22 perde ile 24 perde arasındaki fark

arkadaşlar 22.24..perde muhabbeti baya geyik olmuş sanırım :LOL: bende olaya bıraz mudahsle edeyim :p 22.perdede..perdeler arasında genişlik mesafesi 24.perdeli gitardan daha geniş olur :!: ama..22.perdeligitarda ses oktavı..24..perdeli bir gitara gore daha.az olur..ornek.24perdede3,5.oktav..ise.22.perdeli gitar..3.0.oktavdır olay,bu.tellerin gerginliğine gelirsek...deyişen hiç bir durum söz konusu değil.22..24..yada21.perdeli gitarlarda.zaten akort sistemi genelde aynı :!: gitarın akort sistemi naturel olduğuna göre .22.de ayrı...24.te...ayrı...21.ayrı akort cekmiyoruz.naturel olduğu için hepsinin telleri germe.olayı aynı haliylen..hepsi.. :LOL: bu

egemenguitar demiş ki:
birde evimizde camları örtmek için kullandığımız perdeler vardır ki konumuzla alakası yoktur:D

ev için medium mu gider? jumbo mu? hani scalloped hissi için pencerelere jumbo fret çaktırayım diyorum :LOL:

Bir arkadaşım tünelde amerikan fender denemiş ve tecrübe ettiğinde gördüğü; tellerin standart akort sistemindeyken alışılmadık derecede çok daha yumuşak olduğuymuş. Eleman bu durumun çalım rahatlığına nasıl yansıdığını ballandıra ballandıra anlatıyor vallahi ; "olm en alt teli klavyenin en üstüne kadar zorlanmadan gerebiliyorsun, süper lan"... demesi beni ilgimi uyandırdı.

Lakin ben bir açıklama getiremedim. Sonuçta tel gerginliği standart akortlu her gitarda aynı olmalı değil mi? Bu gevşek telli ama standart akortlu fender'in klavyesi daha kısa (21 perde) olsa bile gerginlik aynı olmaz mı?

GIRNATA dostum tel gerginliği şunada bağlı kullangığın telin kalınlığına bağlı biliyorsun teller numaralı bazıları kalın bazılarıda ince olur..eğer kullandığımız tel inca ise :!: gitarımız 21.perdeliyse teller cok yumuşak gelir eğer tellerimiz kalın isie tabiki tellerin gerginliği bira daha sert olur.yani tellerin kalınlığıyla ilgili bu olay butun gitarlarda bu aynı 21.22.24.perdeli tüm gitarlarda...

Söylediğin kadar fark azsa 24 perdeli almak daha mantıklı. Hem oktavı daha fazla. Peki bu gitaristlerin bir kısmı niye inatla 22 perde alıyor? Bu perde genişliği muhabbeti yüzünden mi?

Scale sabit iken perde genişliği vs her şey aynıdır...

22-21 perdeli gitarlarda sap manyetiği 24. fretin olacağı yere gelir... Burası 12. fret gibi gani gani harmonik alınabilen bir yerdir, bu yüzden de sap manyetiği tonunu olumlu etkiler.

kulaktan dolma bir bilgim var
22 perdeli gitar rtim için 24 perdeli ise solo için uygudur
haa
22 perdeli gitarla solo calınmaz mı :D
elbetteki çalınır ama o 2 perdenin eksik olması ton olayında çok bi değişiklik yapacagını sanmıyorum çünkü 22 de olsa 24 de olsa
akord düzeni fred aralıgı gibi bazı ayarlar aynı olacaktır. buyuzden tonda büyük bi etkisi olmaz diye düşünüyorum

parmak sıgmasıyla ilgili diye düşünmüyorum...nitekim bi zakk wylde o parmakla 24 perde calamazsa ben calabillirsem ayıp olur bay zakk' e :) ...tel gerginligi de oldugunu düşünmüyorum burda da mick thompson isimli insan hayvanı bi abimiz devreye giriyo.benim kolum kadar kaslı olan parmaklarıyla mtm-2 sinin tellerini eşek kadar gerdiriyo... :) ton ile alakalı oldugunu düşünüyorum...genelde dikkat ederseniz h-s-h dizilimi olmayan gitarlar 24 perde de deiller..genel olarak bu var...buda tonunu etkilediginin gerçek kanıtı...

22 ve 24 perde olayı , sap manyetiğinin tonunda farklılık yaratır. manyetik köprüden nekadar uzakta olursa,alınan ton biraz daha baslı olur çok kaba bi tabirle.

kesinlikle 24 çok daha kullanışlı geliyor bana belkı alıskanlıktandır ama 22 perdeli bi gitarı elime aldığımda iri elli olmama rağmen perdeler arası çok bosluklu geliyor 24 ise daha rahat daha hızlı gibi geliyor. yanı 22 perde daha jazz blues 24 daha metal shred gibi:D

Akortu Do ya çektinizmi 4 perde geriye atıyorsunuz Mi yi. Solo atmaya kalktınızmı 24 hatta 27 perde ihtiyacı doğuyor. Bu köprüde tek manyetik sapta bir tane single manyetik olan gitarlarda genelde var. Benim kanaatim neye alışırsanız o güzel.

Geri