Kayıtta Rahatsız Edici Pena Sesi

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Abi render edene kadar hiç dikkat etmemiştim, şimdi taktım sürekli bik bik onu dinliyorum. :) Pena Jazz III, ilk defa bu kadar belirgin duyuyorum, çok garipsedim.

Candlemass'in bile başına geldi, senin başına gelmiş çok mu? :D
Kullandığın penanın türü ile alakalı olabilir. Bende bazı penalar yaptı zamanında ama hangileri idi hatırımda değil. En temizi Paul Gilbert penaları kullanınız, kafaya takmayınız :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Süper kayıt olmuş tebrikler, pena sesi kafaya en son kafauya takılacak şey bence.
Eyvallah abi, sağolasın. :)
Candlemass'in bile başına geldi, senin başına gelmiş çok mu? :D
Kullandığın penanın türü ile alakalı olabilir. Bende bazı penalar yaptı zamanında ama hangileri idi hatırımda değil. En temizi Paul Gilbert penaları kullanınız, kafaya takmayınız :)
Abi bu Jazz III'ü bir yıldan fazladır kullanıyorum sanırım, erimedi gitti. Öncekini de kaybetmiştim zaten. :D Yeni pena denemenin vakti geldi sanırım. :)

hakikaten oldukça rahatsız edici. acaba algıda seçicilik mi dedim ama değilmiş, gayet net duyuluyor. belki "equalizer" ayarlarıyla oynayarak bir nebze de olsa giderebilirsiniz ama bence bunu kayıda girmeden farkedebilseymişsiniz çok daha sağlıklı olurmuş çünkü sonradan bir oynama yaptığınızda bu tonunuzu da doğrudan etkileyecektir.
düzeltme: "oldukça rahatsız edici" kısmı biraz abartı olmuş. "duyulabilir" diyeyim.

Sownroth o penanın karakteristik bir frekansı var, onu bulursan pat diye kesilir veya çok azalır, tavsiyem kullandığın programa 20 bandlı bir eq ekle, tiz frekanslardan başlayarak hangisinde pena sesi azalıyor ona dikkat et, bulduğun yeri baya düşür, baktın kesilmedi, hemen sağındaki ve solundaki frekansları da belli oranda azalt. Kayıt öncesi gitarda tiz frekansları belli miktarda açarsan genelde giriyor mixe. Bahsettiğim şekilde giderilebilir.

Üstad pena sesini tarif edişine kurban olayım ya :D bik bik bik bik bük bük bük :D
Öyle değil mi ama hakikaten? :D
hakikaten oldukça rahatsız edici. acaba algıda seçicilik mi dedim ama değilmiş, gayet net duyuluyor. belki "equalizer" ayarlarıyla oynayarak bir nebze de olsa giderebilirsiniz ama bence bunu kayıda girmeden farkedebilseymişsiniz çok daha sağlıklı olurmuş çünkü sonradan bir oynama yaptığınızda bu tonunuzu da doğrudan etkileyecektir.
düzeltme: "oldukça rahatsız edici" kısmı biraz abartı olmuş. "duyulabilir" diyeyim.
Evde kaydettiğimden tekrar kaydetmekte sıkıntı yok ama bir iki denedim, yok yine geliyor. :)

Sownroth o penanın karakteristik bir frekansı var, onu bulursan pat diye kesilir veya çok azalır, tavsiyem kullandığın programa 20 bandlı bir eq ekle, tiz frekanslardan başlayarak hangisinde pena sesi azalıyor ona dikkat et, bulduğun yeri baya düşür, baktın kesilmedi, hemen sağındaki ve solundaki frekansları da belli oranda azalt. Kayıt öncesi gitarda tiz frekansları belli miktarda açarsan genelde giriyor mixe. Bahsettiğim şekilde giderilebilir.
Çok büyük ihtimal böyle çözülür gibi, mantık aklıma yattı, ama kaydın geri kalanına nasıl bir etkisi olur? Zaten rahatsız edici bir frekans olduğundan olumsuz bir etkisi olmaz sanırım, değil mi?

Önemli bir etkisi olmaz, zaten onu kısmi olarak azaltman gerekiyor, tek dinlediğinde az çok fark olacaktır fakat kayıt için de dinlediğinde çok da farketmediğini, karakter farkı olmadığını farkedersin. :) Aslında birçok gitarist çok süper tonlar alır ama albümde o ton, mix sebebiyle biraz değişir. Gitaristin ilk aldığı ton ile tam olarak örtüşmez ve kayıdın geneli için doğru olan da bu olur genelde.

Şu an sesi dinleyemedim (soundcloud yasağı :mad:) fakat "bik bik bik bik bik bük bük bük bük" tarifinizden neyi kastettiğinizi tahmin edebiliyorum.
Bahsettiğiniz ses pena materyali ve penanın uç / kontur şeklinden kaynaklanıyor olabilir diye düşünüyorum.
Lexan - ultex penalarda bu bik bik sesi çok daha belirgin oluyor (Big stubby 2 mm mesela)
Ben de yakın zamanda sırf bu yüzden naylon / delrin materyalli penalara döndüm.
Penalama yaptığınız noktayı ileri - geri kaydırarak o bik bik sesinin frekansını değiştirebilirsiniz :D

Son düzenleme:
Şu an sesi dinleyemedim (soundcloud yasağı :mad:) fakat "bik bik bik bik bik bük bük bük bük" tarifinizden neyi kastettiğinizi tahmin edebiliyorum.
Bahsettiğiniz ses pena materyali ve penanın uç / kontur şeklinden kaynaklanıyor olabilir diye düşünüyorum.
Lexan - ultex penalarda bu bik bik sesi çok daha belirgin oluyor (Big stubby 2 mm mesela)
Ben de yakın zamanda sırf bu yüzden naylon / delrin materyalli penalara döndüm.
Penalama yaptığınız noktayı ileri - geri kaydırarak o bik bik sesinin frekansını değiştirebilirsiniz :D

Yerel ağ ayarlarınızdan DNS sunucularınızı 208.067.222.222 ve 208.067.220.220 olarak ayarlarsanız, sorunsuz girebilirsiniz. İsterseniz adres satırına https:// de ekleyebilirsiniz.

Jim Dunlop Ultex pena kullanıyorum çoğu zaman. Bazen de aynı markanın Tortex modellerini. Genellikle triangle olanlarını (Bas gitar çalanların kullandıkları) tercih ediyorum. Kalınlık olarak da 0.6 ve 0.73 kullanıyorum. Fakat bu şekilde bariz duymuyorum pena vuruşlarını.

Bariz duymayla ilgili olarak da, @Sownroth kızma ama söylemeden edemeyeceğim: Sen söylemeseydin "bik bik bik bük bük bük" diye, cidden kulak kesilmeyecektim o sese :D Hatta eminim ki duymayacaktım bile :) İstersen biraz ince penaları dene. Ayrıca tele tam paralel vurursan pena-tel temas yüzeyi büyüyeceği için daha bariz "bik bük"leyebilir kanaatindeyim. Bu yüzden, biraz açılı vurmayı da deneyebilirsin ;)

Öyle değil mi ama hakikaten? :D
...ama kaydın geri kalanına nasıl bir etkisi olur? Zaten rahatsız edici bir frekans olduğundan olumsuz bir etkisi olmaz sanırım, değil mi?

Umarım bu işlemi total mikste değil de, sadece gitar kaydında uygularsın :D Yalnız şöyle bir şey de var: Gitar kayıtlarında genelde 9-10kHz üstü bir şey ifade etmeyeceği için bu civarda kesim frekansı olan bir LPF ile işe başlayabilirsin. Lâkin eğer bu büklemeler eğer "faydalı bölge" diye tabir edebileceğim 1-4kHz aralığındaysa, ton ciddi miktarda değişecektir, emin ol :) Bak bu cümleleri yazarken aklıma şu da geldi: Şimdi bu büklemeler, gitar tonunun önüne geçtiği için genlikleri de muhtemelen ortalamanın üzerindedir diye tahmin ediyorum. Belki kompresör kullanmayı da deneyebilirsin. En azından azaltır.

Kayıtta eq ile halledersin ama canlı çalmaya niyetlendiğinde bu bik buk lar yine çıkacaktır. Bu sorunu kökünden halletmen için bir iki yol aklıma geliyor.
Öncelikle tel üzerindeki penalama noktanı değiştir.
Manyetikleri belki biraz alçaltıp tel ile arasındaki mesafeyi açabilirsin bu da bir yöntem.
Eğer pmlerde tele fazla bastırıyorsan da o da farkında olmadan bikbuk sorununa yol açar ki kaydında biraz fazla güç uyguladığını duyuyorum...
Sonra bahsettiğin pena çok bikbuk yapan bir pena değil aslında (kendi deneyimlerimden yola çıkıyorum) ama penanı değiştirmek biraz yumuşatmak sorununa çözüm getirecektir bir nebze de olsa.
Birde sanırım biraz penalama yaparken penayı biraz eğimli tutuyorsun. Eğer bu şekilde yapıyorsan penayı farklı açılarla vurmayı deneyebilirsin. Penayla telin münasebet süresi ne kadar artarsa o kadar çok bu istenmeyen sesler çıkıyor ne yazıkki...

Ha unutmadan kullandığın telin materyaline dikkat et. tonun için yeterince sert ve güzel bir tel ama penana uyum sağlamıyor...

Bu arada kayıt güzel olmuş bikbuk sorunsalı da olmayaymış iyiymiş :)

xl__jdh10jazz.jpg

Speedpick denediklerim arasında en sessiz olanı ama alışmak gerekiyor.

Ahali, cevaplarınız için teşekkürler. :)

-"Bik bük" meselesi geyik tabi ama benim kafanın içinde tavuk gıdaklamasına kadar giden sanrılara yol açıyor durum. :D

-8.8.8.8 ve 8.8.4.4 (Google) da kullanılabilecek dns adresleri. :)

- @yakko Yakup abi ve @RaNCoR bahsettikten sonra jeton düştü, ben bu gitarın köprü manyetiğini (81-85 set var üstünde) yükseltmiştim bundan aylar önce (oldukça fazla). O zamandan bu yana eski zamanları yad edeyim diye kullandım ilk defa (ki unutmuşum fazlaca, soloda göçtüm :D), muhtemelen sorunun en büyük kaynağı bu. Çünkü diğer gitarlarımda aldığım kayıtlarda böyle bir sıkıntı yaşamıyorum. Zaten 2-3 senedir de stabiliteyi tutturuğum için teldir penadır değiştirmedim hiç. Ama şimdi merakım artmadı değil, Hakan abinin tavsiyesinden başlayarak deneyeceğim bakalım. :)

Umarım bu işlemi total mikste değil de, sadece gitar kaydında uygularsın :D Yalnız şöyle bir şey de var: Gitar kayıtlarında genelde 9-10kHz üstü bir şey ifade etmeyeceği için bu civarda kesim frekansı olan bir LPF ile işe başlayabilirsin. Lâkin eğer bu büklemeler eğer "faydalı bölge" diye tabir edebileceğim 1-4kHz aralığındaysa, ton ciddi miktarda değişecektir, emin ol :) Bak bu cümleleri yazarken aklıma şu da geldi: Şimdi bu büklemeler, gitar tonunun önüne geçtiği için genlikleri de muhtemelen ortalamanın üzerindedir diye tahmin ediyorum. Belki kompresör kullanmayı da deneyebilirsin. En azından azaltır.

Yok abi o kadar da acemi değilim yahu. :D Mix konusuna da temelleri halletmeden geçmek istemiyorum çok, eq ile oynayıp düzeltmek yerine kaydı almadan çözülecekse öyle çözmek daha iyi gibi. :) Bu kayıtta da minimal seviyede, "şunun sesini biraz açayım bunu kısayım" dan öteye gitmedim fazla, zira referans monitörüm yok zaten, dandik stereo hoparlörden gözü bağlı resim yapmak gibi olur biraz, daha önce facialar yaşamadım değil. :D Kaydı alırken prosesör tonunu dinleyip DI kayıt aldığımdan, "reamping" (sözde :D ) uygulayana kadar farkedemiyorum böyle sıkıntıları. :)

Ben şu manyetikleri indireyim bir, tekrar teşekkürler hepiceğinize. :)

Son düzenleme:
Geri