Fobi

böceklerden çok korkuyorum küçük büyük farketmez gördüğüm yerde çığlığı basıyorum... korkulu rüyam yalıne geldiler sürekli rüyalarımda bana saldırırlarken görüyorum....

yılanla hayatında çok fazla karşılaşmazsın ama yükseklik ve asansör her zaman çıkabilir karşına. yani bunları yenmen daha kolay değil mi:)yılana sarılıp yatmakdan:)Allah Muhafaza boğuverir adamı:S gerçi ben korkmuyorum hatda 4-5 sefer karşılaştık ama:Dsarılıp yatamam genede:D

ya tabi korkmamak gerek . yani ne gerek var. ben çok tembel olduğum için korkmuyorum. korkmaya bile üşenirim. o yüzden 151 kilo oldum. yat yat. dur bakalım ama şişmanlıcam diye korkuyorum.

hematofobi: kan korkusu
bende de kan korkusu var.Kan gorunce yada cok fazla kandan bahsedince bayılacak gibi oluyorum,bilek ici,dirsek ici,boyun gibi ince derili kısımlar kanayacak gibi geliyo ve dokunamıyorum ve eger ayaktaysam topuklarım da kanayacak gibi geliyo,cok ilginc belki ama,lisedeyken biyoloji dersinde sezeryandan bahsederken bizim sınıftaki bi cocuk bayılmıstı.Meger kan tutuyomus:)ben de baya bi dalga gecmistim.Ondan sonra ne hikmetse beni de kan tutmaya basladı;))

arkadaşlar bence bu fobi dediğimiz şey aslında insanın hükmedemediği şeylerden çekinmesi,korkması,uzak durmasıdır. mesela inanlarda en başta güneş fobisi vardı çünkü güneş onların tenini kurutup vücütlarındaki suyu götürüp ölümlerine sebep oluyordu.sonra güneşten korunmayı öğrendiler,suya fobi çıktı ortaya;o da alıp götürdü ekinleri,yaşamları,alanları o yüzden korktular.ama her korku bastırılıp yok olduğunda bir yenisi çıktı ortaya çünkü doğa ve dünya genişti ve insanların hala olduğu gibi en başından bu yana bilmediği hükmedemediği birçok şey var.işte korkuların çoğu'dikkat hepsi demedim:)' bu sebeplerden yani korkma,hükmedememe ve karşısında kendini zayıf görmekten kaygılanır.bazen de çevrenin etksinden dolayı bu çeşit fobiler görülebilir. örneğin köpekleri çok sewersiniz ama birisi üsütnüze bir köpeği salsa ondan sonra köpek fobiniz başlar çünkü siz kendi içinizde her köpeğin size saldıracağını düşünürsünüz.yani çoğu fobimizi bizler yaratırız.bir örnek daha vermek istiyorum. bir psikiyatr ingiltere de ikiz olan bebeklerden birisine 10 yıl koyunun saldırgan olduğu,vahşi ve yaklaşılmaz bir hayvan olduğunu,diğerine de kurdun çok sewimli,sewecen,uysal bir hayvan olduğunu anlatmış.yıllar geçmiş ve bu iki çocukta o hayvanlardan uzak tutulmuş gösterilmemişler. genç olduklarında koyun anlatılan koyunu ilk gördüğünde ağır bir depresyona girmiş ve kriz geçirmiş,kurt anlatılan ise kurdun boynuna sarılmış ve onun saldırılarını anlatılanlardan dolayı oyun sanmış. yani demem o ki :)insanlarda oluşan fobiler çoğunlukla çevre etkilerinden ve kendi kendilerini etkilemekten kaynaklanır.bunun üztüne ya kardeşim senin yok mu peki diyen arkadaşlar olacak tabii war efendim war bende de war :) işte zaten nedenini bildiğin halde yenememek daha da kötü :)))

ya bende size bişey danışıyım arkadaşlar belki benle aynı duyguyu yaşayan vardır.ben eve girdiğim zaman eğer evde biri yoksa helede akşam ve hava karanlıksa evin hertarafını dolaşıp yatakların altına bile bakıyorum evde biri olabilirmi diye.tabi odalara giderken bütün ışıkları yakarak gidiyorum :p bigün bakmıcam diyip salona gittim ve oturdum ama öyle huzursuz oldum ki yine gittim heryere baktım.bu fobi midir yani evde yanlız kalma fobisi yada benimki acaba takıntımı yada ne :?:

swin demiş ki:
ya bende size bişey danışıyım arkadaşlar belki benle aynı duyguyu yaşayan vardır.ben eve girdiğim zaman eğer evde biri yoksa helede akşam ve hava karanlıksa evin hertarafını dolaşıp yatakların altına bile bakıyorum evde biri olabilirmi diye.tabi odalara giderken bütün ışıkları yakarak gidiyorum :p bigün bakmıcam diyip salona gittim ve oturdum ama öyle huzursuz oldum ki yine gittim heryere baktım.bu fobi midir yani evde yanlız kalma fobisi yada benimki acaba takıntımı yada ne :?:

Aynısı bende de oluyor :) ama benimki şöyle; ben evde kimsenin olmadığını bildiğim halde bütün odalara bakıyorum:) bu fobimidir bilemiyecem ama...bunun küçükken benim başıma gelen korkunç bi olaydan etkilendiğimden dolayı bu hastalık gibi şey belirmeye başladı sanırım. Dinlemek isteyen varsa okuyabilir;
Bir gün arkadaşımla bizim eve gidicektik, evde kimse olmadığını biliyoduk, o zamanlar ilkokul 2 ya da 3 e gidiyom hatırlamıyorum, sonra biz odada otururken bir tıkırtı duyduk, sonra ben odadan koridorun sonuna karanlığa doğru baktım, karanlıkta odada biri aniden süzüldü ve kayboldu, sonra tüylerim diken diken oldu ve arkadaşımın bulunduğu odaya tekrar döndüm kapıyı kilitledim ve gördüğümü anlattım, çok korkmuştum, ardından salondaki müzik seti kendi kendine çalmaya başlamıştı, sonra müzik setinin yanına korkuylaa gittikten sonra orda kimseyi bulamadım ve kapattım, odaya döndükten sonra tekrar açıldı ve ben tekrar korkudan kapıyı kilitledim, aradan 5 dakika geçmedi müziğin sesi gittikçe yükseliyodu, ardından aniden şimşek hızıyla bir el kapının koluna yapıştı biz çığlık attık, kapı kilitli olduğu için açamadı ve kayboldu, hep korktuğum zaman gözlerim dolar benim, dolmaya başladı, ben odanın penceresini açtım ve atlamaya niyetlendim, (çocukuz ya işte akla bak) arkadaşımda hadi olum diyodu bana, oda peşimden gelcekmiş :)
sonra biz tabi korkularımızın doruklarındayken, bizi rahatlatan bir ses geldi, "lan açın lan açın benim" , konuşan abimdi :)

Saygılar...

ben de düşmekten çok korkarım.bu aslında benim dengesizliğimle ilgili.biraz da insanlardan uzak,sakin bir şekilde büyütülmemle ilgili sanırım...
küçükken hiç koşmazdım,ordan oraya atlamazdım,kısacası normal çocuk davranışları göstermezdim,hiç yaramazlık yapmazdım.bütün çocukluk hayatım boyunca bi kere dizim kanamıştır, o da bahçede cam kırıklarının üstünde oturduğum için olmuştu zaten :)
kısacası bir tür çocuk konservesi olarak büyüdüm...
bu da hayatıma yansıdı işte, yürümeyi bile bilmiyorum desem yeridir yani.kendime zarar vermesinden korktuğum hiçbir aktiviteyle işim olmaz mesela...hala bisiklete binemem,en çok da buna üzülürüm : (

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği anlaşılmayı güçleştirecek ölçüde yazım ve anlatım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından silinmiştir. Kasıtlı olarak Türkçe'yi yanlış kullanmaya devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

evde tek başımayken en ufak bi seste elime bıçak alıp dolanıyorum evi..sanki çıksa biri bişey yapabilicem.. bide sizde oluyomuydu bilmiyorum ama küçükken koridordan tek başıma geçerken arkamda biri varmış gibi koşarak geçerdim.. değişik...

önceden bazı korkularım vardı benim de ama şu anda ilginçtir hiçbirşeyden korkmuyorum... fakat şöyle bir korku türettim son günlerde korkular kendilerinden korkmadığımı öğrenince ne yapıcaklar... daha fena bi fobi türü çıkmasın ortaya daha sonra...çıkarsada zaten bunu japonlar veya caponlar yapar... pokemonlardan korktuğumu belirteyim...

ruhastasi demiş ki:
evde tek başımayken en ufak bi seste elime bıçak alıp dolanıyorum evi..sanki çıksa biri bişey yapabilicem.. bide sizde oluyomuydu bilmiyorum ama küçükken koridordan tek başıma geçerken arkamda biri varmış gibi koşarak geçerdim.. değişik...

Hehe sen bunu anlatınca küçükken bi anım aklıma geldi;
Bende uyuduğum oda dan korkardım, bütün ev ahalini kaldırır salona geçerdim, annemde korkulacak bişi yok diye abime göstertirdi, o da koridorun bir ucundan odanın sonuna kadar gidip gelirdi; değişik..

Saygılar

banada olur ya o döner sürekli arkama bakarım.ama sadece evin koridorlarındada değil gece geç saatlerde evime dönerken hele yolda kimse yoksa önce arkama baka baka yürümeye başlarım sonra ise koşmaya :p

fobilerin kesinlikle bir geçmişi var.bende ileri derecede böcek fobisi var..bayağı önce annemin arkadaşının çocuğu izci kampına gitmişti.ormanda kamp kurmuşlar sonra çocuk kamptan geldıkten sonra saçları felan dokuldu işte herkes kanser zannetti..doktorlar teşhis koyamadı çocuk bir buçuk yıl bayağı bir çile çekti..doktorlar bir şey yapamıyordu çünkü...meğerse kamptayken çocuğu yumurtlama döneminde olan bir böcek ısırmış..ondan beridir sanırım böcek sinek tiksinirim ve aşırı derecede korkarım..evde sinek görünce hüngür hüngür ağlarım felan..
karşıdan karşıya geçmem için illa yanımda biri olması gerek..yalnızsam öksürmem lazım bu nasıl bir şeydir:)
ya da işte bu haritalarda bazı ülkelerin kıyılarında küçük küçük kara parçalarını gösteririler işte onlara dayanamıyorum kaşınmaktan çıldırıyorum..bu ne fobisi olsa gerek?:)

cibele_prah valla alınma ama süper fobilerin var, hepsi de çok orjinal :p .düşünüyorum da senin gibi biriyle vakit geçirsem gülmekten geberirdim. çok sevimli yaaa :twisted:

Geri