Elektro Gitarlar Hakkında (hangisini Alsam Başlığı)

İkinci el alacaksan o fiyata üst düzey meksika düşürübelirsin. Ben de meksika standart s s s maple klavye vardı bende. 2006 üretimiydi. Çok güzel bir aletti. Severek çaldım zamanında. Klasik seri 50,60,70 Meksika gitarlar çok övülüyor ben sadece gitar alırken bir denemiştim. Güzellerdi fakat pek vakit geçirmediğimden ayrıntı veremem. Bütçeni bin, bin beş yüz tl arttırabilirsen usa alabilirsin. Biraz daha para biriktirme imkanın varsa öyle yapmanı tavsiye ederim. İkinci el 4500 , 5000 tl ye usa stratocaster bulabilirsin.

Arkadaşlar, kullanıp memnun kaldığınız ve şu anda piyasada bulunan orta seviye caz kasa (tam veya semi hollow) gitarlardan tavsiye verebilir misiniz ?
Özellikle:
  • 2000-3000 TL bandında
  • Hantal/çok ağır olmayan (Bigsby tremolo filan da olmasın...)
bir gitar bakıyorum.
Nakit almak işime gelmiyor şu ara, o nedenle sıfır bakıyorum. Ama baktım ki sıfır aldığıma değmeyecek, ikinci el kaliteli bir şey de düşünebilirim.
Vox hdc77 var sarı sitede, eski gitarım. Güzel ve ağırlığı oldukca hafifti fiyatı da uygun. Aslında elime nakit geçerse ben almayı düşünüyordum ama görmüşken önereyim dedim :)

500-600e sxler var sıfır. İkinci elleri de 350 lira gibi o fiyatlara bulunuyor. O bütçelerde iyi bi gitar. İkisini de denedim squierin klavyesi daha rahat geldiği için onu kullanıyorum ben

Merhaba arkadaşlar,
Yakın zamanda elektro gitar dersi almaya başlayacağım ve şimdiden gitar arayışına girdim.
Gitar modellerini araştırırken gözüme sadece şu 2 model girdi biri Fender Std Strat. HSS/SSS ikincisi ise Squier Affinity Strat HSS. Fender i almak istememin sebebi;araştırdığım kadarıyla güzel bir gitar olması ve beni uzun vadede götürebilecek kapasiteye sahip olması. Bu arada, gitarı öğrenme sebeplerimden biri yakın zamanda oluşturacağım ev stüdyosunda kullanmak ve kayıt yapmak. Squier ise biraz daha hesaplı olması ve Fender dan daha düşük bir fiyata bir sete sahip olmak, ha para sıkıntı değil, fender i alıp yanına champion 20 de çekebilirim ama bilemedim. Bu arada gitarda HSS mi tercih etmem daha doğru olur SSS mi ? Veya başka ne tercih edebilirim ? Çoğu türden müzik çalmayı düşünüyorum ama özellikle çalacaklarım Rock ve Reggea birazda "Enter Sandman" tonlarında metal.

Para sıkıntın yoksa fender standart h s s almanı tavsiye ederim. İsteğin tarzlara uyabilecek bir gitar. Amfi için yine para sıkıntın yoksa marshall dsl serisi lambalı amfi öneririm. Ama başlangıç için blackstar id core 10 ile squier h s s de işini görür. İleri de zevkine göre usa stratocaster alırsın.

Para sıkıntı değil derken Fender Std Strat alabilirim anlamında kastettim, amfiyi daha düşük tutabilirim. Ama dediğiniz Marshall DSL modelleri biraz pahalı kaçıyor onun yerine Fender Std Strat ile iyi gidecek ve 1000 tl yi aşmıyacak bir amfi öneriniz var mıdır acaba ?

İkinci el düşünürsen yine marshall avt serisi bakabilirsin. Laney cub bakabilirsin ikinci el lambalı. Vox bakabilirsin. İlk amfi olarak modellemeli bir amfide tercih edebilirsin. Vox vt serisi ve blackstar tvp, fender Mustang, boss katana, yanaha thr serisi bakabilirsin. Seçenek çok. Deneme şansın varsa dene internetten videolarını seyret. Ben vox vt serisi ve blackstar bizzat kullandım. Tavsiye ederim ikisini de. Güzel aletler uzun süre götürür seni. Marshall avt serisi de güzel bir alet ama sıfır yok onda. Temiz ikinci el bakacaksın.

Dediğiniz Blackstar TVP nin 15 lik modeline baktım, gayet hoşuma gitti. Bu ürün için bütçemi aşmaya çalışabilirim. Sizce nasıldır, 1500 tl ye değecek bir amfi midir ?

Dediğiniz Blackstar TVP nin 15 lik modeline baktım, gayet hoşuma gitti. Bu ürün için bütçemi aşmaya çalışabilirim. Sizce nasıldır, 1500 tl ye değecek bir amfi midir ?
Döviz kuru nedeni ile fiyatlar yüksek tabi. Ama alet güzel bence uzun bir süre götürür seni. Fender bende ki maple klavye h s s shawbucker deluxe. Çok memnunum tavsiye ederim. Sıfır deluxe yok şu an onun yerine elite var. Belki stokta vardır. Zuhal müzikte. Standartı da güzel.

Yaklaşık 3 yıldır kısa ve uzun sap bağlama çalıyorum. Geçen senelerde ailemin müzik zevki. Benim de Ben de Özledim dizisindeki harika elektro bağlama müziğini çok sevmemle başlamam bir oldu. 3 yıldır çalıyorum ama dinlediğim şeyler çaldığım enstrümanla benzerlik göstermiyor. Muse-Erkin Koray-The Black Angels-Pink Floyd-Barış Manço-Yavuz Çetin-Mor ve Ötesi gibi kişi ve gruplar. Aralarından en çok dinlediğim ise Erkin Koray. Soloları dinlemek bana çok fazla haz veriyor -Cemalim solosu en büyük örneği-
3 yıllık sadece yazı ile (do re mi) sahip olduğum nota bilgim, biraz kurs biraz da internet üzerinden kendi emeklerimle sahip olduğum bağlama çalma tecrübem var. Ayrıca 1000TL bir bütçem var. Biraz geçebilir bütçeyi ama çok değil. Bunlar göz önüne alındığında nasıl bir başlangıç yapmam lazım? Meslek olarak değil çok sevdiğim bir hobi olarak yapıyorum müziği. Kendi çapımda yaptığım amatör araştırmalarla Cort x2 ve marshall ms-4ü buldum. Ne kadar doğrudur? Pedal falan gerekli olur mu? Beni yeşillendirebilirseniz çok sevinirim. Saygılar.

@Deep&D Stratocaster ile Enter Sandman tonu alınabilir, ama sen o ampliyle sadece “metalcilik, rockcılık” oynarsın. Bütçenin en az yarısını ampliye ayır derim.
Sanırım Champion 20 yi kastettiniz. Peki Blackstar ID15TVP ve Marshall DSL1CR 1W 1x8'' Tube nasıldır. İyiyse hangisini tercih etmem daha mantıklı olur ve başka bir amfi öneriniz var mıdır ? Bu arada sadece evde kullanacağım yani çokta abartılı ve büyük bir şey aramıyorum.

Sanırım Champion 20 yi kastettiniz. Peki Blackstar ID15TVP ve Marshall DSL1CR 1W 1x8'' Tube nasıldır. İyiyse hangisini tercih etmem daha mantıklı olur ve başka bir amfi öneriniz var mıdır ? Bu arada sadece evde kullanacağım yani çokta abartılı ve büyük bir şey aramıyorum.
Şimdi şöyle bakalım olaya; Oyun oynamak için bilgisayar toplayacağımızı var sayalım ve 10.000₺ de bütçemiz olsun. Şimdi piyasada bir sürü alternatif var, isterseniz 3.000₺ ye piyasadaki çoğu oyunu oynatacak bir bilgisayar alıp geriye kalan 7.000tl ile de klavye, kulaklık, monitör, oyuncular için özel üretilmiş sandalyeler, fareler, en yeni çıkan oyunlar ve en hızlı internet hizmetini edinebilrsiniz. Evet oyun oynayacaksınız ve elinizin altında da çok güzel ekipmanlar var ama 3.000₺ lik sistem hiçbir zaman sizi 35-40fps den yukarı çıkarmıyacak, grafikleri fulleyemeyecek ve oyuna renk katan küçük ayrıntıları performans uğruna kapatmak zorunda kalacaksınız. Eğer 10.000₺ nin 8.000₺sini kasa için kullansaydınız eliniz altında limitleri zorlayan bir bilgisayarnız olurdu ve bu sistem sizin hobi amaçlı topladığınız bir sistemden ibaret. Aynı sistemi profesyonel bir şekilde render ile uğraşanlar veya oyun geliştiricileri de kullanıyor. Buradaki bilgisayarı ampli ile, ekipmanları gitar ile ve oyunları pedallar ile değiştirdiğiniz zaman da aynı sonuca varırız: Elinizin altında Amerikan Stratocaster ve tonla pedal olsun siz lezzetli bir ton almak için her türlü iyi bir ampliye ihtiyaç duyacaksınız. Profesyonellik ekipmanda değil kişinin kendisinde olur. Siz 20.000₺ ye gitar aldığınız zaman ne gitar profesyoneldir nede siz profesyonel olursunuz.

Neticede önerilerim şunlardır:

Orange Th30 veya Evh5150 III. Bunlar hem sizi metal tonlarında dolaştıracak hem de gaini düşük tuttuğunuzda çok güzel clean tonları duymanızı sağlayacak. Nitekim ikisi rock ve türevleri için biçilmiş kaftan. Clean tonlarını da ben ve birsürü kişi beğeniyor, internetten forumlara bakarken Fender ampliler ile karşılaştıran bir sürü kişi gördüm.