Gitarın gövde ve sapını birleştirmek (sapı gitara takmak :))

arkadaşlar umut bana highway tele gönderdi.Daha elime ulaşmadı kargoda ama bu aleti gönderirken sapı demote edip göndermişti.Sapı takarken yapmam gereken bir ayar varmı onu sorayım dedim.Yoksa direk sapı koyup vidalarınımı sıkıcam?

ben de ebay'den gitar toplarken (imzada baglantisi olan) ayni sorunla karsilastim kafamda...

evet direk vidalari sIkIyorsun.. ama vidalari tek tek sIkma... hepsini ayni anda sertlestirmeye calis, (ayni lastik degistiriken bijonlari sIktIgIn gibi)... onun disinda, zaten gitarin kendi sapi oldugu icin sap ayari gerekmeyecektir diye dusunuyorum. ayni sekilde, sapin govde ile birlestigi yerde de ayar vs. varsa bile orjinal hali oldugu icin birsey gerekmeyecektir benim fikrim...

takarken dikkat etmen gerektigini dusundugum bir nokta daha, gitarin, tam altinda, vidalarin hizasinda yere temas etsin... yani alti bos olmasin, dizine falan koyup yapiyorsan senin vidaya bastiridigin noktanin alti dolu olsun, yoksa butun yok destek aldigin sap noktasi vs yuklenecektir...

bir de tam vidalara uygun tornavida ile calis... bosu bosuna vidalari asindirma... zaten tam guc de uygulayamazsin uygun olmayan bir tornavida ile...

yine de dikkatli ol... daha usta bir arkadasin varsa, tecrubeli o da yapabilir... neticede atla deve degil, ama yine de sonradan uzulmeye degmeyecek birsey, basta tedbirli olunabilir...

yine de bir ustasi, bilen varsa burada daha ayrintili yazacaktir...

Uçları plastikten olan Bauhaus'tan falan git kendine bir mengene al. Yarın öbür güb başka işine de yarar zaten. Mengene ile tam oturt, ondan sonra vidala.

B

DrB hocam, ogrenmek icin soruyorum;

mengene ile sIkarken klavye tarafinda degdigi 3-4 perde olacaktir en azindan ve butun yuk onlara binecek. onlari egip buker ya da daha da iceri dogru iter mi?... milimetrik bile olsa sonra cizirdar eder mi?

Ondan zaten plastik uçlu bir mengene bul diyorum öyle çok güçlü de sıkılmayacak ayrıca. Sadece tutacak kadar. Ve de ben şahsen perdelerin geldiği bölüme kalın bir bezi üç beş kez katlayıp mengenenin basacağı yer ile mengene arasına sıkıştırırım.

Ama zaten sapı delinmiş bir gitarda bu bahsettiklerime de aslen bakarsan çok gerek yok. Vidalar zaten yer yapmıştır ve vida girerken sapı doğru yere çeker oturtur. Yukarda bahsettiğim detaylar daha önce hiç delinmemiş bir sapı gövdeye oturturken daha gerekli. Ama sağlam olsun diyen birisi gider bir plastik mengene alır (böyle mandal gibi bir şey yoksa çevirmeli falan normal mengene değil).

B ;)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkürler arkadaşlar cevaplar için

Gitar geldiğinde monte ederim o zman kendim...

Ayrıca abi senin gitar da süper olmuş.Ebaydan toplamak ta cesaret işi doğrusu ama eline sağlık süper görünüyor

tesekkurler,

2-3 ayimi aldi yaklasik... en zevklisi saat farkindan dolayi sabah 5'lerde biten acik arttirmalarin pesinde kosmakti :), gece kalkip acik arttirmanin son saniyesinde arttirip geri yatardim. aldigim kadar bir de arttirmada kaybettiklerim oldu boyle :)... bir de her parcayi kendi istedigim gibi secmek guzeldi, custom dedikleri bu olsa gerek :)...

risk acisinda, heryerden alisveris yapmadim guvenilir yerlerden yaptim yalnizca. onun icin tek risk yoldu. o da en ciddi ve buyuk risk olarak sap icindi... govdeyi TRrock'dan birisinden aldim, o da ebay'den almis, boylece gumruk&yol riskini yasamamis oldum onda...

digerleri hep kucuk seyler,
tremolo, burgular, vidalar, manyetikler, devre kablosu:), ve tabi potlar... acemilikten 3 potu da no-load secmisim. meger ses icin olmazmis, DrB ve Cemal ustalar sagolsunlar ogrendik niye olmadigini. onu da normal pot ile degistirince tam oldu...

bir karton kutum var, parcalar onun icinde zamanla birikti, en son onlari alip birlestirmenin zevkini anlatamam. ortaya bir gitar cikinca inanilmaz birsey oldu.

simdi bebegim gibi geliyor, satabilecegimi sanmiyorum onu... :)... umarim mecbur kalmam.

bunun bir ust derece zevki herhalde, tahtasini da kendim yaptigim zaman olur, ama o zor is. sap ozellikle, imkansiz gibi... onun icin simdilik bu kadardan zevk almaya calisiyorum...

normalde bu ebay alisveris taktikleri/parca secme/yol/gumruk/ ve birlestirme tecrubelerimi paylasmak istiyorum, ama bildik forumlarda buna cok uygun basliklar yok. onun icin kaldi oyle...

(site tamamen amator amacli oldugu icin reklama girmeyecektir diye umuyorum) bu www.fenderim.net 'i biraz insanlarin gitarlariyla zenginlestirdikten sonra ve arkadaki veri tabani kodlamasini bitirdikten sonra oyle sayfalar acmayi dusunuyorum. ama yeterince kalabalik olmasi lazim, en azindan 20-30 gitar biriksin istiyorum veri tabaninda... hep soruyorlar, ona da cevap vereyim, sitede bir forum acmayi dusunmuyorum... onun icin burada rahat rahat yazabilirim :)

madem konusu acildi belirteyim:
site tamamen amator ve ticari bir yonu yok, reklam bile yok, henuz ihtiyac duymadim... fender'i olan herkesi beklerim, gitar ve parcalarinizi veri tabanina kaydedebilirsiniz... tek sart gitarin fender olmasi... :)

ve hazir DrB usta buradayken soyleyeyim: fikir onun sitesinden dogdu... once yalnizca kendi gitarimi gosterecegim sabit / statik bir web sayfasi yapacaktim, yazi ve 1-2 resim falan... sonra DrB'nin sayfasinda gitarlari gorunce, bir tabloda bunlar dinamik mi hazirlanmis acaba deyip fikri gelistirmeye baslattim :)... sonra gelise gelise ortaya bu cikti :)...

DrB usta, sizler de eklerseniz cok mutlu olurum... gitarlar ve/veya uzerindeki ek parcalar vs.

selamlar,

Eyvallah Akdar, ekleriz ayıp ettin. Fender gibi fender ekleyelim o zaman HB falan olmasın üstünde! ;)

Bu arada pickup coverların krem, guardın beyaz olması güzel duruyor iyi yapmışsın. Mesela benim de o menem bir yaptığım şey olmuştu resim için tıklayınız. Seninki gibi normal fender beyazı ton ve volume düğmeleri ile pickup switch'i kahve kullanarak hafif bej hale getirmiştim. Elinde varsa deneybilirsin, koyu kahve ile oluyor! :LOL:

B

tesekkur ederim :),

gitari begendigine de sevindim... sitede gitara cok yorum yazan olmadi, ama soran cok oluyor... :)

manyetik kapaklarinin krem olmasi 57/62'den geliyor... orjinal hali boyleydi benim de hosuma gitti... hani gitar vintage ya :) ehehehe...

bu arada, herkes icin gecerli, birden cok gitar ekleyebilirsiniz, tek sart fender olmasi :)... custom falan da olabilir... hatta 3 gitari olan da var sitede kayitli... gitarlarin uzerindeki parcalari da ayrica (ayni gitar ekler gibi bilgiler+resim ile) ekleyebilirsiniz... o gitarin sayfasinda uzerindeki kayitli parcalar da listeleniyor...

selamlar

SONRADAN EK: simdi fark ettim, bu resim icin gonderdiginiz baglanti benim yukarida bahsettigim ilk fikri kafamda doguran siteniz... http://www.econ.umn.edu/~barlo/guitar/ :) ... ilk bu sayfadaki o gitar listesini/tablosunu gorunce fikir dogmustu kafamda :)

Bilgiler için saolun. Peki arkadaşlar bu Fenderin sapını nasıl söküyoruz.? direk vidalar mı gevşetcez yoksa truss road ı falan mı? biri yardımcı olursa sevinirim .

Geri