Ateistler Hakkındaki Düşünceleriniz Nelerdir ?

'Forum Meydanı' forumunda müzik mağduru tarafından 18 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

1. Ülkemiz insanlarının sahip olduğu en büyük tabulardan biri de şüphesiz ki dindir. Bu konu çoğu zaman bir dayatmaya kadar ilerliyor o yüzden son dönemlerde gözlemlediğim kadarıyla bu dinsel dayatma diyalektiğin de söz ettiği gibi din karşıtlarının, yani ateistlerin ve agnostiklerin sayısını artırıyor. Merak ettiğim şey sizin bu gelişme hakkında ne düşündüğünüz. Sizce bu durumun sonuçları ne olur ? Zararlı bir durum mu yoksa sadece tercihten mi ibaret ?

2. Kimsenin dini tercihi bizi baglamaz elbet herkes kendisinden sorumludur ancak görüyorum ki anneye babaya atarlandim sevgilim bozuk atti kor olsun boyle hayat tipleriyle dikkat cekmek için ateistim diye bas bas bagiran ergen tayfaya sozum.Turkiyede ki ateist olan erkeklerin sunnetli dolasip kuran kursuna zorlada olsa gonderilmesi bir ironidir hepsi demiyorum. Sahsen bunlar fazla baskici tutumlardan olusuyor kisi bir bosluk ariyor kurtulmak icin bunu da ateizmle sagliyor hickimse yok oh ...dediğim gibi bu yazdıklarım sahsi fikirlerimdir kendi kararidir kisinin sozum ateistim diye bas bas bagiranlara

AzRocK ve müzik mağduru bunu beğendi.
  3. J-P

J-P

793
    416
    1,705
    önemli olan bişeylere inanıpta onun gölgesinde her türlü pisliği yapma hakkını kendinde bulanlar ya da kendini ve etrafındakileri kandıranlar.
    İnanmayanlar bunlardan daha iyidir bana göre.

4. Çok güzel bir soru ;) Tartışma bitince satanistleri de tartışabilir miyiz ?

cruiser_rider bunu beğendi.
  5. Benim merak ettiğim insanların ateizm i nasil tanimladigi.allah a inanmayan mi yoksa hic bir güce, yaraticiya inanmayan mi? Ya da allah i nasil tanimliyoruz? Bana gore allah in olması çok bir şey ifade etmiyor.başkasi için çok farkli olabilir ve saygi duyarim.o da bana duyarsa tabi ki.gene de kendi capinda felsefi düşünen birisi olarak her zaman sorgulayacagim bunlari.

telecaster52 ve Ze_uS bunu beğendi.
  6. Ateizm biraz psikolojik bir durum bence. Herkes bu dünyanın nedensiz oluşmayacağını bilir. Dindar Allah yarattı işte der, kimi tür ateist neden diye diye öğrenmeye çalışır.

7. Fizik kurallarini hiçe saymak aptallik evet ama her şeyi oluşturan bir şey var ise o şey ne sorusunun cevabina "allah iste olm" denirse biraz ayip edilmiş olur.bunu bulmaya calismak aksine çok kutsal ve önemlidir

8. Kerem

Kerem

314
    105
    505
    Keşke insanların ön yargıları yıkılabilse, nice ateistler gördüm hacı'dan hocadan çok daha hoşgörülü ve yardım severdi. Sanırım bu aralar dinin gölgesinde bir haltlar karıştırmakta moda. Açıkca belirtmeliyimki ateist değilim ancak, dini inanç sahibi bir insanda değilim. Bana sorulursa din nedir diye, bir şeylerin dayatması veya zorlamasıyla değil iyiliği güzelliği insanın içinden gelerek yapmasıdır..

9. Başlık doğru anladığım şekilde ateistleri öğrenmekse, araştırıp, okuyup, sorgulayarak ateizmi seçmiş kişiler kültür, bilgi, din konusunda herkesten 1-0 öndedir ve inançlı kişilerden de daha iyi, hoşgörülüdürler. Soru ateizm ise, kişinin tercihi değil, araştırıp sorgulayan kişinin doğrusudur.
    Ateistim, bunu övme ve yayma çabam yoktur, sorgulayan doğruyu bulur. Peşine düşen en inançlı kişinin bile ateizmi seçtiğine tanığım zaten.

Zengin Muhendis, telecaster52 ve Kerem bunu beğendi.
  10. Deistim rahatım

_SeRQeT_ ve Ze_uS bunu beğendi.
  11. Deizme korkakların ateizmi denir, ne düşünüyorsun bu konuda. Tartışma yaratmak amacında değilim öğrenme niteliğinde soruyorum, cevabını ciddiye alacağım yani.

12. Daha önceden de demiştim, ha bu ateistleri görünce müslüman, bu müslümanları görünce ateist olası geliyor insan. Ateist dediğin kültürlü olur, okumuş olur, bilgili olur diye bir şey yok. Gayet öküzü de var, mandası da var. Madem herkesin kendi görüşü, kimseyi bağlamıyor, en iyisi benim yolum, en iyisi sizin yolunuz. :)

13. 7r7

7r7

306
    153
    1,555
    dinler ve peygamberler olmasaydı bunun sadece yaratılan evren için istediğiniz gibi teşekkür edebilirmişiz diye bir söylenti nesilden nesile aktarılsaydı kesinlikle ateist olmazdı :D

14. Apateistim, ateizm ile teizmi aynı derecede boş ve tartışması anlamsız görüyorum.

15. Kısır döngü kaynağı: "Ateizm ile teizmi aynı derecede boş ve tartışması anlamsız görüyorum." demeyi bile anlamsız görüyorum.
    Sonuç: Ben aslında yoğum la.
    Antitez: Cogito ergo sum.
    :D

Kerem bunu beğendi.
  16. Açıkçası ingilterede olsak ateist olurdum sırf allah yokmu yoksa kanıtla sorusu yada sımdıkı maymunlar neden insan değil gibi sikimsonik soruları almamak için deistim diyorum

Kutay_ bunu beğendi.
  17. Anladım, teşekkür ederim.

18. 7r7

7r7

306
    153
    1,555
    onun yerine ingilizce duyardın bence hiç merak etme çünkü bu sorular/cevaplar evrensel heryerde aynı şey tartışılır yıllardır yüzyıllardır :D

19. Daha az duyardım bence :)

20. Şunu eklemeden edemeyeceğim başlık altına ateist olduğumu belirttim ve eğer insanların görüşlerine saygısızlık edilecekse ben de ederim. Karşılık verdiğimde ne diyosun diye bir yanıt almak istemiyorum, saygısızlığa karşılık olur benimkisi sadece.

Bu Sayfayı Paylaş