Floyd Rose Ayar Sorunu Yardım!!

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda Cgremre tarafından 29 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

 1. Dostlar malumunuz floyd rose problemleri :D Şimdi takas yoluyla elime geçen İbanez GRG 270 B model elektro gitarı ton olarak kendi vst'lerimde beğendiğim tonları aldım. Her şey güzel hoş. Ancak şöyle bir problemim var ki gitarın floyd rose u gövdeye paralel hale gelmiyor.Gövdenin altında kalıyor. Genel floyd problemi sistemin havaya kalkmasından olurken bende olay tam tersi. Gitarda 3 yay var çapraz taktım yemedi paralel taktım yemedi 2 yay kullandım yemedi teke düşürdüm langır lungur oldu yine yemedi. Anlayacağınız ne yaptım ettiysem floyd rose u gövdeye paralel yapamadım. Sertlik katsayısı daha düşük yay alayım diyorum ama meseleyi doğrudan oraya bağlamak da istemiyorum. Daha önce yaşamış olan arkadaş varsa veya çözümünü bilen biri varsa şimdiden çoook teşekkür ederim. Parmaklarınızdan nota eksik olmasın.
   
 2. Arkadaki yay vidalarını gevşetmeyi denemediyseniz deneyin. Denedim olmadı derseniz bir tık daha kalınlıkta tel kullanmayı deneyin. Olmuyorsa zorlamayın. Olmayacaktır çünkü o.
   
 3. Vidaları da denedim abi banamısın demiyor. Sanırım üzerinde 09 tel var 10 taksam ne kadar düzelir bilemiyorum. Alternatif çözüm çıkmazsa onu deneyeyim artık ne yapayım.
   
 4. Yayları düz takıp gevşet vidaları. Oturması lazım. Oturmuyorsa bir sıkıntı var demektir. 3 yay normal tamam da 0.9 telde stabil olması lazım. Pivotları sıkıp köprüyü düşürmek işe yarar mı acaba?
   
 5. Dostum sanırım onda da problem olabilir. Çok zor dönüyorlar. Dün gece uğraştım biraz pivotlarla oynamadan önce kalın mi teli manyetiğe temas ediyordu. Pivotlarla oynayarak o sorunu çözdüm en azından teli kullanabiliyorum ama floydun paralelliğini henüz sağlayamadım. Bu arada pivotları bulabilir miyim belki değiştirmem gerekebilir.
   
 6. Pivotlarda sıkıntı varsa muhtemelen yuvada da sıkıntı vardır. Komple değiştirmenin ağaca ne gibi etkisi olur bilemeyeceğim ki yuvaları oradan çıkartmak da zor gibi. Bir kaç fotoğraf alabilirsek aslında iyi olurdu.
   
 7. Akşam işten çıkınca fotoğraf koyayım belki yardımcı olur yorum yapmanıza. Senin yuva dediğin yer pivotların girdiği yuvalar mı ?
   
 8. Aynen. Orda sıkıntı varsa biraz uğraştırır. Yine de pivotlarla çok alakalı olduğunu sanmıyorum. Çok etki etmez kanımca. Acaba yaylar mı sert?
   
 9. EMM

  EMM

  Bir dakika! Şu an hiç bir şey bilmeden yanlış ayarlar yapmaya çalışıyorsun ve "Tüpçü" seni yanlış yönlendiriyor. Teller gergin durumdayken sakın pivot vidalarını çevirme, FR sistemin bıçaklarını mahvedersin.

  Akşama resim koy dikkatli bir şekilde halledelim.

  Edit: Hatta arka kapağı çıkarıp içini çek ve yine köprüyü görebileceğimiz resim ekle.
   
 10. Pardon da kim kimi yanlış yönlendiriyor? Ben sadece olasılıklar üzerine konuşuyorum. Bu yanlış yönlendirme mi pardon?
   
 11. Tamamdır, akşam tellerin takılı hali, arka kapağı çıkarırım arkayı çekerim yandan görünüşünü çekerim bakalım problem nerdeymiş.
   
 12. Bir saniye dostlar. Yanlış yönlendirme demek olmaz fikir paylaşımı yapıyoruz şuan bir şey yaptığımda yok. Akşam fotoğraflar üzerinden net bir şekilde tavsiyeleri değerlendiririz. Herkesin tecrübesi farklı o yüzden fikirlerde farklı olabiliyor. Akşam ortak karara bağlarız ondan sonra gitarın anasını ağlatırım :)
   
 13. EMM

  EMM

  1) Neden olmuyorsa olmayacaktır? Tel kalınlığı bunun için değiştirilmez.

  2) Teller takılı iken pivotları sıkmayı önermişsiniz? Teller takılıyken pivotları çevirdiğiniz anda FR sistemin bıçaklarından yersiniz. Çözümü de yoktur.

  3) Pivotları neden değiştirdiğimizi ben anlayamadım. Bunu nereden çıkardınız? Ağaçla pivotun ne ilgisi var?

  4) Yaylar elbette belirli sertliğin üzerinde olacaktır. Sert olması ya da yumuşak olması ayar yapılmayacağı anlamına gelmez.
  Evet, buradan yanlış yönlendirmeler yaptığınızı görüyorum.
   
  atlantigue2a bunu beğendi.
 14. Olacağı yoksa olmaz. Teller gerginken pivotları çevir de dememişim. Pivotları değiştirmek işe yarar mı diye sormuşum. Yaylarda da hem fikiriz. Yanlış yönlendirme nerede?
   
 15. EMM

  EMM

  Gitarın headstock'una ne yazılmışsa o, ötesine geçemeyiz yani. Size başarılar. :)
   
 16. Öyle alın yazısı diyip geçmek olmaz dostum. Akşam fotoğrafları koyacağım bilgisi olan herkesin de " sen dahil" yorum yapmasını isteyeceğim. Forum yardımlaşmak için unutmayınız. Sevgiler saygılar :)
   
 17. Hayır alakası yok. Olp marka gitar kullanıyorum yıllardır. Geçenlerde Gibson gothic morte denedim. Benim olsa çöpe atardım. Washburn gitarım olsun jackson'ı neyleyim. Ben öyle kafada bir insan değilim. İlk önce siz önyargılarınızdan kurtulun. Sonra tartışalım. Bu arada kore üretimi cortlar yıkar geçer.
   
 18. Bu buraya olmadı heralde :D
   
 19. Çiçek Abbas'a bağladınız beni yemin ediyorum.
   
 20. Mesajların çoğunu okumadım bu arada ama şunu söyleyeyim, Edge III gövdeye paralel ayarlanmaz. Çok hafif önde olması gerekir.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş