Lambalı Amfi Alacağım Yardım Edebilir Misiniz? :)

Lambalı amfi öneriniz

• Toplam oy veren
    62
[quote uid=99499 name="DarkComet" post=921661]Blackstar ht5r nin kesinlikle vintage tonlari var. Bir fender baglandigi zaman(fenderin varmis)kimse tutamaz amfiyi. Drive cok vinyage ve harika tonlari var.[/QUOTE]<br /><br />Bu işler zevk renk meselesi, bu yüzden yorumu biraz iddialı bulduğumu söylemem gerek. Bana tam aksine modern geldi. Özellikle de drive tarafı ki gerçek anlamda vintage amfi kullanicisiyim.

Dedigin renk ve zevk meselesi. Yorum iddiali gelebilir okuyanlara ama bence normal. Cunku bence oyle. Vintage karakterli amfilere denedim, hic birinden eksigi yoktu. Tabi bu herkes sevicek demek degil

Dedigin renk ve zevk meselesi. Yorum iddiali gelebilir okuyanlara ama bence normal. Cunku bence oyle. Vintage karakterli amfilere denedim, hic birinden eksigi yoktu. Tabi bu herkes sevicek demek degil

E ben ne dedim? Tabii ki zevk renk :)

Ama yanlış yönlendirme olmaması açısından değinmem gerek. Öncelikle vintage anlayışlarımızın aynı olmadığı intibasına kapıldım. Drive tarafı Blackstar HT5 gibi solid state destekli (yani hem güç hem de pre katı hibrit) bir vintage amfi de ne gördüm, ne duydum ne de çaldım.

Kötü amfi değil, yanlış anlama olmasın. Ama @wolkN in aradığı amfi de değil. Sade hali gayet güzel ama metale daha yatkın bence. Öyle çok ta yumuşak karakterli tarzlara gitmez. Gider gibi yapar ama sırıtır. Hele boostlayınca ortaya çıkan ton gayet modern ve sert. İki durumda da hiç vintage karakterli değil.

Ha, doğru boost seçeneği ile benim 36 yıllık hafif Laney kılıklı Fender klonu da seksenlerin Black Sabbath sınırlarını zorluyor. Ama boost seçeneğini ortadan kaldırdığında clean veya crunch tonları ile gayet güzel blues, rock çalınabiliyor. Blackstar HT serisi bu sulara sağlam şekilde ancak Studio 20 ile girebiliyor. HT5 o suların amfisi değil.

Bulamadım bi speaker :( yurtdışına çıkarsam oralarda arayacağım artık 4 ohm bulmak bi hayli zormuş

Uygun 8 ohm buldun mu? Bulduysan (yurtdışı ihtimalin nedir bilmiyorum) sana dediğim 4 ohma indirme opsiyonunu kullan. Veya 4 ohm girişi olan bir kabin bak. Mesela:

http://www.muzikenstrumani.com/Ibanez-IS412CS-Duz-Kabin_11190.html#0

İkinci ele düşüyor bazen. Bir tarafı 16 bir tarafı 4 ohm girişlidir.

Ht5r nin soyle bi olayi var. Pera daki insanlarlada konustuk amfinin karakteri lambaya bagli. Su anki lambalar vintage tonlar icib harika bence. Ilker abi bana karakterinden sıkilirsan lambalari degistir demisti. Su anki lambalar dedin sularin amfisi kesinlikle. Tabi sen de bende kesin konusuyoruz ama konun sonu yine renk ve zevk olayi :DSade haliyle kesinlikle metale yatkon degil suanda. Zaten 2.el bende ki sanirim lambalar degismis.

Ht5r nin soyle bi olayi var. Pera daki insanlarlada konustuk amfinin karakteri lambaya bagli. Su anki lambalar vintage tonlar icib harika bence. Ilker abi bana karakterinden sıkilirsan lambalari degistir demisti. Su anki lambalar dedin sularin amfisi kesinlikle. Tabi sen de bende kesin konusuyoruz ama konun sonu yine renk ve zevk olayi :DSade haliyle kesinlikle metale yatkon degil suanda. Zaten 2.el bende ki sanirim lambalar degismis.

Hangi lambalarla kullanıyorsun?

E ben ne dedim? Tabii ki zevk renk :)

Ama yanlış yönlendirme olmaması açısından değinmem gerek. Öncelikle vintage anlayışlarımızın aynı olmadığı intibasına kapıldım. Drive tarafı Blackstar HT5 gibi solid state destekli (yani hem güç hem de pre katı hibrit) bir vintage amfi de ne gördüm, ne duydum ne de çaldım.

Kötü amfi değil, yanlış anlama olmasın. Ama @wolkN in aradığı amfi de değil. Sade hali gayet güzel ama metale daha yatkın bence. Öyle çok ta yumuşak karakterli tarzlara gitmez. Gider gibi yapar ama sırıtır. Hele boostlayınca ortaya çıkan ton gayet modern ve sert. İki durumda da hiç vintage karakterli değil.

Ha, doğru boost seçeneği ile benim 36 yıllık hafif Laney kılıklı Fender klonu da seksenlerin Black Sabbath sınırlarını zorluyor. Ama boost seçeneğini ortadan kaldırdığında clean veya crunch tonları ile gayet güzel blues, rock çalınabiliyor. Blackstar HT serisi bu sulara sağlam şekilde ancak Studio 20 ile girebiliyor. HT5 o suların amfisi değil.

Uygun 8 ohm buldun mu? Bulduysan (yurtdışı ihtimalin nedir bilmiyorum) sana dediğim 4 ohma indirme opsiyonunu kullan. Veya 4 ohm girişi olan bir kabin bak. Mesela:

http://www.muzikenstrumani.com/Ibanez-IS412CS-Duz-Kabin_11190.html#0

İkinci ele düşüyor bazen. Bir tarafı 16 bir tarafı 4 ohm girişlidir.
Tabikide sert bi amfi ben drive kanalını pek kullanmıyorum kullandığım zamanlarda gitardan volümü kısıp amfinin sesini açıyorum amfinin sesini 6-7 arasına getiriyorum böylelikle amfiyi tam performansta kullanıyorum boss gt10 aldım send return olması çok iyi oldu speaker bulursam satmamayı düşünüyorum bu amfinin tek sorunu speaker yoksa 2.eli 600 liraya satılan bi lambalı amfiden farkı yok bence speaker bulup yeni bi kabin kafa kombosu yapınca bir iki demo koyacağın inş. :)

@hackeiommi benim anlamadığın 4ohm speaker bulsan watt ın önemi var mı yani 30w 4 ohm bi speaker ı kaldırır mı wattın bi maksimumu var mu arkasında 19watt yazıyor yani tam olarak çözemedim bu konuyu ?

@hackeiommi benim anlamadığın 4ohm speaker bulsan watt ın önemi var mı yani 30w 4 ohm bi speaker ı kaldırır mı wattın bi maksimumu var mu arkasında 19watt yazıyor yani tam olarak çözemedim bu konuyu ?

Sonra trafolar niye patlıyor efendim? Kaçak kedi bol :D

Lambalı amfilerde, kullanacağın hoparlörün (watt olarak) maximum kapasitesinin, amfinin çıkışının en az iki katı olması olması tavsiye edilir. Hani amfin 50 watt gücünde ise kullanacağın hoparlör (veya kabinin toplam değeri) 100 watt olması iyidir.

Ohm başka bir mesele, watt ile alakalı değil lambalılarda. Ama o da amfinin çıkışı ile uyumlu olmalı. Bazı vintage (eski yapım, bananız yaşlarında, en az 70'lerden kalma) amfiler ohm farkını kaldırabilirler ama hangisidir, değildir tespiti zor. Risk almamak en temizi.

Kaç wattlık bakıyorsun?

Bir arkadaşımın HT1R amfisi bende bu aralar, ofisimde duruyor. Çok beğendim, çok güzel bir amfi. Üzerindeki ISF kontrolü ile çeşitli amfilerin karakteristiğine yaklaşabiliyor. Volüm de 1 watt olmasına rağmen işhanını inletebilecek kadar çok, 1 wattlık amfiden o kadar ses nasıl çıkıyor hayret ediyorum bazen :D

Diğer üyeler benden daha iyi yorumlayacaklardır ama bana kalırsa bu Blackstar'ın 5 wattlık olanı daha iyi bir seçim olurmuş gibime geliyor. Neden dersen hoparlörü 12 inch, çıkışı 5 watt - yukarıda bir arkadaşın da belirttiği gibi gitardan volümü kısıp amfi volümü ile kafandaki tona ya da karakteristiğe daha rahat ulaşırsın diye düşünüyorum.

Sevgiler.

Ben de yakın zamanda bir amfi alacağım. 600 lira sınırım var genelde Thrash çalıyorum Blackstar benim için mi karar veremedim hala :D

Geri