Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Ben jackson pro series kullandigim için tavsiye ediyorum. 1800e dkqm vardı bir aralar düşerse fiyatta alabilirsiniz.
Teşekkürler, eski gitarıma takas olarak önermişti bir arkadaş aynı gitarı. Bolt-on gitarlardan çok hoşlanmamaya başladım son zamanlarda set neck denedikten sonra. Tonu bilmem ama hissiyat olarak çok büyük fark var, set neck çalmak çok daha zevkli. Bulabilirsem set neck kovalayacağım öncelikle.

PRS Se Custom 24 en sevilen SE modeli hocam, gözünüz kapalı alabilirsiniz o modeli ama sizin için ilk tercih olmalı mı o konuda emin değilim. Ben bu gitarı 4-5 ay kadar kullandım, manyetiklerinin çıkışları çok yüksek değil her tarza gidiyor o sebeple. Cleanleri humbuckerlara göre gayet güzel ama Thrash Metal çalmak için çok uygun manyetikler diyemem. Öncelikle metal ve türevleri çalacaksanız benim yaptığım gibi Japon Jackson kovalayabilirsiniz, sürekli metal çalmıyorsanız cleanleri de güzel bir gitar istiyorsanız SE Custom 24'ü öneririm. Yeni serilerinde push-pull ile manyetikler single olarak ta çalışabiliyor ama sap kalınlığını artırmışlar nedense. Eski yapım olanlardan vardı bende, manyetikler bölümüyordu ama sap ince ve inanılmaz rahat bir gitardı.
Cok kararli bir insan oldugum soylenemez muzik konusunda o yuzden prs tercih etmis bulundum .Thrash de calacagim en uc sey olabilir diye yazdim . Custom almak istiyordum ben de basta ama sifir urun almak istedigim icin butceyi zorladi. Malum ikinci el gitar almak icin anlamak lazim isten. Standartlar pek tavsiye edilmiyor galiba cok buyuk fark var midir sizce customla ?

Cok kararli bir insan oldugum soylenemez muzik konusunda o yuzden prs tercih etmis bulundum .Thrash de calacagim en uc sey olabilir diye yazdim . Custom almak istiyordum ben de basta ama sifir urun almak istedigim icin butceyi zorladi. Malum ikinci el gitar almak icin anlamak lazim isten. Standartlar pek tavsiye edilmiyor galiba cok buyuk fark var midir sizce customla ?
Hayırlı olsun. Gitarların sıfırı arasındaki fiyat farkı 1000 lira. Manyetikler farklı gibi duruyor, 2 gitarın do re sayfasına da baktım aynı şekilde açıklamamışlar manyetikleri. Farklı manyetikler olabilirler yani, bir de akçaağaç gövde üst kapağı farkı var gitarlar arasında. Custom'ın görünüşü daha güzel, başka fark var mı bilemem ama fiyat farkı bunlardan kaynaklanıyor olabilir.
Aslında harcayacak çok paranız yoksa sıfır gitar almak bana çok mantıksız geliyor. Bilmiyorum, ben hep deneyerek öğrenme taraftarıyım ve böyle de öğrendim. İkinci el ile sıfır arasında donanımsal bir sıkıntı yoksa tek fark görünüş oluyor. Neden 2000 liraya beni sonsuza kadar götürecek Japon yapımı bir Ibanez almak varken gidip daha alt seviye bir gitar kullanayim ki ? Bir iki tane de çiziği olsun o kadar arkasında görünmeyen yerde ki o bile ilana bağlı, çiziksiz bile bulma şansınız var.
PRS SE Custom 24 - En Uygun PRS Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 516788966 Bunu alsaydınız çok daha mutlu olabileceğinizi düşünüyorum.
Ibanez rgr 465m (açıklamayı kesinlikle okuyun) - En Uygun Ibanez Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 506693284
İBANEZ RGAIX6FM İRON LABEL ELEKTRO GİTAR - En Uygun Ibanez Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 527657663
Ibanez rgt6exfx - En Uygun Ibanez Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 524203576

Bu tarz şeyler de alabilirdiniz. Bu arada söyleyim 3 yıldır ikinci el gitar kullanıyorum, ortalama 6 ayda bir gitar değiştiririm ve bazen 2 bazen 3 gitarım olur aynı anda. Elimden 15 tane gitar geçmiştir hiçbirinde de kötü bir hasar yoktu, manyetiği falan bozuk değildi. Hepsini de tek başıma aldım, sağına soluna baktım çatlak yoksa amfide denediğimde de anormal ses vermiyorsa aldım. İnsanlar sanıldığı gibi hasarlı gitarlarını satmıyorlar yani ikinci elde :) Canınız sıkıldığında zararınız olmadan satma imkanınız da var ikinci el alırsanız.

Hayırlı olsun. Gitarların sıfırı arasındaki fiyat farkı 1000 lira. Manyetikler farklı gibi duruyor, 2 gitarın do re sayfasına da baktım aynı şekilde açıklamamışlar manyetikleri. Farklı manyetikler olabilirler yani, bir de akçaağaç gövde üst kapağı farkı var gitarlar arasında. Custom'ın görünüşü daha güzel, başka fark var mı bilemem ama fiyat farkı bunlardan kaynaklanıyor olabilir.
Aslında harcayacak çok paranız yoksa sıfır gitar almak bana çok mantıksız geliyor. Bilmiyorum, ben hep deneyerek öğrenme taraftarıyım ve böyle de öğrendim. İkinci el ile sıfır arasında donanımsal bir sıkıntı yoksa tek fark görünüş oluyor. Neden 2000 liraya beni sonsuza kadar götürecek Japon yapımı bir Ibanez almak varken gidip daha alt seviye bir gitar kullanayim ki ? Bir iki tane de çiziği olsun o kadar arkasında görünmeyen yerde ki o bile ilana bağlı, çiziksiz bile bulma şansınız var.
PRS SE Custom 24 - En Uygun PRS Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 516788966 Bunu alsaydınız çok daha mutlu olabileceğinizi düşünüyorum.
Ibanez rgr 465m (açıklamayı kesinlikle okuyun) - En Uygun Ibanez Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 506693284
İBANEZ RGAIX6FM İRON LABEL ELEKTRO GİTAR - En Uygun Ibanez Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 527657663
Ibanez rgt6exfx - En Uygun Ibanez Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 524203576

Bu tarz şeyler de alabilirdiniz. Bu arada söyleyim 3 yıldır ikinci el gitar kullanıyorum, ortalama 6 ayda bir gitar değiştiririm ve bazen 2 bazen 3 gitarım olur aynı anda. Elimden 15 tane gitar geçmiştir hiçbirinde de kötü bir hasar yoktu, manyetiği falan bozuk değildi. Hepsini de tek başıma aldım, sağına soluna baktım çatlak yoksa amfide denediğimde de anormal ses vermiyorsa aldım. İnsanlar sanıldığı gibi hasarlı gitarlarını satmıyorlar yani ikinci elde :) Canınız sıkıldığında zararınız olmadan satma imkanınız da var ikinci el alırsanız.
Galiba yanlis kurdum cumleyi henuz almadim sadece karar vermistim. Ikinci el bir alet almayi ben de istiyorum fakat saglamligini test etme konusunda yardima ihtiyacim olabilir. Gitari duzenli bakima goturecegim kisiyi onceden bulsam ve ona danisarak alsam sizce saglikli olabilir mi veya ankarada var mi onerebileceginiz birileri ?

Galiba yanlis kurdum cumleyi henuz almadim sadece karar vermistim. Ikinci el bir alet almayi ben de istiyorum fakat saglamligini test etme konusunda yardima ihtiyacim olabilir. Gitari duzenli bakima goturecegim kisiyi onceden bulsam ve ona danisarak alsam sizce saglikli olabilir mi veya ankarada var mi onerebileceginiz birileri ?
Hocam Ankara'da bir müzik marketten(dore ya da zuhalde yardım ederler) rica edin 2-3 dk gitara sizin için baksınlar alırken. İlk bakımını da onlara yatırırsınız bunu da önceden söylersiniz hicbir sorun çıkmaz. Amfide de denetirsiniz çok yoğun zamanlarda gitmezseniz. Öğleden önce boş oluyorlar genelde.
Ya da en kötü ihtimal forumda gönüllü gitar deneyicileri diye bir başlık var, orda ilk sayfada Ankara'dan kimlerin olduğu yazıyor. Onlardan birini ayarlayıp gitarı almaya gidebilirsiniz.

Hocam Ankara'da bir müzik marketten(dore ya da zuhalde yardım ederler) rica edin 2-3 dk gitara sizin için baksınlar alırken. İlk bakımını da onlara yatırırsınız bunu da önceden söylersiniz hicbir sorun çıkmaz. Amfide de denetirsiniz çok yoğun zamanlarda gitmezseniz. Öğleden önce boş oluyorlar genelde.
Ya da en kötü ihtimal forumda gönüllü gitar deneyicileri diye bir başlık var, orda ilk sayfada Ankara'dan kimlerin olduğu yazıyor. Onlardan birini ayarlayıp gitarı almaya gidebilirsiniz.
Doredeki abiyi baya ziyaret etmistim buyuk ihtimal o secenegi kullanacagim tesekkur ederim.

Merhaba, ikinci el bir gitar almayi dusunuyorum. Kafamda bir kac model var ancak henuz deneme firsatim olmadi ve fikir edinmeye calisiyorum. Aradagim ton hafif drive tonlardan daha yuksek drive tonlar arasinda degisken. (Ornegin Clash'ten AC-DC ye). Epiphone LP ve Schecter Deamon 6 aklimdaki gitarlar. Epiphone'un clean tonlarindan pek emin olmadigim icin supheliyim. Aklimda Jakson modelleride var ancak soft tonlara sert kacabilir korkusu var. Sizin oneriniz nedir Bu 3 marka icinden hangisi daha uygun olur?

Merhaba, 15-20 yıldır akustik ve klasik çalan biri olarak şimdi ikinci el bir elektro almayı düşünüyorum. Funk, Jazz, Groove tarzlarında ve Clean tonlarda huzur bulabileceğim bir gitar istiyorum. Öncesinde elektro çalmadığım için de hangi gitarda rahat edebilirim hiçbir fikrim yok. Yoğun olarak evde kullanacağım.

Bütçem şu an max. 1500-2000TL arasında. Fakat ilk etap için bu rakamlara çıkmak lazım mı, yoksa zaten gitar çalan biri olduğum için bütçeyi biraz daha çıkartıp iyi bir gitar mı almalıyım o konuda da fikirlere açığım. Forumda çok fazla öneri var ama kesin bir karara varamadım.

Bir de 15-20W amfi gerekli, onun için da uygun bir öneri harika olur.
Teşekkürler şimdiden.

Merhaba bir Meksika stratocaster öneririm. İkinci elde bütçen dahilinde bulabilirsin. Eğer bütçeni arttırsan usa bir stratocaster da ikinci elde bulabilirsin. Amfi olarak ayıracağın bütçeye göre bir tavsiye yapılabilir bütçeni belirtirsen.

Merhaba bir Meksika stratocaster öneririm. İkinci elde bütçen dahilinde bulabilirsin. Eğer bütçeni arttırsan usa bir stratocaster da ikinci elde bulabilirsin. Amfi olarak ayıracağın bütçeye göre bir tavsiye yapılabilir bütçeni belirtirsen.

Merhaba, teşekkürler önerin için. Temiz bir Meksika Stratocaster aldım az önce, birkaç güne bende olacak.
Amfi için de bütçem max. 500 tl. 15-20W idare edecektir tahminen..

Hocam clean tonlarda orange iyidir , eğer düşünürseniz vox'un amfileri de fena değildir. Veya ses kartı ile bilgisayar da düşünebilirsiniz kayıt için. PC'niz iyi ise 500 tl lik bir ses kartı ile çoğu amfiden daha iyi ton alırsınız , ancak burada tabii ki sözü ustalara bırakıyorum. Benim fikirlerim sadece öneriler.

Merhaba, teşekkürler önerin için. Temiz bir Meksika Stratocaster aldım az önce, birkaç güne bende olacak.

Blackstar ID core 10. Clean tonları çok başarılı. Bilgisayara bağlayıp hem kendin ton yazabilir hem de beğendiğin bir müzisyenin gitar tonunu aratıp beğendiklerini kanallara atıyabilirsin. Sahne almayacaksanız 10 watt dan yukarısı gereksizdir, ev ortamında sesi yarılamak bile komşular ile huzursuzluğa sebep olabilir.

Blackstar ıd core yada vox vt serisi öneririm. Bence vox daha iyi. Biraz arttırırsan bütçeni ikinci el de vt 20 vox bulabilirsin. İd core da güzel tabi ama 700 e vox vt serisi var cleanleri, crunch ve driveları güzel. Sayısız efekt pedalı bat aletin üzerinde. İnceleme videosu var türkçe bir izle istersen. Stratocaster ile uyumu güzel. Bende Meksika stratocaster varken ikisini kullanıyordum.

Vox vt serisi başlangıç için mükemmel çünkü her amplifikatörün modellemesi , her efekt ve bütün pedallar neredeyse var. Ancak hocamız ne taraflarda takılacağını bulduğu için orange alması daha iyi gibi ?

@bravenewworld hocam Slipknot Live performanslarında zaten cayır cayır duyuluyor amplinin sesi ki Orange high gain bir amp, azıcık açtın mı gaini ses kirlenir.
sayın @nyeancat ,öneri isteyen değerli arkadaş clean tonlarda dolaşmak istemiş, acaba hangi Orange ampliyi kast ettiniz clean tonları güzel diyerek ?

Yanlış yönlendirme yaptığım bütün arkadaşlardan özür dilerim ancak şöyle bir hikayesi var bu durumun. Yıllar önce yeni bir amplifikatör (vox vt20) almaya gittiğim sıralarda tünelde orange amplileri de denerken 2 - 3 tanesinde gayet dolu ve parlak bir clean ton alıyordum ancak küçük modellerdi sanırım (10 20w arası) ancak isimlerini şu an arayıp bulamadım kusuruma bakmayın...
Ancak Fender 'ın amplilerinde clean ton olduğuna eminim :D

Geri