Fobi

olaylara ve neslere karşı gösterilen olağandışı istemsiz korkular ve tepkilerimiz fobiler.. benimde değişik fobilerim var,zaman zaman bu korkuların anlamsız,saçma ve aşırı olduğunu düşünüp, mantıklı nedenler öne sürmeye çalışıp fobilerimi yenmeye çalışsamda korkularımı engelleyemiyorum..örneğin;benim kan aldırma,iğne..vs fobim var hatta ambulans sesi duyduğum zaman bile tüylerim diken diken olur,tansiyonum düşer..aynı fobi babamda da var..burda şu soru akla geliyor fobiler genetik mi?..öte yandan bir arkadaşımın sigara fobisi var,kül tablası görünce bile kötü oluyor hatta bunun için psikolojik tedavi bile gördü ve iki senelik tedavi sonuç oldukça ilginçti şöyle ki;arkadaşımın küçüklüğünde onunla ilgilenmeyen annesine bir tepki olarak bu fobisinin oluştuğu ortaya çıktı(bu arada annesi sigara içermiş yani kişiye duyulan tepkiyi nesneye yansıtma)..bu örneği düşünürsek de fobiler geçmiş yaşantılara bağlı olarak oluşup,şekilleniyor..yani fobiler bilinçaltı çelişkilerinin,bastırılmış tepkilerin ürünü olarak mı ortaya çıkıyor?..sizin değişik fobileriniz var mı?..fobilerin nedenlerinin ne olabileceği hakkında ne düşünüyorsunuz?..ve fobilerinizi yenmek için çabalarınız?..

fobiler bence de insanların geçmiş veya şimdilerinde hayata ve çevreye karşı duydukları tepkiler sonucu oluşmuştur. genelde takıntı nitelikli olduklarını düşünüyorm ek olarak ben.çünkü kişinin istemi dışında oluştuğu bahanesi inandırıcı değil.kişi her istediğini yapabilecek irade ve güce sahiptir. kendisiyle ve çevresi ile sorunu olmayan insanların büyük fobileride olmaz. ama tekrar etmek istiyorm kendisi ve çevresi ile sorunu olmayan insanlar!!!

insanin fobileri genetik deildir bnce,ama gecmişimiz fobilerin olusmasinda etkili olabilir.Benimde boceklere karsı (aslında boceklere deil sadece hamam bocegine karsı ) bi korkum var nedense elime alamiorum onlari oyuncak olanlari bile urpertio bni.Benimde gecmişimde bişey olmustur heralde bi bilene gorunmek lazım :)

Evet bence de geçmişimizle ilgili daha geçen sene kan tutmaya başladı beni derslerden falan kaçar oldum...

Düşündükçe 6-7 sene önce bi trafik kazası sonucu pek çok insan yaralanmıştı tam o sırada oradan geçiyorduk ve adamın birini aldık adam ölüyorum diyordu ve sahiden de gidiciydi, kafa yarık böyle...

Yani düşününce kesinlikle geçmişle alakalı sonradan ortaya çıkan şeyler oldukları için genlerle bir alakası olduğuna inanmıyorum.

benim de fobilerim var.ama fobilerin turleri de vardır ,degisir durumuna gore...ornegin cok sacma bir ornekmis gibi gelebilir ;ama klastrofobi(kapalı alan korkusu) bi aralar ''Ekmek Teknesi' diye bir dizi vardı . orada 'Korkut' adlı karakterde bu fobi vardi.bu basit fobiler baslıgında toplanmaktadır.Daha ciddi boyutlarda olan bi fobi baslıgı vardır(ki bu sosyal fobidir)bu turdeki fpbilerde kisi kendine guvensizlik duyar,kendini dıslanmıs hisseder.
fobilerin genetiksel bir yapıya sahip olup olamdıgı tam olarak kesin degil;ama anne ve babadan kucukken etkılenme olduguna dair saglam kaynaklar var.

ablütofobi: yikanmaktan korkma
agirofobi: caddelerden ya da caddelerde karsidan karsiya geçmekten korkma
agorafobi: açik yer ya da kalabalik korkusu
ailurofobi: kedilerden korkma
akluofobi: karanliktan korkma
akrofobi: yüksek yerlerden korkma
akustikofobi: belirli seslerden kokrma
algofobi: aci çekmekten korkma
amatofobi: toz korkusu
amnezifobi: hafizasini kaybetmekten korkma
androfobi: adamlardan korkma
anemofobi: firtina korkusu
antlofobi: sel korkusu
antropofobi: insanlardan korkma
apifobi: arilardan korkma
arakibutirofobi: yerfistigi ezmesinin, yerken, damaga yapismasindan duyulan
korku
araknofobi: örümceklerden korkma
aritmofobi: sayilardan korkma
asimetrifobi: simetrik olmayan seylerden korkma
astenofobi: güçsüz olmaktan korkma
astrafobi: simsek korkusu
ataksofobi: düzensizlikten korma
atelofobi: mükemmel ol(a)mamaktan korkma
aviofobi: uçus korkusu
ballistofobi: silahtan ya da mermilerden korkma
batofobi: derinlik korkusu, yüksek binalarin yanindan geçmekten korkma
batrakofobi: kurbaga, semender gibi çiftyasayisli (amfibyen) hayvanlardan
korkma
belonefobi: ignelerden korkma
bibliyofobi: kitaplardan korkma
bromidrosifobi: vücut kokusundan korkma
brontofobi: gökgürültüsünden korkma
dentofobi: disçiden korkma
dermatopatofobi: deri hastaliklarindan korkma
eisoptrofobi: aynalardan korkma
elektrofobi: elektrikten korkma
emetofobi: kusmaktan korkma
entomofobi: böceklerden korkma
epistaksiyofobi: burun kanamasindan korkma
eritrofobi: yüz kizarmasindan duyulan korku
erotofobi: cinsellik korkusu
farmakofobi: ilaçlardan korkma
fazmofobi: hayaletlerden korkma
febrifobi: yüksek atesten korkma
filemafobi: öpmekten ya da öpüsmekten korkma
filofobi: sevmekten, asik olmaktan korkma
fobofobi: korkmaktan korkma
fotofobi: isiktan korkma
gametofobi: evlenmekten korkma
gefirofobi: köprülerden geçmekten korkma
gerontofobi: yasli insanlardan ya da yaslanmaktan korkma
glossofobi: topluluk önünde konusmaktan korkma
haptofobi: dokunulmaktan korkma
harpaksofobi: hirsizlardan ya da bir suçun kurbani olmaktan korkma
helyofobi: günes'ten korkma
hematofobi: kan korkusu
herpetofobi: sürüngenlerden korkma
hidrofobi: sudan, yüzmekten ya da bogulmaktan korkma
higrofobi: nemden ya da yagmurdan korkma
hipegiyafobi: sorumluluktan korkma
hipnofobi: uyumaktan korkma
hipofobi: atlardan korkma
homiklofobi: sisten korkma
homofobi: escinsellerden korkma
ihtiyofobi: baliklardan korkma
jinefobi: kadinlardan korkma
kakofobi: çirkinlikten, çirkin seylerden korkma
kakorafiyafobi: basarisiz olma korkusu
kanserofobi: kanser olmaktan korkma
kardiyofobi: kalp hastaligindan korkma
karnofobi: etten korkma
katagelofobi: dalga geçilmekten korkma
kemofobi: kimyasal maddelerden korkma
keymafobi: kistan ve soguktan korkma
kimofobi: dalgalardan korkma
kinofobi: köpeklerden korkma
klimakofobi: merdivenden düsmekten ya da merdivenlerden korkma
klostrofobi: kapali yer korkusu
koprofobi: diski korkusu
koulrofobi: palyaçolardan korkma
kremnofobi: yüksek yamaçlardan ya da uçurumlardan korkma
kriyofobi:buzdan ya da donmaktan korkma
kronomentrofobi: saatlerden korkma
ksantofobi: sari renten korkma
ksenofobi: yabancilardan korkma
ksilofobi: tahta seylerden ya da ormanlardan korkma
limnofobi: göllerden korkma
litikafobi: davalardan ve mahkemelerden korkma
logofobi: belirli kelimelerden korkma
lökofobi: beyaz renkten korkma
manyofobi: delirmekten korkma
mastigofobi: cezalandirilmaktan korkma
mekanofobi: makinelerden korkma
melanofobi: siyah renkten korkma
mikrobiyofobi: mikroplardan korkma
mizofobi: kirlilikten korkma
monofobi: yalnizliktan korkma
musofobi: farelerden korkma
nekrofobi: cesetten korkma
nelofobi: camdan korkma
niktofobi: geceden korkma
nozokomefobi: hastanelerden korkma
nüdofobi: çiplakliktan korkma
obesofobi: sismanlamaktan korkma
ofidiyofobi: yilanlardan korkma
okofobi: tasit araçlarindan korkma
osmofobi: belirli kokulardan korkma
pantofobi: her seyden korkma
papirofobi: kagittan korkma
paraskavedekatriafobi: ayin onüçü ve cuma olan günden korkma
patofobi: hasta olmaktan korkma
pedofobi: çocuklardan korkma
peladofobi: kel insanlardan ya da kellesmekten korkma
penyafobi: fakirlikten korkma
pirofobi: atesten korkma
plakofobi: mezar taslarindan korkma
pogonofobi: sakaldan ya da sakalli kisilerden korkma
politikofobi: politikacilardan korkma
porfirofobi: mor renkten korkma
potamofobi: irmaklardan ya da su akintilarindan korkma
potofobi: alkollü içeceklerden korkma
pteronofobi: kustüyünden korkma
pupafobi: kuklalardan korkma
radyofobi: radyasyondan, iks isinlarindan korkma.
ranidafobi: kurbagalardan korkma
selenofobi: ay'dan korkma
siderofobi: yildizlardan korkma
simetrofobi: simetriden korkma
skiofobi: gölgelerden korkma
sosyofobi: toplumdan, genel olarak insanlardan korkma
soteriofobi: baskalarina muhtaç olmaktan korkma
tafefobi: diri diri gömülmekten korkma
takofobi: yüksek hizdan korkma
talassofobi: deniz ya da okyanus korkusu
tanatofobi: ölümden korkma
teknofobi: teknolojiden korkma
teratofobi: gebe kadinin, sekilsiz, çirkin bir çocuk dogurmaktan korkmasi
termofobi: isidan korkma
testofobi: testlerden ya da sinavlardan korkma
tokofobi: gebe kalmaktan ya da çocuk dogurmaktan korkma
tomofobi: ameliyat olmaktan korkma
toksifobi: zehir korkusu
topofobi: belirli yerlerden korkma
travmatofobi: yaralanmaktan korkma
trikinofobi: gida zehirlenmesinden korkma
triskaidekafobi: 13 sayisindan korkma
tripanofobi: asi ya da igne olmaktan korkma
trikopatofobi: saç hastaliklarindan korkma
ürofobi: sidikten korkma
venereofobi: zührevi hastaliklardan korkma
venüstrafobi: güzel kadinlardan korkma
vermifobi: solucanlardan korkma
zelofobi: kiskançliktan korkma
zoofobi: hayvanlardan korkma

bakın yüzlerce fobi türü varmış abi korkularını yenceksin herşey beyinde bitiyo,beynimiz o kadar güzel donatılmışki insanoğlunun istedikten sonra yapamayacağı şey yoktur,yeterki kurtulmak iste.
daha çok kadınlarda görülüyo diye düşünüyorum bu fobik şeyler,herşeyden korkuyorlar abi,nazlı yaratıklar işte bence ilgi çekmek için yapıyorlar

Bunların arasında Düğme fobisi yok. Bende var ama düğmeli kıyafetler giyemem, giyen insanlarlada temasda bulunamam. Biraz garip biliyorum ama böyle işte :s .

Dugme fobisi olan benimde bir arkadasim var, garip bir fobi :) ama benimde karanlik bir odada olma (yalniz ya da birileriyle farketmez), karanlikta uyuma fobim var.

Ya bir gece lambasi, ya Tv acik uyuyorum her gece yaklasik 10 yildir. Yani neden son 10 yildir bilmiyorum bile, garip! Cunku kucukken bile boyle bir korkum yoktu :D

Cok sorgulamiyorum, cunku bu fobimi dusununce de korkuyorum, yani 'neden karanliktan korkuyorum?' sorusunu aklimdan gecirmemeye, cvp bulmamaya calisiyorum. Artik zaten aliskanlik olmus ama yenemiyorum bu korkuyu..

Bencede ustune gittikce korkularimizi yenebiliriz.Ama bnm bocek fobimi yenmem için elime bi karafatma almam gerekiosa ilk etapta asla yenemem :D o yuzden cok ustune gitmemek gerek die dusunuorum.

Dikkatle inceleyesemde kendim için seçebildiklerim bunlar....Ben en çok delirmekten korkarım ama onu bulamadım yukarıda....

Ayrıca düğme bildiğim kadarıyla cinsellikle bağlantılı bir durum..Düğme penisi , düğme deliği de vajinayı simgeliyor...Hoş gerçi bu freud un saptaması ama..

Ayrıca şuna epey baktım yanlış mı okudum acaba diye ;

fleez demiş ki:

Dikkatle inceleyesemde kendim için seçebildiklerim bunlar....Ben en çok delirmekten korkarım ama onu bulamadım yukarıda....

Ayrıca düğme bildiğim kadarıyla cinsellikle bağlantılı bir durum..Düğme penisi , düğme deliği de vajinayı simgeliyor...Hoş gerçi bu freud un saptaması ama..

Ayrıca şuna epey baktım yanlış mı okudum acaba diye ;

hayatın getirdiklerinden olsa gerek gün geçmiyorki yeni bir fobi edinmeyelim,delirmeyelim..korkma delirmekten..zaten hepimiz biraz deli değilmiyiz..(gerçi senin bahsettiğin 'delilik' kavramı klinik olan sanırım)..
bu arada delirmekten korkma fobisi;dementophobia / lyssophobia / maniaphobia..imiş

bana göre fobiler panik atakla irinti bir durum...benim fobilerim ataklar yaşadığım zaman ortaya çıkardı...sokaga çıkmaya korkardım mesela...bunların dısındaki günlük korkularım ise;bana ait olan şeyleri kaybetmek...

yuh demiş ki:
[hayatın getirdiklerinden olsa gerek gün geçmiyorki yeni bir fobi edinmeyelim,delirmeyelim..korkma delirmekten..zaten hepimiz biraz deli değilmiyiz..(gerçi senin bahsettiğin 'delilik' kavramı klinik olan sanırım)..
bu arada delirmekten korkma fobisi;dementophobia / lyssophobia / maniaphobia..imiş

dementophabia fobisi için çılgınlık fobisi yazıyordu ama bilmiyorum benim demek istediğimle aynı şeymi..Delirmekten kastım gerçekten delirmek, aniden birdenbire zihnimin kullanılamaz hale gelmesi.Biranda iplerin kopup cinnet geçirme ihtimali korkusu..Hiç inanmadığın yahut hiç beklemediğin birşeylerle karşılaşma korkusu,sabah uyandığınızda farklı bir yerde olma korkusu gibi..

En küçük ayrıntılar ile dolup taşar zihnimde ve bir gün bunları kaldıramaz hale gelip istemdışı çalışmasından yahut çalışamamasından korkmak diyelim biz en iyisi buna... ;)

bnde hidrofobi var
daha önce karanlıktan ve yükseklikten de korkardım ama zamanla geçiyor.yüksekteyken hala ürperiyorum ama fobi niteliğinde değil artık.
suve boğulma fobimse dönem dönem artıyor dönem dönem yok oluyor sebebini çözemedim denize bile giremiyorum ama artık yüzümü yıkayabiliyorum :p

Bizim grupta da bazen kakafobi oluyor, herkes kafasına göre çalınca :p

Şaka bir yana ciddi anlamda yükseklik korkusu var bende. Küçükken tramplenden havuza atlarken ayağım kaymış ve gerisin geri betona düşmüştüm. 2-2,5 metreden. O günden beri apatmanda yüksekte oturamam, pencereden bakamam vs.

ya bi insanda ayak korkusu olur mu bendede o var işte. birisi yanımda çıplak ayakla oturuyorsa bana değmesinden kokuyorum tiksiniyorum iğreniyorum. korkuyorum ve ben bunu yenemem.

benim uzun saçlı suyun içinden çıkan kadın fobim var.çok saçma ama bu halkadan da benzerlerinden de çok önce vardı bende.hatta bir kere boluda tek başıma kamp yaparken gece gölden gelen konuşma seslerine iki saat dayanmıştım.en sonunda ölmenin bu korkudan daha iyi olacağına karar verip gölün kıyısına gittim ve 10 dakika kadar kadının sudan çıkıp beni yanına çekmesini bekledim.mesela ormanda kayboldum,vahşi hayvan gördüm,tekne altında kalıp boğulma tehlikesi atlattım,uçurumun ortasında asılı kaldım ama hepsi hikaye bu korkunun yanında.çok düşündüğüm için bazen yaratacağıma bile inanıyorum.

Geri