Jamais-vu

Jamais-vu (Jemavü) deja-vu olayının tam tersi olarak bilinir.Yani deja-vu
''daha once goruldu '' olarak adlandırılırken,Jemais-vu gecıren kisiler tanıdıkları bir yere gittiklerinde ya da daha onceden tanıdıkları bir kisiyle karsılastıklarında o yeri veya o kisiyi daha once hıc gormediklerini soylerler.Jamais-vu (Jemavü olarak okunur) cok az insanda gorulur .
sızın boyle bı durumla karsılastıgınız oldu mu?

Jamais-vu hakkında

aslında böyle bir olay yaşamadım dersem yalan olur çünkü bu olay insanların istemi dışında gerçekleşen bir olaydır bende biyerlerde farkında olmadan yapmışımdır muhakkak ama hatırlamıyom zaten olaya göre hatırlasaydım olay gerçekleşmiş olmazdı yani hatırlamamam çok normal bu teze göre bence saçmalık demişsin ama saçmalık değil bunlar yeryüzünde farkedilmeyen gerçekler ama en azından sen farketmişsin ve ne mutlu farkedenlere artık bende farkettiğim için böyle bir yanılgıya düşeceğimi sanmıyorum.bazen saçmalıklar hayatımızı kurtarır ve hayatımızı değiştirir ve herşeyin daha iyi olmasını sağlar... :!:

bu olay tam olarak olmasada unutkanlık diyebilecegimiz bişey değilmi? ama tabi her olayda da unutkanlık oluosa onu bilemicem.Valla daha once bole bişi ne gordum ne duydum ama etrafimizda aşiri unutkan insanlar var bunlarda jemais-vu olayina giriordur heralde.?.?

unutkanlıkta hatırlama gibi bir durum söz konusuyken Jamais-vu de mekan,kişi,anı vs her ne ise hafızandan silinmiş oluyor..
mesela
unutkanlık yaşayan biri
-abi burası ne güzel mekanmış ya
-oğlum daha önce de geldik ya hatırlamıyor musun?
-hadi ya ne zmn
-hani ayşe'nin doğum gününde
-aa sahi hatırladım
-bunadın sen bunadın..

Jamais-vu yaşayan kişi
-hadi ya ne zmn
-saçmalama ya ilk defa görüyorum
-kafa mı buluyosun be de get..

twilight896 demiş ki:
unutkanlıkta hatırlama gibi bir durum söz konusuyken Jamais-vu de mekan,kişi,anı vs her ne ise hafızandan silinmiş oluyor..
mesela
unutkanlık yaşayan biri
-hadi ya ne zmn
-aa sahi hatırladım
-bunadın sen bunadın..

Jamais-vu yaşayan kişi
-hadi ya ne zmn
-saçmalama ya ilk defa görüyorum
-kafa mı buluyosun be de get..
haaaaaaaaaaaaaaa...tamam o zaman ;) çok iyi açıklamışın ya moronlar bile artık Jamais-vu takılır piyasada..nasıl mı.bir örnekte ben vereyim...
-la babo karıya bak a.q!bi yapışcan buna...
-lan manyak o senin kardeşin!!!
-hassittir lan manyak.
-merhaba ağabey,ben eve gidiyom.
-loooo Jümüüs-vüü olmuşag babo.

bu arada bizim bi baba vardı yurtta kalırken ilk sene,herkesten borç alır sonra ciddi ciddi gırtlağına yapışınca annesinin üstüne yemin ederdi
-abi vallahi almadım ya ben sen kimsin felan derdi.
yazık boşuna dayak atmışız o zaman.adfamın bahanesini yeni öğrendik :oops:

Uhm.. Kendimi gördüm bir an..Benim sık karşılaştığım bir olaydır. Tedavisi var diye duydum Ancak nedir bulamıyorum bu şekilde yaşamaya alışmalıyım.
Hem hayatımı yenilemek, çektiğim acıları bir daha çekmemek için sağlam adım atmak zorunda kalmıyorum efendim.

Hafızadaki kayıp noktalar yerine gelebiliyor. Zincirleme bi reaksiyon hafızayı geri getirebilir ama jamais-vu çok az kişide görülür ve ciddi bir olaydır. Bir öğretmenim çok ciddi bir şekilde bu illete yakalanmış. İyi bizi unutmuyor. Sanırım çeşitleri var çünkü bizim öğretmen sadece mekanlardan yakınıyor :D

Jamais vu Dejavu'nun zıttıdır. Fransızca hiç görmedim anlamına gelir. Yaşanan bir durumun, tamamen yabancı geldiği, sanki hiç yaşanmamış gibi hissedildiği bir bellek yanılması. Kişi kendini anlık olarak daha önce bulunduğu mekânlarda hiç bulunmamış, daha önce konuştuğu insanlarla hiç konuşmamış gibi hisseder.
Mesela daha önceden konuşulan birşey bazenleri ilk defa konuşuluyormuş gibi geliyor bana ve düşündüğümde anlıyorum ki jamais vu var birazcık bende. :)
Çok kötü bir durum... Ama olay üzerine düşündüğümde hafızamı sağlığına kavuşturması iyi yönü. Önemsiz bulduğum şeyleri unutuyorum ve yine karşıma çıktığında da düşünüyorum. Ders verici...

Geri