Bu Tarz Gırtlak Vokal Nasıl Yapılabilir ?

'Müzik - Genel' forumunda slimshady tarafından 14 Ocak 2014 tarihinde açılan konu 1. Bu üstadın yaptığı vokal türüne hastayım adını tam olarak bilmiyorum fakat gırtlak vokal diye tahmin ediyorum. Sizce böyle bir vokal nasıl ortaya çıkartabilirim ?
   
 2. Usta konuyu dağıtmadan ben de bir şey sorayım. Falsetto çalışalarak öğrenilecek bir teknik mi?
   
 3. Yani, bazen bu forumdaki sorular karşısında dumura uğruyorum. Tamam, elbette burada insanlar bir şeyler öğrenmek için soru soracak, bilen de elinden geldiği kadar yanıtlayacak... Ama sorunun kendisi uyduruk olunca.... "Gırtlak vokal" diye bir şey yok. İyi hiç bir vokalist sesi gırtlağına sıkıştırmaz ve zannedilenin aksine, iş gırtlakta filan değildir. Bahsettiğiniz kayıttaki ses basbayağı rap söylüyor, bunu da gayet düz bir vokal tınısı ile yapıyor. Elbette bilmediğiniz için soruyorsunuz, farkındayım, ama internet devrinde insan biraz araştırabilir diye de düşünüyorum. "Gırtlak vokal nasıl yapılır" ? absürd bir soru, çünkü böyle bir kavram yok. Vokalde temel olan şey nefes desteği ve bu destekle havanın uygun yere yerleştirilmesidir (placement). Eğer ne bilmediğinizin bile farkında değilseniz, bir şey öğrenemezsiniz. Gırtlağınıza filan da sakın yük bindirmeyin, ses tellerinizi zedeleme riskiniz mevcut. Ses her zaman doğal bir biçimde, zorlama olmadan, vücudun hiç bir yerinde fazladan gerilim-kasılma olmadan üretilmeli.
   
 4. "Falsetto" kavramı bazen kafa karıştırıyor. Falsetto daha çok renk olsun diye kullanılan, doğrudan şarkı söylemekte pek kullanılmayan bir tınıdır. King Diamond gibi bazı istisnalar dışında durum böyledir en azından. Tizlerdeki sesleri üretmek için kullanılan aslında "kafa sesi" olarak bilinen tınıdır; dolu dolu bir kafa sesinde çok az hava ve çok daha fazla "ses" varken, falsetto tınısında çok fazla hava ve az miktarda "ses" bulunur. Erkeklerin kadın veya çocuk sesini taklit etmek için çıkarttıkları ses de genellikle falsettodur. Arabada çalan şarkıya eşlik etmek için çoğumuzun çıkarttığı tiz karakterli ama hacimsiz ses falsettodur... Genellikle çalışılan ya da üstüne düşülen bir tını değildir, ama bazı durumlarda kendine has bir renk katar ve bu amaçla kullanılır. Hangi tarz ve şarkıcılara aşinasınız bilmiyorum, o nedenle ben kendi tercihlerimden örnek vereceğim. Mesela, Dio'nun "Dont Talk to Strangers" şarkısının girişinde kullandığı sesler falsettodur.
  Eğer falsetto ile kastettiğiniz şeyin doğrudan bir video veya şarkı linki ile örneğini verirseniz ddaha fazla da yardımcı olabilirim.
   
 5. Kastettiğim ses şöyle bir şey;  Şu videonun da introsu;

   
 6. Pek ilgilendiğim bir vokalist değil Bellamy, belki Muse hayranı biri bu konuda daha iyi yorum yapabilir. Bellamy ara ara falsetto kullanıyor gibi burada, ama kuvvetli gelen yerleri kafa sesi olarak sınıflamak daha doğru. Evet, çalışarak öğrenebilirsiniz bunu. Pek çok insan kafa sesini kullanmayı doğal olarak öğrenemez ve egzersizler yaparak (hatta ders alarak) öğrenmesi gerekir. Tabii herkesin ses aralığı Bellamy kadar geniş olmayabilir. Ama sistemli olarak çalışmadan da gerçekte kendi sesinizin potansiyelini tam olarak keşfedemezsiniz, onu da söylemek lazım. Eğer kendi başınıza çalışacaksanız yukarıda verdiğim tavsiyelerin tümü geçerli, asla sesi zorlamayın, sesi "itmeyin" ve en önemlisi, asla bağırmayın. Çalıştırdıkça ses doğal hacmini kazanacaktır, bağırarak şarkı söylemeyin. Youtube'da "head voice" (kafa sesi) terimi ile aratarak pek çok egzersiz bulabilirsiniz.
   
 7. Tesekkurler.
   
 8. 8 yıllık bayağı tanınan bir rapçiden gırtlak vokal ve brutal vokal ile ilgili bir paylaşım yapılmıştı gırtlak vokal diye ordan duydum aradığım sese yakındı ses borusunun küçültülerek yapıldığı bir sesmiş uydurupta gelmedim yani ne diyim onun yalancısıyım, dinlediğiniz adamın 3-5 yıl önceki yaptığı albüm ile bu sene çıkan albümü arasında çok ses farkı var o yaşta ergenlikte ki gibi cart diye değişeceğini sanmıyorum en iyisi kendisinden öğreneyim ben bunu, heralde pek rap şarkı dinlemiyorsunuz ama rapçilerinde kendilerine has vokal teknikleri oluyor düz söyleseydi heralde bu kadar ünlü olmazdı,attığım şarkıdan dolayı anlamadınız galiba sesini dahada kirli yapıpta söylediği tonla şarkı var neyse teşekkür ederim yorum için.
   
 9. Ses borusu diye bir şey yok öncelikle, bayağı tanınan rapçiye bunu bir söyleyin. Kastettiği nefes borusu ise de küçültülebileceğini çok sanmıyorum. Evde oturup muhtemelen sallayarak yazdığı 3-5 satır yazıyı kendinize referans almanız, sadece bunun üzerine araştırma yapmanız sizi yanlış ya da eksik sonuca götürebilir. Vokal konusunda engin bilgilere sahip değilim fakat rapçi denen tayfaya vokal konusunda çok fazla güvenmenizi tavsiye etmem. Hatta ilgileniyorsanız kayıt teknikleri, mix ve aranje konusunda da eminim size yol göstermek isteyeceklerdir, mutlaka dinleyin ama sonrasında da mutlaka başka kaynakları da okuyun çünkü çoğu tek satır bilmiyor maalesef. Gırtlak vokale gelince, buna gırtlak vokal demesinin sebebi gırtlağını yırtarcasına zorlayarak yapmasından kaynaklanıyor olabilir.
   
 10. Okula gidecektim aceleden ses borusu yazmışım düzeltmeniz için teşekkür ederim zaten bilgili olsam burda olmazdım öyle değil mi ? :) , Leşker Asakir bilmiyorum tanıyor musunuz facebook hesabından paylaşmıştı. Ayrıca overground bir isim olmaması bilgisiz olduğu anlamına gelmiyor bence yaklaşımınızda öyle bir önyargı gördüm. İyi forumlar
   
 11. Overground dan kastınız ünlü olamayan tayfaya girmeyenler ise bunla alakası hiç yok, hiç bahsetmedim üstteki yazımda öyle bir durumdan. Sizin dediğiniz adamda ise tahmin ediyorum konuşma sesinden de kaynaklı bir balgam kirliliği söz konusu. Dediğim gibi bu arkadaşın yaptığı şey vokal değil, bir teknik de değil.
   
  Sownroth bunu beğendi.
 12. Ben de şu adamın sesine, tekniğine hayranım. Benn ben bennn geto fayta ben bennnnn geto insaydaahhh!  :D
   
  Death bunu beğendi.
 13. "bayağı tanınan rapçiye söyle" sözünüzden dolayı onu demiştim biraz daha ünlü olan isimler bandrollü albümü olanlar yani. Ne kadar rap piyasasını takip ediyosunuz bilmiyorum ama organize oluyoruz vol3.te 'tam 380 denemeden sonra flow-teknik kalıcılık kazandı diyor' ben deneyince olmuyor mesela, bağırsamda çıkmıyor kendimi zorlayak çıkarsam sesim kalınlaşıyor öylede bir anlamı kalmıyor; o zaman bir yolu olması lazım bunun için teknik demiştim bende, rap işine girişirseniz pek basit bir iş olmadığını karmaşıklıklar olduğunu sizde anlarsınız heralde sonuçta tamamen yanlış tanıtılmış yanlış yapılan bir müzik türü, yorumlarınız için teşekkür ediyorum, polemiğe, geyiğe girmeden derdimi tam olarak anlayan ve yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa onlar yorum atarsa benim açımdan yararlı olur iyi forumlar !
   
 14. Rock forumunda rap "tekniği" sorduğun için geyik olması normal. "Rap söyleme"nin bir tekniği olabilir elbet, ama "vokal yapma (doğrusu şarkı söyleme)" olayı aynı bir enstrüman gibi tonalite ve ritm gerekmekte. Rapte ikincisi var fakat ilki yok. O yüzden şarkı söylemek olarak değil de, normal konuşmanın varyasyonları olarak (sinirli, hızlı, yavaş, tekdüze, vurgulu, bağırma v.s.) bakarsan (sinir sağlığın açısından da) daha rahat edersin. :D

  Ha şimdi, "Ben rap yapınca şarkı söylemiş olmuyor muyum, sen bana hakaret mi ediyorsun?" dersen, hakaret aşağılama filan ok, işin literatürü böyle. Konservatuarların kullandığı terminoloji bu, sen başka bir şey dersin, onları bağlamaz. Onlarınki de seninkini bağlamayabilir, sorun yok. :D

  Yine de nefes egzersizleri işine yarayabilir. "Breathing exercises for singing" diye aratırsan bolca kaynak bulursun internette (Bu da senin aradığın şey değil, biliyorum.).
   
 15. Gırtlak vokal diye bir şey yok. Şan ve vokal tekniklerinin hiç biri gırtlak zorlanarak uygulanmaz. Ayrıca gırtlağı zorlayarak forte seslere ulaşılamaz yani imkansız. Önce diyaframınızı geliştirmenizi öneririm. Sonrasında daha kontrollü kullanmayı öğrenebilirsiniz. Sesiniz yavaş yavaş karakterini bulacaktır zaten. İyi bir vokal,solist,şancı olmak istiyorsanız düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışmanız lazım. Ama rap söyleyecekseniz diyaframınızı geliştirmeniz yeterli. Son olarak videodaki rap söyleyen kişinin ses karakteri kirli olabilir ya da bazı şeylerden(!) dolayı ses tellerine zarar vermiş olabilir. Gitarın telleri oksitlenirse doğru sesleri basamazsınız. Aynı şekilde insan da bir enstrümandır ve ses telleri zarar gördüğünde kullanılamayacak hale bile gelebilir. Sağlığa dikkat etmek gerekiyor. Dediğim gibi bol bol diyafram egzersizi çalışın. Kötü alışkanlıklardan ve bilinçsizlikten mümkün mertebe uzak durun. 146'dan internete bağlandığımız zamanlar geçti. Google'a adımı yazsam, kendim hakkımda benim bile bilmediğim şeyler çıkıyor. Her yer kaynak dolu. Nasıl aramanız gerektiğini bilirseniz tabi.
   
 16. Benim dediğim yere doğru ilerliyoruz ama noktalama işaretlerine dikkat edelim slimshady arkadaşım, sen yerli yersiz ünlem koyunca benim ekranımda kırmızı yanıp sönen alarmlar vs. işaretler çıkmıyor. Bahsettiğin arkadaş gibi bir sese sahip olmak istiyorsan bol metro ye, kola iç, bol maltepe sigara iç, üst üste buz gibi kola sigara kola sigara üstüne nefes açma vb. yapmadan saatlerce rap söyle, belki yakın bir sesin olur. Bizim bakkalın sesi daha da kirli bak, rap söylese buna yakın 3-5 de söz yazsa andırgırand piyasanın altını üstüne getirecek demek haberimiz yok.
   
  odin75, Tüpçü ve Death bunu beğendi.

 17. Teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için bu kadarı bana yeterli, ediz arkadaşım zaten senin ekranında kırmızı yanıp sönen alarmlar vs. bir şey göstermek isteseydim kocaman gif koyardım buraya o ünlem işaretini sen yanlış anlamışsın herhalde, son attığın yorumda ki ciddiyetsizlikte beni üzdü açıkçası diğer arkadaşlara teşekkür ediyorum yeniden iyi forumlar.
   
 18. Ben sana işin doğrusunu söylemeye çalıştıkça sen iyice mağdura bağladın olayı. Kaç o kafadan dostum, çıkış yok oradan. Senin istediğin ses rengiyle alakalı bir durum, yani çalışarak detone olmanın önüne geçilir ama Chris Cornell vokali için çalışmaktan öte o ses rengine sahip olmak gereklidir. Linkini verdiğin arkadaşın yaptığı şeyin bir teknik olmamasını söylemek de o arkadaşın yaptığı şeyi küçümsemek değil, rap olayını küçümsemek hiç değil. Sen olayı yanlış anlayıp "mağdurum" a bağlıyorsun her seferinde.
   

Bu Sayfayı Paylaş