Muse

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda violtric tarafından 15 Ocak 2014 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  Facebook Sayfamız:https://www.facebook.com/MuseTurkiye

  İngiltere'de, 1994 kurulmuş bir rock grubudur. İlk yıllarında küçük çaplı organizasyonlarda ve ufak sahnelerde müzik yapan grup, 1999 yılında çıkardıkları ilk albümden sonra hızlı bir yükselişe geçti.

  Tür olarak tek bir kalıbın içerisinde sokulamayacak tarzları vardır. Her parçasında farklı enstrümanlar, farklı sesler ve farklı teknikler kullanmaları onları tek bir müzik türü olmaktan uzak tutuyor.

  Dünyanın en büyük organizasyonlarından bir çok ödüle sahip olan MUSE grubu, özellikle sahne şovlarıyla herkesin ilgisini çekmektedir.

  Detaylı Bilgi

  Stüdyo albümleri

  Showbiz (28 Ekim 1999)
  Origin of Symmetry (17 Temmuz 2001)
  Absolution (29 Ekim 2003)
  Black Holes and Revelations (3 Temmuz 2006)
  The Resistance (14 Eylül 2009)
  The 2nd Law (1 Ekim 2012)


  GRUP ÜYELERİ


  Matthew Bellamy (Matt)

  Gitar Virtüözü
  Piyano Virtiözü
  Solist
  Söz yazarı

  [​IMG][​IMG][​IMG]


  Dominic Howard(Dom)

  Davul
  [​IMG][​IMG][​IMG]  Chris Wolstenholme(Chris)

  Bass Gitar
  Back Vokal

  [​IMG]

  Not: Aynı konu farklı bir forumda mevcut. Yine tarafımdan hazırlanmıştır.
   
 2. Hullabaloo Paris(2002):  ______

  H.A.A.R.P. Wembley Stadyumu(2007):  ______

  Roma Olimpiyat Stadı Konseri(2013) (Dünyanın ilk ve tek 4k konser filmi):

   
 3. Rome konserini sinemada izleyemediğim için çok üzüldüm çünkü artık Türkiye'ye gelmelerini beklemiyorum.Herkes açıp izlemeli Rome konserini çünkü cidden güzel ve sahne şovu falan aşmış durumda.Özellike Animals'daki tiyatrallık, panic station daki başbakanların dansı ve daha bir çok şey için izleyin.
   
 4. Bildigim kadariyla Turkiye'de yayinlamadilar. Yerine sinemalarda boy boy Believer afisleri vardi.
  Cok guzel bir konser. Dunyadaki sayili konserler arasina girecek kadar kaliteli ve emek verilmis. Ama ruh acisindan bir hullabaloo degil maalesef. İsi biraz sova dokmusler.
   
 5. Muse'un forumdaki tek başlığı bu sanırım ve yorum sayısı beni şaşırttı. Origin Of Symmetry ve Absolution gibi iki efsane albüm çıkaran grubun bu seneki albümünden sonra bile buralarda yorum beklerdim sayfalarca.

  Neyse asıl haber vermek istediğim; Cort Matt Bellamy signature çıkarmış 2016 model. Az önce gördüm mydukkan'a gelmiş 2.000 tlden. Üzerinde de Manson manyetikler var sanırım. Almaya değer gibi aslında.
   
 6. Şu efsane videoyu tüm muser'lar ve ya matt'in gitaristliği hakkında fikir sahibi olmak isteyenler izlemeli kesinlikle.  3.08'deki riff kesinlikle favorim ya, acayip kaotik bi havası var. Tabii bir de 5:46 - Endless nameless'ı unutmamak lazım.

  Piyano becerilerini merak edenler için:  Bu da bonus :D

   
  Son düzenleme: 31 Aralık 2015
  Cibsın Lö Pol bunu beğendi.
 7. Muse benim için çok önemli gruplardan birisi. Tarz olarak yukarıda bahsedildiği gibi belirli standartlar içerisine sıkışmış bir grup değil. Kendilerine has bir tarzları var. Şarkıların neredeyse tamamı kendine has özellikler içeriyor ancak nerede bir Muse şarkısı duysam tanırım. Bu açıdan bu da biraz garip gelmiyor değil. Her yeni albüm çıktığında ilk dinlediğim zaman "Yok bu sefer olmamış" dememe rağmen bir süre sonra o albümün en iyisi olduğunu düşünüyorum. Sanırım beklentilerimi biraz dar tutuyorum. Yıllar sonra eski parçalarını dinlesem de sıkılmıyorum. Benim için bu tarz grup sayısı fazla değil. Yaş dönemlerime göre her zaman bir grup bana daha çok hitap etmiştir. 1990'ların başında Guns'n Roses, 1990'larda Metallica, Pantera, 2000'li yıllarda Cake, Muse. Ama beni en çok etkileyen grup sanırım Muse oldu hayatımda. Şiddetle tavsiye ettiğim bir gruptur ancak müzikleri çoğu kişiye biraz ağır geliyor gibi :)
   
  haşmet ve Arensnuphis bunu beğendi.
 8. Micro Cuts en sevdiğim parçasıdır. Baya sağlam.
   
  Arensnuphis bunu beğendi.
 9. Micro Cuts benim de favorimdir. Hikayesini ve anlatmak istediğini de yazayım. Micro Cuts, Matt Bellamy'nin bir rüyası üzerine yazdığı şarkıdır. Rüyasında Matt, bir çölde yalnız başınadır ve gökyüzünde ince çizikler arasından kar yağmaktadır. Şarkının adı yani "mikro kesikler" buradan gelmekte. Anlattığı şey, küçük kesiklerin önemsiz gibi göründüğü halde aslında insanın canını ne kadar yaktığıdır. Matt'in nakaratlarda falsetto tercih etme sebebi de bu kesiklerin verdiği acıyı, çığlığı yansıtmaktır. Ayrıca bir kaç yerde şarkıyı ondan başka kimseler söyleyemesin diye bu kadar yüksek bi perdeden okuduğu yazar. Ama pek tabi ses aralığı uygun olanlar ve tekniği iyi olan herkes okuyabilir. Koyalım şuraya en iyi live performansını da kulaklarımızın pası gitsin. :c  Bunun gibi bir psikopat şarkıları daha var -space dementia- o daha bi ayrı.
   
  HmzGkgz bunu beğendi.
 10. Gönül isterdi ki Muse'un tek grup olarak çıktığı ve 61.000 kişiye verdiği bu konseri canlı izleyebilelim ama maalesef burada bilgisayar başından bakmakla yetiniyoruz sadece. Bence konserin Supremacy ile açılışı haricinde en güzel kısmı burasıydı. Chris'in armonika ile başlaması ardından Matt'in gitarları ve Knights of Cydonia'nın introsu.. Matt'in falsettolarını da es geçmemek lazım çünkü adamın lakabı Mr. Falsetto. :D 3.34 ile 3.40 arası bayağı yükseldi, tam olarak emin olamasam da f#5 ve ya biraz daha üstüne vurdu sanırım. Tabii birde sonlara doğru Dom'um muhteşem baterilerini eklemek gerek.  Bu arada vakti zamanında sayfamızla beraber tt çalışması yapıp gündeme girmiştik türkiye konseri için ama 2016'da yoklar. :/
   
 11. Gece gece aklıma geldi konuyu bi hortlatmış olayım yine biraz. :D

  Supremacy, Muse'un 6. stüdyo albümü The 2nd Law'dan yayınlanan 4. single. Çıktığı zaman; o zamanllarda vizyona girecek olan James Bond filmine OST olacağı bayağı yazılıp çizildi ama olmadı. Genel tarzı itibari ile albümden sıyrılan bir şarkıydı. The 2nd Law'dan önceki albüm olan The Resistance'ın ağır ve kaotik havasından bu yana Muse'un yaptığı en hareketli ve dolu dolu iş diyebiliriz sanırım bu şarkı için. Özellikle Absolution ve The Resistance albümlerinden sonra Matt'ten falsetto duymaya hasret kalmıştık diyorduk ki Supremacy ile imdadımıza yetişti Matt. Hatta şu ana kadar Showbiz ve Micro Cuts şarkılarını saymazsak en iyi vokal şovunu burada yaptı diyebiliriz. Şarkı albümden sıyrılıyor desek de orkestra ile albümün havasına tam da uygundu aslında. Bu açıdan şarkının gitar riffleri ve orkestrasının Led Zeppelin'in Kashmir adlı şarkısından esinlenildiğini söylemek mümkün. Bateriler ise bir Arctic Monkeys şarkısı olan Crying Lightning'i andırmakta. Şarkı; albümün açılış şarkısı olmakla beraber Muse üyelerinin en çok sevdiği şarkılardan biridir. Bir Röportaj sırasında üyelere yöneltilen; "son 10 yıl içinde yaptığınız şarkılardan sadece birinin çalınmasına izin verilse bu hangi şarkı olurdu?" sorusuna Supremacy demişlerdir. Bu kadar bilgi yeterli sanırım şarkı hakkında müzik videosunu ve canlı performansını bırakayım.

  Tür: Senfonik Rock  Canlı Performans

   
 12. Güzel performans, güzel parça hakikatten ama birşeyler naçizane eklemek istiyorum. En azından yeni nesilden okuyanlar da rock tarihinin efsanelerini hakkında az çok bilgi sahibi olsun. Falsetto kaçak bir tekniktir. Ses aralığını kapsar fakat ses aralığı arasında sayılmaz. Vokal işini bilen insanlar falsetto ile bu şarkıyı rahatlıkla söyleyebilir. Yani kimse söylemesin diye falsetto ile parça yazdık yorumu doğru değil. Mesele kafa sesiyle(esas ses ile diyelim) bu şarkıyı söylemekte. Olay vokalden açıldıysa bu aralıkta kendi ses aralığında kafa sesiyle icra edilen parçalar mevcut. Hatta iş kafa sesine döndüğü zaman, bu notanın 6-7 nota aşağısı bile zor olur. Örneğin bir B4-C5 aralığında hakkıyla notaları vermek oldukça güçtür. Diyafram kasları resmen ağlar. Örneğin tam kondisyon Iron Maiden'dan 3 şarkı söylemek çok zor bir iştir. Falsetto ile problem yok, verilir.

  Tabii ego tatmini olarak hard-rock tarihinde yazılmış, micro-cuts'dan çok daha tiz ana pasajlara sahip, fakat kafa sesiyle(esas ses) söylenen parçalar mevcut. Bunlara birkaç örnek verilebilir ki bu parçaların nakaratları, ana pasajları hep B4-D5 civarında ve E5-G5 hatta A5 gibi yerlerde nota tutulan felaket tiz pasajlar mevcut. Dinlemeni öneririm.

  Malmsteen-Leonardo (Bence epiktir. İcra edilmesin diye yazılmış bir parça varsa işte budur.), You don't remember
  Judas Priest-Painkiller (yorumsuz.)
  Skid Row-Monkey Business(girişi F#5, ana pasajlar C#5), Wasted Time
  Steel Heart- I'll never let you go, Loaded mutha ve birçok yazmadığım parçası
  Vinnie Vincent Inasion - That Time of Year (Epik, Vox: Mark Slaughter)
  Slaughter - Real Love(C#5 gibi ana pasajlar, birçok tiz nota, orta-son felaket), Up all night, burada yazmadığım birçok parçası.

  Burada unuttuğum dünya isim vardır, Robert Plant'den, Freddy Curci'e; Geoff Tate'den Bruce Dickinson'a(safi diyafram), Ray Gillian'a Michael Kiske'e... Bunların hepsi hard-rock/heavy-metal'in asla unutulmayacak vokalleridir.

  Örneğin aşağıdaki parçanın ana hattı D5'e kadar uzanıyor ki felaket zor, bu pasajda 90lardan sonra popüler müzikte parça yazılmadı, bunun harici G5 ve hatta, 3.30 civarında sopranonun tiz notalarından olan "B6"'dan aşağıya doğru legato yapılan bir pasaj duyabilirsin ve bu sesleri hep esas veriyor. Yani demem o ki Muse için söylenenler bunların yanında biraz şişme kalıyor. Tamamen unutulan tarih. Muse'un başarısını kesinlikle tartışmıyorum, vokal olarak da iyi, zevkle dinlerim bunu da tartışmıyorum, bence çok iyi işler yapıyorlar.

   
  Son düzenleme: 15 Ocak 2016
  Arensnuphis bunu beğendi.
 13. Yazı için çok çok teşekkürler çok bilgilendirici olmuş. Zaten "kimseler söyleyemesin" diye yazılmasının bi mantığı olmadığını, ses aralığı uygun olanların, tekniği yeterli olanalrın söyleyebileceğini yazmıştım ben de. Bir takım yorumlar görmüştüm ona istinaden yazmıştım. ^^
  Onun dışında vokal işine meraklı biri olarak attığınız çoğu örneği biliyorum, gerçekten o vokalistlerin efsaneleşmesinde bu denli zor vokaller yatıyor. Ama şu konuya değinmek istiyorum;
  Aslında Muse abartılıyor mu? Evet ama bu abartmanın yersiz olduğunu söyleyemeyiz bence. Günümüz gruplarında vokallerin performansı daha doğrusu vokale verilen değer ortada sanırım. Matt Bellamy gibi bu işi hakkıyla icra eden üstüne üstlük livede de çıkıp çatır çatır söyleyen insan sayısı "yeni akım" gruplar arasında cidden az. (Hoş muse 20 yıllık bir grup pek de yeni sayılmaz artık ama :D )

  Onun dışında verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ederim cidden hoş örnekler olmuş. :3
   
 14. Doğrudur, canlı performansları her açıdan hakikatten iyi. Aabartılıyorları kastetmedim, bence tam tersi övgüyü hakeden işler yapıyorlar. Bundan 50 sene sonra Muse müzikal açıdan örnek gösterilecektir. Ben sadece vokal konusunda 1-2 nokta üstünde durdum. Hatta kişisel görüşüm micro cuts'dan ziyade madness'in orta-son pasajı çok daha zor. A#4 gibi görünse de şan açısından çok daha ciddi bir teknik istiyor.
   
  Arensnuphis bunu beğendi.
 15. Kesinlikle öyle. Madness ve Resistance'ın sonları özellikle. Ama bence matt'in vokal şovu yaptığı şarkı Showbiz'dır bana göre. Düşük bir register'dan(bunun karşılığı nedir türkçede bilmiyorum hep yabancı kaynaklardan okuyorum ben de) başlayıp basamak basamak çıkarak şarkıyı G#5 ile muhteşem bir şekilde bitirmesi hele hele o notaya vurmuşken vibrato yapabilmesi beni hayran bıraktırmıştı kendine.
  Şarkının wikisi şöyle demiş hakkında;

  "Composed in the key of F♯ minor, Showbiz is an alternative rock song. The song begins with a simple drum beat, and then builds momentum over the course of the song, before climaxing with a very high vocal note from Bellamy. The simple drum beat continues while the song fades out.

  Bellamy's vocal range in the song spans from C♯3 to G♯5, marking both his highest note to date (shared with Survival and Micro Cuts), and one of the widest vocal ranges seen in a Muse song. Occasionally he has hit A5 during live performances, an example being at the Two Days a Week Festival in Wiesen, Austria. Interestingly, the high note occurs over an F♯m chord, so A5 is perhaps more appropriate."
  Birde vokali için şöyle bir video yapmışlar; (Son iki albüm yok)


  Şöyle bir video da var ama d6'yı falan hiç şarkı söylerken kullanmadı şimdiye kadar. Canlı performanslarda attığı kısa çığlıkları da saymışlar.
  Şu videoda 6:18'De ise C#6 ya vurmuş. :D
  Bu arada kendisi performanslardan önce kırmızı şarap içiyormuş. Sesini daha rahat kullandığını ve boğazını kurutmadığını söylüyor. :D
   
  Son düzenleme: 15 Ocak 2016
 16. Haydi hayırlı olsun diyelim, 10 yıllık hasret bitiyor. :D

  [​IMG]
   
 17. 2006'da istanbulda 2009'da berlinde izledim hayatimin en iyi 2 konseriydi!
   
  Arensnuphis bunu beğendi.
 18. aaa simdi anladim bi daha geliyorlarmis e gideriz ozman!
   
  Arensnuphis bunu beğendi.
 19. Vallahi gidilir, kaçırırsam çok üzülürüm. Mükemmel bi Live grubu zaten. :3
   
 20. Resmi açıklama geldi, biletler 5 Nisan'da satışta.  [​IMG]
   
  berdin123 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş