Elektrikten Anlayanlar Wah Için Adaptör Girişi Bilgi Gerekiyor.

Merhabalar, elektrik konusunda bilgilisi olanlar, size birşey danışmak isterim.Elime 1976 İtalyan bir vox wah pedalı geçti, bu modellerin üstünde adaptör girişi yok, bende mevcut adaptörümle beslemek için kasasını delmeden ufak bir aparat yapmaya karar verdim.Elimdeki eski bir pedalın batarya bağlanan soketini çıkartıp wahın batarya soketine bağladım , soketin diğer ucunuda yine eski pedaldan çıkardığım ac girişi soketine bağlamak istiyorum bu soketide adaptörden gelen uca bağlıycam, tabi burda işin içine - + kutuplar giriyor beni bilgimde orda bitiyor, aşağıdaki resime göre çkan ac soketinin artı ucu hangisi nereye leğimlemeliyim sizce?? Şuan mavi siyah kablodan 9v pilin üstüne yazdığına göre siyah olan + uç oluyor.Bide bu işin bu şekilde yapılması makulmüdür pedala bir zarar verirmi sizce?
WP_20140209_037.jpg

Mavi siyah kablolardan siyah olanın pile takıldığı zaman + olması tuhaf açıkçası. Öyle var sayalım. Yani soketin ucuna pil bağladığınız zaman siyah + olsun.

- Elinizdeki adaptörün modelini bilemiyorum; fakat bu tip pedal adaptörlerinde dış taraf +, iç taraf - olur. Adaptörün üzerinde de şekillerle gösterilmiştir bu bilgi, önce onu teyit edin.
- Anladığım kadarıyla bantlanmış soket ile pedalın kendi soketi bir birine geçecek. Pedalın pil soketinde kırmızı + dır, harici pil soketinde de siyah + dır (Sizin dediğinize göre). Ama bunlar bir birine geçtiği zaman harici pil soketinin mavi ucu + olacaktır. Dolayısıyla bantlanarak dışarı çıkan kablolardan mavi olanı +, siyah olanı - olacaktır.
- Bağlayacağınız adaptör soketinin hangi ucu dışa, hangi ucu içe geliyor, resimdeki bakış açısından anlayamıyorum. Elinize aldığınız zaman adaptör soketinin dış tarafı nereye, iç tarafı nereye gelir, anlayabilirsiniz. Bu şekilde, dışarı çıkan kablolardan siyah uç adaptör içine, mavi uç da adaptör dışına denk gelecek şekilde lehimleyin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Mavi siyah kablolardan siyah olanın pile takıldığı zaman + olması tuhaf açıkçası. Öyle var sayalım. Yani soketin ucuna pil bağladığınız zaman siyah + olsun.

- Elinizdeki adaptörün modelini bilemiyorum; fakat bu tip pedal adaptörlerinde dış taraf +, iç taraf - olur. Adaptörün üzerinde de şekillerle gösterilmiştir bu bilgi, önce onu teyit edin.
- Anladığım kadarıyla bantlanmış soket ile pedalın kendi soketi bir birine geçecek. Pedalın pil soketinde kırmızı + dır, harici pil soketinde de siyah + dır (Sizin dediğinize göre). Ama bunlar bir birine geçtiği zaman harici pil soketinin mavi ucu + olacaktır. Dolayısıyla bantlanarak dışarı çıkan kablolardan mavi olanı +, siyah olanı - olacaktır.
- Bağlayacağınız adaptör soketinin hangi ucu dışa, hangi ucu içe geliyor, resimdeki bakış açısından anlayamıyorum. Elinize aldığınız zaman adaptör soketinin dış tarafı nereye, iç tarafı nereye gelir, anlayabilirsiniz. Bu şekilde, dışarı çıkan kablolardan siyah uç adaptör içine, mavi uç da adaptör dışına denk gelecek şekilde lehimleyin.

Evet normalde tam tersi söylediniz gibi ama waha bağlarken + olarak devam etmesi ve uçların oturması için ters çevirmem gerekiyor, esasında 3. paragrafta yazdıklarınızı ben yapmış olarak yazdım. Yani - uç waha bağlanınca + ya dönüşmüş oldu, bu durumda normalde - olması gereken siyah kablo + oluyor mavi kabloda eski.
Son paragrafta söylediğinizden anladığım, ufak soketin içindeki uzun iğne gibi şey - oluyor sizinde söylediğiniz içte kalan - uç sanırım bu.

Esasında deneyerek bulma ihtimali de var ama yanlış kabloyu bağlarsam pedal yanar mı ondan korkuyorum...

Pedalların içinde ters bağlamaya karşı koruma vardır muhakkak. O kadar da eşek değillerdir herhalde :)

Soketler bir birine geçince siyah uç + ya dönüşüyorsa o zaman terslik yok demektir. Sözünü ettiğiniz ufak soketin içindeki iğne gibi çıkan uç - olacak, kenar yüzeyden çıkan uç + olacak. Ama dediğim gibi, önce adaptörü kontrol edin. Adaptörün dış tarafı gerçekten + mı, adaptörün üzerinde yazar bu. Ya da şekillerle gösterilir. Ondan emin olun.

Pedalların içinde ters bağlamaya karşı koruma vardır muhakkak. O kadar da eşek değillerdir herhalde :)

Soketler bir birine geçince siyah uç + ya dönüşüyorsa o zaman terslik yok demektir. Sözünü ettiğiniz ufak soketin içindeki iğne gibi çıkan uç - olacak, kenar yüzeyden çıkan uç + olacak. Ama dediğim gibi, önce adaptörü kontrol edin. Adaptörün dış tarafı gerçekten + mı, adaptörün üzerinde yazar bu. Ya da şekillerle gösterilir. Ondan emin olun.

Adaptörde söylediğm gibi birşey yazmıyor yalnız soketi zaten bu adaptörle beslediğim eski bi maxtone pedaldan söktüm(bu arada bunların içindede meşhur jrc4558 varmış) onu sorunsuz çalıştıryordu ,elimizdeki boss vb pedallarla aynı..

Birazdan deniycem sonucu yazarım :)

Şu an denedim gayet güzel çalışmakta, şimdi bunun çalışıyor olması bu iş tamam böyle kullanılabilir mi demektir yoksa yanlış yapmış olma ihtimalide varmıdır ; ileride başına birşey gelirmi pedalın?

Bir de ilave. O dikdortgen adaptor girisini sabitlemen, monte etmen zor olur. Su urunu alip kasaya kolayca monte edebilirsin. 12 mm uc ile kasayi delmen gerek yalnizca.
http://www.santelelektronik.com/21-25-mm-disi-adaptor-jak-yuvasi/urundetay/145531.aspx
(gerci dedigine gore 76 model cihaz, bir degeri vardir, orijinal kalsin dersen o ayri)

Evet Ant dediğin gibi kasasını delmek istemedim , wahın altında board la arasında kalan yüksekliğe bantladım , dışarıda zaten kullanmıyorum bu şeklilde zarar da gelmez.Esasında tam bu iş için bi aparat var ama bulamadım burda kendim yapıyım dedim.
http://www.ilovefuzz.com/viewtopic.php?f=151&t=9137

Geri