Elektro Gitar Tel Önerisi Lütfen

Özellikle 15. perdeden sonra yaptığım bendlerde daha doğrusu teli kaldırdığımda vibrato yapmam gerektiğinden parmaklarım haşat oluyor. Çook sert mesela mi teli 19 perde falan. 0.10 tel kullanıyorum gitarım 21 perde. Elixir 0.9 eski gitarımda denemiştim çabuk paslanmadığından parmaklara az zarar veriyor ama 0.9u bile çok sertti 0.10 baya zorlar beni. Dadario 3 gunde paslanıo. Rottosound öneriyorlar mesela daha yumuşak bir tel ama tonu nasıl tondan çok kaybedişyormu çok çabuk oksitleniyor mu vs. Bana en uygun tel markası hangisi arkadaşlar. Sorunum aldığım telin ya sert yada çok çabuk oksitlenmesi.

Özellikle 15. perdeden sonra yaptığım bendlerde daha doğrusu teli kaldırdığımda vibrato yapmam gerektiğinden parmaklarım haşat oluyor. Çook sert mesela mi teli 19 perde falan. 0.10 tel kullanıyorum gitarım 21 perde. Elixir 0.9 eski gitarımda denemiştim çabuk paslanmadığından parmaklara az zarar veriyor ama 0.9u bile çok sertti 0.10 baya zorlar beni. Dadario 3 gunde paslanıo. Rottosound öneriyorlar mesela daha yumuşak bir tel ama tonu nasıl tondan çok kaybedişyormu çok çabuk oksitleniyor mu vs. Bana en uygun tel markası hangisi arkadaşlar. Sorunum aldığım telin ya sert yada çok çabuk oksitlenmesi.
senin sorunun tel degil parmakların.

Son düzenleme:
Aynen öyle. İnce tel takma, aksine kalın tek takıp (0.11) bolca bend çalış, birkaç ay sonra 0.10 a geçersin, sonra görürsün nasıl rahatlayacağını.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
0.9'dan 0.10a geçtim diye böle oldu zaten. 10da bile parmaklar çok acıyor 1-2 gün ara vermek zorunda kalıyorum. Tellerde çok çabuk paslanıyor gitarı keyse koymadığımdan olabilir mi bilmiyorum. Neyse yarın dadario 0.10 alcam yine bu sefer teli silip falan idare etcem. Teller paslanmadığında sıkıntı olmuyor dadario ile pek. Ama hemen paslanıyor.

Sorun bend değil ayrıca bend yaparken vibrato yapmak 15 perdeden sonra.

Amfinin etkisi de önemli burada. Şimdi bana gülecekler ama şöyle açıkliyim. Bigün İzmir'de Gazi Bulvarı'nda geziyorum. Amfi bakmak için öyle tükkanları dolaşıyordum elimde gitarım ile. Girdim bi 50 wattlık güzel lambalı idi sanırım Vox çaldım. Onun verdiği hissiyattan mıdır nedir, evde yapamadığım bendleri falan yaptım. Still Got The Blues'ı 1.5 yıldır falan çalışırım, o amfiyi denerkene o şarkıda yaptığım bendleri eve gelince yapamadım tekrardan. Hoşçakal'ın solo kısmı için de keza. Bunda orda gaza gelmem ve amfinin seni tatmin edip içine çekmesi de önemli bir faktör bence (y) Ses güzel geldikçe, sana da şevk gelir parmaklarına daha güzel hükmedersin.

He bir de bend ve vibratolarda daha kalın teller kullanmak avantaj sağlar bence. Çünkü kalın tel fretler üstünde daha güzel kayar. E kalın tel takınca da telleri gevşek kullanmak gerekebilir. Ben 1.5 yıl önce 12'lik sete geçtim. Standard C sisteminde çalmaya başladım. O günden beri standard E'de çok çok az çalabildim. 12'lik setin hissiyatını da denemelisin derim. Tabi anti-rust teller ile. Paslanan tellerin kayması da zor olur. Anti-rustlar zor paslanır. Hissiyatı iyidir.

senin sorunun tel degil parmakların.

Katılıyorum..

Belki biliyorsunuzdur ama aklıma gelenleri paylaşayım:
Nota basan eldeki parmak ucu derisi zamanla "callus" denilen sert ve kalın ölü deri katmanına dönüşüyor. Özen gösterip biraz bakım yaparak bu callus uzun süre korunabilir.
Mesela duş aldıktan sonra kesinlikle -mesela bir saat kadar- gitar çalmayın. Callus'un zamanla soyulmaya başlaması normaldir. Fakat siz çaldıkça kalınlığını korur.
Callus oluşturmanın ve korumanın en iyi yolu gitar çalmaya devam etmek zaten. Clapton'un bu süreci hızlandırmak için günde iki - üç kere parmak uçlarını alkol ile ovaladığı da söyleniyor.

Telleri her çalımdan sonra kuru bir bezle silin.
Klavyeyi ve perdeleri temiz tutmak çok önemli, çalım esnasında işleri biraz kolaylaştırmak için fast fret vs. kullanabilirsiniz.

Bir de ukalalık olarak almazsanız; bend tekniğinizi gözden geçirin derim. Normalde 9 numara telin o kadar problem yaratmaması lazım.

0.10 kullanıyorum 0.9 değil. Daha doğrusu 0.9'dan 0'10'a geçtim. Bend tekniğimde bir sıkıntı yok. Bend yapmaktada sorun yok. Bunları yazdım zaten. Bend yaparken teli kaldırdığım esnada 16. perdeden sonra vibrato yapmak parmaklarımı acıtıyor özellikle mi telinde. Bend yaparken yani düz vibrato değil. PArmaklarda gayet kabuk bağladı. Fakat kabuk falan işlemiyo resmen parmaklarım kesiliyor. Sanırım benim problemim tellerin oksitlenmesi. Telleri silmiyorum hiç. 3 günde paslanıyor. Onada dikkat edicez artık. Bugün rotosound yellows aldım bakalım nasıl bir telmiş.

0.10 kullanıyorum 0.9 değil. Daha doğrusu 0.9'dan 0'10'a geçtim. Bend tekniğimde bir sıkıntı yok. Bend yapmaktada sorun yok. Bunları yazdım zaten. Bend yaparken teli kaldırdığım esnada 16. perdeden sonra vibrato yapmak parmaklarımı acıtıyor özellikle mi telinde. Bend yaparken yani düz vibrato değil. PArmaklarda gayet kabuk bağladı. Fakat kabuk falan işlemiyo resmen parmaklarım kesiliyor. Sanırım benim problemim tellerin oksitlenmesi. Telleri silmiyorum hiç. 3 günde paslanıyor. Onada dikkat edicez artık. Bugün rotosound yellows aldım bakalım nasıl bir telmiş.
oksitten felan degil yaaaaaa 0.10luk tel alt tarafı...uzerıne gıt zamanla gecer onluğu bırak onikiliğe bile alışır insan.

Tüm teller paslanır zamanla. Elixir kullanmadım, bana sarf malzemeye o kadar para vermek mantıklı gelmiyor, ama onun dışında piyasadaki tüm telleri denedim. Fiyat/performans açısından yıllardır D'Addario kullanırım. Tellerin ömrünü uzatmak için çaldıktan sonra kuru bezle silebilirsin, ayrıca fast fret gibi tel bakım nanelerini de tavsiye ederim.

Tüm teller paslanır zamanla. Elixir kullanmadım, bana sarf malzemeye o kadar para vermek mantıklı gelmiyor, ama onun dışında piyasadaki tüm telleri denedim. Fiyat/performans açısından yıllardır D'Addario kullanırım. Tellerin ömrünü uzatmak için çaldıktan sonra kuru bezle silebilirsin, ayrıca fast fret gibi tel bakım nanelerini de tavsiye ederim.
Sesi asıl çıkartan şey teldir, yani tel bir sarf malzeme değil asıl malzemedir. Elixir kullandığınızda tonun netliğinden ne kadar büyük bir yanlışlık yaptığınızı va Dadario ile neler kaybettiğinizi zaten göreceksiniz, yani kalitesiz (evet Dadario cidden kalitesiz bir teldir) bir tel kullandığınızda tonunuzdan bir şeyler kaybediyorsunuz maalesef.

Sesi asıl çıkartan şey teldir, yani tel bir sarf malzeme değil asıl malzemedir. Elixir kullandığınızda tonun netliğinden ne kadar büyük bir yanlışlık yaptığınızı va Dadario ile neler kaybettiğinizi zaten göreceksiniz, yani kalitesiz (evet Dadario cidden kalitesiz bir teldir) bir tel kullandığınızda tonunuzdan bir şeyler kaybediyorsunuz maalesef.

Fikrine saygı duyarım, ama bu da benim fikrim :)

%100 doğru. Elixir i özellikle tavsiye ederim, ben yıllardır bütün gitarlarımda kullanırım. Hem aslına bakarsanız Elixir almak çok daha karlı, diğer telleri birkaç haftada bir değiştireceğinize Elixir kullanın min. 3 ay sorunsuz çalın. Ki kendi adıma ben o kadar beklemiyorum bile her ay bütün gitarlarımın tellerini değiştiririm, ve teller asla bir sarf malzemesi değil, tonunuzun vazgeçilmez bir parçasıdır.

%100 doğru. Elixir i özellikle tavsiye ederim, ben yıllardır bütün gitarlarımda kullanırım. Hem aslına bakarsanız Elixir almak çok daha karlı, diğer telleri birkaç haftada bir değiştireceğinize Elixir kullanın min. 3 ay sorunsuz çalın. Ki kendi adıma ben o kadar beklemiyorum bile her ay bütün gitarlarımın tellerini değiştiririm, ve teller asla bir sarf malzemesi değil, tonunuzun vazgeçilmez bir parçasıdır.

Hocam yanlış anlaşılmasın, sarf harcanan, değiştirilebilir demek. Sarf malzeme asla önemsiz değildir, hatta konu ne olursa olsun hayatidir. Sarf derken niteliği azaldığı için sıkça değişeni kastediyorum.

Elixir bir ürün pazarlıyor, size göre mantıklıdır satın alırsınız, bana göre değildir almam. Durup dururken tel değiştirmiyorum ama konser yada kayıt gibi şeylerden önce değiştiriyorum, mesela albüm kaydederken her gün değiştirmeye dikkat ediyorum sound tutarlılığı için. D'Addario'nun fiyat performans açısından en iyisi olduğunu düşünüyorum. Fikrim budur, saygılar :)

Geri