Hangi Amfi Seçimi? Combo Mu Kafa Mı?

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda tonedrive tarafından 19 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

1. Bu konuyla ilgili çok başlık var. Bir çoğunu okudum.
    Yakın zamanda amfi almayı planlıyorum. Ama kararsız kaldım. Kafa mı yoksa combo mu alsam? Şuan için bar vs bir şey yok evde takılmaca. Ama uygun grup bulursam belki olur. Alacağım amfiyi bar içinde düşünüyorum. Genelde taşıma açısından combo mu yoksa kafa mı avantajlı olur? Genelde çalınan yerlerde kabin oluyor mu bilmiyorum,bunu bilsem seçimim daha kolay olurdu.
    Nasıl bir amfi istediğime gelince drive ve clean önemli. Çamurlaşan drive tonlarını sevmiyorum. Clean kanalı pedallar ile iyi anlaşabilsin. Drive tarafı blues tarafından high gain tonlara kadar bir yelpazede olsun. Kesinlikle lambalı düşünüyorum. Parlak tiz karakterdeki tonları pek sevmiyorum. Tok ton olmalı. Drive pedallarım hep Brown karakterli.
    Şimdilik aklımdaki amfiler Carvin Legacy 3 head , Marshal Jvm 210 head yada 205 combo, Mesa Boogie 5:50 kafa yada combo, Marshal vm2266 yine kafa yada combo. Bazı combo amfilerin ekstradan kabin çıkışıda var. Bir Carvin aldığımda taşıma çantasıyla elimde istediğim yere götürebilme avantajıda var.
    Aldığımda da evladiyelik olmalı pahalı olduklarından değiştirme yoluna gitmek istemiyorum ilerde.
    Fikirlerinizi bekliyorum..

Son düzenleme: 19 Şubat 2014
  2. Mesa tonuna meyillsin gibi görünüyor bana. Ama Brown pedallarla Mesa ne yapar o konuda tahmin yürütmek zor.

Ama versatillik açısından Marshall 2466 Modern Vintage'i de listeye ekle derim. @tugberkozdemir kullanıyordu o amfiyi, bayağı da memnundu. Etiketi görünce damlar büyük ihtimalle.

Bu arada, evde takılacaksan tabii ki kafa kabinin konforu başka olur. Ama ileride konser, program olursa, kombo eşlenik hoparlör ile gitmek açısından iyi olur diye düşünüyorum. Tek kafa taşımak ta başta olumlu görünse de, gittiğin mekandaki kabin kafa ile uyumsuz çıkarsa yandın. Bütün ayarlarla sıfırdan uğraşman gerekir.

İster kafa al ister kombo, ikisi de bel düşmanı eni konu. Kelle amfinin bile kafa kadar trafoları of çektirmeye yetiyor :)

uygurmen, Synthbeyi ve Kerem bunu beğendi.
  3. Aynen mesa lara biraz daha sıcak bakıyorum. Hem tonal hem ton yelpazesi bakımından.
    Marshall vm 2466 tonal açıdan yada özellikleri açısından 2266 ile aralarında fark varmı bilememekle birlikte sadece 2266 50w, 2466 100w olduğunu biliyorum. 50 w hem ev hemde sahne için yeterli gelir diyerekten 2466'ı pek incelemedim.
    Bu arada önceliği combolara veriyorum. İlk aşamada daha sağlıklı görünüyor. Taşıma bakımından da 3,5 kilo bir şey farkediyordur.10 kiloyu taşıyan 15 ide taşır:) Ama gidilen yerde birde kabin yoksa o zaman birde kabini taşımak girecek işin işine. Kabin aldıkmıda 4x almak lazım. Onuda iki kişi taşımak lazım. Öncelik combo..

4. Listeme birde Marshall dsl 40c ide ekledim. Nasıldır tam bilemiyorum Endonezye malı sanırım. Ama full lambalı bir marshala göre fiyatı iyi geldi. Marshall Ma tadındaysa sanırım sevmem. Kullanananız varmıdır?
    Drive tonu elersem pedallardan alırsam Fender Blues J III üde düşünüyorum.

5. 2266 Kafa + 425 kabin hakkındaki incelemem şu adreste mevcut:
    http://www.gitarpedal.net/forum/28695-marshall-vintage-modern-2266-incelemesi.html

California sound dışındaki hemen hemen her yola geliyor. İhtiyacımı karşılamadığı tek yer orası. Djent için biraz uğraşmak gerekiyor, gitar ve manyetikler uygun olmalı. Bir ENGL gibi strattan bile djent çıkarabilen bir yapıda değil. Onun dışında Hendrix, Trower işleri ve 80'ler hair metal için oldukça uygun bir amfi.

hackeiommi bunu beğendi.
  6. Çok güzel detaylı bir yazı olmuş.Bunun combosunu düşünebilirim. Amfi tek kanal fakat iki kanal gibi kullanabilmek mümkün demişsiniz. Budy bu amfide drive ayarı oluyor sanırım. O ayarımı swichten kapatıp açmak mümkün oluyor?
    Pedallar ile arası nasıldır?
    Anladığım kadarı ile çok yönlü bir amfi değil belirli ama iyi bir tonun üzerine yapılandırılmış. Acaip kararsız kalıyorum:) Paul Gilbert hastası biri olarak aslında sevdiğim drive tonu bu diyebilirim. Ama kullanım bakımından da düşünmek istiyorum. Olurda sahne gibi bir şey olursa daha heryola gelebilen bir amfi olsa daha iyi olur gibide geliyor. Yada diyorum nasılsa pedal destekli kullanacağım Fender Blues J. mı alsam bunlara göre biraz daha da hesaplı oluyor.
    Özetle gönlümden geçen benimde 2266c.
    Mesa Bogie 5 50 hem ev hem sahne hem daha çeşitli.
    Yada Fender B J. hesaplı ve pedallar ile iyi anlaşabilen bir amfi. 3 ü arasında gidip geliyorum diğer tercihlerimi eledim.

7. Body ve Detail, devre dışı bırakılamayan düğmeler. Body yüksek frekansların, Detail de düşük frekansların gaini. Clean'de (Low Dynamic Range) ve Drive'da (High Dynamic Range) de etkililer. LDR modunda (Clean) Body'i açarsanız çok hafif bir overdrive elde etmek mümkün. HDR (Drive) modunda kısarsanız mild overdrive/crunch'tan başlayıp Doug Aldrich triplerine kadar yolu var. Tek olayı bu ikisini birbirine göre doğru ayarlamak.

Pedallarla ve efektlerle iyi anlaşıyor. Modülasyonu FX Loop'tan bağlıyorum zaten, arkada -10 ve +4 dB butonu var, henüz herhangi bir cihazla (lambalı preamplar dahil) empedansa dair bir sorun yaşamadım. OCD, Fulldrive, GT-500, MXR Distortion+ severek ve keyifle kullandığım onlarca pedaldan bir kaçı.

Ama kesinlikle denemeden alınacak bir amfi değil. Ayarları iyi yapılmış, telleri yeni, rahat ettiğiniz ve iyi tanıdığınız bir gitarla uzun uzun deneyin mutlaka.

8. Tuberk yorumların sağol.En kısa zamanda gitarımı ve bir iki pedal alıp yanıma komple bir günümü ayırıp hepsini deneyeceğim.

9. Peavey Classic 30 ile Laney Vc30 u karşılaştırırsak ne gibi artı eksileri vardır. Peavey classic rahatça bir sahne programını kaldırır güçlü bir amfi biliyorum. Laney vc30 da class A diye geçiyor. Class AB lere göre daha güçlü sanırım. Sahne programı için vc30 nasıldır. Clean Headroom u önemli drive ları pedaldan alıyorum. Belki biraz kırılabilir ama pek drive'a girmemesi laızm amfinin ses açılınca. Vc30 kullananlar varsa fikirlerini paylaşabilirmi? 2x12 yada 1x12 düşünüyorum.

10. Abi prof tercihi her zaman kafa kabin marshall jcm serisi altına 1960 kabin benim bu işte anladığım bişey varsa oda all in 1 ürünlerin çoğu zaman bok gibi olduğu geriye kalan ses desteğinide ANALOG pedallarla sağlamanı öneririm :)

11. Gönlümden geçen kafa kabin ama işte taşıması problem olmasa.

12. Bence iyi sound için değer zaten her şekilde arabayla taşınacak fakat şöyle bir yöntemde var iyi bir küçük lambalı alıp mikrofonlamak :)

13. Combo amfilere bakarken genelde belirttiğiniz ağırlıktaki amfiler 1x12 olan modeller. Kabin aldığınızda 4x12 alma gereksinimini anlayamadım. Stadyum konseri vermeyecekseniz 4x12'nin pek kullanışlı olduğunu söyleyemem. 2x12 bence en kullanışlı olanı. Hem headroom olarak doyurur, hem arabaya sığar. Bu amfiler de pek hafif olmuyor. Malum 35 kg civarı gelmekte. Oyumu bu sebeplerden kafa kabin seçeneğinden yana kullanıyorum. Hatta mekana göre ayrı kabinler götürülebilir. 1x12 küçük mekanlar için, 2x12 büyük mekanlar için. Zaten bu amfiler de mikrofonlandığından yeterli doyumu sağlarsınız.

14. Ayrıca kırılmayan amfi istiyorsanız transistörlü amfilere yönelebilirsiniz. Jazz Chorus bu konuda iyidir. Taşınabilir amfi derseniz Tech 21 TM60 iyidir. Taşımakta sorun yok, lambalı, ve yüksek headroom istiyorum derseniz de Twin Reverb.

15. Fenderlerle ses parlaklığından beri hiç hoşlaşamıyorum. Genelde koyu karakterdeki Brown diye tabir edilen tonları seviyorum. Laney vc30 + pedal şeklinde sahne kaldırır mı. Sahne derken normal bir bar programı diyeyim. Mikrofonlanacak ama yinede davulun yanında kendimi duymalıyım .

16. Ben Blues Jr ile kendimi duyuyordum. VC30'da bu duyumu verir.

17. Combo amfilerde kafa kabinlerde olduğu gibi bazı hoparlör seçenekleri var. 1x12 yada 2x12 yada 4x10 giibi..Taşıma olayını bir kenara bırakırsak 2x12 1x12'den daha verimli olduğu söyleniyor.. 2x12 ile 4x10 arasındaki farklar nasıl olur. Hiç test etmediğimden hiç fikrim yok benim. Bildiğim 10inç spekerlarda drive'lı tonların iyi gelmediği hacimsiz olduğu hep söylenir.4x10 olunca iş değişir mi? Yada 2x12 mi 4x10 mu daha iyi olur?

18. Şu kaydı 1.10" hoparlör ile yaptım. Kamera kaydı olmasına rağmen, ses kalitesi kamera konumundan dolayı gerçeği bayağı yakayabildi:

http://turkrock.com/media/1523/media

19. ArAyA

ArAyA

96
    265
    2,005
    1x12 Kombo öneririm, 2x12= Bel fıtığı :)
    Model konusunda da buna senden iyi kimse karar veremez... Deneyerek karar vermeye çalış bence, son olarakta içinde amfiyi denediğin ortamı göz önünde bulundurmaya çalış(Çok büyük, çok küçük dükkan veya dolu boş mekan bile küçük derecede olsada sound'u etlikeyebilir)

20. Kalın yeri 1x10 olarak okursan iyi olur. Literatüre yeni eklemeler yapıp standartları zorlamış gibi olmayalım :)

Bu Sayfayı Paylaş