Kafe-bar Müzisyenliği, Sorunlar Ve Çözüm Önerileri

Örneğin Alsancakta bir mekanda 2 bira karşılığında sahneye çıkan kişileri, ya da çeşmede bir otelde 2 bira +25 liraya 4 kişilik bir grubun sezon boyu çıktığını bilmekteyiz. Bu kişiler çıkıp "sanane kardeşim adam olsaydın da sen gelip daha az fiyata çalsaydın seni alırlardı bu mekanlar" diyebilirler ki haklılar da kendilerine göre gençler güzeller, enerjikler, ailelerinden mali kaynaklıdırlar, tatillerini beleşe getirip üstüne cüz-i miktarda para kazanıyorlardır...
Ancak durum şudur ki bu işi tek başına meslek edinmiş çoluklu çocuklu kişilerin gecelik 25 liraya "sigortasız" ve "güvenliksiz" olarak köhne bir mekanda çalmasını da bekleyemeyiz takdirinizdir ki.

4 saat te çalsa bir müzisyen , işletmenin sigorta ve özlük haklarını sağlaması gerekmezmi. ?sizin dernek olarak alacağınız hangi karar iş kanunu hükümlerininden daha zorlayıcı olabilir ?

Mantıklı mantıklı konuşup sizin yine canınızı sıkmak istemiyorum ama lütfen bi' saniye sakin olun, yaptığınız işe uzaktan bir bakın. İyi ya da kötü niyetli bir fikirden -ki iyi niyetli olduğuna eminim- yola çıkmış bir dernek bazı müzisyenlerin haklarının yendiğini düşünüyor, bunu korumak istiyor.
Bu gözle bakınca tamam güzel, ama siz İzmir' in bir ilçesinin bir derneğisiniz, güzel bir işe kalkışıyorsunuz ama hiçbir hesaplama yapmıyorsunuz, hiçbir detaylandırma, risk analizi işine girişmiyorsunuz, biz bunu yapıyoruz diyorsunuz. Biz size bu sistemde ne gibi sıkıntılar doğabileceğine dair örnekler verip bu kadar basit şeyleri nasıl düşünememiş olabileceğinizi ve bir de karşımıza dernek olarak çıkmanızı göz önüne alarak ciddiyet seviyemizi belirliyoruz. Ben en azından öyle yaptım ve belirledim. Hiç duymadığım, buralarda görmediğim, referans bazında kendini tanıtma gereği bile duymadan ortaya pat diye çıkan bir dernek gelecek ve "bunlar bir daha kafelerde çalamasın, biz para alamıyoz bunlar yüzünden" diyecek, "ee bunu nasıl yapacaksın sen kimsin" deyince "siz de hemen eziyonuz ama, azcık elinizi vicdanınıza koyun biz gariban müzisyenleriz" diyecek, ben de körü körüne destek olacağım.
Ben de bedavaya çok çaldım, bundan sonra da maalesef yine çalmam gerekebilir. Sahnede kaza anlamında başıma çok şeyler geldi, bahtsızlığıma çok şey de atlattım, birçoğu benden değil işverenden kaynaklı sorunlardı ve tamamından şikayetçi olma şansım yoktu tamam ama bunları devlet bile kanunlarla denetleyemiyor, sen gelip bir dernekle bu işi götürme peşindesin. Nasıl olacak patron bu iş?

Yazdıklarımın tamamı kendi fikirlerim, kimseyi dahil etmiyorum.

Bu noktada ücretleri mekân sahipleri belirliyor genelde,bu tarz yerlerde ya adamın verdiği paraya çıkarsın ya da yerine başka birini nasıl olsa bulurlar, piyasa bu tarz adamlarla dolu :) Bu konuda kendi fiyatını belirleyen(canlı örneklerden)çok az kişi gördüm.Genelde genç ve sabırsız olan arkadaşlar çaresiz olarak bu işi yapmaktalar.Bildiklerim hem nacizhane garsonluk yaptığım mekânlardan ileri geliyor hem de azıcık ucundan bu işlerle uğraşmaya çalıştığımdan geliyor ki ben de amatörüm.Fakat profesyonellerden de 20-25 lira gibi rakamlarla çalışan çok kişi biliyorum.Tutup milletin müzik yapabilitesini zaten denetleyemezsiniz.Bu noktada belki tek şey yapılabilir.Mekân sahiplerine baskı yapılır,bunu da çatınız altındaki kişilerle oturup bir fiyat belirleyerek yaparsınız ve hiçbir müzisyen bu rakamın altına çalışmaz.Ama 200-300 üyeniz varsa buraya üye olmayan kişiler de illahaki olacaktır,bunları zaten denetleyemeyeceğinizden teker teker müzik yapan yerleri belirleyip,orada çalan insanlarla tanışıp onları da çatınız altında birleştirirsiniz.Benim görebildiğim tek olur budur.Ama ben gibi bu işi para için yapmayanlar için çözüm bulamazsınız,o noktada sıkıntıya giriyorsunuz işte :)

Türkiye'de işletme bazında meslek ahlakı oladığından müzisyenin değeri elbette yok. Bu durum insanları amatör beklenti ile müzik yapmaya zorluyor, diğer andan bir mekana şartlarını kabul ettirebilmenin tek yolu tanınıyor olmak. kitlen varsa Fiyatını belirlersin.

-"Biz müzik yapıyoruz çok ta iyi çalıyoruz. Yaptığımız müziği herkes beğenir takip eder" dersen kusura bakma; Steve vai olsan, 20 yaşındaki 8 aydır gitar çalan üniversite öğrencisini izlemeye arkadaş çevresi geliyor para bırakıyor diye seni kapı dışarı ederler..

Şu an kadar meşhur olan guruplardan hangisi adam gibi para kazanarak sahnede başladı hayatına ? Blacksabbath mı ? GNR mı ? Nirvana mı ? Opeth mi ? Metallica mı ?

sanki bütün dünyanda farklı bir şey varmış gibi yazıyorsunuz

sıkıntı o bu değil adam gibi bir şey çalamayan eline gitar alan her angutun ( angut sevimli bir kuştur ) kendisini rock star zannetmesi iki mekanda çalınca sanki organizaqtörlerin medya organlarının güzel kızların kapısından ayrılmayacaklarını dusunmesı

ulen hanzo Slash bile LA sokaklarında kendi bar programının afişlerini dağıtmışsa bilet satmışsa sen neyin tribindesin ?

Sen çalmana bakacan zaten ortalamanın üzerindeysen birileri seni takdir eder parada verir şan şöhretde gelir yakınmak yerine çalışmalı insan

@mucoaga soruları bizzat tarafınıza sorulmuş gibi anlamayın. Ortalığa, fikirlerin gelişmesi için soruluyor. Bence güzel bir konu.

Bence konu şimdi güzelleşti çünkü en azından 2 cümle ile geçiştirilmektense fikirler "şunu şundan dolayı şöyle düşünüyorum" kıvamına getirilebildi...

Zannımca internetten araştırmak zor geliyor o yüzden direkt facebook linkini vereyim derneğin girip araştırabilirsiniz icraatlerimizin çoğunu: https://www.facebook.com/izmirmuzisyenleri?fref=ts

Ya da internetteki sözlük sayfalarını ya da youtube gibi video portallarınız.... Saygılar sevgiler .....

Şu an kadar meşhur olan guruplardan hangisi adam gibi para kazanarak sahnede başladı hayatına ? Blacksabbath mı ? GNR mı ? Nirvana mı ? Opeth mi ? Metallica mı ?

sanki bütün dünyanda farklı bir şey varmış gibi yazıyorsunuz

sıkıntı o bu değil adam gibi bir şey çalamayan eline gitar alan her angutun ( angut sevimli bir kuştur ) kendisini rock star zannetmesi iki mekanda çalınca sanki organizaqtörlerin medya organlarının güzel kızların kapısından ayrılmayacaklarını dusunmesı

ulen hanzo Slash bile LA sokaklarında kendi bar programının afişlerini dağıtmışsa bilet satmışsa sen neyin tribindesin ?

Sen çalmana bakacan zaten ortalamanın üzerindeysen birileri seni takdir eder parada verir şan şöhretde gelir yakınmak yerine çalışmalı insan
Neye kızdığını anlamadım ben.

Tatar Ramazan bu oyunu bozar dayım :) @antbalci

Şundan eminimki aynaya baksan gülecek daha komik şeyler çıkacak karşına

Kızdıgım bir şey yok anlam veremiyorum adamların yakındıgı konu müzik yaparak para kazanamıyoruz demekki iyi değilsin kendine özgü bir tarzın yok yaptığın müziğin muhattabı Türkiyede değil bu böyle gider...

yahu arkadaş barlarda müzik yapan insanlar coverdan başka ne yapıyor yapanlarda zaten eğer gerçekten iyilerse kendi tarzlarını geliştirip bir yerlere geliyor

benim gördüğüm bu ağlayanların yüzdedoksanı yeteneksiz insanlar bir nevi AJDAR

garip yani adam doğru düzgün bir iş ortaya koymadan para kazanmak istiyor.

Hah sorun burada para kazanamadığı için toplanıyorlar daha iyi müzik yapmak için değil.

Şartlar falan hikaye sen şartını belirlersin isteyen seninle çalışır istemeyen çalışmaz, ben daha ünlü müzisyenlerin arasından böyle bir anda en tepeye çıkanını görmedim. varsa sizde söyleyin.

Birisi ikisi değil hepsi sürünmüş daha doğrusu yokluktan gelmiş yavaş yavaş aşama aşama bir noktaya gelmiş ki bu müzikte değil her meslek gurubunda böyle hatta müzisyen adam sanatçı adam ressam veyahut yazarlar mesela para konusunda daha rahat olur herhangi bir para gereksinimi duymaz. koyar yolun ortasına hardcasesini çalar gitarını doldurur içini yoluna devam eder yani söylüyorum ya her mesleğin iyisi kötüsü vardır ama sen bir mesleğe sadece para kazanmak amacı ile başlıyorsan zaten baştan bitmiş işin çok zor ilerlersin.

ha şimdi çıkar biriler eme bis zaten başta emetör yezdik felan der, o zaman amatörsen zaten hiç konuşmaya hakkın yok sen zevk için çalıyorsun para için değil.

yahu 40 yaşında adamlar sırf sahneye çıkmak için İstanbulda bedava barlarda program yapıyorlar bunun nesi kötü ? sen profosyonelsen onlardan daha özgün, iyi şeyler ortaya koy senin şartlarını kabul etsin herkes.

Bu gün İbrahim Tatlıses bile senden daha özgünse, arabesk söylemesine rağmen suçu dön kendinde ara profosyonel gibi davran

Bence şartlar ortaya koyulan işe göre kötü falan değil ne kadar ekmek o kadar köfte.

Şuan ki hükümet yapmasın mümkünse. Onlar ülkede eğlence bitsin istiyorlar. Bunuda müzisyenleri barları batırmak için kullanırlar. Aman aman.

kimsenin bir şey yapacağı yok zaten iyi olanlar hak ettiklerini alıyor amatörce çalan bir çizgisi özgünlüğü olmayan kendilerine profosyonel diyenler sıkıntıda

Karşı dan kastın ne anlamadım söylediğim insanın kalitesine göre bir ücretle çalıştığı.

şu anda Eskişehir in Arçelik fabrikasında çalışan işçiler asgari ücretin üzerinde alıyor

çok basit bir şey söylüyorum herkes ederi kadar ücret alır, bu duruma hayıflanmak yerine kendindeki eksiği görüp gidermeye çalışmak gerekli.

Bu ülkede kişi başı düşen gelir 11.456 $, asgari ücretle çalışan kişi sayısı 5 milyon... siz neyin kafasını yaşıyorsunuz...

Yok bence siz beni anlayamadınız, bu arkadaşların(İMD) bahsettiği müzisyenlerin mekanlarda alacağı ücretlere bir "asgari" tutar getirmek.

Hani bizdeki asgari ücret sayesinde o 5 milyon kişi belli bir tutarda çalışıyor ya? Hani asgari ücret olmasa işverenler daha da ölü fiyatlarla çalıştırmak isteyebilirler ya?
Sizin yaşadığınız kafada anlatmaya çalıştım umarım anlatabilmişimdir.

Yok bence siz beni anlayamadınız, bu arkadaşların(İMD) bahsettiği müzisyenlerin mekanlarda alacağı ücretlere bir "asgari" tutar getirmek.

Hani bizdeki asgari ücret sayesinde o 5 milyon kişi belli bir tutarda çalışıyor ya? Hani asgari ücret olmasa işverenler daha da ölü fiyatlarla çalıştırmak isteyebilirler ya?
Hiç sanmıyorum.

Şimdi öncelikle bu şekilde bir yapı kendi kendisine oluşuyor yani asgari bir tutarın altına '' profosyonel '' kişiler çalmıyor ki global olarak durumu incelersek dünyanın en popüler ve en rahat yaşayan insanlarının çoğunluğu sanatçılar

öncelikle denklemine asgari ücretten başlayalım asgari ücretin 2014 yılı için bir saatlik bedeli 4,76 TL. 4 saat program yapacak bir müzisyen asgari ücret alacaksa bu rakam 19 TL bu konuda bir net olalım.

şimdi bir kaç bıdı bıdı gelecek picassoda adama dmeişki ben o resmi 60 yıl + 4 saatte yaptım. onada tamam ama diğer taraftan o asgari ücretli işçide işin gerekleri için çeşitli kurslara gidiyor ( örn forklift ehliyeti, normal yol ehliyeti, mecburi lise mezuniyeti ) o da bir ön yatırım yapıyor yani.fakat müzisyen için böyle bir durum yok kimse lise mezuniyeti vs vs istemiyor tek istenilen çaldığı mekana müşteri getirmesi buda ne kadar çok olur ise ( ki bu durumda o müzisyenin yaptığı müziğin insanların beğenmesi ile alakalı ) değeride o kadar artıyor tıpkı asgari ücretle çalışmayan ben kalifiye iş yapıyorum diyen işçilerde olduğu gibi.

burada olay şu Türkiyede yakınan insan çok, çalışıp kendini geliştiren yok.

Müzisyen az para alıyorum diye yakınıyor ama yakınan adam müzik namına bir şey üretmiyor sadece yakınıyor yahu arkadaş bu senin yakınmanla olcak sey değil

şöyle düşün bu gün bir kanun çıktı ve belirli şartlar getirildi ozaman o işletme sahipleri sana o parayı vermeyecek çünkü etmiyorsun gel bedava çal diyecek ve senin sağında solunda gerçek profosyoneller ortaya çıkacak

sizin mantığınız adam çok kötüde çalsa herhangi bir yerden aldığı eğitimi sertifikası da olmasa ( ki şu anda sertifika veren kurumların denetlenebilirliği ve o sertifikanın anlamı, içeriği tartışılır ) eline gitarını alıp 3 akor bastığında müzisyen olsun boş beleş minimum şu kadar rakam alsın

yahu sen nesin ? senin yaptığın müzik ne..

Vediğim Türkiyedeki 5 milyon asgari ücretli gerçeği gibi sen asgari ücret az deyip durmadan ağlarsan devlet bize bagmiyir dersen kendini eğitip geliştirmeye çalışmadan birilerinin gelip sana bakmasını beklersen asgari ücretle kalırsın asgari ücretle yaşanır mı ? Açlık sınırı bile nerelerde.. yaşanmıyorda zaten kendini eğiten geliştiren daha çok kazanıyor burada size sıkıntılı gelen konu ne ?

Müzisyenler kötü durumda değil ki? pardon iyi müzisyenler, işini iyi yapan insanlar kötü durumda değil. ama sen beceremiyorsan ve ısrarla devam ediyorsan sonuclarına katlanırsın ben müziği beceremiyorum, kimse bana mekanında iş vermiyor geceliği 25 TL den çalıştırıyor çalışma kardeşim git şehrin en büyük meydanında tezgah aç çal müzik aletini 25 TL den fazlasını topla ama toplayamıyorsanda artık hayatını geçimini müzikten sağlamayı bırak iyi yaptığın bir tarafa yönel.

bunda ayıp bir şey yok herkes Slash gibi Malmsteen gibi ne bileyim Kirk Hammet gibi çalacak, o kadar yaratıcı olacak, basit ama akılda kalan sololar yazacak diye bir şey yok nasılki her daktilosu olan yazar olamıyorsa ki oradada var hızlı yazan daktilolar bu gitar amfi muhabbeti gibi döner bir edebiyat forumlarına girin bakın, ama işte iş yazmaya geldiğinde ortaya ne koyuyorsun önemli olan o.

bu sebeple bu konu boş konu asgari ücretse saat ücreti 4,76 TL işte ama ben adam gibi bir müzisyenin cover bile yapsa sadece gecede 200 TL den az almadığını biliyorum gerisi de hikaye böyle ağlayan daha çok ağlar buradanda bir gitara binlerce lira harcayıp adam akıllı iki nota çıkaramayanlar veyahut senelerdir gitar çalıp kendilerine özgü bir eser yaratamamış, özgünlükleri olmayan bu işi hobi gibi yapıp kendilerine profosyonel diyenler haklısın kardeş, gelsin gelsin milyarları ekipmana harcıyoruz doğru düzgün çalamıyoruz bu işin eğitimini olması gerektiği gibide almadık ama devlet bize bağmiyir sesimizi duyuralım diye bağırır.

bu seslerde olabildiğince aklı selim insanlara boş gelir...

haydi hayırlı traşlar...

Geri