Doğanın Frekansında Müzik Yapmak! 440 Hz Mi? 432 Hz Mi? Peki Fark Ne?

'Müzik - Genel' forumunda okanyyurt tarafından 15 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

 1. Geçenlerde facebookta paylaşılan bu makale bana çok ilginç geldi ve fazla bir Türkçe kaynak olmadığı için çevirdim biraz hatalarım oldu çeviremediğim kısımlar oldu fakat yinede anlaşılır bir hale getirmeye çalıştım kusurlarım varsa affola, umarım bu yazı sayesinde konu hakkında küçük bir ön bilgi sahibi olabilirsiniz bende bir işe yaramış olmaktan dolayı mutlu olurum.

  http://www.okanyesilyurt.com/enstrumanlarimizi-432-hze-gore-mi-akord-etmeliyiz-nedir-bu-440hz-432hz-olayi/
   
  RaNCoR, aiyiadam, J-P ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 2. Abi iyi gidiyordu da "çakralar ve enerji merkezlerimiz", "kozmik klavye", "hintli-tibetli rahiplerimiz" girince bıraktım okumayı. :D Çeviri güzel ama, yanlış olmasın. :)
   
  patlakkulak bunu beğendi.
 3. çeviride de hatalar olabilir abi net konuşmuyorum ama olayın ana fikri önemli alttaki videoları seyrettiysen çakra olayını felan düşünmezsin ilginç bir konu birçok kişiden olumlu yorumlar aldım çakralı kısımları atlayıp en azından o test videosunu bi seyret bence :D
   
 4. İlk klasik gitar videosunda 440 hz bariz daha iyi geldi, diğeri akordu bozukmuş hissiyatı veriyor, adam kaydettikten sonra pitch shift mi yaptı acaba. :D The Ultimate Test videosunda da Case 1 de 432 yi beğendim, diğerleri hep 440 hz.

  Kulak alışkanlığındandır muhtemelen, ama zaten temelde olay akordu değiştirmek, bir sürü farklı akord düzeni kullanıyoruz, hepsini incelemek lazım. :D Bende "hmm bu daha dinlendirici, bu daha keskin" den daha çok "hmm, bu daha farklıymış ( :D )" etkisi yarattı.
   
  okanyyurt bunu beğendi.
 5. evet o klasik gitar videosunda bende öyle hissettim sanırım kulağım böyle alışmış 432 olayı birde makalenin etkisiyle dinlendiğinden farklı geliyor olabilir işte bilmiyorum benden daha iyi müzisyenler daha doğru yorumlar yapar sanırım ben sadece çeviriciyim oda olduğu kadar :D :D
   
 6. Eğer bir merkez frekans oluşturuyorsak bunu evren değil dünyanın kütlesi ile ilişkilendiririz, sonuçta bu frekansı kendimize göre belirliyoruz. Hani bende buna çok kafa yormadım ama örnek şu; Dünya atıyorum Jüpiter boyutlarında olsa ve biz gene var olsaydık yerçekimi etkisi ile form, denge ve yapımız daha farklı olurdu...etkileşimin oluşturduğu şeye rezonans diyoruz ve rezonansın kütle ve yoğunluğu ile ilgisi vardır. Belki yazı daha bilimsel ele alınsa, yoruma açık olmayan kanıtlar verse daha ciddiye alınabilirdi sonuçta eski standart 435hz'miş (wikipedia'nın yalancısım)

  Videoları izledim zevkliydi tabii, ben 440'ı beğendim sebebi çok daha fazla harmonikleri duyabilmemdi. Bu biraz loud mastering olayına benziyor yani yüksek seviyelerde parça duyulabilsin diye peakleri traşlayıp harmonikleri yoketmeye benzer bir etki farkettim.
   
  okanyyurt bunu beğendi.
 7. 432 bariz farklı ve güzel bence. öteki sahte makine yapımı müzik gibi geldi kulağıma. bence 432 tek geçerim beynimi dinlendirdi dinleyince :D duygusu farklı bikere


  432 hoşuma gidiyo benim
   
  tunckk, J-P ve okanyyurt bunu beğendi.
 8. Hocam çeviri çok iyi olmuş benim gibi yabancı dili olmayanlar için. Keşke sizin gibi babayiğitler böyle işler yapsa sürekli de biz de yeni şeyler öğrensek gerçekten çok güzel bilgiler teşekkürler.
   
 9. Ben de bir zaman önce denk gelmiştim bu arkadaşın çevirisine, daha önce de duymuştum ama bu çeviri üstüne biraz daha derinlemesine araştırma isteği gelmişti. Yerinde ve güzel bir konu, buraya taşıman da iyi olmuş bence. 432 doğal olduğu için sanırım daha insancıl gelmeli gibi geliyor mantık olarak, 440 düz hesapmışçasına, hiçbir mantığı yok ya da hiçbir hesaplaması yok bildiğim kadarı ile.
   
 10. 440hz

  432hz
   
 11. Abi bana hep 440 güzel geliyor bende mi yamukluk var acaba daha normal geliyor 440 :D
   
 12. Evrenin frekansı yalan dolan baba.
   
 13. ya bundaki 432 hz sanki daha düşük gibi... 432 değil sanki ikisini karşılaştırınca 8 hzden daha fazla bi fark var gibi arada. ondan dolayı kötü geliyo olabilir kulağa ama benim attığım videoda 432 bariz sakinleştirici gibi geliyo beynin kara deliğine düşürüyor insanı sanki 432 hz :D aklıma bin türlü anı geliyo hüzünleniyorum. ama 440 dinleyince niyeyse daha enerjik geliyor. 432 olunca enerjisini alıyor bende haliyle 432 yi daha çok seviyorum. :D
   
 14. Bir de sanki bu videolarda seste bir bozulma söz konusu gibi, benim kulaklıklarda bir bozulma da söz konusu bu ara onun da farkındayım ama bunun dışında seste bir oynama da var o çok belli bu beni rahatsız etti. Sakin kafayla tekrar tekrar bakmak lazım kanımca.
   
 15. Konudan bağımsız mı bilmiyorum ama Dokken'ın Tooth and Nail ve Under Lock and Key (hastasıyız) albümleri de daha pes akortlanmış, ancak bemol de değil. Sanırım bu durumla bir ilgisi vardır. O parçaları standart A=440 hz , mi akortlu gitarda çalınca hiç ama hiç o tadı vermiyor -tabi bu alışmayla ilgili olabilir belki-.
  Bir fikir belirtmem gerekirse tüm videolarda da 432 hz çok daha iyi geldi bana. Bu konu benim açımdan çok faydalı oldu, teşekkür ediyorum :)
   
 16. Bende işte yazıda da bahsettiğim gibi müziğe göre değişiyor hisslerim 440 ıda beğendiğim oluyor 432 ide. Ben şöyle düşünüyorum, az çok müzik kulağımız var, alışmışız 440 a 432 bize akortsuzluk hissi veriyor ama azıcık 432 ile haşır neşir olunca toplarlanıyoruz o zaman daha düzgün hissedebiliyoruz farkları. Birde internette bulunan her video gerçekten 432 hz de yapılmış videolar değil bilgisayarda oynanmış 432 hz e çekilmiş videolar tabiki yine fikir veriyor ama farkı direk olarak 432 hz e göre akortlanmış enstrumanlarla kaydedilince doğru anlayabiliriz diye düşünüyorum.
   
 17. Evet hocam şarkılar biraz yanıltıcı olabiliyor. Comfortably numb şarkısının 432 ve 440'a göre düzenlenmiş hallerini flac formatında indirdim. Şarkıların her biri yaklaşık 120 mb inanılmaz net ve kalite geliyor ses 432'de 440 ise sanki biraz daha hızlı böyle acelesi var da bir yere yetişecekmiş gibi çalıyor duyguyu tam vermedi bana. Bi kaç farklı şarkı daha dinledim yine flac formatında 432 bariz daha güzel geldi. Sanırım ilk dinlediğim şarkılar death arkadaşımızın da dediği gibi tam 432 değildi.
   
  Death bunu beğendi.
 18. İki videoyu da aynı anda açınca chorus efekti gibi oluyor. Hoşuma gitti :)
   
  CAJEMIR ve okanyyurt bunu beğendi.
 19. Örnek sesleri art arda dinleyince, doğal olarak bir tuhaflık seziliyor. Yani bu şarkının ortasında aniden gitarın akordunun atıvermesiyle aynı durum. Biraz ara vererek kulakları restledikten sonra dinlerseniz, kaç Hz değerinde olduğunu ruhumuz duymaz bile.
   
  tunckk bunu beğendi.
 20. Klasik müzik yaparken 432Hz frekansında akordluyorum gitarımı çok daha iyi bir hissiyat veriyor.
   
  okanyyurt bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş