Şöyle Sıcak Ton Istiyorum

şu videolardaki gibi sıcak tonun kaynağı nedir ? fade to blackin giriş solosundaki ve nothing else matterstan önceki çaldığı kısmın tonları kulağa sıcacık geliyor. arkada dual rectifier veya triple rectifier görüyorum. ama bence amfiden fazlası etkili bu olayda. sanmıyorum ki gitarı amfiye takar takmaz güzel eq yapılsa bile öyle ton çıksın. ki zaten rectifierlerin youtubeda tanıtımlarına falan bakıncada böyle tonlarla karşılaşmıyorum. tabiki orada bizim göermediğimiz bir sürü alet var ama tonu bu hale getiren başlıca alet nedir ? evde böyle bir ton nasıl alınır ?

Aktif manyetikler bence etkili olan şey.

Tabi tonu ısıtmak için bir diğer yöntem;
Soba.....jpg

Tuşe falan hikaye bu soruyu burada sorduğunuza göre ekipman bilginiz oldukça zayıf. Şuan için en kısa yol Prosessör almanız. Kirk tonu çok zor bir ton değil. En basitinden mesa tonlarını Pod hd serisi güzel simüle ediyor ve onlarca preset nette bulunabiliyor. Setup + amfi olayı zamanla olacak olay.

Dümdüz çatır çatır Rectifier tonu bu bence; evde çıkarmak istiyorsanız alın bir tane Mini Rectifier, olsun bitsin. Hangi videoda ne sample dinlediniz bilmiyorum, ama Rectifierı fazlasıyla hafife almışsınız. Elbette tek etken amfi değil, ama inanın bana büyük ölçüde amfiden geliyor. Daha önce rectifier ile çaldınız mı bilmiyorum, ama bu tonu duyup "amfiden fazlası var" filan dediğiniz için bana çalmamışsınız gibi geldi:) Doğru düzgün humbucker olan bir gitar ile bu ton pekala çıkar.
Daha düşük bütçeyle bu işi yapmak isterseniz Wampler Triple Wreck pedalını tavsiye ederim bulursanız. AMT'nin yeni Legend pedalları serisinden Mesa soundu veren pedal da olur. Orta karar bir amfinin önünde gayet iyi sonuç verirler.
Öyle aman aman bir ton olduğunu da düşünmüyorum bu arada bu çıkan tonun. "Sıcak ton" deyince bundan çok daha hacimli, kıvamlı bir şeyler geliyor alıma. Metallica'nın tonları aşırı kompresli geliyor kulağıma. Ama bu albümü ilk dinlediğim zamanlarda ben de hasta olurdum tonlara. Hey gidi günler:)

Bu tip sorularla çok karşılaşıyoruz. Normal bir durum, herkesin beğendiği bir grup ve o gruba özgü istisnai bir ton var ortada. Ama bu konularda es geçilen noktalar var.

Bu tip ünlü, albüm satışı ve reklam değeri yüksek gruplar, dükkanlarda satılan alet edevatları alıp ta stok halde kayıtta veya sahnede kullanmazlar. Sahnede kullandıkları gitarlar dahi onlara özel yapılırken, o amfilerin yanında türlü türlü ekipmanlar kullanırlar ve amfilere de istekleri, ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli modlamalar yapılır ki o gruba özgü bir sound ortaya çıksın. Emin de olmazsınız, bazen şu tür durumlar da sözkonusu oluyor:

Immortal-fake-cabs.jpg

Son düzenleme:
Bizim yaşadığımz kadar yıldır Metallica' da çalıyor adam, bunu da bir kenara koymak lazım bir yerde. Sırf bunu söylemek için sordum yaşınızı. Bizim öyle bir grup kurup ilk albümleri besteleyecek duruma gelebilmemiz için (en azından benim) çok fırın ekmek yemem lazım, adam o durumun üstüne 30 sene profesyonel müzik hayatının içinde kalıyor. Sonra biz dandik turkrock ameleleri gelip Kirk Hammet ne anlar tuşeden gitardan diyoruz.

Bana da lazım öyle ton. Lambalı amfi lazım onun için. Lambaları cayır cayır yanacak ki ton da insanın içini ısıtacak.

Tabii bunu evde yapınca komşular da bizi cayır cayır yakmak için sıraya girecekler :D

Şaka bir tarafa, şöyle doyasıya ton alınacak yarım veya çeyrek watt, tam anlamı ile bir ev lambalısı göremedik gitti. Ona en yakın şeyi 1 wattlık serisi ile Marshall yaptı, ellerine sağlık ta, tuttu o güzelim seriyi limited edition yaptı anlayışına küfrettiresiceler!

şu videolardaki gibi sıcak tonun kaynağı nedir ? fade to blackin giriş solosundaki ve nothing else matterstan önceki çaldığı kısmın tonları kulağa sıcacık geliyor. arkada dual rectifier veya triple rectifier görüyorum. ama bence amfiden fazlası etkili bu olayda. sanmıyorum ki gitarı amfiye takar takmaz güzel eq yapılsa bile öyle ton çıksın. ki zaten rectifierlerin youtubeda tanıtımlarına falan bakıncada böyle tonlarla karşılaşmıyorum. tabiki orada bizim göermediğimiz bir sürü alet var ama tonu bu hale getiren başlıca alet nedir ? evde böyle bir ton nasıl alınır ?

Kardes ben baglama caliyorum elektroda bu tonlari abartisiz sadece eg ve phaser den almak mumkun ben baglamamla bile su tinlardan cok daha guzelini aliyorum...

Bu tip sorularla çok karşılaşıyoruz. Normal bir durum, herkesin beğendiği bir grup ve o gruba özgü istisani durum var ortada. Ama bu konularda es geçilen noktalar var.

Bu tip ünlü, albüm satışı ve reklam değeri yüksek gruplar, dükkanlarda satılan alet edevatları alıp ta stok halde kayıtta veya sahnede kullanmazlar. Sahnede kullandıkları gitarlar dahi onlara özel yapılırken, o amfilerin yanında türlü türlü ekipmanlar kullanırlar ve amfilere de istekleri, ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli modlamalar yapılır ki o gruba özgü bir sound ortaya çıksın. Emin de olmazsınız, bazen şu tür durumlar da sözkonusu oluyor:

Immortal-fake-cabs.jpg
Hocam bunlar fakir mi ? En azindan gercegini koysalarmis.
Neyse onumuzdeki ay mesa mark ii' m geliyor. O zaman kavuscaz boyle tonlara. Sonraki attiginiz mesajada cevap olarak soyluyorum. Aslinda gelmiyor. Kendin yapiyorum. Bildiginiz mesa boogie mark ii yi 2 wattlik bir canavar seklinde yapiyorum. Su an parca bekliyorum. Onumuzdeki aylarda paylasimda buluncam

Bizim yaşadığımz kadar yıldır Metallica' da çalıyor adam, bunu da bir kenara koymak lazım bir yerde. Sırf bunu söylemek için sordum yaşınızı. Bizim öyle bir grup kurup ilk albümleri besteleyecek duruma gelebilmemiz için (en azından benim) çok fırın ekmek yemem lazım, adam o durumun üstüne 30 sene profesyonel müzik hayatının içinde kalıyor. Sonra biz dandik turkrock ameleleri gelip Kirk Hammet ne anlar tuşeden gitardan diyoruz.
Kesinlikle katılıyorum yazdıklarınıza. Evet bende şahsen Kirk Hammet ı çok beğenmem bu bir tercih meselesi, fakat adamın 30 yıllık emeğine bu kadar kolay atıfta bulunmak ta olmaz.
Üstelik şunuda anlamış değilim, benim 20 li yaşlarımdan itibaren karşılaştığım Metallica berbat müzik yapıyor kalıbıda bana çok saçma geliyor. Bazı albümleri gerçekten pop olsada, Metallica yabana atılabilecek bir grup değil. Üstelik hangimiz Metallica şarkısı çalmaya çalışmadık ? Hangimiz Master Of Puppets dinleyip bira içmedik ? Aksini söyleyebilecek kaç kişi var ?
Bu şuna benziyor, (yaşı yetmeyenler bilmeyebilir) bundan 20 sene önce adamlar operadan çıkıp arabalarında gizli gizli İbrahim Tatlıses dinlerdi. Torpidolarda İbrahim Tatlıses kasetleri bulunuyordu. Bu gerçek şaka değil. dışarıya entellektüel görünüp özünde arabeskten zevk alıyorlardı.
Bizde sırf, bakın ben metaldan rocktan anlarım diyebilmek için Metallica yı kötülüyoruz yılladır. Bu bana çok yapmacık geliyor. Metallica nın çok çok iyi yaptığı şeylerde var. Bunları inkar etmemek lazım.

"Sıcak ton" denmişken bilgi kirliliğini gidermek adına, low-end'i belirgin olan tonlar için "Warmth" terimini kullanıyor batı dünyası, bunun bizdeki karşılığı da sıcak oluyor alt midler ve baslar yoğun ise sıcak olarak tanımlanabilir ton ki bazı tel ya da manyetik üreticilerinin sitelerinde bile benzer ibareler görebiliriz tınıyı ifade etmek adına :) Bu örnekler içinden Metallica daha doğrusu Kirk Hammet daha hi-mid'li bir ton iken Gilmour'ın tonu sıcak tabirine daha uygun.

Sevgiler ;)

Geri