Behringer Gdi21 Deki Gürültü Sorunu

brit tonlarını seviyorum gdi21 de ancak britlerde acayip dip gürültüsü yapıyor californialara göre...pille de denedim aynı gürültüyü yapıyor yani adaptörle ilgisi yok,evde ve stüdyoda denediğimde de farketmiyor yani topraklamadan olacağını da sanmıyorum...hani metal tonları alayım dediğim zaman alet pişman ediyor adamı cızırtısı daha çok duyulcak utanmasa...buarada sorun gitardadır diyeceksiniz ama başka prosesörler ve dist pedalları da kullandım(behringer distortion modeler kullanmıştım)tamam yine oluyordu ama bu kadar da fazla değildi.bu konuda yardımcı olacak birileri varmı?

ben GDI21'i manyetikleri paslı bir jackson ile denemiştim ve dip gürültüsü yüzünden aletten soğumuştum. bir iki hafta sonra dimarzio manyetik seti aldım ve aleti tekrar denediğimde gürültüden eser yoktu! en yüksek drive'da ve volume'de zor hissedilir bir dip gürültüsü ile muhteşem tonlar yakaladığım bir preamp'tır GDI21.

Bence de GDI21'in dip gürültüsü sorunu var. Ancak ayarlara göre oluyor bu. EQ'yu köklerseniz (özellikle tizleri) ayrıca drive ı da açarsanız dipses olur. Deneysel olarak EQ'yu sıfırlarsanız dip gürültüsü azalır. Bu durumda ne yapmalı? Öncelikle drivedan başlayalım. Herhangi bir amfiyi seçtikten sonra drive potu saat 12'yi geçmeyecek şekilde çalın. Sonra drive miktarını mod anahtarından ayarlayın. GDI21'de drive miktarını mod anahtarıyla ayarlamaya özen gösterin. Çünkü alet üzerindeki potlardan en az hassas olanı drive potu. Herhangi bir modda iken drive ı sıfırlasanız da sona getirseniz de sanki dijital bir processordan çıkar gibi birbirine yakın drivelı tonlar elde ediyorsunuz. Burda drive ı her açışınızda dip gürültüsü daha da artıyor. Bu yüzden Hi Gain modunda drive ı çok açmak yerine Hot Wired modunda daha az drive la çalın. Eğer tatmin etmezse satarsınız :p
EQ için yapacak pek birşey yok. Onları da kısık seviyelerde kullanmak zorundasınız. Ancak bu şekilde gürültüsüz sonuç alırsınız. Peki EQ ne olacak? Ayrıca bir EQ pedalı yada EQ barındıran karıştırıcı yada amfi kullanarak tonunuzu ayarlayacaksınız...
Bir de şu aklıma geldi. Mikrofon modellemelerinde de dip gürültüsü oluyor bazıları daha az hissettiriyor. Onları da drive potunda anlattığım şekilde EQ'yu ayarlayarak eşdeğer bir ton alabilirsiniz. Ama aletin 2 bant EQ'su buna yetmeyebilir.

Re: gdi21 deki gürültü sorunu

BLaCK_MaGiC86 demiş ki:
brit tonlarını seviyorum gdi21 de ancak britlerde acayip dip gürültüsü yapıyor californialara göre...pille de denedim aynı gürültüyü yapıyor yani adaptörle ilgisi yok,evde ve stüdyoda denediğimde de farketmiyor yani topraklamadan olacağını da sanmıyorum...hani metal tonları alayım dediğim zaman alet pişman ediyor adamı cızırtısı daha çok duyulcak utanmasa...buarada sorun gitardadır diyeceksiniz ama başka prosesörler ve dist pedalları da kullandım(behringer distortion modeler kullanmıştım)tamam yine oluyordu ama bu kadar da fazla değildi.bu konuda yardımcı olacak birileri varmı?

Bende de vardı Gdi21 sattığım arkadaş GND Lift'i kapatınca dip gürültüsü kayboldu dedi bir dene istersen.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
yok kaybolmuyor gnd lift te kullansan...tiz ayarı özellikle dip gürültüsü yaratıyor ki onu da saat 10 yönü gibi falan kullanıyorum bası da 2 yönü gibi...drive i köklemesem de herhangi bir dist pedalından daha fazla dip gürültüsü yapıyor yani bu aletle metal tonu almak mümkün değil galiba bunu clean için kullanıp ayrıca bi turbo dist yada metal pedalı almak daha mantıklı sanıyım yanlışmı düşünüyorum?

BLaCK_MaGiC86 demiş ki:
yok kaybolmuyor gnd lift te kullansan...tiz ayarı özellikle dip gürültüsü yaratıyor ki onu da saat 10 yönü gibi falan kullanıyorum bası da 2 yönü gibi...drive i köklemesem de herhangi bir dist pedalından daha fazla dip gürültüsü yapıyor yani bu aletle metal tonu almak mümkün değil galiba bunu clean için kullanıp ayrıca bi turbo dist yada metal pedalı almak daha mantıklı sanıyım yanlışmı düşünüyorum?

Forumda bir ara satılıyodu Boss Noise Gate Ns2 60 milyona falan satılıyodu o artık kesin çözüm senin için :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ton kaybı yaşattırdığını söylüyorlar tabi en iyisi gidip denemek ama ben pek bu tür aletleri tasvip etmiyorum:)bi drive pedalı daha mantıklı değilmi sencede?

BLaCK_MaGiC86 demiş ki:
ton kaybı yaşattırdığını söylüyorlar tabi en iyisi gidip denemek ama ben pek bu tür aletleri tasvip etmiyorum:)bi drive pedalı daha mantıklı değilmi sencede?

Köklersen Noise Gate'i tabi ki ton kaybı yaşattıırır ama dip gürültüsü senin gitarda bastığın notalarla aynı frekanslarda olmadığı için abanmadan pedala ince bi ayarla sadece çok aşağılardaki frekansları kesecek şekilde ayarlarsan ton kaybın olmaz dip gürültünde kesilir.Preamplar dışında da dip gürültüsü vermeyen drive pedal azdır herhalde.

BLaCK_MaGiC86 demiş ki:
ya ben erdem işte:)tanımadınmı gitar cort katanax5,manyetikler de mightymite motherucker
Pardon dostum ya kafa bi milyon gitmişim :oops:

Şöyle bir durum var senin manyetiklerin bildiğim kadarıyla sert ve yüksek çıkışlı manyetikler bu yüzden extra dip gürültüsü yapabilir çok yakınsa tellere biraz aşşağı çekmeyi dene manyetiklerini ama ben yine de söylüyorum sana noise gate al.

Bir de bende şöyle bir sorun var evin topraklaması konusunda da diğer arkadaşlara bir örnek olsun.

Zemin katta oturuyorum,odam balkona bakan bir oda direk balkona çıkabiliyorsunuz yani ben elimde gitar ile balkona çıktığımda gitardan aldığım ses sıfır,sadece dip gürültüsü ciddi anlamda gitardan ses çıkmıyor artı birde tellere dokununca elektrik çarpıyor bildiğiniz elektrik çarpılmasının 10'da 1'i kadar.

Gdi21 de yerde duran bir alet en nihayetinde etkilenme olaslığı çok fazla.

çok yakın değil manyetikler,hatta bence uzak bile:)) topraklama için de şunu söyleyeyim stüdyoda da olsa benim evimde de olsa başka bir evde de olsa aynı sorun var.Her güzelin bi kusuru var dedikleri bu olsa gerek...bir de hani çok keskin gain ler verebilse içim yanmayacak!!!

GDI21'in tonları güzel ama benim hoşuma gitmiyor, sevdiğim tonlar onlar değil... Eğer sen de sevmiyorsan sat. Noise Gate tavsiye etmem... Bunu konuşmuştuk daha önce...
GDI21'de ilginç bir özellik olarak boost a da değineyim. Mümkünse boostla. Bir de çıkan tonları öyle dinle, çok çok daha güzel oluyor. Ancak dip gürültüsü 2 kat kadar artıyor :D Yani dip gürültüsü sorunu kesin olarak var. Suçu sende ve ekipmanlarında arama.

emg 81-85 set ile denedim, gram gürültü yoktu. Sonra Emg hz set ile denedim dayanamadım kapadım(ama benim bağlantılar problemli olduğu için öyle. Manyetiklerin bağlantısında sıkıntı olmasın

Skull_KruSher demiş ki:
emg 81-85 set ile denedim, gram gürültü yoktu. Sonra Emg hz set ile denedim dayanamadım kapadım(ama benim bağlantılar problemli olduğu için öyle. Manyetiklerin bağlantısında sıkıntı olmasın

Abi benim evde gürültü yapıyor ama arkdaşların evde gram gürültü yok aynı senle denediğimiz gibi Murad abi. Ben onu jacklara bağlıyorum evde kullandığım dandirikten 5m jack yerine arkaşın jackını bağlayınca gürültü kesiliyor.

Jackları kontrol etmeni tavsiye ederim. Normalde gürültü olmuyor GDI21'de. (ben yaşamıyorum yani :) )

BLaCK_MaGiC86 demiş ki:
şahsen jacklarla ilgili değil sorunum...boostlamayı da denedim kaçacaktım nerdeyse gitarı bırakıp:)

Yarıldım :D Ben bi üstteki arkadaşın jackla ilgili söylediğinin üzerine jackıma bir test yaptımda normal gitarın sesi kapalıyken jacaka vurduğumda jacktan ses gidiyor processore bu kadar mı dandik olur yoksa jacke vurduğunuzda bunun olması normal midir acaba?

Ben Planet Waves kablolarla, el yapımı kablolarla, EMG81-85'lerle, pasif Washburn manyetiklerle (H-S-S), analog setup içerisinde, doğrudan amfiye girerek, pille, Boss adaptörle, DI Box'la, stüdyoda, kayıtta, evde... Her türlü yüksek ayarlarda gürültüyle karşılaştım. Ayarları önceki mesajlarda anlattığım şekilde düşürünce bir çoğusunda gürültü duyulmuyor...

gogostar demiş ki:
Ben Planet Waves kablolarla, el yapımı kablolarla, EMG81-85'lerle, pasif Washburn manyetiklerle (H-S-S), analog setup içerisinde, doğrudan amfiye girerek, pille, Boss adaptörle, DI Box'la, stüdyoda, kayıtta, evde... Her türlü yüksek ayarlarda gürültüyle karşılaştım. Ayarları önceki mesajlarda anlattığım şekilde düşürünce bir çoğusunda gürültü duyulmuyor...

emg 81/85 manyetiklerle, pille, öle markasız bir jackla 1/8 cevirici ile ve onboard ses kartı ile denedim gram gürültü yoktu. Aynı zamanda Planet Waves kablo ilede denendi yine gram gürültü yoktu. Belki benim pedalın psikolojik bir sorunu var ondandır. :D

Geri