebilirim. Bass portları arka tarafta olan hoparlörlerden yayılan ses dalgaları arka tarafta sert bir duvar, cam gibi düz ve pürüzsüz yüzeylere çarparak size döndüğünde uğultulara ve aşırı bass duyumuna neden olabilir. Bu alanları flexi panel dediğimiz akustik süngerle biraz pürüzlü hale getirerek bass dalgalarının emilimini amaçlıyoruz. Köşelere bass trap koyulmasının sebebi de; müzik dinlerken odanın içinde gezinirseniz duvar köşelerine gittikçe bass seslerin arttığını farkedersiniz, bu sebeble köşelerde bass yığılmasını dengelemek amacıyla bass trap dediğimiz dağıtıcı süngerlerden kullanılır. Sorunuzu anladığım kadarıyla açıklamaya çalıştım.

Bass trap ile ilgili bir soru sormadım,
flexi panel konusunu anlamadım. Bahsettiğiniz uygulamanın bir videosu fotoğrafı var mı acaba ? Tekrar söyleyim bass trap değil, bahsettiğiniz üzere portları arkada olan hoparlörlerin arkasına koyulmuş flexi panel uygulamasını gösteren, bir kaynak ?

flexi panel konusunu anlamadım. Bahsettiğiniz uygulamanın bir videosu fotoğrafı var mı acaba ? Tekrar söyleyim bass trap değil, bahsettiğiniz üzere portları arkada olan hoparlörlerin arkasına koyulmuş flexi panel uygulamasını gösteren, bir kaynak ?

Şöyle bir şey buldum: http://www.soundselect.co.za/p/4134/vicoustic-flexi-panel-a50-acoustic-absorption-panel-box-of-12
Tanımda, "Orta ve üst frekanslarda en iyi sonuç verir." diyor.

http://www.compel.com.tr/P/24-35-2731
Ürün açıklamalarını okursanız "Flexi A75 paneli orta, yüksek ve alt frekanslarda en iyi performansı almanızı sağlayacaktır." ibaresi bulunmaktadır, bass frekansların daha çok köşelerde toplandığını zaten baştan kabul ederek ek olarak hoparlör arkalarına flexi panel tavsiye ettim. Youtube'a Rode Rescue yazarak örnek panel uygulamalarını izlemenizi tavsiye ederim, gayet faydalı bilgiler yer alıyor. Ayrıca görsellerde arama yaparak birçok örnek uygulamaya rastlayabilirsiniz.

Neden bahsettiğinizden emin olmadan yazmak istemedim...

Bass portları arka tarafta olan hoparlörlerden yayılan ses dalgaları arka tarafta sert bir duvar, cam gibi düz ve pürüzsüz yüzeylere çarparak size döndüğünde uğultulara ve aşırı bass duyumuna neden olabilir. Bu alanları flexi panel dediğimiz akustik süngerle biraz pürüzlü hale getirerek bass dalgalarının emilimini amaçlıyoruz.

demişsiniz ama sanıldığının aksine cam yüzeyler PORTLARDAN ÇIKACAK BASS FREKANSLARI yansıtabilecek bir materyal değildir... Cam yüzeylerin oluşturacağı problemler mid ve tiz frekanslardadır...

Asıl belirtmek istediğim konuya gelirsek, bahsettiğiniz ve linkini attığınız panellerin size EN SON yardımcı olacağı konu, portları arkada olan hoparlörlerin arkasına koyularak oluşacak bass fazlalığının önüne geçilmeye çalışılması olacaktır... Yolladığınız linkte compel satış politikası olarak ALT FREKANSLARDA EN İYİ PERFORMANSI ALIRSINIZ gibi son derece YANLIŞ bir yönlendirmede bulunuyor... Çünkü aynı sayfada ekledikleri ABSORPTION GRAFİĞİNE baktığımızda low mid lerden itibaren panelin çok ciddi derecede işlevini kaybettiğini gösteren bir tabloyu yine kendileri paylaşmışlar :p Bu panellerin asıl amacı ddinleme pozisyonundayken YAN DUVARLARA monte edip, stereo imajı oldukça bozacak türden İLK YANSIMALARI (LOW MİD, MID, HI-MID ve HI frekansların emilimidir...

Hoparlörün arkasındaki portlardan en çok salınan frekanslar BASS ve SUB BASS frekans gruplarıdır... Bunların STANDING WAVES oluşturarak ortaya çıkartacağı problemle uğraşan kişilere tavsiyem BÜTÇELERİNİ KESİNLİKLE FLEXİ PANELLERE DEĞİL, ''DAHA FAZLA SAYIDA BASS TRAP'' lere yatırmaları yönünde olacak...

Hocam tamamen kesmese de yumuşatıcı bir etkisi olduğunu bizzat deneyimlediğimi söyleyebilirim, zaten monitörleri duvardan bi 20-30 uzaklaştırmazsanız basslardaki uğultuyu bariz hissedersiniz. Compel'deki ürünün aynısı bahsettiğim ama demekki Compel de kaynak göstermeden yazmış :) Yukarıda yazdığım ve sizin de tekrar belirttiğiniz gibi bassları düzenlerken ilk yapılması gereken köşelere bass trap koyulmasıdır, bu tip süngerleri daha çok sağ-sol ve arka tarafınıza konumlandırmak gerekiyor. Sağ ve sola koyarken de Rode Rescue programında gördüğüm kadarıyla ayna ile monitörleri görebildiğiniz yerler belirleniyor.

- Monitörlerin duvardan uzaklığı minimum 40 cm olmalıdır...
- Compel kaynak gstermeden yazmış değil, kaynak göstermiş ve gösterdiği kaynak, iddia ettiği cümleyi ekarte ediyor, kaynak göstermemesinden daha vahim bir durum...
- Konuyu daha fazla uzatmadan parmak basmak istediğim noktayı özetleyim :

HOPARLÖRÜNÜZÜN ARKASINDAKİ PORTLARLA İLGİLİ PROBLEMİNİZ VARSA, GENEL OLARAK BASS FREKANSLARLA İLGİLİ PROBLEMİNİZ VARSA

AKLIMIZA SON GELECEK ÇÖZÜM BU LİNKTEKİ FLEXİ PANELLERDİR... (HATTA ÇÖZÜM DEĞİLDİR)

BU TÜR SIKINTILARI ÇÖZMEK İÇİN BASS TRAP lerden başka çözüm aranmamalıdır...

- Monitörlerin duvardan uzaklığı minimum 40 cm olmalıdır...
- Compel kaynak gstermeden yazmış değil, kaynak göstermiş ve gösterdiği kaynak, iddia ettiği cümleyi ekarte ediyor, kaynak göstermemesinden daha vahim bir durum...
- Konuyu daha fazla uzatmadan parmak basmak istediğim noktayı özetleyim :

HOPARLÖRÜNÜZÜN ARKASINDAKİ PORTLARLA İLGİLİ PROBLEMİNİZ VARSA, GENEL OLARAK BASS FREKANSLARLA İLGİLİ PROBLEMİNİZ VARSA

AKLIMIZA SON GELECEK ÇÖZÜM BU LİNKTEKİ FLEXİ PANELLERDİR... (HATTA ÇÖZÜM DEĞİLDİR)

BU TÜR SIKINTILARI ÇÖZMEK İÇİN BASS TRAP lerden başka çözüm aranmamalıdır...
Hocam Compel'de bir varile benzeyen bass trap var, köşelere falan koymak da gerekmiyor sanırım. Bass emilimini nasıl sağladığı konusunda bir fikriniz var mı? Link: http://www.compel.com.tr/P/24-35-4275

Helmholtz resonator bass trap diye aratırsanız birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.
Bu traplar geniş bant bass emilimi değil de spesifik olarak tek bir frekansa (tahmin eiyorum ve dolayısıyla o frekansın harmoniklerine) çok ciddi absorbasyon sağlayabiliyorlar. Fakat kullanılması oldukça riskli bu trapleri. Nokta atışı yapması sebebiyle akort ettiğiniz frekanstaki bass enerjisini ciddi oranlarda sönümlüyor ve odamızdaki hangi frekansı ne kadar kesmemiz gerektiğini çok ama çok iyi ölçmüş olmamız gerekiyor... Odanızda birkaç farklı frekansta standing waves oluşuyorsa bu traplardan problematik her frekans için ayrı bir tane almak gerekiyor... Derinlemesine bir bilgim ve araştırmam olmadı ama zaman içinde aklımda kalanlar bunlar...

Hocam belli frekansların nesnelerle rezonansa girdiğine birkaç defa denk geldim. Geçenlerde bir konserde mi notasına bastığımda aşırı bir uzama farkettim, diğer hiç bir notada olmuyordu ve oradaki tonmaister arkadaş binanın bu frekansa karşı hassasiyeti olduğunu, hatta burda çok kalabalık bir orkestra olup bu frekanstaki notayı aynı anda çalarlarsa binada ciddi fiziksel titreşimlere neden olacağını söylemişti. Mix yaparken çevremdeki nesnelere özellikle dikkat ediyorum, özellikle enstrumanları kaldırıyorum çünkü bazı notalarda yine enstrumandan sesler gelmeye başlıyor. Elektrikli ısıtıcı sobalarda da denk geldim bir defasında bu tarz bir rezonansa, çok titiz bir iş ses akustiği konusu.

Hocam belli frekansların nesnelerle rezonansa girdiğine birkaç defa denk geldim. Geçenlerde bir konserde mi notasına bastığımda aşırı bir uzama farkettim, diğer hiç bir notada olmuyordu ve oradaki tonmaister arkadaş binanın bu frekansa karşı hassasiyeti olduğunu, hatta burda çok kalabalık bir orkestra olup bu frekanstaki notayı aynı anda çalarlarsa binada ciddi fiziksel titreşimlere neden olacağını söylemişti. Mix yaparken çevremdeki nesnelere özellikle dikkat ediyorum, özellikle enstrumanları kaldırıyorum çünkü bazı notalarda yine enstrumandan sesler gelmeye başlıyor. Elektrikli ısıtıcı sobalarda da denk geldim bir defasında bu tarz bir rezonansa, çok titiz bir iş ses akustiği konusu.

7 telli gitarı B veya Drop A da tutarken, üst 2-3 telle PM yaptığımda odadaki doğalgaz peteğinin titrediğini bilirim. Kayıt yaparken zaten kabin önünden ölçtüğüm ses şiddeti 130dB civarı. Yine PM lerde kapı pencere titriyor yeminle.

vicoustic 50x50 tanesi 7 tl ye bakırköyde satılmaktadır çıkmadır ama biraz uğraşıp ince eleyip sık dokursanız çok sağlamlarını bulabiliyorsunuz belirtmek istedim gidip 30 40 50 60 70 tl vermeyiniz :)

Geri