Pedallardan Amfiye Kadar Balanced Bağlantı

arkadaşlar amfim ile pedallarım arasında yaklaşık 8 metre kablo çekili. dağınıklık olmaması için kablo dolabın arkasından geçiyor. dolayısıyla bu kadar uzun. pedalların arasına birde kabin simulatörü eklemeyi düşünüyorum. model olara marshall se100 düşünüyorum. kendi içinde birde balanced xlr çıkışı barındırıyor. amfinin girişinede bir adet balanced --> unbalanced çevirici taksam ve o 8 metrelik kabloyu balanced olarak kullansam sonuç çok değişirmi? bu arada ceviriciden kastım jak bağlantısı değil aktif devre. 8 metre için değer mi ?

Ben anlatmak istediğini tam anlayamadım. 8 metre kablo balanslı mı balanssız mı? Zaten o pedallar balanslı giriş de desteklemiyor. Çevirici niye takıyorsun? Yani niye balanslıyı balanssıza çeviriyorsun? Sormak istediğin ben zaten balanssız kabloyla herşeyi yaptım, se100'e nasıl bağlayayım gibiyse, hiçbirşey yapmana gerek yok, direkt girişe takacaksın. Sadece girişin değil, kablonun tasarımının da balanslı olması gerekiyor. Yoksa bir fark yaratmaz. Zaten amaç kablodaki kayıbı engellemek.

Balanslı girişler, her 2 tür bağlantıyı da algılar. TRS gelip XLR girme gibi bir problemin varsa, sadece bir konnektörle çevireceksin, yine bir hot, bir ground kablon olacak zaten. Yani o bağlantıyı zaten balanslı hale getiremezsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben anlatmak istediğini tam anlayamadım. 8 metre kablo balanslı mı balanssız mı? Zaten o pedallar balanslı giriş de desteklemiyor. Çevirici niye takıyorsun? Yani niye balanslıyı balanssıza çeviriyorsun? Sormak istediğin ben zaten balanssız kabloyla herşeyi yaptım, se100'e nasıl bağlayayım gibiyse, hiçbirşey yapmana gerek yok, direkt girişe takacaksın. Sadece girişin değil, kablonun tasarımının da balanslı olması gerekiyor. Yoksa bir fark yaratmaz. Zaten amaç kablodaki kayıbı engellemek.

Balanslı girişler, her 2 tür bağlantıyı da algılar. TRS gelip XLR girme gibi bir problemin varsa, sadece bir konnektörle çevireceksin, yine bir hot, bir ground kablon olacak zaten. Yani o bağlantıyı zaten balanslı hale getiremezsin.

Pedallar arasinda balanssiz baglanti. Var suan. Son pedaldan amfiye kadar 8 metrebalanssiz kablo var. Ben marshall se100 kkoycam en son pedaldan sonra. Se100 balansli cikisia sahip. Orda. Balansli kablo ile hot cold ve ground olmak uzere balansli cikisi alcam. 8 metre balansli kabloyu cektikten sonra amfinin girisinine balanslidan balanssiza ceviren devre yardimiyla girise gircem. Ha devre olmadan sadece hot ve ground ilede girerim ama bu sefer balansin bir anlami kalmaz. Anlatabilmisimdir umarim. Bunlar sonucunda balansli setup ve balanssiz arasinda ne kadar fark olur

Bu cümleyle toparlarsak, 8 metre kabloyu komple balanslı ile mi değiştirmek istiyorsunuz? Doğru mudur? Arada pedallar olduğu için çok fark olmayacaktır, çünkü gitardan aldığınız yüksek empedans zaten pedallarda düşüyor. Genelde balanslı bağlantılarda kaynak da önemlidir, yani siz zaten gitardan balanssız çıkış alıyorsunuz, bunu balanslı kablo ile taşımanın yararı olacağını sanmıyorum. Örneğin mikrofon veya hoparlör olsa, onlarda zaten balanslı çıkışa sahiptir, mixer de öyledir, o sebeple balanslı kablo kullanılması daha iyi olur ama elinizdeki öyle bir setup değil.

Bu cümleyle toparlarsak, 8 metre kabloyu komple balanslı ile mi değiştirmek istiyorsunuz? Doğru mudur? Arada pedallar olduğu için çok fark olmayacaktır, çünkü gitardan aldığınız yüksek empedans zaten pedallarda düşüyor. Genelde balanslı bağlantılarda kaynak da önemlidir, yani siz zaten gitardan balanssız çıkış alıyorsunuz, bunu balanslı kablo ile taşımanın yararı olacağını sanmıyorum. Örneğin mikrofon veya hoparlör olsa, onlarda zaten balanslı çıkışa sahiptir, mixer de öyledir, o sebeple balanslı kablo kullanılması daha iyi olur ama elinizdeki öyle bir setup değil.
Yani aletteki xlr cikisin tek yarari direk miksere girmeyi saglamasi

Yani birşey değiştirmenize gerek yok. Zaten kabinet simülasyonu kullanıyorsanız, oradaki amaç, kabinet balanslı çıkış--->ses kartı balanslı line-in giriştir. Kabinet simülasyonundan sonra amfiye girmeyi düşünmüyorsunuzdur sanırım. Son aşama kabinet simülasyon, oradan da ses kartına girekt giriş olması olmalı.

Yani birşey değiştirmenize gerek yok. Zaten kabinet simülasyonu kullanıyorsanız, oradaki amaç, kabinet balanslı çıkış--->ses kartı balanslı line-in giriştir. Kabinet simülasyonundan sonra amfiye girmeyi düşünmüyorsunuzdur sanırım. Son aşama kabinet simülasyon, oradan da ses kartına girekt giriş olması olmalı.
Aslinda amfiyle kullanmayi dusunuyorum. Hoparlor capi cok kucuk cunku

Amfi kullanacaksanız zaten kabinete gerek yok, direkt pedalları amfiye girin? Yaptığınız mantıklı değil. Bir de üstüne güzelim tonu bozarsınız, elinizdekinin amacı pre-amp sonrası kabin sim.'i yapmak ve sessiz kayıta olanak vermektir. Yani son gaz preamp sesi açılır, kabinet 4x12 seçilir, sessiz olarak doğal bir ses elde edilir ve kayıt yapılır ama öncesinde kabinet sonrasında komple amfiye takmak pek olmaz. Zaten balanslı çıkışı da o şekilde kullanamazsınız.

Amfi kullanacaksanız zaten kabinete gerek yok, direkt pedalları amfiye girin? Yaptığınız mantıklı değil. Bir de üstüne güzelim tonu bozarsınız, elinizdekinin amacı pre-amp sonrası kabin sim.'i yapmak ve sessiz kayıta olanak vermektir. Yani son gaz preamp sesi açılır, kabinet 4x12 seçilir, sessiz olarak doğal bir ses elde edilir ve kayıt yapılır ama öncesinde kabinet sonrasında komple amfiye takmak pek olmaz. Zaten balanslı çıkışı da o şekilde kullanamazsınız.
Kabinin speakeri 6.5 inc. Tonal olarak yetersiz geliyor. Bu yuzden kabin simulatoru dusundum. Baska ne onerirsiniz yeni kabin disinda

Öncelikle selamlar :) Anladığım kadarıyla amfinin speaker'ının yetersiz kalması sebebiyle böyle birşey yapacaksınız... Ama ben balanslı ve balanssız bir setup ararsında öyle aman aman bir fark olacağını sanmıyorum. Ama kabin sim gereksiz bence.

Saygılar..

Aslında tam olarak onu kastetmiyor, yani önce speaker, sonra amfi şeklinde düşünüyor. O durumda zaten balanslı bağlantı kullanılamaz, aktif olmaz.

Balanced kablolarda 3 adet pin bulunur, XLR 1-Ground 2-Hot + 3-Cold "-" , TRS 1-Slave "Ground" 2- Ring "Cold - " 3-Tip "Hot + " burada ses sinyali negatif "-" ve pozitif "+" olarak iki hattan taşınır böylelikle oluşan noise birbirini yokeder.Mixerin girişinde gelen bu negatif sinyal tekrar pozitife çevrilerek temiz ses elde edilir.Bu sayede 100 metrelerce sinyal taşınabilir. Unbalanced larda böle bir durum olmadığı için D.I Box kullanarak balanced sinyale çeviririz. Haliyle input'nda bir XLR yoksa sinyalini balanced çevirmenin manası yoktur.
balanced.gif

Unbalanced kablolarda genelde 3 mt üzeri pek önerilmez.
Anladığım kadarıyla oda akustiğiyle geniş çaplı speaker sesi duymak istiyorsun. Burada benim tavsiyem SE100 kullanmaya devam edeceksen bir tane 1x12" yada 2x12" speaker alıp SE100 ün Speaker Output'una bağlaman, pedallarınıda Line Level Input bağlaman.D.I çıkıştan ses kartına bağlarsın, Kabinetide mikrofonlarsın hem kayıtlarda stereo ses elde edersin hemede oda akustiğini elde etmiş olursun geniş inchli speakerla. Amplide kullanacaksan amplinin çıkışını Speaker Level Input'dan bağlayarak daha verimli kullanabilirsin.

Güzel diyorsunuz da pre-amp olmadan bu dedikleriniz nasıl olacak? Problem arkadaşın baştan oluşturduğu sistemde, pedalları direkt bu se100'e girmek mantıklı değil. Yine sonuç alacaktır ama pre-amp karakteri olmadan, oldukça tatsız tuzsuz bir sonuç alacaktır.

Pre-Amp dan kastınız nedir. Her pedalın Level potu bir pre-amp dır. Mic pre-amp vardır, gitar için tasarlanmış pre-amplar vardır, audio için pre-amplar vardır v.s. burada kastınız gitar için tasarlanan pre-amp sa MesaBoogie,SansAmp vs gibi bunu Se100 ün Level inputuna bağlamak ile bir distortion pedalını bağlamak arasında ses olarak bir fark yoktur ses karakteri olarak farkı vardır. Se100 Speaker Emulatoru sayesinde D.I. çıkışında zaten sinyali emule ederek ampliden çıkıyormuş duyumu verecektir.

Ben de zaten ses farkı olur demedim? Karakter olarak tatsız tuzsuz bir sonuç alınacağını söyledim. Ne kastettiğim de ortada. Hepsini de sizin yazdığınız gibi bir yorum gelmesin diye yazdım ama yine anlamak isteyen anlamak istediği gibi anladı.

Araya Mesa Tri-axis pre-amp veya vox ac30 head takmakla, zaten boss'da preamptir yahu mantığıyla direkt power-amp'e takmak arasında dağlar kadar fark vardır. Arkadaşın kurduğu sistemde tatsız tuzsuz bir sonuç alınır. Siz tabii o şekilde kullanıyorum, çok da baldan bile tatlı oluyor derseniz onu bilemem, bana sorarsanız, sırf oluyor diye önermem. Çünkü karaktersiz, kuru sonuç alınacak bir setup olur.

Bir de önce açıklamak yapıp sonra yorum yapmanıza gerek yok. Burada birçok arkadaş hepsinin ayrımını biliyor, zaten hepsi defalarca forumda açıklandı.

Geri