Yeni Çıkanı Gömelim Abi Kafası

G

grbzezgi

Yahu anlamamışımdır hiç. Bizim camiada nedense hep kötü eleştiri zirve yapar. Arkadaşlar eleştirinin sadece kötü yapılabileceğini sanarak yaşamlarını sürdürür ve yeni çıkanın üzerine toprak ata ata da gayelerine ulaşırlar. Oysaki pop camiasında herkes birbirine destek çıkar magazinde ne kadar tersi lanse edilse de bu iş böyle yürür. O nedenle biz rockçılar hep .ok gibi ortada kalırız. Birbirimizi göme göme yaşlancaz artık. Iyi eleştiri yapabilen bir millet isterim de isterim ben , empati kurun naaaannnnn...

Yahu anlamamışımdır hiç. Bizim camiada nedense hep kötü eleştiri zirve yapar. Arkadaşlar eleştirinin sadece kötü yapılabileceğini sanarak yaşamlarını sürdürür ve yeni çıkanın üzerine toprak ata ata da gayelerine ulaşırlar. Oysaki pop camiasında herkes birbirine destek çıkar magazinde ne kadar tersi lanse edilse de bu iş böyle yürür. O nedenle biz rockçılar hep .ok gibi ortada kalırız. Birbirimizi göme göme yaşlancaz artık. Iyi eleştiri yapabilen bir millet isterim de isterim ben , empati kurun naaaannnnn...

Şimdi şöyle bir durum vardır, kötü eleştiri iyi eleştiriden her zaman daha iyidir. Pop camiasında millet birbirini destekler diyorsun, rock camiasında niye böyle olmuyor.. Bunun sebebi müziğin kalitesini en iyisinden hissetme amacımızdan olabilir, pop camiasını biliyorsun işte pop.. sen hala elif muhabbetindesin sanırım, takma geçer..

bence Elif ablamızın hakkını yiyorlar. neden bizim ülkemizden de bir Madonna çıkmasın ha neden ! neden Oscarlar grammyler almasın bizim sanatçılarımız.Sibel Can'ın da çok hakkı yendi, ki kendisi ülkemizdeki en iyi seslerden birisi. Ama işte hep bu metalciler yüzünden oluyor bunlar.

Yanlış kafadasınız. Foruma üye olup ta açtığınız ilk başlık "Elif Yoldaş", ikincisi de bu olunca insanlar güven duymaz, ciddiye almaz. Bir de üstüne forumda ban yeme ve hesap silme dışında, "hesap kapanması" diye bir şey sözkonusu değilken, "Eski turkrock hesabımı kapanmış valla neydi adım hatırlamıyorum da ben de yeni hesap açayım dedim :D" derseniz, yanar gülüm keten helva.

Bu arada ben yazının çok önemli bir kısmını kaçırmışım.. '' .ok gibi ortada kalırız.'' .. Ortada hiç kalmadım ben, genelde üstte olmak üzere bazen de altta da oluyorum pozisyona göre ama siz bu camiada .ok gibi ortada kaldığınızı düşünüyorsanız bir şey diyemem..

Dip Not : Alt ve üst sözcüklerim cümlede seksüel şeyleri vurgulamak amacıyla kullanılmamıştır. :)

Diğer başlığınıza yazacaktım, hadi dedim yangına körükle gitme.

Dünyanın en iyi müzisyeni bile olsa, tanıtırken bir kayıt, bir örnek koymaz mı insan? Benim aklımda kalan tek şey, Elif diye Amerikanvari (ne demekse?) bir hanım ablamız müzik yapıyormuş. Bunu ciddiye almamı mı bekliyorsunuz?

Yıllar yılı okurum benzer başlıkları, nasılsa gereken cevaplar verilmiş diye yazmam çizmem hiç ama, diğer konuyu ve bunu okuyunca yazmadan duramadım.
1- Bahsi geçen müzisyen ablamıza bir değerlendirme yapmak istemiyorum, ama onu bu şekilde lanse etmek direkt olarak bende önyargı oluşturdu.
Yıllardır bir çok tarz müzik ve özellikle de rock müzik yapan birisiyim Türkiye'de TÜRKÇE ! Neden denecek olursa; kendimi en iyi olarak anadilimde ifade edebiliyorum, ameleliğimdendir (!) , belki de...
Bu durumdan da hiç ama hiç gocunmadım... Batı kökenli müzik yaptığım için ise, onlar gibi olmaya asla çalışmadım, artistik tercih mevzudur bu konuda övmek ya da yermek bana düşmez...

2- Pop'çular da şöyle böyle destek var denmiş, kendim de pop yapıyorum ve piyasanın içinde olan bir çok pop yapan arkadaşlarım var, yeni çıkan biri olduğunda inan her müzisyen oturup, nerde ne yapmış, nasıl bir iş çıkmış, diye irdeliyor. Aaa yeni çıkmış arkadaş hadi destek verelim diye bir olay hiç bir endüstride yok.

3- Yeni çıkan bir isim yaptığı işle anılmalıdır, yapmaya ya da yaptırmaya çalıştığı reklam, kitlesine sunacağı prodüksiyonun önüne geçiyorsa, o yeni çıkan arkadaşları zevkle gömmek boynumuzun borcudur.

4- Çay Erdal Bakkal'da içilir :D Hadi iyi akşamlar...

Türkiye'deki sorun eleştirinin niteliği değil. Özgüveni zayıf insanların eleştiriyi kaldıramaması.
Youtube'a bakın. Dünya kadar eleştiri var. Olumsuz eleştiri Türkiye'ye has filan değil. Her eleştiriyi herkes ciddiye almak zorunda diye bir şey de yok. Ayrıca eleştiri ve nefret söylemi de biribirinden son derece ayrı şeyler. Samimi bir şekilde iş yapan ve kendi yaptığından emin olan insanlar, eksiklerinin nerede olduğunu da fark edebilecek kadar olgundur, onlar yerinde ve doğru eleştiriyi de rahatlıkla anlayabilir, gerisini de dikkate almaz zaten.
Popçular aynı ..okun laciverti olduğundan, biribirlerinin pisliklerini ortaya dökmek yerine bu konulara hiç girmemeyi tercih ediyor olabilir:) Demet Akalın'ın detone olduğunu herkes biliyor bence, ama bunu açıkça söyleyeni pek duymadım:)
Türkiye'de garip bir "onaylanma isteği" var. Bu da özgüven eksikliğine işaret ediyor. "Ulan o kadar yaptık bir takdir edin bari..." "Emeğe saygı..." filan... Oysa saygı ancak kazanılır, zorla talep edilmez ve talep ile kazanılamaz. Kendi yaptığından emin olan insan da başkasının takdirine muhtaç değildir.
Tabii bir de kendi fikirleri ve güveni ile ayakta duramadığı için başkaları ile özdeşleşenler var ki, onlar kraldan kralcı oluyor. "Yedirmeyiz" kafası da budur özetle. Malmsteen'in kendisine yönelik eleştirileri hiç taktığını sanmıyorum mesela. Ama fanatikleri için idollerine yönelik her türlü eleştiri doğrudan kendilerine yöneltilmiş gibi geliyor...

Geri