Telecaster Modifiye Hakkında

Sevgili forumdaşlar, kıymetli müzisyen abilerim kardeşlerim. Başlıktan da anlaşılacağı üzere bir modifiye olayına girmekte fikrinize danışacağım. Elimde 2001 yapımı Squier Telecaster Affinity serisinden var. Floyd Rose lu gitara dönmek için kafayı bozmuşken aklıma şöyle bir fikir geldi. Gitarın sap manyetiğinden çok memnunum ama bridge manyetiği çok tatmin etmiyor. Yuvayı genişletip Humbucker bi manyetik takıp sert tonlarda biraz daha yakın olmasını sağlayıp, köprü sistemini tremolo köprüyle değiştirip, elektronik aksamlarında potanslar vs şuan üzerinde bulunanlardan daha iyi sonuç verecek bir marka model ile değiştirsem, topraklamasını kablo hatlarını elden geçirip restore etsem ve son olarak karar vermedim ama gitarın rengini değiştirsem sizce sonuç verir mi ? Değer mi değmez mi diye sormayı pek istemiyorum çünkü biraz kişisel zevk ve algı meselesi. Bu konu ile ilgili farklı tavsiyeleriniz , eklemek ya da çıkartmak istedikleriniz var ise can kulağıyla dinliyor olacağım. Sevgiler saygılar..
CAM00108.jpg
CAM00111.jpg
CAM00106.jpg

Son düzenleme:
Yeni tremolo sistemi taktırmak başlı başına büyük masraf çıkarır. Gövde oyulacak, yeni sistem satın alınıp yerleştirilecek. Bigsby sistem takayım desen ölçüleri uyar mı ayrı bir dert falan filan. Bir de gitarın ilk o stok durumunu özlersen vay haline, geri dönüşü de yok.

Bunu yapana dek, asıl gövdeyi sakla, sapı çıkar, git bir luthier ile konuş, tremolo sistemli yeni bir gövde için fiyat al, pazarlık et derim.

Ha, değer değmez ayrı bir hikaye. Ama gitarın stok halini de bozmamış olursun.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Benim düşüncem çift yönlü tremolo değil ama, stratlardaki gibi tek yönlü bir tremolo sistemi. ortalama maliyet hesabını çıkarıyorum tahminimce 300 TL gibi bir rakam çıkacak. Buna karar vermemin nedenide şu ki ; gitarı satıp almak istediğim gitarlardan birkaçını bugün denedim ve sonuç pek hoşuma gitmedi. bu yüzden en azından tanıdığım bildiğim gitara yatırım yapmak daha mantıklı olur diye düşündüm

Benim düşüncem çift yönlü tremolo değil ama, stratlardaki gibi tek yönlü bir tremolo sistemi. ortalama maliyet hesabını çıkarıyorum tahminimce 300 TL gibi bir rakam çıkacak. Buna karar vermemin nedenide şu ki ; gitarı satıp almak istediğim gitarlardan birkaçını bugün denedim ve sonuç pek hoşuma gitmedi. bu yüzden en azından tanıdığım bildiğim gitara yatırım yapmak daha mantıklı olur diye düşündüm

Ben de tek yönlü klasik Fender tremolosundan bahsediyorum, floyd rosedan değil.

Zarar vermekten çok, klasik tremolonun gitara uyacağına karar verilirse, mecburen kasa oyulacak. Stok halde kalmayacak, o yüzden geri dönüşü yok bu işlemin. Bundan dolayı mümkünse uygun fiyata gövde yaptırmaya bak derim.

Gövde yaptırdığımızda maliyet daha da artacak ama, boyası vs. Bu yüzden kendi gitarımı değerlendirmek istiyorum zaten sabit köprüyü çok sevmiyorum, bu gidişle satışı da iptal edeceğim zaten o yüzden kasanın orjinalliğini fazla dikkate almıyorum.

Elbette 1.sınıf malzeme kullanmayacağım köprüde yoksa manyetik+köprü 300 ü rahat geçer :) Sonuca baktığımızda köprüde daha sert karakterli bir manyetik ( humbucker ve ya singel görünümlü humbucker ) potanslar değişecek tremolo sistemi kurulacak. Nasıl bir şey çıkar ortaya ?

Ümitliyim bu konuda :) Genel olarak tonu tatminkar sadece bridge de desteğe ihtiyaç duyuyorum tremoloyla tonu fazla etkilemezsem düzgün bir şey çıkabilir ortaya. Örneği varsa deneyen gören bilen arkadaş, tecrübelerini paylaşırsa sevinirim :)

Floyd Rose ve Humbuckerlı Telecaster kasa gitarım olmuştu daha önce. Karakter olarak Tele ile en ufak alakası yoktu, daha ziyade Stratları andırıyordu. Kötü değildi ama dediğim gibi Tele karakterinden uzaktı.

Onun haricinde tremolo taktırıp gitarı boyatıp humbucker taktırmak çok zor şeyler değil, hatta biraz el becerin varsa kendin bile yapabilirsin.

El becerim var ancak daha önce yapmadığım için hangi ekipmanları kullanacağımı bilmiyorum ( yuva açma konusunda ). Onun dışında manyetiği potansları vs kendim halledeceğim. tek problem kasayı nasıl oyacağım :) Gitarın köprü manyetiğinde tele tonlarını alamıyorum ancak sap manyetiğine aldığımda yeterince hissettiriyor. Umarım o tona fazla etki etmez. Elbette kasada açılacak bir oyuk tonumu etkileyecek ama benim ki biraz iyi niyet duası :)

Maliyet konusunda da şöyle bir ipucu vereyim sana. Ben kendim gitar boyuyorum, şu aşağıdaki gitarı da kendim boyadım hatta:

1381367_10151754836014143_1309361332_n.jpg

Boyanın malzeme olarak maliyeti çok çok fazla değil, esas olarak işçilik parası alıyorsun. Tamamen çıplak bir gövdeyi dolgu ile düz hale getirip astarlayıp, zımparalayıp boyaya tam hazır hale getirmem 3 saat sürüyor diyelim. Ağacın cinsine ve gövdedeki hasarlara göre bu durum değişir, 1 saatin altında da kurtarabilirim. Astar boya atmam 1 saat, düz bir renk atmam 1 saat, cilayı atmam 1 saat, cilayı parlatmam yarım saat diye düşün. Temiz gövde olsa 1+1+1+1+0.5 4.5 saatlik işi var gitarın. Saat ücreti olarak 50 lira biçmişim diyelim ki kendime, 225 lira işçilik + malzeme(50 lira diyelim) maliyeti var bana. 275 lira.

Sen kendi gitarını getirdin diyelim. Kazımam tek başına 3 4 saatimi alır ve çok sıkıcı bir iş olduğu için tek gecede yapmak da istemem. 200 lira kazıma maliyetiyle başladık bile :) Kazırken oluşacak hasarlar ve gitarındaki mevcut hasarların tamiri için de 1 saat daha harcadım diyelim. 275 liranın üstüne 250 lira daha eklemen anlamına geliyor bu, yani iki katı maliyetli bir iş. Aradaki fiyat farkına yeni gövde alıp boyatabilirsin neredeyse :)

Ha oturur kendin kazırsın, iş değişir ;)

Valla gerekirse oturur sıfır numara zımparayla kazırım boyayı :) Zamandan yana sıkıntım yok acelem de yok. Tek düşüncem daha doğrusu aklıma takılanlar "her şeyi kendim halledebilirim ama nasıl malzemeler kullanacağım ? " sorusu :) Yani boya astar parlatma oyma bunları neyle halledeceğim :)

Tremolo_Routing_Templates_Detail.jpg

Şu ekteki gibi şablonlar var akrilik veya MDF, onlardan alıp gitarın uygun yerine konumlandırıyorsun.

PB070014.JPG

Sonra da el frezesini alıp dalıyorsun. Freze şablona göre kesim yapıyor. Temiz iş :)

Valla gerekirse oturur sıfır numara zımparayla kazırım boyayı :) Zamandan yana sıkıntım yok acelem de yok. Tek düşüncem daha doğrusu aklıma takılanlar "her şeyi kendim halledebilirim ama nasıl malzemeler kullanacağım ? " sorusu :) Yani boya astar parlatma oyma bunları neyle halledeceğim :)

Zımpara ile 10 yıl sürer kazıman. 30 liraya ısı tabancası al (Hormonlu saç kurutma makinesi gibi bir alet). Onu boyanın bir noktasına sabit tut, ısınıp pul pul kalkacak boya. Sonra çelik sistre ile dal, hızlıca kazırsın. Bölge bölge devam et böyle. Elin alışınca alttaki ağaçta hiç iz bırakmadan halledersin, o zamana kadar ufak yanık izlerin olur :). Boya işi için de kaportacıya git, benim gibi saatini 50 liradan değil de 10 liradan falan hesapladığı için daha ucuza çıkar :p. Bir paket sigara + malzeme parasına çıkarsın.

El frezesi bulmak mesele. acaba mobilya atölyelerinde benim işi görecek başlık var mıdır. Boya işini nasıl halledeceğim ? bu arada senin şehir neresi üstad yakana bi yapışayım :)

Geri