Pod X3 Live (reference Monitor Yada Power Amp Kabin Bağlantısı)

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda ofbeat tarafından 10 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar bu foruma ilk mesajım öncelikle hepinize merhaba, çok güzel bilgiler edindim forumdan yazan herkesin bilgisine ve ellerine sağlık

  Line 6 pod gx ile bilgisayardan çalıyordum fakat pc mde bir sorun var ve drive tonlarında katlanılmaz bir dip gürültüsü oluşuyor
  buyüzden uygun fiyata bulunca hemen kaptım x3 live , Hocamda bunu kullanıyor ve gitarımda hiçbir dip gürültüsü yaşanmıyor sorularım şöyle aslında.
  Power amp ve kabin ile çok güzel ses alındıgını hocamdan gördüm, fakat çoğu arkadaş referans monitördende memnun ve kısmen daha ucuza geliyor fakat bu monitörleri direk pod a mı balgıyoruz yoksa araya gene bilgisayarmı giriyor ? eğer öyleyse almayı düşünmüyorum çünkü riske girmiş olacagım, hernekadar araya Podfarm gibi bir program grimeyecek direk aletten çalacakta olsam yinede kafamda soru işaretleri var.

  1000 tl bilemedin 1200 tl ye power amp ve kabin önerisi yaparsanızda sevinirim, ikinci elde olur
  Teşekkürler
   
 2. Kabinle alacağın sonuç kesinlikle daha başarılı olacaktır. En azından bir EHX pedal boyutunda poweramp alman gerekir kabin ile birlikte. Ancak alacağın bir referans monitörünü de kayıtlarda kullanırsın. Kendinden beslenebilen yani kendinden powerlı bir referans monitörü (aktif hoparlör deniyor sanırım) alırsan araya bilgisayar gerekmez diye düşünüyorum.

  Ancak kendimde yıllar önce bu aleti bir kabine girdiğimde aldığım sonucu hatırlıyorum, güzel tonlar yazıldıktan sonra yer yer prosesörle çaldığımı unutturuyordu.
  Özetle bütçen varsa poweramp+kabin derim. Ben olsam öteki seçeneği seçerdim.
   
  Sownroth bunu beğendi.
 3. Referans monitörlerin kabin görevi olarak bir avantajı yok. Onların kullanım amacı kayıttan sonra düzgün mix yapabilmek. Bu işlerle uğraşmayacağım, ben sadece gitar çalıyorum diyorsan referans monitör gereksiz, poweramp+kabin alman çok daha mantıklı.

  Ama prosesörü de sadece preamp olarak kullanmak da, prosesörün gerekliliğini azaltır gibime geliyor. :) Kendim için düşünüyorum tabi, çok fazla efekt kullanan birisi değilim.
   
 4. Arkadaşlar çok sagolun bugun birçok müzik market dolaştım, power amfi baktım sorun şöyle çok bu işten anlamadıkları için nasıl bir power amfi almam gerektigini tam bilemedik, power amfilerin içinde preamp da var böyle bişi seçsem sorun olurmu satıcılar direk sadece power amp pek bulunmuyor dediler.
   
 5. Prosesörü sadce preamp gibi kullanmaktan kastınızı anlamadım ? efekt den ziyade hazır tonları indirip keyif yapıcam yada hiç olmadı şu ürünü alıcam tech 21 power engine 60 w bu direk içnde power amp ve kabin barındırıyor yurtdışındaki yorumlar iyi fiyatıda tr de 1200 tl sanırım kendi toplayacagım power amp ve kabinden daha ucuza gelicek
   
 6. http://www.do-re.com.tr/U15104,581,...gnum-power-ampli-pedallar-electroharmonix.htm bunun bir de 22 watt'lığı vardı ama bulamadım.
   
 7. Ha böyle bişeymi ? ben hep şu tarz şeylere baktım images.jpg yani o tarz ufak power amp ve iki kabindenmi bahsediliyordu ? herşeyi karıştırmışım , hocam bunun gibi bi power amp ve kabin kullandıgı için herkez bundan bahsediyor sanmıştım
   
 8. Yok normali sizin gösterdiğiniz gibi zaten, bu küçültülmüş hali gibi bir şey
   
 9. Araya Pc sokmana gerek yok fakat istersen ses kartı line-inden girip, pratik bir kullanıma geçebilirsin, böylece POD'un hep ses kartına bağlı olur, istediğin zaman onu bunu sök çıkart yapmadan kullanabilirsin, istersen POD'un da kendi software'i mevcut, PC'e usb olarak bağlayıp üstünden kontrolleri yapıyorsun ama modellemeleri yine cihazın kendisi yapıyor.

  POD'u ben de zamanında referans monitör ile kullandım, studyo kalitesinde ton alıyordum. Uzun süre de amfi kullandım ama gürültü oldu, drive olmadı, ton alamadım, kayıt alma zorlukları vs'den sıkıldım, gitar çalamaz olmuştum. Amfiden sonra bu sisteme geçince refaha ulaştım diyebilirim, bütün sorunlarım çözüldü. Özellikle 8" bir referans monitör bulursanız iyi sonuç alırsınız. Şu an tek yaptığım Sansamp British pre-amp modelleyicisinin düğmesine basmak oluyor. Ses kartıma line-in'den bağlı, istediğim an kayıt da alabiliyorum, duyduğum gibi kayıt oluyor.

  Power-amp+kabin de güzel bir seçim olur ama onu sadece gitarla kullanırsınız, tabii bu durumda pod'un kabin simülasyonunu iptal edeceksiniz, çünkü bir de kabinin kendi karakteri işin içine girecek.
   
  Sownroth bunu beğendi.
 10. Eğer poweramp+kabin alırsan, prosesörden kabin simulasyonunu kapatacaksın. Yoksa şu şekilde kullanmış olursun:

  Gitar-->Preamp(prosesör simulasyonu)-->Poweramp(prosesör simulasyonu)-->Kabin(prosesör simulasyonu)-->Poweramp-->Kabin

  Böyle rezil sonuçlar elde edersin. O yüzden prosesörden kapatman lazım.

  İnternetten indireceğin tonlar da bu simulasyonlar ile yazıldığından kapattığında ton farkı olacaktır. Eğer tek isteğin prosesör tonları ise zaten poweramp+kabine gerek yok. Monitör alabilirsin.

  Poweramp+kabin alırsan da bunların karakteri girecek olayın içine, prosesörün sadece preamp ve efekt ekipmanı olarak çalışacak. Ben şahsen böyle yapmak yerine gider direk kafa+kabin alırım. O yüzden senin amacına yönelik olarak monitör alman daha mantıklı.
   
  CoolDoG bunu beğendi.
 11. Aynsını söyleyecektim. :) Yani power-kabin yerine, direkt laney cub12 filan alsan ya da daha sağlam blackstar ht5 kafa+12" kabine geçsen çok daha iyi ve ekonomik bir çözüm olur.
   
  Sownroth bunu beğendi.
 12. bunları hiç bilmiyordum :) harikasınız arkadaşlar ohalde gerçekten power amp ve kabin benim için çok yanlış bir seçim olur çünkü kendim ton yazmadıkdan sonra sorun yaşyacagım, e bilgisayara baglayarak çalamıyorum çılgın bir dip gürültüm var o halde laney club 12 yada dediginiz gibi kafa+kabin veya monitor alıcam, bu laney club12 benim belirttigim tech 21 engine power 60 muadili bir ürünmü
   
 13. Gürültü probleminin PC ile ilgili olduğunu sanmıyorum, yine gürültü almanız olasıdır ya da PC'e bağlarken basit bir sorununuz olabilir. Laney cub12, kombo amfidir, power60 power amfidir.
   
 14. http://www.do-re.com.tr/U18198,565,...-reverb-kafa-ampli-kafa-amfiler-blackstar.htm +
  http://www.do-re.com.tr/U14747,568,blackstar-ht1x112-kabin-kabinler-blackstar.htm

  bu iki ürün uygunmudur arkdaşlar dediginiz gibi sorunlar yaşarmıyım yani internetten indirdigim tonlar değişime ugrarmı ?

  Ve tech 21 power 60 da nasıldır ondada tonlar değişirmi eğer öyle ise en mantıklısı sanırım direk monitor almak olucak
  bugun aslıdna onlarıda sordum markanın adını yazmıştım bulursam buraya yazıcam
   
 15. Hayır bu ürünlerle POD kullanılmaz. Bunlar zaten POD'un simüle etmeye çalıştığı şeylerin kendisi. Üstte açıklamaya çalıştık ama tam anlamamışsınız. Özetlersek, POD kullanacaksanız, referans monitör; power-amp kullanacaksanız, pre-amp almanız daha iyi olur. Yani internetten ton indirip onu yaptım bunu yaptım yapacaksanız, power'dı, kabindi, amfiydi, bunlara zaten gerek yok.
   
 16. Anladım her halukarda ben iki monitor almalıyım öyleyse teşekkürler internette şimdi ht5 head ve kabine baglı pod x3 leri izliyordum çok fazla kayıt var fakat dediginiz gibi benim kullanış amacımla kullanılmaış sanırım
   
 17. Bu tarz monitörler çok iyi sonuç vermez, 8"lik mümkünse m-audio bx8a ayarı birşey tavsiye ederim. Olmadı M-audio bx5a da olur. 2. elden bakabilirsin, sıfır alma sakın. bx8alar 700-800 TL arasına gidiyor.
   
 18. Bence blackstar ht5rh ve linkini verdiğiniz blackstar kabini almanız daha mantıklı, pod'u amfinin return girişinden bağlayıp power amfi kısmını kullanırsınız, hem de ilerde olur da vazgeçerseniz elinizde iyi bir amfiniz olur pod'u satıp efekt pedalları kullanabilirsiniz.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş