Mesa Boogie Rectifier Simulatorleri

wahshe demiş ki:
yaa vine_inlay bizim grup bidaha gitmek istemiyor rx'e acaba mesa severler klübü olarak toplaşsak gitsek 15 er dk çalarız..?

Oraya shred gitaristleri gitsin yav, en çok benim sesim duyulsun diye düşünenler ya da pedalının tonunu denemek isteyenler falan ama benim yaptığım müzikte bas, bateri yoksa gitar armut gibi kalıyo, hiç sevmem. =)

slm

jedaynayt demiş ki:
Beyler bu arada amfilerde "class" denilen olay nedir?Böyle her yerde görüyorum da anlamı ne bilmiyorum.

Class A yada B C şeklinde giden bu terim aslında power anfinin sinyali nasıl işlediği ile ilgilidir.. genelde Class A kullanıldığı için kaliteli üst sınıf anfilerde ondan biraz bahsedeyim.

Class A en iyi sinüs şekli oluşturmak için hoperlöre giden sinyali çift taraflı olarak işler.. yani Class A olmayan bi anfide hoperlör önce itilir.. fakat çekilmez bunu hoperlör diyaframının kendi yay özelli tamamlar buda tonun biraz güçsüz kalmasına sebep olur.. Class A da ise hoperlölr hem itilir hem çekilir zaten düzgün bi sinüs oluştuğu için ses daha güçlü net çıkar....Class A da hoperlöre giden sinyalde Balanslıdır..

olabildiğince anlaşılabilecek şekikde yazmaya çalıştım umarım anlatabilmişimdir...

Re: slm

presence demiş ki:
jedaynayt demiş ki:
Beyler bu arada amfilerde "class" denilen olay nedir?Böyle her yerde görüyorum da anlamı ne bilmiyorum.

Class A yada B C şeklinde giden bu terim aslında power anfinin sinyali nasıl işlediği ile ilgilidir.. genelde Class A kullanıldığı için kaliteli üst sınıf anfilerde ondan biraz bahsedeyim.

Class A en iyi sinüs şekli oluşturmak için hoperlöre giden sinyali çift taraflı olarak işler.. yani Class A olmayan bi anfide hoperlör önce itilir.. fakat çekilmez bunu hoperlör diyaframının kendi yay özelli tamamlar buda tonun biraz güçsüz kalmasına sebep olur.. Class A da ise hoperlölr hem itilir hem çekilir zaten düzgün bi sinüs oluştuğu için ses daha güçlü net çıkar....Class A da hoperlöre giden sinyalde Balanslıdır..

olabildiğince anlaşılabilecek şekikde yazmaya çalıştım umarım anlatabilmişimdir...

Presence güzel ir özelliğe benziyor bende merak ederdim bu olayı.
Şimdi yukarıdaki bahsettiğim ampli hakkında fikir verebilir misin?

Düşük watt lı olması ev için iyi yurtdışı fiyatı 1000 dolar falan.
Forumlarda Mesa F serisinin yerini aldığı falan yazıyor.

Bilmem ki istersen izelliklerini copy/paste edeyim. Senin gözüne çarpan bir şey olabilir.

EXPRESS 5:25

Duo-Class™ Power Amp (Patent Pending) allows you to select either:
1 power tube in pure Class A (single-ended) producing 5 Watts or switching to
2 power tubes in Class A/B to produce 25 Watts via a 5/25 Power Switch / 2xEL-84 & 5x12AX7

5 watt 50 watt seçebildiğin bir düğme var mesela. 5 watt modunda 1 power tube class a olarak çalışıyor.
Bu daha düşük ses çıkışı demek oluyor yanılmıyorsam değil mi?

50 wattlık versiyonu da aynı şekilde yalnız onda EL84 yerine 6l6 power tube var. Karakteride farklı olur herhalde onun.

Linki burada:
http://www.mesaboogie.com/Product_Info/Express/Express.htm

Sırf şunları yazmak için dayanamayıp üye oldum :LOL: .

En yalın şekilde toparlamaya çalışacağım.

Class A tipi amplifikatörler temelde son çıkış katında tek bir kuvvetlendirici eleman olan amplifikatörlerdir. Sinyal katlanarak kuvvetlendirilir, son adımda asıl güç katından çıkış alınır. Bildiğiniz (veya bilmediğiniz, en azından bu işlerle ilgilenlerin bildiği :p ) klasik kuvvetlendirme katıdır yani (en temel haliyle).

B tipinde olanlar push-pull tipi olan amplifikatörlerdir. İtme çekme mantığıyla çalışırlar fakat olayın hoparlörün mekanik davranışıyla yukarıda bahsedildiği tipte bir alakası yok. Sinüs işaretiyle ilgili kısım tutmuş biraz. B tipinde eğrilerdeki bozulma A tipine göre daha azdır. Bunun yanında verim, çıkış gücü artar, çift harmonikler kalkar. Bu tip amplifikatörlerin çalışmasının temelinde alternans değişimlerinde iletimde olan transistörün değişmesi yatmaktadır. Bu sebeple 2 adet kuvvetlendirici elemanla gerçekleştirilir (verimin ve gücün artması bunun doğal bir sonucudur). Bu tip amplifikatörlerde "bias (kutuplama)" ayarı filan vardır.

Yukarıda bahsedilen hoparlörün mekanik davranışı yanlıştır. Bir hoparlöre düşük frekanslı sinüs sinyali uygulayıp, hoparlörün mekanik olarak benzer şekilde cevap verdiğini rahatlıkla gözleyebilirsiniz (örnek için youtube' da dolanın). Hoparlörler yapım kalitesine göre mümkün olduğunca girişlerinden uygulanan sinyali takip ederler. Takip edememe veya distorsiyon oluşması vs gibi konular zaten o hoparlörün karakteristiğini ortaya koyar. Fakat tepe noktasına varıldıktan sonra koninin boşta salınması diye bir durum yok.

C sınıfı dar band işaretlerin kuvvetlendirilmesinde, akort sistemi kullanılarak kuvvetlendirme yapılmasında, D sınıfı ise PWM mantığı ile kuvvetlendirme yapılmasında kullanılır.

Hatalar, eksiklikler olabilir.

johnf demiş ki:
Sırf şunları yazmak için dayanamayıp üye oldum :LOL: .

En yalın şekilde toparlamaya çalışacağım.

Class A tipi amplifikatörler temelde son çıkış katında tek bir kuvvetlendirici eleman olan amplifikatörlerdir. Sinyal katlanarak kuvvetlendirilir, son adımda asıl güç katından çıkış alınır. Bildiğiniz (veya bilmediğiniz, en azından bu işlerle ilgilenlerin bildiği :p ) klasik kuvvetlendirme katıdır yani (en temel haliyle).

B tipinde olanlar push-pull tipi olan amplifikatörlerdir. İtme çekme mantığıyla çalışırlar fakat olayın hoparlörün mekanik davranışıyla yukarıda bahsedildiği tipte bir alakası yok. Sinüs işaretiyle ilgili kısım tutmuş biraz. B tipinde eğrilerdeki bozulma A tipine göre daha azdır. Bunun yanında verim, çıkış gücü artar, çift harmonikler kalkar. Bu tip amplifikatörlerin çalışmasının temelinde alternans değişimlerinde iletimde olan transistörün değişmesi yatmaktadır. Bu sebeple 2 adet kuvvetlendirici elemanla gerçekleştirilir (verimin ve gücün artması bunun doğal bir sonucudur). Bu tip amplifikatörlerde "bias (kutuplama)" ayarı filan vardır.

Yukarıda bahsedilen hoparlörün mekanik davranışı yanlıştır. Bir hoparlöre düşük frekanslı sinüs sinyali uygulayıp, hoparlörün mekanik olarak benzer şekilde cevap verdiğini rahatlıkla gözleyebilirsiniz (örnek için youtube' da dolanın). Hoparlörler yapım kalitesine göre mümkün olduğunca girişlerinden uygulanan sinyali takip ederler. Takip edememe veya distorsiyon oluşması vs gibi konular zaten o hoparlörün karakteristiğini ortaya koyar. Fakat tepe noktasına varıldıktan sonra koninin boşta salınması diye bir durum yok.

C sınıfı dar band işaretlerin kuvvetlendirilmesinde, akort sistemi kullanılarak kuvvetlendirme yapılmasında, D sınıfı ise PWM mantığı ile kuvvetlendirme yapılmasında kullanılır.

Hatalar, eksiklikler olabilir.
push pull diyosunda itip çekmek işte sinyalin hem pozitif hem negatif kısmı yükseltiliyor.buda hopelör davranışını etkiliyor.. onun dışında class A yı B ye karıştırmış olabilirim.

O zaman şöyle anlatayım.

A tipi kuvvetlendiriciler B tipinde olduğu gibi kutuplama noktası bulunur sinyal bu kutuplama noktası merkezinde salınım yapar. Bu yüzden A tipi kuvvetlendiriciler boşta B tipine göre oldukça fazla güç çekerler. Yani sinyal sadece tek alternansta kuvvetlendiriliyor diye bir şey yok. Aslında tüm olay kutuplama işinde bitiyor. Lambalı amfilerde kutuplama olayını bir araştırın. Class A tipi single-ended push-pull amplifikatörler göreceksiniz (olay tamamen kutuplamadan ibaret, B tipindeki gibi bir durum yok, benzer tasarımlar opamplarda sıkça kullanılır) .

IsKeLeToR demiş ki:
bir tanıdığım m-Audio Black Box aldı,bir mesa boogie smilatoru var kafayı yedirtti bana, mükemmel kafa kabin smilatoru yapıyor..

hocam gerçeğini çaldınmı hiç eğer çalıpta bu kadar beğendiysen, fiyatıda çok uçuk değilse ki triple rectifer in yanında çok ucuz kalıyodur kesin. bi şekilde edinirim ben bundan dediğin kadar varsa.

Şöyle söyleyeyim alet gerçekten harika,yani cok iyi şeyler yapılabiliyor,alet pahalı bir alet 1100ytl my dukkanda ama , arkadaş cok ucuza getirtti dışardan.kesinlikle herkese tavsiye ederim,az kullandık beraber ikimizde hayran kaldık diyebilirm,amfi modellemeleri mükemmel,daha bir cok özelliği var,sormak isteidğin birşey varsa cvplarım..

Bu arada Cihaz bu >>
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=2714&gid=524

12 VIRTUAL AMP MODELLERİ
Fender Bassman
Fender Deluxe
Fender Twin
Vox AC 30
Marshall JTM-45
Marshall Plexi
Marshall JCM-2000
Hiwatt DR-103
Soldano SLO-100
Mesa Boogie Maverick
Mesa Boogie Dual Rectifier
Bogner Uberschall

43 BEAT-SYNCED EFEKTLER
Tremolo
Flanger
Chorus
Random filtreler (1/8, 1/8 tripletler ve 1/16)
Tremolo sekansları
Filtre sekansları
Wah-wah
Auto-wah
TalkBox
Arpeggiator'lar
MIDI efektler

evet yeterlidir tabiki,ama bizdeki cihazın şekli yukarda verdiğim linkteki olan,ama biraz yine şimdi araştırdım,bizdeki versiyonu diğerlernden farklıymış,özellik olarak vs.

bende $254+kdv ye buldum link mydukkandada var bu modelden. 600 ytl fark var iki model arasında herhalde sadece yazılım farkı yoktur. bide video izledim şuradan yaklaşık 10-15 sn kadar çalıyor mesa simulatöründen(dual rectifier diyo). bunlara inanmamak lazm ama güzel gibiydi mesa simulatörü.

Geri