Analog Set Dizmek..

petrucci nin tonu karışık be abi. adam power larada önem verdiği için sololarda direk bi overdirve a geçmesi tonu çok etkileyeceği için metal pedallara daha yatkın bi tonu var sololarının.

kendi fikrim olarak şöyle diyim: boss un metal zone pedalından 2 tane alırsın. birini power a ayarlarsın.midler ve drive kısık olarak.soloya geçicen zaman diğer pedalı; drive ı yükseltip, mid verirsin.bide reverb ve delay verirsin. öyle yakalayabilirsin.

zaten adamın tonu köşeli ve yırtıcı. overdrive la alınmıyo adamın tonu. çünkü genelde power ıda çok kullanıyo.power dan soloya geçerken pedala basıyo ton çok az değişiyo ,,çok belli olmuyo.

Bu arada farkındamısın bilmiyorum ama Boss pedallarda truebypass yok...hepsini bağlarsan gitarı son ses te yapsan iğrenç feedbackten dolayı gitarı duyamazsın duysan da camur gibi bir ses gelir..

kablolama ve izole tesisatının yanı sıra elektrik besleme hattını temiz tutman yararına olacaktır..bunu unutma...

Uzun süredir analog setup kullanıyorum. Sana söyleyeceğim en önemli şey asla önünü bu kadar doldurmaman. Analog setup evet gerçekten en güzeli en doğalı. Ama düşün bakalım 5-6 tane pedalı taşımak onlara güç vermek hepsini sorunsuz bağlamak falan oldukça zor. Etrafımda gördüğüm kadarıyla insanlar analog setup ı processor e benzetmeye çalışıyorlar. Örneğin compressor. Comp. u çoğu insan nerde nasıl kullanıcağını bilmiyor. Önce zorunlu olanları kullanmayı öğren derim. Mesela bu pedalların hepsini zaten bir amfiye girceksin ve bu amfininde bir equalizer ı zaten var. Bunun üzerine pre amp in önüne bir eq daha bağlamak biraz mantıksız. Benim setup ı sorcak olursan aşağıdaki gibi...

cry baby-->boss Tu-2-->Boss OS2(bu gidici)-->Boss CH-1--> Boss DD-3

Merhabalar , bende de mxr eq , boss dd-3,boss sd-1 ve mesa boogie v-twin var, amoremorte'nin dediği gibi çok fazla çorba yapmamak gerekiyor olayı ama biz doyumsuz insanlar , reverb de olsun, phaser da olsun , chorus da olsun demeye devam edeceğiz.
Musicman sana tavsiyem -eğer konserlere , programlara falan anfi taşıma derdinden kurtulmak istiyorsan -en az 2 tane ax17 tüp barındıran(ve en az 2 kanallı) bir preamp alman.Dibox olarak da behringer ultra g deneyebilirsin.Preamp olarak da ,denk gelirsen mesa boogie v-twin veya hughes and kettner tubeman2'yi öneririm.Herhangi bir multi fx processorunden (gt-8 , ax1500g gibi) efektleri kullanıp , preamp katını analog tutmayı düşünüyorsanız da vazgeçin derim, zira ekonomik açıdan iyi olur diye ben korg ax1500g,mxr eq,mesa ve boss od dizilişini denedim , korg'tan sadece reverb ve delayleri almama ragmen ton ciddi anlamda renk kaybetti.

Amoremorte demiş ki:
Örneğin compressor. Comp. u çoğu insan nerde nasıl kullanıcağını bilmiyor.

yanlış anlamazsan gerçekten iyi niyetime ve hiçbir tartışmaya yakınlaşmaksızın soruyorum

senin fikrince compres.nerde nasıl kullanılmalıdır??? bende kullanıyorum .hayır bende yanlış kullanıyo olabilirim. sadece meraktan soruyorum.bilgi bilgiden üstündür. iddalı konuşunca merak etiim .gerçekten sorumda samimiyim

Kesinlikle doğru aslında musicman in dedikleri. Ama bir setup için ünlülerin full setup ını örnek almak ne kadar doğru olur? Sonuçta bizim ne teknisyenimiz var ne de 6 tane ge-7 alacak paramız var. Yapmak gereken minimumla maksimum verimi alabilmek. Tabi bende isterim boss od3 tubescreamer proco rat blues driver ı arka arkaya kullanmayı. Ama musicman in en son dediği şey en doğrusu. İyi bir fender iyi bir analog setup ve iyi bir amfi. Bu pedalları taşımak kurmak tekrar toplamak hepsi ayrı bir eziyet. Ayrı ayrı düşünmek gerekiyor. Son olarak kesinlikle kullanılan her pedal bir fark yaratır bunda kimsenin şüphesi olmasın.

Death-Lead demiş ki:
Amoremorte demiş ki:
Örneğin compressor. Comp. u çoğu insan nerde nasıl kullanıcağını bilmiyor.

yanlış anlamazsan gerçekten iyi niyetime ve hiçbir tartışmaya yakınlaşmaksızın soruyorum

senin fikrince compres.nerde nasıl kullanılmalıdır??? bende kullanıyorum .hayır bende yanlış kullanıyo olabilirim. sadece meraktan soruyorum.bilgi bilgiden üstündür. iddalı konuşunca merak etiim .gerçekten sorumda samimiyim

Asla yanlış anlamam. Öncelikle forumda aratırsanız bu konuyla ilgili DrB'nin bayağı bilgilendirici bir açıklaması vardı. Comp. aslında sonsuz sustain vermek için kullanılmıyor. Comp., çalış sırasında oluşan sinyal farklarını dengelemekte kullanılan bir alettir. Drive la birlikte genelde comp. kullanılmaz. Ama yaptığımız şey müzik. Müzikte her şey mümkün. Söyledilerim sadece genel yaklaşımlardır. Drive la kullanılmamasının nedeni aslında bu tip efektlerinde compressor efektiyle aynı işi yapmasıdır. ASlında her drive pedalı sinyali biraz compress eder. Bir de üstüne comp. kullanılırsa acaip basık ve çalış nüansları kapanmış bir ton elde edilir.

Örnek olarak en çok nerelerde kullanıldığına gelirsek. Hemen hemen clean ton kullanılan bütün funk kayıtlarında gitarlarda compressor efekti vardır. Çünkü gitara veya amfiye göre clean tonda çalarken tiz ve bas frekanslar arasındaki uçurumlar compressor kullanımı ile kapatılır. Tabi yine bu bir zorunluluk değil. Ama sonsuz sustain için compressor kullanmak mevcut tonu bayağı bir öldürüyor. Mesela gary moore'un hayvan gibi sustain kullandığı parçalarının hiç birinde compressor yoktur. Bu tip muhabbetlerden sonra "ama still got the blues daki o ton nasıl çıkıyor" sorusu gelir bir yerden. O ton lespaul-->marshall guv'nor-->marshall jtm45 ten çıkıyor sadece. Tabi dünya üzerinde kaç kişi bu ekipmanla o tonu çıkarır tartışılır. Ama müzikte asıl olay ne ile değilde nasıl çaldığımızdır.

arkadaşlar bende analog setup kurmak istiyorum ama aklıma takılan sorular var
1.hepsini true bypass gerçekten çok önermli midir.setupta true bypass olmayan pedalların olması neyi degiştirir?birde hangı markalar true bypass kullanır
2.boss un twın pedalları var ce 20 fln gibi bunlar analog mudur baktıgımda tum ayarları anolog gibi
3.tu-2 ne işe yarar rack tunerler gördüm bi sitede ohaa bu ne fln dedim bayaa da saglam fiyatları vardı.
4.tubescreamer ve compressor kullansam ne olur ikisinin işlevleri arasındaki fark nedir
5.wah-comp-tubescreamer-akustık sımulator-drive-eq-chorus-delay reverb-noise gate-bide dı box düşünüyorum fiyat çok uçuk olmuyacak şekilde tavsiyeleriniz ne olua mesela chorusu boss al yok drıve ı mxr al gibisinden

pedalboard0le.png

drivelari her zaman amfiden alma taraftariyim. (tabi cok kaliteli bir amfiden)

buarada V847nin yerine 535q da olabilir...

misericord demiş ki:
teşekkür ediyorum arkadaşlar. peki bu analog setup mı yoksa prosesör mü çıkmazında sizin öneriniz nedir?

Saçma olucak ama boss gt-8 sahibi olarak Analog öneririm. Memnun değil miyim? Gayetde memnunum aslında en azından beklentilerimi biliyorum procesorlerden. Efekt konusunda gayet doyurucu olabiliyor processorler (mümkün olmasa da aynı olmak nispeten daha bi benziyor). Drive konusuna gelince bence her ne processor olursa olsun zırt dediği yer orasıdır. Muhakkak iyi bir ton alırsın beğenine yakın bir ton alırsın ancak gerçekten analog tadını almışsan tatmin olman çok zor üstad. Benim şahsi fikrim (yanlış olma ihtimali çok yüksek olsa da) Para bulasıya kadar tamamen efektleri processorden drive ve ekolayzır ı analogtan almak. Kolay gelsin ;)

delidehset2000 demiş ki:
1.hepsini true bypass gerçekten çok önermli midir.setupta true bypass olmayan pedalların olması neyi degiştirir?birde hangı markalar true bypass kullanır
2.boss un twın pedalları var ce 20 fln gibi bunlar analog mudur baktıgımda tum ayarları anolog gibi
3.tu-2 ne işe yarar rack tunerler gördüm bi sitede ohaa bu ne fln dedim bayaa da saglam fiyatları vardı.
4.tubescreamer ve compressor kullansam ne olur ikisinin işlevleri arasındaki fark nedir
5.wah-comp-tubescreamer-akustık sımulator-drive-eq-chorus-delay reverb-noise gate-bide dı box düşünüyorum fiyat çok uçuk olmuyacak şekilde tavsiyeleriniz ne olua mesela chorusu boss al yok drıve ı mxr al gibisinden
birde true bypass olmayan aletlerde olacak sinyal kayıplarını di boxla yükseltemezmiyiz

delidehset2000 demiş ki:
delidehset2000 demiş ki:
birde true bypass olmayan aletlerde olacak sinyal kayıplarını di boxla yükseltemezmiyiz
1- Evet hiç yoktan önemlidir. Sinyal kaybının az olması hep avantajınadır. Ama tamamen Boss pedallardan oluşan setupları kullanan profesyoneller de çok sayıda var...
2- Twin pedalların bildiğim kadarıyla bazıları analog fakat dijital hafızaya sahipler. Bazıları ise hem dijital devreye hem de dijital hafızaya sahipler.
3- TU-2 setup içerisinde yer alan bir tunerdır. Ayrıca diğer pedallara güç dağıtabilir.
4- Tubescreamer overdrive pedalıdır. Compressor da compressordır. İşlevleri tamamen farklı işte... Ne pedalları olduklarını araştır.
5- Hepsi senin zevkine kalmış. MXR'lar oldukça iyiler. Fakat daha önce tüm bu kadar pedala gerçekten ihtiyacın olup olmadığını düşün. Hepsini Behringer alsan bile o paraya nerdeyse GT-8 alınır. :?
Son olarak sinyal kaybını DI Box'la yükseltemezsin.

bundan çıkardıgım sonuçlar
1.sinyal kaybı olabılır ama bırı tane olması pek önemli degil:D
2.twınler cok pahalı belkı ılerde artık :D
3.tu-2 ye ihtiyacım yok çunku az sayıda boss pedal kullanıcagım
4.ya bu nerden çıktı bende bılmıom benım tubescreamerla işim yok :D
5.gerçekten kaliteli bir sistem kurmayı düşünüyorum en ve gitarımla ve pedalımla oynamaktan üşenmeyen biriyim(bundan zevk alıyorum) :D yani yok analog agırdır taşınmaz fln demeyin bana eşşek gibide taşırım :D şimdi karar verdigim birkaç pedalı yazıyım fiyatları hakkında pek bilgim yok alman bi siteden baktım fiyatları türkiye fiyatlarının bilen biri yazarsa sevinirim
MXR M-132 compressor =MXR 10 band eq =BOSS super chorus=electro harmonix deluxe memoryman echo=behringer ultra g sizce şimdilik nasıl (drivea karar veremedim sizden yardımlarınızı beklıyorum)rat kullanan varsa ses örnegi istiom :D (çok şey istıyorum :D :D)

Tubescreamer denen şey zaten drive pedalı ve çok iyidir. "Doğal overdrive" denen olayı ondan alırsın işte. Bi gir bak İbanez sitesine orda ses örnekleri var. Yannız TS-9 veya TS-808 almaya bak. TS-7 de var ama onlar Kore mi ne öyle bi yerde yapılıyo kötüler. Onun dışında dediğin gibi rat olur, paran varsa Mesa Boogie V twin preamp alabilirsin. MXR alabilirsin. Bende Boss OD-3 var oldukça memnunum. Geniş bi ton yelpazesi var. Bi de yurtta nerde bulursun bilmiyorum ama Snarling Dogs diye enteresan bi marka var bi araştır istersen. Bunlara bi bak bi de ne tarz drive istediğini söylersen daha yardımcı olabiliriz. Kolay gelsin.

Geri