Elif Yoldaş

Allahaşkına bir tanımını yapsana şu sanatın?! Lisans ve yüksek lisans düzeyinde sanat eğitimi almış doktora düzeyinde devam eden biri olarak ben bile diyemiyorken "sanatı aşağılamaktır" diye, sen neye istinaden söylüyorsun? Opera-Şan bölümünden mezun olan bir öğrenci, "Opera Sanatçısı" olarak anılır... Lütfen laf etmiş olmak için laf etmeyelim.

Ayrıca yetenek ile para kazanma farklı değil aksine çok yakın tanımlardır. Sanatçı, sanatını icra ederek yaşam savaşı verir. O kişinin sanatında ne kadar başarılı olduğu da hedef kitlesinin onu ne kadar benimsediğiyle ve sanatını ne kadar pazarlayabildiğiyle ölçülür. O yüzden tablolar milyon dolarlara satılır, şarkılar milyonlarca kez dinlenir vs. Sahne sanatlarıyla ilgilenen bir insan da bir çok özelliği barındırmalı. Sonuçta popüler bir iş yapıyor ve popüler olabilmenin altında bir çok faktör yatıyor ki o konuya hiç girmiyorum bile. Yani sana göre çok yetenekli olması çok önem kazanmıyor burada... Senin bu düşünceni belirtmen de sadece gömmeye ve maraz çıkarmaya meraklı toplumumuzu eğlendirmekten öteye geçmez. Bakalım bir ürün çıksın, büyük ihtimal bu ön yargı ile beğenmezsin de işi. Ancak burada asıl problem saygı duymuyor olman. Madem saygın yok o zaman sanat lafını da ağzına alma be güzel kardeşim..
Yaptığı işe saygı duymam çünkü yaptığı iş bu platforda konuşulacak bir iş değil.Bak popüler kültürü de sen dahil ettin.Madem biraz göz at popüler kültür dediğin şey sanatın içinde midir?Sanat eseri tanımı:Eşsiz olması , anlatılanlara bakılırsa yaptığı eşsiz değil.Sanat demek en çok dinlenen,izlenen,satılan değildir.Bu yaptığın ise Şahan Gökbakar mıdır nedir o elemanın yaptıkları ile bir Zeki Demirkubuz , Nuri Bilge Ceylan , Ahmet Uluçay ya da Derviş Zaim i karşılaştırmak gibidir.Sanat için okulun olması ya da o şeyi iş olarak icra etmek gerekmez.Bu noktada egolarınız da devreye girer.Bakın yazımı sakin bir kafayla okumuş olsanız bunları bile söylemenizin yersiz olduğunu görürsünüz.Asıl sıkıntı BU KİŞİNİN YAPTIĞININ BU PLATFORMDA İŞİ YOK. Çünkü burası rock üzerine temellendirilmiş bir forum.En azından bir zamanlar öyle olduğunu düşünüyordum.

Yaptığı işe saygı duymam çünkü yaptığı iş bu platforda konuşulacak bir iş değil.Bak popüler kültürü de sen dahil ettin.Madem biraz göz at popüler kültür dediğin şey sanatın içinde midir?Sanat eseri tanımı:Eşsiz olması , anlatılanlara bakılırsa yaptığı eşsiz değil.Sanat demek en çok dinlenen,izlenen,satılan değildir.Bu yaptığın ise Şahan Gökbakar mıdır nedir o elemanın yaptıkları ile bir Zeki Demirkubuz , Nuri Bilge Ceylan , Ahmet Uluçay ya da Derviş Zaim i karşılaştırmak gibidir.Sanat için okulun olması ya da o şeyi iş olarak icra etmek gerekmez.Bu noktada egolarınız da devreye girer.Bakın yazımı sakin bir kafayla okumuş olsanız bunları bile söylemenizin yersiz olduğunu görürsünüz.Asıl sıkıntı BU KİŞİNİN YAPTIĞININ BU PLATFORMDA İŞİ YOK. Çünkü burası rock üzerine temellendirilmiş bir forum.En azından bir zamanlar öyle olduğunu düşünüyordum.
Pek ala Şahan'ın da yaptığı sanattır ne kadar tasvip etmesem de o sanatın da alıcısı vardır. Bir işe saygı duyulmaması ile konuşulan platformun yanlış olması arasında bir bağlantı da kuramadım. Boş bir argüman olmasının yanı sıra "rock" müzik olduğu söylenen bir single ile ilgili adı "turkrock" olan bir forumda konuşulması herhalde ikinci el bölümünde sattığınız ya da aldığınız ürünlerden daha alakalıdır diye düşünüyorum. Ayrıca size göre bu platformda işi olmayabilir ancak konuyu açana göre varmış ki gelip turkrock forumunda konuyu açmış. Hala olmadığını düşünüyorsanız da okumazsınız 10 saat cevap yazıp kafa yormazsınız olur biter. Demekki sizler de bir alaka kurmuşsunuz.

Sanat eseri veya sanatın tanımı eşsiz olması diye sınırlandırılabilecek bir konu değil... Sanat bu kadar basite indirgenemez ayrıca kültürün olduğu her yerde sanat da vardır. Birbirleriyle iç içe terimlerdir bunlar.

Benden bu kadar, umarım güzel bir ürün çıkar ve keyifle dinleriz... Haydi selametle..

Pek ala Şahan'ın da yaptığı sanattır ne kadar tasvip etmesem de o sanatın da alıcısı vardır. Bir işe saygı duyulmaması ile konuşulan platformun yanlış olması arasında bir bağlantı da kuramadım. Boş bir argüman olmasının yanı sıra "rock" müzik olduğu söylenen bir single ile ilgili adı "turkrock" olan bir forumda konuşulması herhalde ikinci el bölümünde sattığınız ya da aldığınız ürünlerden daha alakalıdır diye düşünüyorum. Ayrıca size göre bu platformda işi olmayabilir ancak konuyu açana göre varmış ki gelip turkrock forumunda konuyu açmış. Hala olmadığını düşünüyorsanız da okumazsınız 10 saat cevap yazıp kafa yormazsınız olur biter. Demekki sizler de bir alaka kurmuşsunuz.

Sanat eseri veya sanatın tanımı eşsiz olması diye sınırlandırılabilecek bir konu değil... Sanat bu kadar basite indirgenemez ayrıca kültürün olduğu her yerde sanat da vardır. Birbirleriyle iç içe terimlerdir bunlar.

Benden bu kadar, umarım güzel bir ürün çıkar ve keyifle dinleriz... Haydi selametle..
:)

Ben albümü alıcam süper bişeye benziyor ya amerikanvariymiş hem de.Senin klasik türk amele rock dediğin benim, biziz. Bunu yazdığın forumun adı turkrock. Yani kısacası HOP! DUR ORDA BAKALIM! Senin amele dediğin müzik, elifini de seni de avrilini de yerden yere vurur, tokatlar, çiğner tükürür. Hadi kah git biz ameleyik gardaş!

Ben albümü alıcam süper bişeye benziyor ya amerikanvariymiş hem de.Senin klasik türk amele rock dediğin benim, biziz. Bunu yazdığın forumun adı turkrock. Yani kısacası HOP! DUR ORDA BAKALIM! Senin amele dediğin müzik, elifini de seni de avrilini de yerden yere vurur, tokatlar, çiğner tükürür. Hadi kah git biz ameleyik gardaş!

Valla sıkıldım bu başlıktan :) Avatar'a bak yazdıklarına bak :) Bir çıksa da görsek artık

Başlığa ilk yazıyı ekleyen arkadaş biraz reklam dolu söylemlerde bulunmasa bu kadar tepki görmezdi sanırım ama siz de bu tepkiyi hanım kızımıza değil de yazıyı ekleyen arkadaşa gösterseniz daha uygun olurdu. Türkiye koşullarında güzel bir çalışma hazırlamış, emeğe saygı +rep! :)

Sadece, radyolarda Türkçe Rock dedikleri müziğin içinde bile Funda Arar'ın şarkılarındaki kadar distortion duyamadığımdan şu çalışmaya "Helal olsun" dedim. Ama tabi gene gitar bir arkalara gizlenmiş durumda mı evet öyle!!! Hayırlısı bakalım...

Türkiye koşulları? Farklı ülkede mi yaşıyoruz diye düşündüm. Prodüksiyon imkanları filan bayağı bol, Ankara'dayım ben ama, İstanbul'da durum çok kötü herhalde.

Haa tamam, biz müzik popüler olsun, televizyonlarda klipler oynasın diye sulandırılmasından hoşlanmıyoruz. Tabi şu da mümkün, belki de kendisinin yapmak istediği müzik tam olarak bu. O zaman hiç sorun yok. Ayıla bayıla dinlenir zaten. :) Enflasyonu artıran ortalama bir çalışma olmuş şahsi fikrimce. Başarılar kendisine.

Türkiye koşulları? Farklı ülkede mi yaşıyoruz diye düşündüm. Prodüksiyon imkanları filan bayağı bol, Ankara'dayım ben ama, İstanbul'da durum çok kötü herhalde.

Haa tamam, biz müzik popüler olsun, televizyonlarda klipler oynasın diye sulandırılmasından hoşlanmıyoruz. Tabi şu da mümkün, belki de kendisinin yapmak istediği müzik tam olarak bu. O zaman hiç sorun yok. Ayıla bayıla dinlenir zaten. :) Enflasyonu artıran ortalama bir çalışma olmuş şahsi fikrimce. Başarılar kendisine.

Piyasaya oynanmış bir parça olduğu kesin, beste fena değil, yalnız imaj ve klip korkunç. Biz de şöyle bir tutum var: "Tutan birine benzeyelim, insanların dikkatini çeksin." Kişi bilinçli olarak popüler birine benzetilmeye çalışılıyor. Bakınız burada da bir Avril görüyoruz.

Piyasaya oynanmış bir parça olduğu kesin, beste fena değil, yalnız imaj ve klip korkunç. Biz de şöyle bir tutum var: "Tutan birine benzeyelim, insanların dikkatini çeksin." Kişi bilinçli olarak popüler birine benzetilmeye çalışılıyor. Bakınız burada da bir Avril görüyoruz.
Klibi izlemedim, açıp dinledim sadece. İmajı benzetmişlerdir, orası işin ticari yanı, aslolan müzik. Ben müziği de beğenemedim, sanki aynı müziği temcit pilavı gibi yedim daha önceden. :) Şimdi izleyince klibi sokakta yürüme olayını da şu klibe benzettim mesela, müziği karşılaştırmıyorum hiç, alakasız o. Ki bu "abla" ile Elif hanımın muhtemelen ulaşabileceği potansiyel şöhreti kıyaslamaya tenezzül etmiyorum. :)

Hayal kırıklığına uğradım. Ne bir Still Loving You, ne bir Alone, ne Bir Close My Eyes Forever, ne de bir Dream On kalitesi çıkmadı yine ortaya. Hayır, bizim "turk amele rock" dediğiniz piyasada bu tarz vokali yapan bir sürü hanım kız var, bu kalitede müzik yapan pek çok grup var hali hazırda. Bana şu parçanın, şu vokalin ve yine yurtdışında hali hazırda olan bir şeylere öykünülerek ortaya çıkan klibin, müziğin bizim "turk amele rock" piyasasındakilerinden farkı nedir? Lütfen söyleyin ey sayın başlığı açan küçük hanım.

Fender'in Blues Junior'a taktığı Jensen speaker'ı arıyordum nereye geldim... Meğer çok Amerikan lafı geçmiş ondan buraya düşmüşüm :D Elif hedeflediği kitleye ulaşır umarım, ama ben Türk Rock Müziği'ni tercih ediyor kendisine nezaketinden ötürü teşekkür edip kulaklarımı tıkıyorum....

Avril makyajlı ve giyimli Model dinledim, farklı bir tek şey bile duyamadım ama umarım istediği yere ulaşır hanım kızımız ki sanıyorum ulaşmak istediği nokta da buydu. Kime neye benzemek istediği çok net, o kadar okulu okumasına hiç gerek yokmuş aslında.

Yaw ben galiba dinlediğim tarzı hiç bilmiyorum sanırım yıllardır yanlış bilgilerle dolmuş beynim ve kulaklarım.
Eğer bu rock müzikse benim dinlediklerim nedir ? Sanırım şöyle bir algı var, eğer müziğinizde drive tonları varsa, yada 3-5 tane power cord basılıyorsa o rock müziktir. Eğer rock müzik gerçekten buysa ben bir daha rock mock dinlemem abi.

Ali Rıza Binboğa'yı tek geçerim. Hiç değilse sosyal mesaj veriyor adam. Şaka bir yana Aşk üzerine yazmak çok büyük ustalık ister, bir çok müzisyen bundan kaçınır. Hakkını verememek adına. Zaten hayat bundan ibaret değil.

Katılıyorum ve aşk üzerine hem de rock olmayan (isteyen eski tip, modası geçmiş, turk amele pop diye de aşağılasın) ama bence güzel ve özgün bir örnek ekliyorum:

Geri