Elektro Gitarda Kırık Köprü Yuvası

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda Pinkerton tarafından 16 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

 1. gitarımın köprü yuvası tellerin baskısına dayanamayıp linkteki resimde çizdiğim şekilde kırıldı. gemici tutkalı alıp kırık parçayı yapıştırdım, 2 gün bekledim. 1 hafta sorunsuz çaldım ama şimdi baktığımda o kısım tekrar kırılmış. daha sağlam bir tutkal var mıdır? yoksa ne kadar uğraşsamda tekrar kırılacak mı acaba? en son çare luthiere götürecem.

  http://imgim.com/55dc42f2bf5a068abcbac12fdf5abedc.png
   
 2. Tutkal tutmaz, onun yerine super-japon kullanmanız ya da hızlandırıcılı metal-tahta vb herşeyi yapıştıran güçlü yapıştırıcıları kullanmanız gerekiyor.
   
 3. Tidebond 3 ya da sıcak tutkal.

  Ancak ikisinde d, 8-12 saat press gerekiyor.


  [​IMG]
  [​IMG]
   
 4. Epoksi de olabilir, çok hakim değilsen ustaya götürmeni tavsiye ederim.
   
 5. Ustaya götürmenizi öneririm. Üstte sizin gördüğünüz alan dışında içtede çatlak oluşabiliyor. Kırık alana çok daha geniş bir delik açıp aynı kalınlıkda yuvarlak bir ahşap yapıştırıp daha sonra vida deliğini yeniden açıyorlar.
   
  Pinkerton bunu beğendi.
 6. evet aynı durum benim de daha önce başıma geldi. aynı cins bir ağaç oyulan yere gömülerek yapıştırılmıştı. strat tipi gitarda o kısım pickguard altında kaldığı için sorun teşkil etmez.
   
 7. evet dediğiniz yöntemi yabancı bir sitede gördüm, adamın dediğine göre krırk parçayı ne kadar yapıştırsa da tekrar atıyormuş. mecbur dediğiniz gibi yaptıracam. ankara'da önerebileceğiniz luthier var mı?

  http://diystrat.blogspot.com.tr/2013/08/repairing-collapsed-wood-in-front-of.html
   
 8. fiyatı ne kadar tuttu sizin tamirin?
   
 9. Evrensel müzik evi. Kenan usta
   
 10. 4 sene önce Tünelde rıfat fret değişimi ile beraber 200 tl ye yapmıştı
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş