Silinebilir

'Forum Meydanı' forumunda wamperia_ tarafından 28 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

1. Konu silinebilir

Son düzenleme: 29 Kasım 2016
    bi'kafa, CAJEMIR, patlakkulak ve 8 kişi daha bunu beğendi.
  2. Ankara'da çoğu müzik mağazasına uğrardım bir şey alacağım zaman, uğramadığım tek yer vardı o da Bacınoğlu'ydu. Fiyatları gerçekten çok abartılıydı ve ilginç bir şekilde hala aynı politikayı sürdürebiliyorlar. Bildiğim kadarıyla mazisi olan bir yer ve hala ticaret yaşamına bu fiyatlar dahilinde devam edebiliyor. Demek ki adamlar İzmir Caddesi'nde bu işi bilmeyenlere 2-3 ürün satıp elde ettikleri kârla kendilerini kurtarabiliyorlar.
    Size de geçmiş olsun diyorum, böyle bir olayı anlatarak en doğrusunu yapmışsınız.

wamperia_ bunu beğendi.
  3. Müzik gönül verenlerin işidir üstadım. Kimilerimiz var imkanları doğrultusunda sınırsız yaşar bu işi, kimimiz var cebinden artırdığı üç beş kuruş parayla çevirmeye çalışır. Bunların yaptığı ticaret değil " emek hırsızlığı" dır. Bundan 5 sene önce $500' lık bir gitara $650 fiyat çekince ayağımı kestiğim bir mağazadır ta ki onca seneden sonra dün arkadaşıma yapılan terbiyesizlikten sonra adımımı atana kadar uğramazdım hiç. Yine söylüyorum, alacağınız şey bir liralık pena dahi olsa araştırın sorun öğrenin piyasasını, ne yazık ki biz parayı "onlar" kadar rahat kazanamıyoruz. Sahip çıkın emek verdiğiniz müziğinize, enstrümanınıza ve cebinize. Körü körüne alışveriş yapmayın. Bu kadar olay çıkartmamın nedeni 5-10 liralık şeye 20-25 lira ödemem değil insanları sırf "bilmiyordur" düşüncesiyle fahiş fiyatlardan ürün satmasına engel olmaktır.

mertay ve kogan bunu beğendi.
  4. Pek tabii size katılıyorum. Emek hırsızlığı konusu da buna dahil. Yıllardır müzisyenler bu tür firmalar yüzünden dandik enstrumanlarla cebelleşmek durumunda kalmadılar mı?
    Ben aşağı yukarı 8 yıl önce Kayseri'den Cort x-6 almıştım, yer altında böyle garip bir pasaj vardı şehrin merkezinde. Adam bu gitar çok süper, çok iyi tam senlik falan deyince; anlamadığım için almıştım gitarı. Ha almadan önce internette de araştırdım, millet süper gitar falan yazmış aptal saptal forumlarda ama kimse şu tarza gider falan dememiş her şey çalınır(!) bu gitarla demiş. Gitarı aldım çalıyorum bir süre sonra tonları teneke gibi gelmeye başladı, tel değiştirmesi sorun, köprü bir acaip. Eee ne oldu adam parasını aldı, bana da Cort'u iteledi. Madem sen bu işi yapıyorsun; öncelikle karşıdakinin ne tür müzikler sevdiğini, hangi seviyede olduğunu falan öğreneceksin ki ona göre tavsiyede bulunacaksın. Amacın stok eritmek ya da kar yapmak olmayacak. Sevmeyen yapmasın yahu bu işi, gitsin başka bir ticari alanda faaliyet göstersin. Sonra ne mi oldu? 2-3 yıl elime gitar almadım. Sonraki 3-4 yıl boyunca akustik gitar çaldım. Henüz 2 yıldan beri elektrik gitar çalıyorum. Evet belki gitara verdiğim para çok fazla değildi; fakat memnuniyet alamadığım bir şey karşısında müzikten ayrı kaldım. Ben böyle adamlara hakkımı hiçbir şekilde helal etmem. Çevremde gitar alacağım, seçmemde yardım et diyenlere de elimden geldiğince yardımcı olurum.
    Açık açık yazmak gerekirse Türkiye'de iyi ekipmanlara makul fiyatlarla ulaşma dönemi Mydukkan ile başladı, şimdilerde ise bu işi en iyi yapan Do-Re. Birisi bir şey alacağım dese öncelikle Do-Re derim sanırım. Ha yerel olarak Ankara'da Pan Müzik'i de severim, gerçekten ilgililer. Ekipman parça konusunda ise unutmadan Solo Müzik'i tek geçerim. Zuhal eh işte. Başkent Müzikevi de vardı sanırım Ankara'da ama ona da pek kanım kaynamadı. :)

AykanKK bunu beğendi.
  5. Bundan yıllar önce ilk dist pedalım almak için dükkan dükkan gezerken bacınoğluna da uğradım fikir alayım diye. o beyaz saçlı arkadaş var yine o kadar komik bi sohbet oldu ki :) neymiş efendim dist pedalı abartılıyormuş, öyle yüksek meblalar vermek gereksizmiş, hepsi aynı işi yapıyormuş bi kaç tane de teknik terim kullanınca inanacağımı sandı heralde. kendi tabiri ile bu işin okulunu okumuş arkadaş ama boşa okumuş kanımca. işte bacınoğluna ayak bastığım son gün o gündür.

wamperia_ bunu beğendi.
  6. Yıllar önce bir muhabbet esnasında elemanın ' ağacın gitar tonuna etkisi yoktur ses manyetikten çıkar' iddiasına şahit olduktan sonra bende kesmiştim ayağımı... Yıllar geçiyor ama hiç bir şey değişmiyor demekki :D

patlakkulak bunu beğendi.
  7. Ne güzel! Bende Amerikan gitar var, götürsem 900 dolar verirler mi acaba? Amerikan ama! Has Amerikan bak! Elimdeki tek Amerikan parça ha!

blackfriday666, wamperia_ ve Dooroomer bunu beğendi.
  8. 200 lira veriyim abi, kargo'da benden. :D

hackeiommi bunu beğendi.
  9. Abi biz ne biliyoruz ki (!) Sesi tabi manyetik verir. Zaten o yüzden artık Jackson Fender İbanez vs bu gibi firmalar polietilen kasa üretmeye başlayacaklar. Gibson yetkilisi açıklama yapmış " Bilseydik manyetikten ses geliyor ağaca o kadar para ödemezdik. Şimdi tüm zarar maaşımdan kesilecek" demiş. :D

10. Has Amerikan'ı HSS Amerikan okudum. :D

wamperia_ bunu beğendi.
  11. Müzik işinin kötü yanı. İnsanlar bir hevesle başlıyor ve ne yazık ki bu heves çoğu zaman kullanılıyor... Çok kere bende kazıklanmaya çalışılmıştım. Ama sorunumu, 2-3 kuruş pazarlıkla kazıklanma riskini göze almaktansa bütün işimi araştırmasıyla faturasıyla aceleye getirmeden yaptığım alışverişle hallettim... Zaten bir yerden sonrada nerden neyi alıp neyi almayacağını öğreniyorsun... Tek sıkıntı bir çok yerde doğru dürüst muhabbet kuramıyorsun hatta bir çok yerde ' lan bu benle muhabbet kurarsa kesin çingene pazarlığına oturur' triplerine girdiklerini gördüm. Tabi Hatay sokakta bu tribe girmeyen esnaf yok değil onları da ayrıca severim zaten :)

İsim vermek adetim değil o yüzden çok mevzuya girmiyorum zaten gezen gören adam az çok kimden nerden bahsettiğimi bilir. Burda yazmamın sebebi de artık görüldüğü üzere herkesin malumu olmuş bir firma ne yazık ki... Ama o adam 'ben bu fiyata satıyorum alan alır almayan almaz' dedikten sonra yapılabilecek bir şey yok ne yazık ki...

12. Birkaç yıl önce saçma sapan bir prosesörü fahiş fiyattan kitlemeye çalıştığından beri benim de ilk ve son kez gittiğim dükkandır. Ankara'da Cengiz(malum) 1 bu 2...

kadiraksoy ve HoochieCoochieMan bunu beğendi.
  13. Has Amerigan dediğime bakma. Ağacı Honduras. Yalancı Amerigan yağni. Ameriga'da maun ne gezer zati? Sağa 180 olur o yüzden. Haydin gargo da benden :D

Onun için mi özellikle klavye yapısı ve ağacı farklı gitardan farklı tonlar çıkıyormuş? Onun için mi Seymour Duncan'ın çeşitli manyetiklerinin bazı ağaçlarla daha iyi sonuçlar vereceği tavsiye ediliyormuş? Bu abi bir aralık Tünel'den kaçmış herhalde oralara. Vah bize, vahlar bize:D

Öyle olsa sahibinden mantığına göre dört manyetikli oluyor, 1300 dolardan da aşağıya virmem esnaf da olsa. Dört manyetik, boru mu? :D

Dooroomer bunu beğendi.
  14. Manyetiği kendinize takınca da aynı sesi verir mi diye sorsaydınız.

15. Arkadaşım almayacaksın.Çözümü basit.Kimse kimseye zorla bir mal aldıramaz.Serbest politika bu.
    Örnek verelim..Burda aynı fenderi bi adam 1300'e satar diğer bi adam 3000'e koyar ilana.Kimse kimsenin kafasına silah dayayıp da aldırtmıyor o gitarı.
    Kız arkadaşın bilmiyormuş almış.Adam da satmış.Adamın yaptığını savunmuyorum.Ama bunun adı ticaret.Herkesten ticareti ahlaklı yapmasını bekleyemezsin.

Bak ben sana başka bi örnek verim.Üstelik tanıdığım yer yaptı bana bunu.
    mydukkan'da 7.32 liraya satılan (ve ben bilerek aldım çünkü o an mağaza gezecek vaktim de yoktu,mydukkandan sipariş verip beklicek vaktim de) en kalitesiz enstrüman kablosuna 25 lira fiyat verdi.He tartışmaya girmedim.Elinin altında bigisayar var.Mydukkan'dan getirttiğini de biliyorum.Defalarca muhabbetini yaptık çünkü.Daha önce ''abi şu fiyata ver mydukkandan değil senden alim'' diye kaç defa ernie ball almışlığım da var.Neyse.2 tane aldım üstelik.40 TL verdim.Mydukkandan alsam 14.64 TL + Kargo vercektim ki 20 liraya gelcekti bana.Yani % 100 zararla aldım.
    Aynı örnği tel için pena için kılıf için askı için vb..için de verebilirsin.
    Yani diyorumki bu he rişte var.Sen alıcısın.Bileceksin sen almıcaksın.Mydukkanı bilmemnereyi bileceksin gitceksin ordan alıcaksın olay o.
    Zaten inan bana işi bilen adam bu işle vakit geçiren bu işe para harcayan emek harcayan adam ''3 lira daha az ödim'' diye değil kendini sal.k yerine konmamış hissetmek için gidiyor mydukkandan alıyor o ürünü.Yoksa kim ister 2-3 gün beklim.

16. Hakan abi benim '54 ri stratın 3 manyetiği var, param yetmedi, HSS alamadım. :( Ondan şeettim galiba. :D

hackeiommi bunu beğendi.
  17. hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah .. bu soruyu duyunca adamın suratını görmek isterdim.. youtube filan kesmez, kalkar İstanbul'dan gelirdim valla kanlı canlı seyretmek için..

18. 54 ri? Yani reissue, yani sonradan yapılma, yani çakma? Hemi de üç manyetikçik? Eh, benden 150 papel çalışır, gül hatırın için kargoyu da ben üstleneyim hadi. O kadar kazıklanmışsın zaten, daha da zarar etme :D

19. Kayseri'de bahsettiğin yer Savaş Somuncu olabilir :)

20. Bu yüzden ne alırsam alayım, çaktırmadan ürünün adını cep telefonundan aratıyorum, 3 5 kuruş fark yoksa mağazayla internet arasında alıyorum. Adamı paranoyak eder bu esnaf bozuntuları.

Bu Sayfayı Paylaş